Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

D-zeu e dincolo de nori si dupa moarte. Pana atunci: da-i Cezarului ce-i al Cezarului

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 Cellini60, on 25 noiembrie 2022 - 18:28, said:

Tu, ca om, nu iti poti imagina un spatiu fizic intr-a cincea ori a sasea dimensiune, dar vrei sa creezi imaginea lui Dumnezeu?!!!
E deja prea mult pentru om.

ascunsul gizăs, zice-se că era un bărbos între uameni, nu dimensiunea 5,47 (o fi între 5 și 6? :o )

 Sfantul Jakob, on 25 noiembrie 2022 - 20:57, said:

Bursucelule, citind Biblia vei scăpa, prin ajutorul Duhului Sfânt de toate aceste angoase, rătăciri și percepții deviante.
Vei fi un om puternic care nu se mai teme de nimic.

Vei fi cu adevărat invincibil, te vei transforma chiar într-un mascul alfa.
Aceasta este posibil, prin puterea și lucrarea Domnului, după cum este scris:

1 Ioan 4:4
Voi, copilașilor, sunteți din Dumnezeu și i-ați biruit, pentru că Cel ce este în voi este mai mare decât cel ce este în lume.


delirium tremens..., există ȘI pastile pt asta... :(

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 PNX1, on 27 noiembrie 2022 - 02:53, said:


A lasat liber pe om sa facă ce vrea, dar a pregătit o cale spre ai salva.
Trimite pe Fiul sau pentru ai pocăii și ai învața, face minuni, ca prostimea sa fie atrasa de învățături etc.


ce nu vreți să vă aduceți aminte, voi, este că șmecheria asta cu unicul s-a inventat la cel puțin 5000 de ani de când avem dovezi ale civilizației pe terra (poate citiți măcar despre faraoni, că-s mai aproape geografic...)

#39
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 Paco_ste1, on 28 noiembrie 2022 - 09:28, said:

leprele si lichelele ce conduc religii pe pamant au ca scop sa te prosteasca .Findca Dumnezeu nu are intentia sa bage frica in tine
Am avut o prietena moldoveanca, care a fost si prin Rusia destul, pictorita, si zicea ca in Rusia Iisus e pictat cu chipul unui om rau, special ca sa bage frica in oameni (sa asculte, nu sa-l ia de fraier). Aveam un prieten care-l lua de fraier, zicea "Mi-am dat seama ca pot sa fac ce prostie vreau si apoi am optiunea sa ma spovedesc, trec pe sub masa (si-n jurul bisericii, sau ce ritualuri se mai practica). Atat timp cat cred in D-zeu si-mi cer iertare pana mor, ma va ierta".
Acum nu stiu exact daca s-ar fi spovedit caci ce prostii avea el de gand sa faca erau extrem de grave si ilegale (gen sa prosteasca fete pt trafic de femei, era prin anii 90 asta).
Eu nu eram credincios si ma minunam ascultandu-l pe el credincios dar in stare de astfel de lucruri, gandindu-ma "ce haz mai are religia daca omul reuseste sa fitileasca regulile". Acolo intradevar speculeaza o portita, cu iertarea indiferent de ce-ai facut. Nu prea are de ales nici religia caci daca-i zici unui criminal ca nu poate fi iertat pt ce-a facut, atunci el va fi criminal la maxim pana moare, si dupa oricum se duce-n iad. Deci se ajunge la "loophole"-ul asta unde omul dribleaza regulile crestine.
Pt mine e irelevant din perspectiva crestina daca se caieste doar de forma si obtine sau nu iertarea lui d-zeu, pt mine e important ce face omul efectiv, in timpul vietii, iar daca face crime, ma lasa rece ca ajunge sau nu in iad in mintea lui.

Edited by bursucelu_viesel, 28 November 2022 - 10:41.


#40
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

 bursucelu_viesel, on 28 noiembrie 2022 - 10:36, said:

Am avut o prietena moldoveanca, care a fost si prin Rusia destul, pictorita, si zicea ca in Rusia Iisus e pictat cu chipul unui om rau, special ca sa bage frica in oameni (sa asculte, nu sa-l ia de fraier). Aveam un prieten care-l lua de fraier, zicea "Mi-am dat seama ca pot sa fac ce prostie vreau si apoi am optiunea sa ma spovedesc, trec pe sub masa (si-n jurul bisericii, sau ce ritualuri se mai practica). Atat timp cat cred in D-zeu si-mi cer iertare pana mor, ma va ierta".
Acum nu stiu exact daca s-ar fi spovedit caci ce prostii avea el de gand sa faca erau extrem de grave si ilegale (gen sa prosteasca fete pt trafic de femei, era prin anii 90 asta).
Eu nu eram credincios si ma minunam ascultandu-l pe el credincios dar in stare de astfel de lucruri, gandindu-ma "ce haz mai are religia daca omul reuseste sa fitileasca regulile". Acolo intradevar speculeaza o portita, cu iertarea indiferent de ce-ai facut. Nu prea are de ales nici religia caci daca-i zici unui criminal ca nu poate fi iertat pt ce-a facut, atunci el va fi criminal la maxim pana moare, si dupa oricum se duce-n iad. Deci se ajunge la "loophole"-ul asta unde omul dribleaza regulile crestine.
Pt mine e irelevant din perspectiva crestina daca se caieste doar de forma si obtine sau nu iertarea lui d-zeu, pt mine e important ce face omul efectiv, in timpul vietii, iar daca face crime, ma lasa rece ca ajunge sau nu in iad in mintea lui.
Nasterea din nou de care spune isus asta e, si fara asta nu pupa nimeni viata eterna.
Da e lasat aici sa faca liber ce vrea, atat cat il lasa legile lumesti.
Si mai e o problema, ca unii stau cuminti de frica iadului. Ei bine nici asta nu exista, aici e iadul , findca prin libertatea oferita oricine comite iadul aici.
Dar stapanitorii de aici sunt convinsi ca asa pot controla constinta, sa imprime in mental gandul ca Dumnezeu te vrea sub bocanc.Ideea de libertate le repugna findca stiu ca intr-o libertate larga unii au manifestari malefice.

#41
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 Paco_ste1, on 28 noiembrie 2022 - 14:17, said:

Si mai e o problema, ca unii stau cuminti de frica iadului. Ei bine nici asta nu exista, aici e iadul , findca prin libertatea oferita oricine comite iadul aici.
Niste mici completari as face totusi. Exista o frica de moarte care e naturala. Apoi, cand stii ca exista o judecata de apoi si o posibila viata eterna, atunci frica de necunoscut ("cu mine ce se intampla dupa moarte daca nu-s cu D-zeu? Cu cine raman?". Si daca mai auzi in biblie ca exista si Satana, atunci e evident unde-ti merge mintea) e suficient de puternica incat sa constitue iad.
Referitor la iadul e pe pamant, cine "comite iadul" pe pamant se destrabaleaza si deci nu-i iad pt el ci pt restul.
Iar ca imagine de ansamblu iese ceva f cumplit din ce spui: Si anume ca omul trebuie sa aiba libertate maxima - inclusiv sa poata sa faca iadul pe pamant pt restul oamenilor daca asa are chef, si apoi "se regleaza conturile dupa moarte". Asta-i fix titlul topicului: aici pe pamant cei mai tari sa faca legea si dreptatea sa existe dupa moarte.
Eu, ca nereligios, nu achesez nicio secunda la asa ceva, din perspectiva mea ce-i pe pamant e tot si restu-s povesti. A, ca metaforic si eu zic ca-i o viata dupa moarte datorita spiritului tau care supravietuieste daca-ti imprimi mesajele in oameni, da, sa zicem da'-i metaforic. Deci eu ma lupt pt viata buna pe pamant pt omenire, nu povesti ..dupa moarte "om trai/muri si-om vedea".

Deci din perspectiva mea aici sunt de acord cu autoritatile, si anume ca religia are rolul de educa oamenii sa se comporte civilizati, in mod special pe cei "delicventi", caci care-i omului bun din fire, nu-i face bine religia (ii poate pasa complexul martirului lui Iisus care-i contagios, il face si mai materialist si mai putin vigilent la materialisti, sau incearca sa-l seduca cu bombonele in interes personal si el isi va da seama si se va descotorosi intr-un final de religie si nu i-a facut decat sa-i piarda timpul). Daca omul religios tot face rele, n-am niciun respect pt religie. Si nu arunc milioane de suflete in iad de dragul unor Putini / Cezarei care sa fie lasati sa aiba libertate deplina.

Mai simplu spus, e ca si cum te-as angaja sa-mi muncesti ceva si apoi nu te platesc, si tu cand vrei sa-ti faci dreptate, iti spun "pai stai sa vezi, ca defapt ai castigat dublu dar in viata de dincolo. Deci mai ai putina rabdare pana mori si vei vedea ce bucurii vei avea. Tot ce trebuie sa faci e deci sa muncesti pt mine gratis.". Adica e fraiereala, asta e.

Edited by bursucelu_viesel, 28 November 2022 - 19:58.


#42
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Tocmai asta e problema.
Unii vor sa doar sa trăiască bine, fără nici un fel jenă.
Chiar dacă suferă cel de lângă tine, sau cum se spune, decat sa plângă mama...
Tocmai Iisus spune sa întorci obrazul celalalt.
Vor fii întotdeauna oameni rai care vor sa facă rău intenționat, sau neintenționat.
Sau nu vor sa facă rău, dar sunt nepăsători și nu ii interesează ce rămâne în urma.
Pe acești oameni ii găsești în orice religie sau ca di atei, agnostoci, etc.
Am prieteni de toate confesiunile și religiile, sau convingeri.
Sunt prietenii mei pentru ca sunt buni și nu îmi fac rău sau nu fac rău în general.
Dar cunosc persoane care sunt religioși, și da, sunt foarte rai.
Ori cât ai fi de rău, poți sa te întorci la bine cu adevărat.
Poți sa te împărtășești spre iertarea păcatelor, dar în fata lui Dumnezeu nu poți trisa.
Oricum, nu poți face rău fără sa nu se întâmple ceva.
La fel dacă faci bine.
Alți o numesc, karma, soarta etc.
Dumnezeu iartă, dar dacă faci bine înapoi, sau mai exact fapte de pocăință.
De la fapte mici pana la fapte mari.
Acuma sa punem o problema în contextul spiritual.
Sa zicem ca omori un om, din supărare, nervi, apărare, etc.
Aici sunt doua feluri de reacție.
Îți pare rău, sau bine.
Ca dacă ești indiferent, e o problema mai grava.
Dacă îți pare bine, e clar ca ești rău.
Dacă îți pare rău, înseamnă că mai ai o șansă de scăpare.
Si chiar poți sa înclini balanta în favoarea ta.
Si sunt nenumărate cai.
Ai omorât un om din supare sau nervii pe moment.
Sar zice ca e clar condamnat.
Dar poți sa îți dai viata pentru o cauza bună.
Sa zicem ca salvezi o mama și copilul sau de la un înec, sau incendiu, cu propria viata.
Eu cred ca Dumnezeu va ierta pentru dovada data.
Oricum, viata de aici este plina de încercări și teste.
Sa vadă cum reacționezi.
Etsti testat și cu bine, dar și cu rău.
Poți primi bani, faima, putere, frumusețe, la pachet cu o sănătate de fier.
Ești testat sa vadă cum reacționezi.
Poți primii sărăcie, ura, uraciune, sau chiar o veste ca ai cancer, sau paralizat etc.
Iarăși este testata răbdarea ta.
Pana trecem dincolo.
Viata asta este un test, nimic mai mult.
Ne putem bucura de toate plăcerile lumii, dar cu masura, pentru ca dincolo vom da explicații.
Vrei sa bei?
Poți sa bei pana cazi sub masa, dar astea sa se numere pe degetele de la o mana în viata.
Vrei sa fumezi?
Poți fuma, dacă nu și pe nimeni care sa sufere după tine ca și plecat prea repede din viata sau te-ai îmbolnăvit.
Vrei sa faci sex?
Ori cât îți permite partenera de viata sau soția.
Vrei sa mănânci?
Poți sa guști din toate bucatele din lume, atât timp cât alții de lângă tine nu suferă de foame.
Toate cât îți este permis.
Omul uita și sare gardul.
Inclusiv eu.
Recunosc.
De asta vreau să mă schimb permanent.
Pentru ca  poți găsii un păcat nou, sa cazi în el și sa te ridici.

Sunt religios, și asta sunt eu.
Sunt ortodox, și voi rămâne asa pana la sfârșitul vieții mele ca și trăire.

Trebuie sa fac bine, ca o măsură de precauție.
Sa zicem ca mori și nu este nimic după moarte.
Asta își doresc ateii, ca mai bine nimic dacă iad.
Dacă mori și nu este nimic, dar tu ai urmat Biblia, și ai crezut ca exista Dumnezeu, nu ai pierdut nimic.
Chiar dacă nu te-ai bucurat de viata, și te-ai înfranat de la multe plăceri, ca să-i dovedești Creatorului ca ești o persoana bună, toată bucuria a fost în zadar.
Îți mai poți amintii câte femei ai avut într-o noapte?
Sau câta șampanie și homar ai mâncat?
Dar dacă exista viata după moarte?
Si tu te-ai destrabalat toată viața?
Pentru ca atunci îți vei aminti totul.
Observi logica?
Dumnezeu își dorește oameni isteți și credincioși, ca oricine.
Nu știm cum o sa fie raiul, dar despre iad sa scris cărți întregi.
Cu siguranță nu a-și vrea sa ajung acolo.
Asa ca, cu o mare lipsa de credință, în Divinitate, eu încerc sa fac bine și sa ma infranez de la păcate.


Sa


#43
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

 bursucelu_viesel, on 28 noiembrie 2022 - 20:01, said:


Eu, ca nereligios, nu achesez nicio secunda la asa ceva, din perspectiva mea ce-i pe pamant e tot si restu-s povesti. A, ca metaforic si eu zic ca-i o viata dupa moarte datorita spiritului tau care supravietuieste daca-ti imprimi mesajele in oameni, da, sa zicem da'-i metaforic. Deci eu ma lupt pt viata buna pe pamant pt omenire, nu povesti ..dupa moarte "om trai/muri si-om vedea".

Deci din perspectiva mea aici sunt de acord cu autoritatile, si anume ca religia are rolul de educa oamenii sa se comporte civilizati, in mod special pe cei "delicventi", caci care-i omului bun din fire, nu-i face bine religia (ii poate pasa complexul martirului lui Iisus care-i contagios, il face si mai materialist si mai putin vigilent la materialisti, sau incearca sa-l seduca cu bombonele in interes personal si el isi va da seama si se va descotorosi intr-un final de religie si nu i-a facut decat sa-i piarda timpul). Daca omul religios tot face rele, n-am niciun respect pt religie. Si nu arunc milioane de suflete in iad de dragul unor Putini / Cezarei care sa fie lasati sa aiba libertate deplina.

Mai simplu spus, e ca si cum te-as angaja sa-mi muncesti ceva si apoi nu te platesc, si tu cand vrei sa-ti faci dreptate, iti spun "pai stai sa vezi, ca defapt ai castigat dublu dar in viata de dincolo. Deci mai ai putina rabdare pana mori si vei vedea ce bucurii vei avea. Tot ce trebuie sa faci e deci sa muncesti pt mine gratis.". Adica e fraiereala, asta e.
Pentru mine e un mister motivul pentru care omul daca e convins doar de existenta acestei vieti sa se zbata asa vehement sa o traisca. Daca eu nu ajungeam sa accept povestea religiei acum deja as fi incheiat socotelile.
Insa nu din aceasta perspectiva inca traiesc ci din dorinta de a invata sa iubesc si ce urasc, si anume pe cei care nu impartasesc modul de viata corect/cinstit.
Dar am cautat sa inteleg si acest motiv al libertatii, si se pare ca merita e deplin. Unii sunt convinsi ca in libertate totul le e ingaduit, iar altii inteleg ca libertatea ii responsabilizeaza sa fie atenti . Si totusi chiar si cand eram ateu intelegeam ca omul are datoria sa respecte niste reguli sau valori morale. Am inteles ca omul e dator sa iubeasca. Si se refera la aproapele. De ce un om care se considera inteligent ajunge sa iubeasca mai mult, orice in afara de aproapele ?
Am avut de-a face cu multi oameni cu spirit de caine inca din frageda copilarie. La fel, nu am putut sa inteleg de unde dorinta unui om-caine sa iubeasca acel mod de viata ?
Multi reproseaza ca e prostie sa creada povestile din biblie, omul ajuns la disperare , poate din pricina rautatilor , are speranta sa aiba si el parte de o alta viata in care spiritul dragostei sa fie in lume, si spera, si crede . . .  iar pentru el acest fel de viata imaginara devine o alta viata pe care o savureaza. Macar din acest punct de vedere viata religioasa ii da alinare sufleteasca. Trist e ca modul de viata razvratit, rautacios , a ajuns sa fie imbratisat chiar de cei tineri. Banui ca in era informationala acesta e efectul cel mai puternic, in care multa lume chiar si dintre cei care se cred intelepti, ajung sa fie prinsi in capcana spiritului lumii.
Retine un lucru, pe ateul malefic nu il sperie nici un iad, iar pe credulul religios spaima iadului il ucide. Mai fericit e ateul malefic decat religiosul credul. Banui ca din acest motiv Dumnezeu a inteles nevoia de libertate totala. Dar intre Dumnezeu ai omul credul s-a interpus un slujitor, care  sfidator isi spune "slujitorul lui Dumnezeu". Acesta vine cu vinul amestecat , vinul fiind invatatura, si spune "Dumnezeu e bun dar si drept", iar la "drept" zice ca Dumnezeu va da rasplata fiecaruia dupa fapte. Culmea e ca si isus a folosit aceasta invatatura. Pentru mine adevarul e acesta, ca ma schimb in ceea ce cred, daca cred ca Dumnezeu e iubitor, fara nici o pata de rautate , in acest spirit ma transform. Asta se numeste "mantuirea prin credinta" . Pe asta a mizat Dumnezeu ca va reusi sa schimbe constinta omului. Insa avem o  mare roblema, VT  e lin de scene de groaza, isus si el descrie scene de groaza . . . .  omul e confuz total . Nu stie ce sa mai creada, pe cine sa mai creada. Cand ajunge sa nu  mai creada in ei si se increde in propria constinta, are sansa sa vada corect cum sta treaba. Mai ramane sa fie statornic in ce i s-a "descoperit".

#44
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

 bursucelu_viesel, on 28 noiembrie 2022 - 20:01, said:

Eu, ca nereligios, nu achesez nicio secunda la asa ceva, din perspectiva mea ce-i pe pamant e tot si restu-s povesti.
Cam tristă perspectiva, ce să zic? :habarnam:

Posted Image



#45
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 PNX1, on 28 noiembrie 2022 - 22:51, said:

Ești testat sa vadă cum reacționezi.
Ok, dar unii oameni sunt nascuti fizic cu parti ale creierului care-i fac foarte impulsivi ("amigdala"). Oamenii de stiinta de ex spun ca pot prezice destul de precis daca un nenascut va fi de stanga sau de dreapta (politic). Doar dupa structura creierului.
Si m-am dat pe mine caz concret, ca am facut fapte bune cu inconstientul, eu ce merit am? Eu consider ca n-am niciun merit atunci cand fac fac fapte bune, ca acolo ma duce instinctul. Noroc cu prostia.. "slava domnului" acolo nimeni nu duce lipsa, din prostie da, "calci" pe diverse lucruri (facand rau).
Deci e disproportionat sa consideri ca toti oamenii sunt la fel (nascuti) si unii s-au strauit sa fie mai constiinciosi si alti-s nesimtiti si-si fac de cap, adica-s rai ca asa vor ei.

Am un caz aproape unde face omul rau folosind o tehnica prin inconstient, a catorva pasi mai inainte. De ex vreau ca tu sa dispari mai repede si aflu ca ti-a placut bautura in trecut. Ce sa facem din caisele din curtea noastra? Ceva ma atrage sa facem tuica. E un exemplu din viata reala, si bineinteles ca odata ce tuica a fost facuta, la masa el (care a venit cu ideea) nu are chef sa bea mai niciodata. SI atunci de ce l-a trezit ideea atunci? Ca stia ca persoana de care voia sa scape o sa cada-ntr-o betie de care n-o sa mai scape.

E cu un pas in fata, asa poti face lucruri greu de facut daca ar fi la un singur pas. Si cand se vinde ceva ai sa vezi ca una e sa-ti vinzi tu singur produsele, uneori de ex. ti se face mila de o batrana, alte ori invers (am patit si-asa), si alta e daca ai fi in stil capitalist sa ai magazine si sa pui angajati sa vanda. Atunci ceri un pret fara sa mai vezi in ochi batrana aia, si angajatele tale sunt obligate sa aplice pretul, si-ute asa cu pasul lipsa din fata poti fi crud/fara suflet.

 PNX1, on 28 noiembrie 2022 - 22:51, said:

Sa zicem ca mori și nu este nimic după moarte.
Asta își doresc ateii, ca mai bine nimic dacă iad.
Ateul crede ca nu exista D-zeu. El poate vrea sa existe (un D-zeu pe placul lui). Deci nu pune  egal intre un ateu si-un destrabalat care vrea sa nu existe viata de apoi ca sa nu intre in iad. Orice om isi doreste sa-i fie bine, adica doreste sa ajunga in rai. Si cu cat mai rau e, cu atat mai egoist/egocentric, deci cu atat mai mult doreste sa ajunga in rai.
Insa ateii afirma ca nu poate exista o viata dupa moarte, chiar daca si-ar dori. Ei fac un exces de logica ca sa zic asa.
De exemplu eu cand m-am gandit dupa moarte unde ajung efectiv (in prima secunda), am inceput sa-mi imaginez cam ce-ar putea fi dupa moarte. Ori logic realizez ca n-am voie sa-mi imaginez, caci creez un continut (si apoi normal ca zic ca exista viata dupa moarte). Deci a fi credincios e natural, iti vine natural, dar ..din lipsa de ratiune ..in mod normal. Omul de stiinta incearca sa fie cat mai rational, chiar daca-si elimina dulcea visare ca ar ajunge undeva in rai dupa moarte.

#46
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

 bursucelu_viesel, on 28 noiembrie 2022 - 23:37, said:

Omul de stiinta incearca sa fie cat mai rational, chiar daca-si elimina dulcea visare ca ar ajunge undeva in rai dupa moarte.
Știința nu are nimic de-a face cu ateismul, le cam încurci!
Realitatea este că satana îi minte pe unii oameni, (pe cei mai creduli, desigur) că aici pe pământ e totul, dincolo nimic.
Acuma eu înțeleg, bine, bine, o minciună gogonată.
Dar și una urâtă și tristă?

Dacă tot e minciună, măcar să fie frumoasă, știi?
După cum zicea și filmul " - minte-mă frumos!".

Dar satana își bate joc de atei: le dă o minciună urâtă și tristă.
Ghinion! Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 29 November 2022 - 00:12.


#47
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 Sfantul Jakob, on 28 noiembrie 2022 - 23:11, said:

(eu: din perspectiva mea ce-i pe pamant e tot si restu-s povesti.) Cam tristă perspectiva, ce să zic?
Omul are mai multe fatete. Cand aud ca cineva-i credincios sau ateu, imi vine sa intreb "cand"? Adica una e sa te gandesti activ si sa stabilesti ca esti religios / ateu, si alta e cum actioneaza inconstientul omului (mai este el religios/ateu?). Aveam o colega f egoista care s-a pocait, s-a rebotezat si in fine zicea ca-i schimbata complet, etc. Insa m-a chemat odata la ea s-o ajut la calculator si intorsese capul sa vorbeasca cu cineva din stanga ei iar eu eram in dreapta si urma sa iau mousul sa-i rezolv problema. Instinctiv a simtit o mana ca se apropie de mousul ei si mi-a dat peste mana. Nici n-a realizat, si nici nu i-am spus, ca ea era in lumea ei ..ca-i o persona noua cu Iisus, etc.

Ca sa nu mai zic de noapte in timpul somnului, esti si atunci religios sau cumva esti pagan in vise?
Mi-am pus problema asta caci eu nu-s religios de 25 de ani incoace insa am avut mai multe vise religioase decat un credincios.
Eu m-am apropiat suficient de moarte incat in mod concret sa trebuiasca sa ma gandesc ce urmeaza dupa moarte. Evident ca ma gandeam ca nimic, insa mintea-ti cere sa-ti imaginezi. Ori daca-ti imaginezi ceva, orice, deja crezi ca exista ceva dupa moarte. Am incercat s-o pacalesc imaginandu-mi un ecran negru si constiinta mea cum dispare fara sa-mi dau seama, ca-n timpul somnului.
N-a functionat.
Ce am descoperit ca eu cred in realitate e ca ma voi trezi intr-o alta viata asa cum m-am trezit in asta. De la zero, deci nu-i o reincarnare caci nu pastrez nimic din psihicul/sufletul de acum. Cu exceptia, cum ziceam, daca scrii o carte, sau comunici, atunci ideile tale sunt raspandite la lume, si atunci ai un soi de viata vesnica caci iti impartasesti sufletul care v-a actiona si dupa moartea ta.

Asta a fost realizarea, care era credinta mea inconstienta, caci constient ziceam ca-s ateu. Uite ca nu eram, si asta explica faptele pe care le-am tot facut in viata. Deci m-as denumi "spiritual", nu ateu si nu religios.

 Paco_ste1, on 28 noiembrie 2022 - 22:54, said:

Pentru mine e un mister motivul pentru care omul daca e convins doar de existenta acestei vieti sa se zbata asa vehement sa o traisca. Daca eu nu ajungeam sa accept povestea religiei acum deja as fi incheiat socotelile.
Asa i-am zis si eu cuiva care a zis ca nu cred in d-zeu. Eram mic si i-am zis "pai atunci de ce nu te sinucizi? (ca-n religie e un pacat de neiertat, insa daca nu crezi, poti s-o faci)".  Problema era ca eram eu depresiv atunci, de-aia am putut spune asa gogomanie.
Logic e cam invers, adica ce motiv are un om care crede in viata dupa moarte care e un rai, sa mai stea in mocirla asta pamanteasca? A, ca-i pacat sa te sinucizi si ca vrei sa-i demonstrezi lui D-zeu ca meriti in rai. Bun, dar in caz de calamitate (daca apare vreun incendiu, bombardament, furtuna,etc), ar trebui sa ai o bucurie sa stii ca te apropii de moarte.  In realitate toti oamenii traiesc pt ca le place sa traiasca si nu vor sa piarda viata.
Am avut pe bunica super religioasa insa tot dadea directive "dupa ce mor sa nu cumva sa schimbi mobila, sa lasi asa, si-n sufragerie nu stiu ce sa pui". Adica e evident ca tot cu mintea la lumea asta e. Ca sa nu mai zic de aia care-si om0ara cainele ca sa-l aiba in viata de dincolo. (ce nemernici).

 Paco_ste1, on 28 noiembrie 2022 - 22:54, said:

Unii sunt convinsi ca in libertate totul le e ingaduit, iar altii inteleg ca libertatea ii responsabilizeaza sa fie atenti
Ha, chiar recent ajunsesem la o concluzie: ca omul ca orice fiinta incearca sa se descurce cum poate. Ori daca poate prin metode ilegale, atunci prost sa fie sa n-o faca. Cam asa explic de ce in Romania (sau balcani) sunt atatia sarlatani, lucruri care nici nu le trece prin cap la tarile mai civilizate. Explicatia e ca aici sti ca poti sa scapi cu prostii dinastea. Ia sa fie o politie ca-n SUA sau cum e in UK de ai calcat cu roata pe zebra pe rosu, ai primit amenda automat ca te-a vazut camera video. In momentul in care esti constrans / obligat sa respecti regulile, atunci devine invers, devine o pierdere de timp sa te gandesti la ilegalitati, si uite asa omul isi foloseste capul in scop legal, la chestii productive, (pe cand aici, foloseste capatana pt smechereli/ilegalitati). Romania are nevoie urgenta de supraveghere / politie (ideal ar fi camere video si inteligenta artificiala, ca si politistii sunt lenesi si corupti).

 Paco_ste1, on 28 noiembrie 2022 - 22:54, said:

omul ajuns la disperare , poate din pricina rautatilor , are speranta sa aiba si el parte de o alta viata in care spiritul dragostei sa fie in lume, si spera, si crede . . .  iar pentru el acest fel de viata imaginara devine o alta viata pe care o savureaza.
Asta incercam sa zic in topicul asta, ca nu-mi place la felul cum e pusa problema in religia asta, si anume ca pe pamant trebuie cei puternici/Cezarul sa conduca si viata tip rai sa fie dupa moarte. Eu zic ca se poate si sa facem viata buna pe pamant. Insa Cezarul nu poate fi dat la o pare decat daca lumea se grupeaza. Asa daca fiecare om sta izolat la el in casa cu ochii-n televizor (luandu-si propaganda de la conducatori).. atunci da, sa ne multumim doar cu fantezii, ca realitatea n-avem cum s-o schimbam.

#48
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Trebuie să existe o frică dacă lipsește respectul.
Nu fii un Vest sălbatic, unde poți sa ucizi, sa fi desfrânat, fără sa crezi ca nu ți-se va întâmpla nimic.
La religioși exista o frică permanenta de ce va urma după păcat.
Si mie mi-e frica.
Pentru ca sunt sigur ca exista viata după moarte.
Am început să pășesc in următoarea etapa, adică respectul și liniștea.
Știind ca nu sunt chiar atât de rău, încât sa merit iadul.
Dar totuși nu ma las pe o ureche.
Pana pun mâinile pe piept, sau sub cap și sa dorm fără sa ma mai trezesc vreodată, mai este de munca.

Exista și cealaltă categorie de credincioși, care fac răutăți în numele lui Dumnezeu. Se satisfac astfel justificandusi pornirile satanice.
Cunosc anumiți oameni, care a-și da orice sa ii vad la judecata divina.
Nu se poate sa faca atât rău pe pământ fără sa nu se facă dreptate.

Cie care fac rău gândit dinainte este diametral opus cu cel care se gândește la ce va urma dacă face un lucru.
Indiferent dacă este bun sau rău.
De multe ori, am porniri de răzbunare, dar ma gândesc ca fac mai rău.
Ca alimentez răul mai mult.
Ca poate vreau dreptate, dar în urmă ce rămâne.

Exista scenarii despre ce va fi după moarte.
Am murit în capul meu de sute de ori.
Mi-am imaginat cum e sa mori sufocat, înecat, spânzurat, împușcat, strivit, etc.
Chiar simțeam ca mor cu adevărat.
Sunt pregătit, dar mie frica.
O frică naturala.
Dar sar putea sa fie ca la dentist.
Frica, durere, apoi libertate, liniște și pace.
Nu știu ce va fii dincolo, dar eu mi-am imaginat sa cutreier universul.
Sa călătoresc și sa vad minunile lui.
Sa vad planete, stele, și tot ce se poate vedea într-un univers aproape infinit.
Nu știu cum va fii raiul, dar știu ca iadul nu va fi bun.
Ca tot vorbeam despre unele persoane la care a-și vrea sa fiu acolo sa vad judecata.
Sper sa fie pedepsite cu răutatea cu care au tratat și ei la rândul lor alte persoane.
Si totuși, ma gândesc ca e prea mult o veșnicie.

Eram în Instanbul în urma cu 23 de ani.
Era un bătrân care mai venea la ceai și o țigară cu un scăunel mic și frumos gravat, sa mai schimbe o vorba cu foștii lui colegi de munca.
Stătea aproape de locul unde munceam.
Într-o zi, eram doar el și eu la fumat.
Fumam pe atunci.
Aveam câteva luni și rupeam turca.
Ma întreabă, de cât timp sunt aici.
Eu ii răspund cu 7 luni.
Si atunci mi-a spus ca el este de 10 minute.
Am crezut ca nu am înțeles.
Si a explicat ca pentru el, asa de repede a trecut timpul.
Am 41 de ani, dar am trăit viata asta ca și cum a-și fi trăit 100 de ani.
Nu trece o zi sa nu fac ceva în care sa nu-mi amintesc mai târziu.
Ca atunci ai trăit degeaba.
Dar amintirile trebuie să fie plăcute și pentru tine, dar și pentru cel de lângă tine, și în împrejur.
Eu cred în Dumnezeu, în Iisus, în Duhul Sfânt.
Nu pot sa Ii explic, dar ceva din mine spune ca Ei sunt, și când privesc spre mine, zâmbesc.
El este cu siguranță.
Pentru ce, de ce, de unde, am încetat sa mai pun întrebări.
E suficient ca sunt EU, și nu sunt singur.

#49
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 08:55, said:

Cunosc anumiți oameni, care a-și da orice sa ii vad la judecata divina.
Nu se poate sa faca atât rău pe pământ fără sa nu se facă dreptate.
Ai grija la partea asta ca-i rautate din partea ta. Cum spunea Carl Jung, sa acorzi atentie la ce te enerveaza/te scoate din sarite, caci acolo abia ai ocazia sa afli niste lucruri despre tine pe care nu le stiai (le tii ascunse, de lumina constientului).

Insa e o problema grava tocmai din logica crestina. Eu de exemplu nu doresc rau nimanui, nimeni n-are de ce sa ajunga in iad. De ce mi-e asa simplu sa cred asta? Pt ca nu cred in acest "liber arbitru". Adica omul face cum il duce puterea creierului si conform circumstantelor in care se afla. Adica daca ai circumstante in care nu poti supravietui decent decat daca dai in cap la oameni, asa vei fi. Sa ai tu un "liber arbitru" in circumstantele alea inseamna mult, prea mult pt omul de rand. Adica ar trebui sa accepti ca vei fi sarac/muribund adica trebuie sa ai o fire mai depresiva, melancolica, ori omul obisnuit nu are asa ceva. In fine, ideea e ca omul nu poate alege decat ce crede ca-i mai bine, folosindu-si inteligenta din dotare, si cunostintele primite. Ori niciunul din factorii astia nu depind de vointa lui.
Daca in schimb as crede ca omul e rau doar pt ca asa vrea el sa se destrabaleze, deci ar fi un "liber arbitru", atunci da, l-as trage la raspundere in cel mai serios mod. Dar cand stii ca stiintific vorbind unul are paritea creierului disproportionat marita la lucrurile impulsive, egoiste, slab la etajul superior neocortex de nu reflecteaza prea mult.. Atunci n-ai ce sa-i ceri. Decat sa faca si el ce poate cu materialul din dotare, dar chiar si daca face prostii, tot poti sa-l iubesti in ciuda faptelor sale, si sa-i vrei binele.
A, ca-l bagi in puscarie, da, dar aia nu e o pedeapsa, ci o carantina. Adica ideal ar fi sa-l duci la niste psihologi sa-l faca om bun (pe acel criminal), insa pt ca nu prea se poate, il carantinezi sa nu mai poata face rau lumii. Asta nu inseamna ca-i vrei raul acelui criminal. Poti sa-l iubesti.. sa-i vrei binele.

PS. daca nu-i prea tarziu sa te inveti, corect se scrie "as da orice", "a-si da" inseama "a isi da".  ex: A isi da cu stangu-n dreptu'.

 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 08:55, said:

Am 41 de ani
Lasai sa se inteleaga ca ai vreo 50 si, in realitate esti cu vreo 2-3 ani mai in varsta ca mine. Am si eu niste ani in care s-au intamplat multe dpdv lumesc, si altii in care mare lucru nu s-a intamplat lumeste si aia simt ca "au zburat" repede.
Insa mai e un plan, si anume la mine e si-o viata de reflectie, de teorie cum zic eu. Ea e opusa vietii materiale, lumesti. Adica pot sa traiesc din plin evenimente lumesti, insa in sufletul meu raman doar cu ce filosofii mi-am facut in perioada cand am avut timp pt reflectii/teorii (perioada in care am avut "liniste" in privinta evenimentelor lumesti).

Edited by bursucelu_viesel, 29 November 2022 - 10:49.


#50
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Lucrurile sunt simple, atât Biblia cât și știința, și chiar bunul simț ne spun că omul când moare intră într-un somn profund, ca somnul profund fără vise, câteodată mi s-a întâmplat și mie să am un asemenea somn profund, adică te culci seara obosit și când te trezești dimineața parcă atunci te-ai culcat, te trezești odihnit și bine dispus și timpul parcă n-a existat, parcă te-ai culcat adineauri.
Așa e și cu moartea, omul când moare intră intr-o stare de somn profund, doar că de data asta este somnul morții, în care trupul dispare (se descompune) și odată cu el dispare și timpul... singura noastră speranță autentică este învierea generală de la sfârșitul timpurilor, despre care se vorbește în toată Biblia.
Atât, dacă acea înviere nu există, suntem pierduți pentru totdeauna, dacă ea există suntem salvați, simplu... nu prostii cu suflete nemuritoare și alte lumi etc...

Și nu vor învia doar religioșii sau credincioșii sau aparținătorii unui anumit cult, nu, este vorba despre învierea generală a întregii rase umane de la primul până la ultimul om. E posibil ca și animalele să învie, deoarece ele sunt inocente din punct de vedere moral (nu au rațiune) și n-au nicio vină pentru căderea omului.

Sincer, nu există nicio metodă pentru a afla exact ce se întâmplă după moarte, doar speculații... NDE e doar un mit, omul e încă viu când au loc asemenea fenomene, nu s-a întors nimeni mort de 4 zile să ne spună exact ce e acolo...

Singura noastră cale e credința în promisiunile Creatorului din scripturile sacre...

Edited by heartu, 29 November 2022 - 14:38.


#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 08:55, said:

...
Eu cred în Dumnezeu, în Iisus, în Duhul Sfânt.
...

...dar și-n biblie!
de unde mi-am dat seama?
din modul în care îți structurezi ideile - iezact propoziția și rândul (99%)

#52
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 heartu, on 29 noiembrie 2022 - 14:30, said:

atât Biblia cât și știința, și chiar bunul simț ne spun că omul când moare intră într-un somn profund, ca somnul profund fără vise
Ei, nici chiar asa, somnul presupune ca esti viu, ori cand mori nu mai circula niciun sange si nicio informatie de neuron, deci nu mai are ce sa viseze.

 heartu, on 29 noiembrie 2022 - 14:30, said:

învierea generală de la sfârșitul timpurilor, despre care se vorbește în toată Biblia.
Ar mai fi intrebarea "de bun simt", ii invie pe oameni in punctul in care au murit? Adica unii la 90 de ani, parca nu mai are haz viata daca esti pururea la 90 de ani. Sau ne invie pe toti pe la 25 de ani asa cand suntem in putere maxima?
Deci in mod normal nu invie niciun corp, ci e vorba de suflete, nu corpuri, adica fix ce spuneam cu constiintele astea care pot fi stocate pe calculator (si mutate in orice corp vrei, robotic, organic, nu conteaza)

 heartu, on 29 noiembrie 2022 - 14:30, said:

Și nu vor învia doar religioșii sau credincioșii sau aparținătorii unui anumit cult, nu, este vorba despre învierea generală a întregii rase umane de la primul până la ultimul om.
Unde incap mai atatia insi?? Daca mai intarzie niste ani ajungem pe la 10 miliarde de oameni si tine cont ca-s generatii care dispar si apar, ori sa-i aduci pe toti pe pamant, n-ar avea loc fizic. Deci iarasi e vorba de o lume inchipuita, a spiritelor daca asa e vorba.
Nah ca in realitatea oamenii care au inchipuit religia nu si-au dat seama ca ne vom inmulti in halul asta (in secolul 20 a explodat demografia, pana atunci mai era plauzibila ideea, apoi a devenit clar ridicolul ideii sa ne invie pe toti oamenii. Plus ca oameni suntem de vreo 70.000 de ani daca-i homo-sapiens, si milioane de ani daca includem si alti hominizi).

 heartu, on 29 noiembrie 2022 - 14:30, said:

NDE (near death experience, adica moartea clinica) e doar un mit, omul e încă viu când au loc asemenea fenomene, nu s-a întors nimeni mort de 4 zile să ne spună exact ce e acolo...
Maica-mea a fost in moarte clinica. Am intrebat-o in detaliu ce fel era tunelul, ce culoare ce desene. Cica maro si un soi de hieroglife ca alea egiptene. Iti dai seama ca ce a vazut si ea prin imagini si i s-a parut mai mistic, asta a visat. Si cica corpul i se alungea, ascutea, si s-apropia de lumina de la capat. In fine, culmea ca maica-mea tot nu crede in d-zeu, chiar si cu experienta asta. Din perspectia asta am respect pt obiectivitatea ei. Pe altul l-am auzit ca era religios ca i s-a deschis fereastra cand s-a rugat. Pai zic si asta a fost singura data cand s-a deschis fereastra? Cica "nu, ca mai bate vantul si n-o inchid bine, dar de data aia a si iesit soarele, deci a fost ceva divin". Ok..
Eu as fi apreciat mai mult daca descoperea religia dintr-o logica, ca asa-i reiesea din "date", adica o punere cap la cap a moralitatii. Cam cum Einstein (cred) zicea ca i-a aparut niste ciudatenii din calcule si anume ca trebui sa fie niste gauri negre prin spatiu, si uite ca a avut dreptate, din calcule.. Sau cand a dat-o-n bara zicand ca din date ii iese ca universul ar trebui sa fie in expansiune pe cand se stie (asa se credea pe-atunci) ca universul e static. Uite ca datele au fost mult mai clare decat simturile umane si orice altceva..

Edited by bursucelu_viesel, 29 November 2022 - 17:31.


#53
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 bursucelu_viesel, on 29 noiembrie 2022 - 17:17, said:

Uite ca datele au fost mult mai
Adica teorie, nu date, ca acum orice statistica de 2 lei e considerata ca fiind stiinta. Si cum suntem in capitalism si studiile astea de statistica is comandate de firme/particulari, numai stiinta nu e aia. Vorba aia, exista minciun mai mici, minciuni mai mari, si statistica..
Teoria e un lucru cu adevarat supranatural. Niciun alt animal (natural) nu face teorii, si deci nu le paseaza si dupa moarte. Datorita acestor teorii, traim complet altfel fata de oamenii pesterii, desi aveam fix acelasi genetic. Asa ceva n-ai sa vezi la un animal. Animalele duc viata conform geneticii lor. Daca asta nu e puterea spiritul uman, si nu e cel putin extra-natural, deja.. mi se pare o batjocura la adresa spiritului uman..
Adica facem transplant de inima, de orice, ne uitam la niste ecrane luminate si vorbim pe internet.. e SF asa ceva daca le aratai oamenilor de pe vremea lui Iisus.
(Din pacate au facut pana si pastile care transforma apa in vin..)

Edited by bursucelu_viesel, 29 November 2022 - 17:47.


#54
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

 gushpi, on 28 noiembrie 2022 - 09:46, said:

delirium tremens...
Te-am văzut cu toții, de cum ai intrat p'aici.
Și te acceptăm așa cum ești dar mai lasă și tu beutura! :no:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate