Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

D-zeu e dincolo de nori si dupa moarte. Pana atunci: da-i Cezarului ce-i al Cezarului

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#55
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 06.03.2021

 bursucelu_viesel, on 29 noiembrie 2022 - 17:17, said:

a. Ei, nici chiar asa, somnul presupune ca esti viu, ori cand mori nu mai circula niciun sange si nicio informatie de neuron, deci nu mai are ce sa viseze.

b. Ar mai fi intrebarea "de bun simt", ii invie pe oameni in punctul in care au murit? Adica unii la 90 de ani, parca nu mai are haz viata daca esti pururea la 90 de ani. Sau ne invie pe toti pe la 25 de ani asa cand suntem in putere maxima?
Deci in mod normal nu invie niciun corp, ci e vorba de suflete, nu corpuri, adica fix ce spuneam cu constiintele astea care pot fi stocate pe calculator (si mutate in orice corp vrei, robotic, organic, nu conteaza)

c. Unde incap mai atatia insi?? Daca mai intarzie niste ani ajungem pe la 10 miliarde de oameni si tine cont ca-s generatii care dispar si apar, ori sa-i aduci pe toti pe pamant, n-ar avea loc fizic. Deci iarasi e vorba de o lume inchipuita, a spiritelor daca asa e vorba.
Nah ca in realitatea oamenii care au inchipuit religia nu si-au dat seama ca ne vom inmulti in halul asta (in secolul 20 a explodat demografia, pana atunci mai era plauzibila ideea, apoi a devenit clar ridicolul ideii sa ne invie pe toti oamenii. Plus ca oameni suntem de vreo 70.000 de ani daca-i homo-sapiens, si milioane de ani daca includem si alti hominizi).

d. Maica-mea a fost in moarte clinica. Am intrebat-o in detaliu ce fel era tunelul, ce culoare ce desene. Cica maro si un soi de hieroglife ca alea egiptene. Iti dai seama ca ce a vazut si ea prin imagini si i s-a parut mai mistic, asta a visat. Si cica corpul i se alungea, ascutea, si s-apropia de lumina de la capat. In fine, culmea ca maica-mea tot nu crede in d-zeu, chiar si cu experienta asta. Din perspectia asta am respect pt obiectivitatea ei. Pe altul l-am auzit ca era religios ca i s-a deschis fereastra cand s-a rugat. Pai zic si asta a fost singura data cand s-a deschis fereastra? Cica "nu, ca mai bate vantul si n-o inchid bine, dar de data aia a si iesit soarele, deci a fost ceva divin". Ok..
Eu as fi apreciat mai mult daca descoperea religia dintr-o logica, ca asa-i reiesea din "date", adica o punere cap la cap a moralitatii. Cam cum Einstein (cred) zicea ca i-a aparut niste ciudatenii din calcule si anume ca trebui sa fie niste gauri negre prin spatiu, si uite ca a avut dreptate, din calcule.. Sau cand a dat-o-n bara zicand ca din date ii iese ca universul ar trebui sa fie in expansiune pe cand se stie (asa se credea pe-atunci) ca universul e static. Uite ca datele au fost mult mai clare decat simturile umane si orice altceva..

a. Când creierul se află în starea de frecvență delta (0,1-3 Hz), tu ești într-o stare de somn profund, adică de inconștiență, nu vezi, nu auzi, nu gândești, nu simți absolut nimic, e o stare asemănătoare morții. Deci moartea poate fi comparată cu această stare.

b. Nu avem detalii în scriptură despre cum va decurge procesul și mecanismul învierii, asta doar Dumnezeu știe. Însă probabil că fiecare va învia în ultima formă pe care a avut-o (ca să fie recunoscut), urmând să întinerească sau să se maturizeze până la vârsta de aproximativ 30 de ani (vârsta la care se atinge maturitatea). Oricum va fi o înviere a persoanelor, nu a trupurilor, trupurile în schimb vor fi nesupuse îmbătrânirii (de fapt nici astăzi nu există în ADN-ul nostru procesul îmbătrânirii, ceea ce-i lasă perplecși pe geneticieni). Trupurile înviate vor fi perfecte, fără posibilitatea de a se îmbolnăvi sau îmbătrâni.
Conștiința (mai corect conștiența) este un soft (care dezvoltă sinele), iar trupul fizic un hard. Omul nu are un suflet, ci este un suflet viu.

c. Uscatul reprezintă aproximativ 30% din suprafața planetei noastre, restul de 70% fiind apă, iar zonele locuite de oameni (urbane și rurale) reprezintă 1% din această suprafață a uscatului, restul fiind zone nelocuite (deșerturi, păduri, jungle, munți, câmpii, savane etc). S-a estimat că populația totală a întregii rase umane (de la Adam la noi) este de circa 80 miliarde de oameni.
Dacă i-ai lua pe toți oamenii care trăiesc în prezent și i-ai înghesui unul lângă altul, ar ocupa o suprafață echivalentă cu județul Timiș, deci loc ar fi pentru toți oamenii (prezenți+înviați). Nu mai vorbesc că după Armaghedon s-ar putea schimba configurația planetei iar apa să ocupe o suprafață mult mai mică. Deci, în cazul în care Dumnezeu ar transforma planeta într-un paradis, și toată suprafața ar fi uscat și probabil lacuri de apă dulce... ar fi loc pentru sute de miliarde de oameni.
Hai să nu punem căruța înaintea cailor! :)

d. Moartea clinică este o stare a unui om viu, nu mort sau nu mort complet... pentru că moartea nu este ca un băț de chibrit pe care îl rupi în două, poc și ai murit, ci o stare care se instalează în om, ca un program pe care îl download-ezi, dacă întrerupi download-ul ca în cazul mamei tale, programul "moartea" nu se mai instalează, deci acele experiențe în apropierea morții au loc când individul este încă viu, nu mort. Știința are multe răspunsuri, dar nu pe cele esențiale, și nu, nu știe să răspundă la întrebările fundamentale ale vieții, de unde venim, încotro ne îndreptăm, ce se întâmplă după moarte etc. :)

Edited by heartu, 30 November 2022 - 03:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate