Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Ce am invatat din Batalia pentru Schengen (2022)? Care sunt urmarile si perspectivele?

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4457 replies to this topic

#4429
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,724
  • Înscris: 03.10.2014
Dupa 246 de pagini  nici vorba de hai sa securizam granitele alea , austria e de vina e o optiune de mult mai simpla Posted Image).

Edited by elef, 03 April 2023 - 19:46.


#4430
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

View Postelef, on 03 aprilie 2023 - 19:46, said:

Dupa 246 de pagini  nici vorba de hai sa securizam granitele alea , austria e de vina e o optiune de mult mai simpla Posted Image).

In afara de Austria care a prezentat date false in Consiliul Jai , celelalte state membre UE  sustin Romania si au recunoscut ca indeplinim criteriile de aderare.





#4431
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmarius21, on 03 aprilie 2023 - 20:00, said:

celelalte state membre UE  sustin Romania si au recunoscut ca indeplinim criteriile de aderare.
Posted Image
cateodata ma sperie ce citesc pe aici, atata nevinovatie si credulitate este greu de acceptat, cel putin pentru mine.

#4432
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,724
  • Înscris: 03.10.2014

View Postmarius21, on 03 aprilie 2023 - 20:00, said:

In afara de Austria care a prezentat date false in Consiliul Jai , celelalte state membre UE  sustin Romania si au recunoscut ca indeplinim criteriile de aderare.
Daaaaaa, de aia treceau aia din ucraina cu an2-ul plin de tigari in Romania!

#4433
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005
Pe mine ma sperie nivelul de spalare pe creier la care au ajuns unii dintre voi.

Practic a venit politia, gasindu-l pe iepuras plin de sange, fara dinti in gura, cu o ureche taiata, urland de durere. Concluzia.... amendam iepurasul pentru tulburarea linistii publice.

Edited by revenco_andrei, 03 April 2023 - 22:14.


#4434
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 28.11.2017
Iata de ce nu meritam în Schengen:

<<Parchetul European: Funcţionari de la Vama Siret, complici ai unei reţele internaţionale care evita plata taxelor pentru tutun importat.>>

#4435
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Nu merită ĂIA punctual, nu noi în ansamblu! N-au decât să-i oprească pe ĂIA la graniță, nu pe toți.
Apropo de "să nu generalizăm, nu toți jegustriecii sunt vinovați"...

#4436
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,651
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrevenco_andrei, on 03 aprilie 2023 - 22:14, said:

Practic a venit politia, gasindu-l pe iepuras plin de sange, fara dinti in gura, cu o ureche taiata, urland de durere.
S-a constatat ca era beat,drogat si s-a automutilat fiindca e tampit .
Cand si-a mai revenit crede ca e smecher daca zice ca ca a fost atacat . De fapt a fost vazut pe camere cum betivanea si se droga.

Edited by Daco_Get, 05 April 2023 - 06:01.


#4437
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 28.11.2017

View Postgarett, on 05 aprilie 2023 - 04:16, said:

Nu merită ĂIA punctual, nu noi în ansamblu! N-au decât să-i oprească pe ĂIA la graniță, nu pe toți.
Apropo de "să nu generalizăm, nu toți jegustriecii sunt vinovați"...

AIA reprezinta statul român !  Exact ca AIA e cam tot statul român.

#4438
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postjohnnickelby, on 03 aprilie 2023 - 10:33, said:


Gandesc la fel ca tine si am mai zis si eu pe aici ceva similar.
Si daca a fi moneda de schimb este scenariul optimist, ma intreb care ar fi scenariul ala pesimist.Posted Image
Se poate si mai rau? Sper ca nu te gandesti la ce ma gandesc eu.

Da se poate si mai rau din pacate. Poti fi moneda de schimb pastrand totusi integritatea teritoriala - asta inseamna ca in viitor mai sunt ceva sperante. Dar se poate si fara a pastra această unitate + migratie masiva --> ce poate duce chiar la disparitia unei țări/ popor. Dpdv al mentalitatii deja ne-am inscris pe aceasta cale a dispariției, din păcate. :(

Pesimism negru, apatie, dezorganizare, naivitate, vise ne-realiste urmate de dezumflare rapidă, sentimente negative persistente față de propria țară, o presa/ tv extrem de toxică.

Ne intrebam de coruptie si de ce apare, cauza profunda ne scapă - dezorganizarea si incapacitatea de a viziona scopurile in etape, de a planifica realist, toate duc la stare de neputință, iar starea de neputința duce la corupție. Coruptia e alegerea sa nu iti mai pese, alegi calea cea mai ușoară.

Cei mai capabili  - ajung sa cadă in capcana mândriei, ajung dezgustati fata de ceilalti romani apatici si aleg - ori sa plece, ori sa stea apatici si ei pe margine si sa critice aspru contribuind la negativitatea generala. Puțini intră in horă dar e prea greu - pt ca MEDIUL general e total potrivnic si ei nu isi dau seama ca DEZORGANIZAREA e cauza profunda a corupției. Dezorganizare,  atitudinea de "vreau totul acum" si evident lăcomia. Daca s-ar lucra la dezorganizarea asta - ar disparea cel putin 50% din coruptie gradat.

De unde stiu astea? Din propria mea experienta de viață - am o boala cronica care ma incapaciteaza la efort. Pot munci cam 10-15 minute dupa tre sa fac pauza. A trebuit sa ma organizez foarte bine la tot ce fac, ca sa pot fi productiva. In timp organizarea s-a tot dezvoltat. Am fișe de lucru pt ceea ce fac, iar pt activitatile casnice si acolo am " proceduri" - de salvat timp, apa, energie etc. Asa am inceput sa vad, ca aia de sus sefii, liderii ( institutii, pana sus la guvern ) - schimba regulile des, nu au proceduri scrise/ broșuri, protocoale simple pt diferite situatii etc Pai cum sa mearga treaba?!?  Nu are cum! Dupa ce se si roteaza guvernele oricum schimba iar, fara ceva cat de cat stabil, e imposibil.  Normal ca singurul lucru care poate creste in mediul asta e CORUPȚIA.

Edited by tipareth, 05 April 2023 - 07:22.


#4439
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003

View Postzartdato1&#045;0, on 04 aprilie 2023 - 21:42, said:

Iata de ce nu meritam în Schengen:

<<Parchetul European: Funcționari de la Vama Siret, complici ai unei rețele internaționale care evita plata taxelor pentru tutun importat.>>

N-are treaba Austria cu tigsrile din Ucraina.

"Președintele Klaus Iohannis a declarat joi la Bruxelles că ”Austria, din motive electorale interne, se opune extinderii Schengen”."

Ceea ce se banuia demult, a oficializat-o Iohannis.

Siegfried Muresan in Ianuarie:
''Când Guvernul Austriei declară că se opune extinderii spațiului Schengen și aderării României pretextând că spațiul Schengen este nefuncțional, uită să spună că fix cu 5 minute înainte votase pentru aderarea Croației la spațiul Schengen, deci pentru extinderea spațiului Schengen. Argumentele aduse de prim-ministrul Nehammer în ultimele luni nu au bază concretă, nu sunt susținute de cifre concrete, reale, au doar scop electoral. Tot cu scop electoral a efectuat și vizita în Bulgaria. Așa cum anticipat și cum am și declarat public înaintea vizitei, prim-ministrul Nehammer a mers în Bulgaria doar ca să își facă campanie electorală în



#4440
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 28.11.2017
Nu e vorba de ce zice Austria, e vorba ca noi ne furăm căciula si ne mințim.  

Oricum, cei mai afectați de non-apartenenta la spațiul schengen sunt transportatorii, ati vazut vreunul sa manifeste, sa zică ceva in fata guvernului !

#4441
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postzartdato1&#045;0, on 05 aprilie 2023 - 06:01, said:

AIA reprezinta statul român !  Exact ca AIA e cam tot statul român.
Doar că EU nu sunt "statul român"!
Și mă discriminezi pe MINE nu pe statul român!
I don't give a flying f..k ce fac reprezentanții "statului român", legenda spune că "sunt cetățean european și am drepturi"! Așa că MIE îmi încalci drepturile!

#4442
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003

View Postzartdato1-0, on 05 aprilie 2023 - 07:38, said:

Nu e vorba de ce zice Austria, e vorba ca noi ne furăm căciula si ne mințim.  

Oricum, cei mai afectați de non-apartenenta la spațiul schengen sunt transportatorii, ati vazut vreunul sa manifeste, sa zică ceva in fata guvernului !
Asta asa e. Nu iese fum fara foc. Eu as zice ca daca ne faceam treaba mai cu talent, n-ar fi trebuit sa fim un subiect de campanie electorala intr-o alta tara. Dupa ce am fost respinsi, a inceput sa se prinda imigranti la greu.

#4443
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Do tell!
100 pakis la Nădlac versus câteva zeci de mii în Mediterana...
Clar problema e la Nădlac!

#4444
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020

View Postelef, on 03 aprilie 2023 - 19:46, said:

Dupa 246 de pagini  nici vorba de hai sa securizam granitele alea , austria e de vina e o optiune de mult mai simpla Posted Image).
https://www.bihon.ro...-putin-4188828/
se mai face cate o actiune ocazional, dar noi stam prost cu justitia ... exista mai mute metode de a-i face scapati pe infractorii dovediti

Totul ni se trage de la lipsa Statului de Drept... unii nici nu inteleg importanta acestuia.

#4445
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006

View Postelef, on 03 aprilie 2023 - 19:46, said:

Dupa 246 de pagini  nici vorba de hai sa securizam granitele alea , austria e de vina e o optiune de mult mai simpla Posted Image).
Grecia care este in shengen de atata vreme, cum si-a securizat granitele? Ca e plina de tabere de refugiati + puscariile pline de greci care au facilitat transportul lor (cărăuși).

#4446
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
Aia e problema problema ca la noi puscariile sunt goale... infractiunile de coruptie se prescriu, se claseaza, se taraganeaza, se achita sau in cel mai rau caz le dau liber sa fuga de penitenciar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate