Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ucraina - Rusia, dupa razboi

* * - - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
163 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:29, said:

Atata tot.
Atata tot ?
Putina, extrem, extrem de putina lectura obligatorie:
https://ro.wikipedia...bentrop-Molotov
https://ro.wikipedia...ța_de_la_Ialta
https://www.wilsonce...INAL_ CADCR.pdf

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Probabil o sa castige Ucraina, o sa intre candva in UE si o sa fie o piata de desfacere ptr UE+forta de munca ieftina.  Cam cum suntem si noi

De rusia nu stiu, dar la cum ii vad pe europeni, cel mai probabil o sa se reia comertul cu ei+resurse ieftine. Eu sa vrea sa-i vad sparti in 15 provincii.

#21
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 Matrix40, on 04 ianuarie 2023 - 20:33, said:

Cred ca se va termina in asa fel incat sa para ca niciuna din parti nu e invinsa.
Cel mai probabil ca Rusia va ramane cu Crimeea anexata in 2014 iar ucrainieniicu restul teritoriului.
Nu-mi vine a crede si am sa explic de ce:
- 8 ani s-au chinuit rusii sa tina Crimeea, dar odata ce tranzitul le-a fost interzis prin teritoriul ucrainian, odata ce accesul la apa le-a fost taiat, au sustinut peninsula cu mari eforturi si cheltuieli.
Rusia nu e Arabia Saudita sau Qararul, sa aiba bani pentru uzine de desalinizare a apei marii.
Prin urmare, daca pierd coridorul sudic, or sa renunte singuri la Crimeea - e mult prea costisitoare.

#22
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009
Baieti va rog cu prezicerile de 2 lei pe primele pagini ca sa avem si noi de ce sa radem peste cativa ani

Cellini60 si MindArchitect vad ca ati inteleg lectia

Rusia ajunge de la o tara membra G8 si respectata de UE la o gluma cu bombe nucleare. Posibil sclavii Chinei

Ucraina o sa dureze ani dar o sa iasa parfum dupa razboiul asta

Si noi o sa ii uram pe ucrainieni cum ne au urat polonezii pe noi ca ani de zile de lucru numai in vest o sa gaseasca ani buni de acu incolo

Edited by Alecsgz, 04 January 2023 - 20:41.


#23
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Într-adevăr, într-o zi o să se termine.
Rusia va fi terminată complet.
Apoi ucrainienii vor folosi resursele ruseşti pentru a-şi reconstrui ţara.
Rusia nu va mai exista în forma de astăzi niciodată.
Putin va fi ucis sau se va sinucide, ruşii vor fi în continuare paria peste tot, rusoaicele vor deveni lesbiene de nevoie sau târfe de centură, prin ţările unde vor mai fi primite.
Fain scenariu, nu?

#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

 LouisCyphre, on 04 ianuarie 2023 - 20:43, said:

Într-adevăr, într-o zi o să se termine.
Rusia va fi terminată complet.
Apoi ucrainienii vor folosi resursele rusești pentru a-și reconstrui țara.
Rusia nu va mai exista în forma de astăzi niciodată.
Putin va fi ucis sau se va sinucide, rușii vor fi în continuare paria peste tot, rusoaicele vor deveni lesbiene de nevoie sau târfe de centură, prin țările unde vor mai fi primite.
Fain scenariu, nu?

Poate pentru tine.
Arcasu ingrijorat si arhitectu mintii din Caracal dau cu caciula de pamant cand vad scenariul tau

#25
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Fain, e drept, dar cat de realist?
Plus de asta, sa ai un stat esuat calare pe silozuri nucleare, nu e chiar roz, dar in fine...

#26
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:39, said:


Nu-mi vine a crede si am sa explic de ce:
- 8 ani s-au chinuit rusii sa tina Crimeea, dar odata ce tranzitul le-a fost interzis prin teritoriul ucrainian, odata ce accesul la apa le-a fost taiat, au sustinut peninsula cu mari eforturi si cheltuieli.
Rusia nu e Arabia Saudita sau Qararul, sa aiba bani pentru uzine de desalinizare a apei marii.
Prin urmare, daca pierd coridorul sudic, or sa renunte singuri la Crimeea - e mult prea costisitoare.

Mi-e greu sa cred ca dupa tot acest razboi Rusia sa ramana cu mai putine teritorii decat inaintea inceperii acestui razboi.
Va exista o negociere unde fiecare parte va trebui sa cedeze ceva. Cred ca si americanii vad la orizont o negociere.
Crimeea va reveni probabil la Ucraina, dar nu cred ca imediat dupa razboi, ci dupa cativa ani cand Rusia intra in colaps. Asta numai ca Rusia sa nu para invinsa, cam cum spunea Macron ca Rusia nu trebuie umilita. Caci o Rusie umilita poate deveni mult mai periculoasa si impredictibila.

Edited by Matrix40, 04 January 2023 - 20:53.


#27
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.07.2018

 LouisCyphre, on 04 ianuarie 2023 - 20:43, said:

Într-adevăr, într-o zi o să se termine.
Rusia va fi terminată complet.
Apoi ucrainienii vor folosi resursele ruseşti pentru a-şi reconstrui ţara.
Rusia nu va mai exista în forma de astăzi niciodată.
Putin va fi ucis sau se va sinucide, ruşii vor fi în continuare paria peste tot, rusoaicele vor deveni lesbiene de nevoie sau târfe de centură, prin ţările unde vor mai fi primite.
Fain scenariu, nu?
Rusia a ajuns precum Coreea de Nord datorită dictaturii și a unei mentalități bolnave. Ar fi multe
scenarii posibile ce s-ar putea întîmpla.

#28
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Am prins fugitiv o mica discutie intre invitatii de la o emisiune, pe la un post tv, realitatea cred. Am inteles rapid ca Rusia nu va castiga niciodata acest razboi. Nu are cum si nici arme nucleare nu va folosi. In secunda 2 cand Rusia va deranja USA si China, Rusia va fi desfiintata. Cel putin asta sugerau invitatii.

#29
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.07.2018
Nu prea cred ca va fi curând o negociere de pace între Rusia, Ucraina, NATO și UE.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 Cellini60, on 04 ianuarie 2023 - 20:29, said:

Dincolo de minti infierbantate, putin realism nu strica si adevarul e ca noi nu jucam defel in meciul asta, nu suntem nici arbitri.
Pana acum ne-am dovedit a fi doar buni vecini si le-am deschis usa, i-am primit la masa, cata vreme lor le arde casa.
Atata tot.
pe bune? daca ajung rusii la granitele noastre ar trebui sa ramanem tot neutri si neimplicati? ti se pare ca rusii au vreun respect pt pacifisti?

#31
Clio1973

Clio1973

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 30.01.2017
Nu cred că SUA  doresc o Rusie trântită pe...burtă.
O vor în genunchi,urechiată dar nu făcută țăndări.
Armamentul nuclear nu poate fi ,,răsfirat" în zeci de ...,,stan-e".
În plus ,China este un adversar redutabil și nu cred că SUA vor să întărească China făcând din Rusia o anexă a acesteia.
Ukraina va învinge.
Refacerea va fi lungă iar în final va accede în  NATO și UE.

Edited by Clio1973, 04 January 2023 - 20:59.


#32
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 GT_Xpress, on 04 ianuarie 2023 - 20:53, said:

Nu prea cred ca va fi curând o negociere de pace între Rusia, Ucraina, NATO și UE.

Sa nu uitam:
https://www.g4media....-la-putere.html

#33
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.07.2018
@sandu222 - Acolo la acel post Tv a fost libera exprimare. În realitate, situația este mult mai complexă. Dictatorul este în stare de orice. Credeai la început că va invada Ucraina? Nu. Întâi Rusia sa renunțe la comunism și dictatură. Bonus: China se gândește că ar putea să atace Taiwan, tu crezi că pare imposibil dar nu este deloc așa. Lumea s-a schimbat. În Kosovo s-au închis spiritele iar, este un
anumit risc să reînceapă războiul.

#34
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022

 sandu222, on 04 ianuarie 2023 - 20:50, said:

Am prins fugitiv o mica discutie intre invitatii de la o emisiune, pe la un post tv, realitatea cred. Am inteles rapid ca Rusia nu va castiga niciodata acest razboi. Nu are cum si nici arme nucleare nu va folosi. In secunda 2 cand Rusia va deranja USA si China, Rusia va fi desfiintata. Cel putin asta sugerau invitatii.
Intr-un razboi conventional, e deja sigur ca va pierde.
Nuclearele n-or sa fie scoase, ar fi ultima greseala a intregii natiuni rusesti.
Inca din 2014 Ucraina a inceput reformarea armatei si de unde pana atunci nu existau mari diferente intre ei si rusi, astazi nici ca se poate compara!
In vreme ce rusii au ramas aceiasi de pe vremea comunistilor (apropo, astia mai "copti" va amintiti bataia de joc numita armata inainte de "89), cu soldati pusi sa smulga iarba pe platoul de instructie, sa faca sectoare cu periuta de dinti, ucrainienii adopta metode si organizare tipic NATO.
Mai nou, 50-6000 de soldati se intorc dupa stagii de pregatire in Anglia, Canada, Suedia, Franta....
Pai daca din astia faci doar care un sfert de pluton, imaginati-va cate divizii se pot constitui in jurul unor asemenea nuclee.

#35
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,895
  • Înscris: 18.07.2018
@Matrix40 - Știu, a mai fost propuneri de pace de mai multe ori. Ucraina a spus clar care sunt condițiile pe pace. Rusia nu accepta aceste condiții.

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Cu totii tinem cu cel agresat, dar cam niciunul dintre noi, nu stie ce se intampla cu adevarat acolo, chiar daca vorbim despre vecinii nostri din nord. Ce va fi, se va decide in spatele usilor inchise. Prostii mor, bogatii devin si mai bogati. Nimic nou sub soare.

Edited by YOUR_GOD, 04 January 2023 - 21:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate