Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cum faceti cu curierii?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Dacă am ceva de trimis mă duc la sediul firmei de curierat.
Dacă am ceva de primit mă duc in showroom sau la easybox.
Nu am o problemă cu curierii, doar evit sa aștept.
Înțeleg că sunt oameni care nu au timp să ajungă la sediul curierului sau stau la țară, pentru ei ar trebui sa fie livrarea prin curier.
Au început magazinele sa pună taxe și la ridicatul din magazinul lor(eMag), cam jegosi.

View Postbeavis03, on 08 octombrie 2022 - 11:24, said:

nu mai stai la cheremul unui "suparat pe viata"
Au devenit curierii la fel de urâți ca taximetriștii

#56
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpersona695, on 08 octombrie 2022 - 11:54, said:

Au devenit curierii la fel de urâți ca taximetriștii
Hai măi, nici chiar așa!
Săracii oameni, aleargă de le iese ,,os prin os ", puțină empatie nu strică.
Eu nu am avut probleme cu nici un curier.
Ba din contră, am primit un telefon care nu era conform cu specificațiile, am desfăcut cutia, am văzut, i-am pus cutia în brațe băiatului, a spus că nu este problemă sau supărare.

Aveam verificare colet și plata la livrare  😉

#57
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nici eu nu am probleme cu curierii. Mereu imi aduc produsele la usa, dupa ce imi dau telefon la orele agreate de mine. Oare sa fie datorita faptului ca stau la parter si le dau mereu cate 10 lei?

#58
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
A, de dat ceva", le dau.
La tv chiar mai mult de 10 lei, că erau doi tipi, care gîfîiau, cînd au ajuns la etajul 8 pe scări  🤭

#59
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,579
  • Înscris: 10.04.2009
depinde de om... dar in general astia in varsta sunt jegosi rau de tot... au un tupeu si o superioritate in ei... eu ii dadeam "buna ziua" iar el nici macar asa ceva nu zicea, apoi nici eu nu l-am mai salutat

i-am facut boului de la fanmizer curier 2 reclamatii si degeaba... le-am zis macar sa-l mute pe alta zona... nici asta nu s-a intamplat... asa ca evit site-urile care trimit cu ei (singura optiune) sau aleg easybox (unde exista optiunea asta)

#60
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022
Curieratul este un serviciu.
Solicitat de clineti si oferit de anume firme pentru a usura ajungerea la destinatie a diverselor comenzi.

Explozia solicitarilor in timpul Coronei a fost mare.
In plus, posta din toata lumea trece prin momente de reorganizare si privatizare.
Asa ca acest serviciu se va multiplica si diversifica.
si, ca la orice serviciu, clientul trebuie sa deschida ochii, sa se informeze inainte de a apela

Si eu il folosesc si pana acum nu am motive de a-l critica.
Am trimis cadouri, unele nu ieftine , toate au ajuns la destinatie si la timp
Daca sunt scrise corect toate datele, daca este o firma de incredere, nu are ce sa nu merga bine
in ultima vreme, unele firme trec pe la domiciliul clientului sa colecteze pachetele.

Edited by vio69c, 08 October 2022 - 14:14.


#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvio69c, on 08 octombrie 2022 - 14:11, said:

Si eu il folosesc si pana acum nu am motive de a-l critica.

Lasa bre ce folosesti tu. Noi discutam de curieratul din Romania. Matale vorbesti de alta tara :)

Edited by MembruAnonim, 08 October 2022 - 14:15.


#62
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostMembruAnonim, on 08 octombrie 2022 - 14:15, said:

Lasa bre ce folosesti tu. Noi discutam de curieratul din Romania. Matale vorbesti de alta tara Posted Image

Pai ce trimit eu nu intra pe teritoriul Romaniei?
Ca doar nu trimit cu prastia pana in prag.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bre, tu trimiti de acolo insa cand ajunge in ro, matale nu stii palpabil cum se misca curierul, daca are toane, daca amana livrararea mintind ca nu te-a gasit acasa etc. Posted Image
Deci daca matale vrei sa dai o parere subiectiva, intreaba pe cei care primesc coletul in ro cum se misca curierii.

Edited by MembruAnonim, 08 October 2022 - 14:22.


#64
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postafacerist, on 08 octombrie 2022 - 10:00, said:

Nu e convenabil să aștepți curierul, dacă se mai întâmpla în ultimul timp să nu am de ales decât Fan Courier atunci, când aveam awb-ul, redirecționam ridicarea de la sediul Fan. În rest easybox, fanbox, poșta română sau ridicare de la showroom/sediu. Nu mai știu cum e cu ceilalți curieri dar poate și-au făcut și ei redirecționarea ridicării de la sediu.

View Postonisifor12, on 08 octombrie 2022 - 10:02, said:

Exact. Se poate prin Sinapseria ce livrează pe bicicletă. Se mișcă bine față de curierii cu mașini.
Am făcut de multe ori asta cu cei de la Sinapseria fără probleme.

Mă mir că nu ați auzit de ei că livrează pe bicicletă colete din 2014. Toată chestia e să aibă contract cu ei cei de la care ați comandat. Mie mi-au adus de la Flanco și Cărturești (și încă de undeva dar nu mai știu de unde)de exemplu. Puteți specifica/cere/întreba când dați comanda(telefonic cel puțin) dacă au posibilitatea ca livrarea să se facă pe bicicletă.
Sau mă rog, se poate comanda direct la ei pe site un curier pentru chestii specifice când trimiteți ceva.

Nu confundați cu ding dong glovo a venit pizza. Vorbim de curieri mesageri adevărați.
Am o problema si cu platitul aiurea pentru curierat, nu numai cu asteptatul. De fapt, pentru orice produs de sub 60-70 de lei, mi se pare mult sa dau 10 lei pe transport. Mi s epare mult si la 100 de lei, la 150-200 mi s-ar parea acceptabil. Nu mi-e lene sa ma deplasez, mai ales daca stau in oras mare. Sunt multe produse mici, de valoare mica, pe care le tot cumperi, si sumele se aduna.

Mi s-ar parea OK sa am doar optiunea asta, nus a fiu obligat. Daca sunt scumpe sediile, atunci mi se pare mai OK un spatiu mai putin amenajat catre periferie. Come on, cat de scump sa fie, in general electronicele birotica sunt mai scumpe decat alimentele, nici nu necesita refrigerare, si avem tot feluld e marketuri in oras...

View PostPuferiu_, on 08 octombrie 2022 - 12:52, said:

Nici eu nu am probleme cu curierii. Mereu imi aduc produsele la usa, dupa ce imi dau telefon la orele agreate de mine. Oare sa fie datorita faptului ca stau la parter si le dau mereu cate 10 lei?
Nu vad de unde comoditatea asta, fara suparare. Abia mai faci putina miscare. In general imi grupez cumparaturile in 2-3 sesiuni saptamanal etc. In 80% din timp curieratul mi se pare si scump, si inutil. Singurele situatii in care se justifica sunt:
- produse mari, voluminoase sau greu de manvrat, de la o imprimanta sau cafietiera in sus (aragaz, frigider, TV etc)
- cand chiar sunt ocupat cu treburi acasa si am nevoie urgenta, in aceeasi zi, de un produs, si as fi nevoit sa merg 10 km sa il iau
- cand sunt bolnav, nu pot sa ies din casa etc (arareori, va dati seama)

Altfel e culmea pierderii de bani si chiar de timp. Pana si la emag, desi se mai statea la coada pe acolo, rezolvai in 30 de minute...

Mi se pare incredibil ca Bucurestiul, care e oras mare, nu are ceva centru de desfacere, langa centre de logistica mari, si sa fii nevoit sa apelezi la curieri ca sa iei tot feluld e zgaibe pe care le poti duce prin buzunare, de la firme de prin Suceava (da, stiu, acolo e doar centrul social etc), si sa ai si 30% in plus la pret... Ma mir ca pot sa iau niste alimente de la bacania din colt, fara curier...

Pentru o familie obisnuita, orice suma mai mare de 50-70 de lei pe luna mi se pare aiurea de dat pe servicii de curierat.

Edited by aaaa4567, 08 October 2022 - 14:46.


#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
La #mag în magazin ai și zgaibe", stau atîrnate la casele pentru plăți, șoareci, ceasuri brățară, tastaturi, memorii, cabluri, căști, etc.
Am mai luat nimicuri din magazin, că merg periodic în acel mall.

O să fac o poză, cînd ajung prin zona de nord, la mall.


#66
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Curieratul in Romania este parfum, te suna, te așteaptă, te gâdilă la cur. Prin vest am văzut că bate la ușă și ți-l lasă pe pres, treaba ta mai departe.

#67
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View Postaaaa4567, on 08 octombrie 2022 - 08:40, said:

Si inca ceva: ziceti de easy box: aduc aminte ca factura se incarca cu fiecare produs. E ridicol, am de luat 2 produse de 40 de lei, pentru care transportul (costul de procesare, cum zic ei) costa 20... Nu va dati seama ca e o risipa, nu? Sunt bani efectiv aruncati pe fereastra...
Pai cumperi de la magazine diferite, d-aia. Daca cumperi de la un singur magazin, transportul e o singura taxa.
Si legat de chestia cu produse ieftine, transport la fiecare, poti filtra pe emag dupa genius, si e gratis transportul pana la easybox, indiferent de unde le cumperi, daca sunt in cadrul genius.
Eu aia 100 de lei pe care-i dau pe genius ii "recuperez" in 2-3 luni maxim din trasportul gratuit.

Si chiar daca nu ofera posibilitatea asta si trebuie sa vina acasa, mi-e foarte greu sa inteleg cum ti-e mai la indemana sa strabati orasul ca sa le ridici de la vreun depozit in loc sa dai 10-15 lei pe transport. Adica inteleg, ai masina care nu consuma mult, dar alea o ora-doua pierdute merita mai mult de 15 lei.

View Postcrisstonne, on 08 octombrie 2022 - 12:49, said:

Aveam verificare colet și plata la livrare  ��
PCGarage include mai nou chestia asta la orice comanda, pe spinarea lor. Am comandat piese sa fac PC unui prieten, si cand a venit curierul a insistat sa desfac cutiile sa verific macar asa, in mare. Eu ii ziceam ca nu-i nevoie ca nu vreau sa-l tin dar a stat acolo pana m-am uitat la monitor si la panourile de sticla a carcasei.

View Postaaaa4567, on 08 octombrie 2022 - 14:45, said:

Mi se pare incredibil ca Bucurestiul, care e oras mare, nu are ceva centru de desfacere, langa centre de logistica mari, si sa fii nevoit sa apelezi la curieri ca sa iei tot feluld e zgaibe pe care le poti duce prin buzunare, de la firme de prin Suceava (da, stiu, acolo e doar centrul social etc), si sa ai si 30% in plus la pret...
Cred ca am 4 easybox-uri la mai putin de 200 de metri de unde stau. Nu exagerez. E mult mai bine decat centre de desfacere, sa ma duc pana la marginea orasului ca sa nu dau 10 lei? Exact ce ziceam mai sus. 100 de lei pe an la genius inseamna vreo 8 lei pe luna. Si foarte, foarte rar cumpar chestii care nu se pot livra la easybox. Undeva la 10% din cumparaturile prin curierat. Restu' sunt floare la ureche.

Edited by TehCube, 08 October 2022 - 15:21.


#68
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostTehCube, on 08 octombrie 2022 - 15:20, said:

Pai cumperi de la magazine diferite, d-aia. Daca cumperi de la un singur magazin, transportul e o singura taxa.
Si legat de chestia cu produse ieftine, transport la fiecare, poti filtra pe emag dupa genius, si e gratis transportul pana la easybox, indiferent de unde le cumperi, daca sunt in cadrul genius.
Eu aia 100 de lei pe care-i dau pe genius ii "recuperez" in 2-3 luni maxim din trasportul gratuit.

Si chiar daca nu ofera posibilitatea asta si trebuie sa vina acasa, mi-e foarte greu sa inteleg cum ti-e mai la indemana sa strabati orasul ca sa le ridici de la vreun depozit in loc sa dai 10-15 lei pe transport. Adica inteleg, ai masina care nu consuma mult, dar alea o ora-doua pierdute merita mai mult de 15 lei.


PCGarage include mai nou chestia asta la orice comanda, pe spinarea lor. Am comandat piese sa fac PC unui prieten, si cand a venit curierul a insistat sa desfac cutiile sa verific macar asa, in mare. Eu ii ziceam ca nu-i nevoie ca nu vreau sa-l tin dar a stat acolo pana m-am uitat la monitor si la panourile de sticla a carcasei.


Cred ca am 4 easybox-uri la mai putin de 200 de metri de unde stau. Nu exagerez. E mult mai bine decat centre de desfacere, sa ma duc pana la marginea orasului ca sa nu dau 10 lei? Exact ce ziceam mai sus. 100 de lei pe an la genius inseamna vreo 8 lei pe luna. Si foarte, foarte rar cumpar chestii care nu se pot livra la easybox. Undeva la 10% din cumparaturile prin curierat. Restu' sunt floare la ureche.
Eu nefiind tot timpul prin tara sau pus pe cumparaturi nu apelez des, cumpar in anumite perioade, a.i. nu m-am gandit la abonament (genius sau cum s-o numi).

#69
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
easybox

#70
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Poate ar trebui ca C.F.R. să reînfiinţeze serviciul de coletărie şi să refacă liniile din oraşe, ca să aibă puncte de livrare pe traseu.
Glumesc şi eu un pic, deşi aia cu coletăria era utilă. Însă se pot încheia de către furnizoi spaţii în sau pe lângă unele centre comerciale/magazine mai mari, pentru a se instala pachetomate (easyboxuri) sau birouri de ridicare. Pachetomate cred că se pot pune şi la unele partere de blocuri.
Eu unul prefer să mă duc să cumpăr direct dacă se poate.   Posted Image

Edited by djl, 08 October 2022 - 19:11.


#71
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Nu prea e bine ca fiecare firma de curierat sa ai be lockerele proprii. In primul rand, spatiul nu este destul si nu vor avea unde sa le puna. orice reduc din numarul de sertare, ori amplaseaza mai putine lockere, pe unde apuca. Acum, easyboxurile sunt mari, cam toate, deci oricum ""grosul" va trece doar pe acolo. Ceilalti, ce mai apuca.

Langa bloc la mine am un easybox amplasat si un fanbox. Easybox-ul e foarte mare, fanbox e micut - cred ca are 20 de sertare maxim si nici nu sunt atat de mari ca astea de la sameday.

S-au trezit tarziu ceilalti.

#72
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Esti chiar haios... cu siguranta nu de locuri se duce lipsa.
Problema cu boxurile e sa ai puterea sa le impui impotriva dorintei clientului, ceea ce Sameday are pentru ca are in spate gigantul eMAG care si-a trecut toate livrarile pe firma asta si impune firma si partenerilor.
Ma uit la box-urile Sameday din zona mea, desi locuri erau gramada le-au amplasat pe toate total aiurea, in unele zone concurenta daca vrea sa amplaseze pot amplasa intr-o pozitie chiar mai buna... locuri sunt destule, clienti sa fie.

Ce nu imi plac mie la box-urile astea e ca nu sunt capabile sa primeasca cash... no cash, no deal.
Deasemenea un punct slab pentru altii ar putea fi si la plata cu cardul, daca cineva vrea sa beneficieze de programele cardurilor nu prea poate ca nu sunt implementate decat la nivel de POS-uri proprii ale emitatorului de card.

Si sa te fereasca domnul sa vrei sa faci un retur la eMAG si sa vrei banii platiti... nu accepta decat prin transfer bancar, unde in functie de banca mai platesti si comision tot tu.

View Postvio69c, on 08 octombrie 2022 - 14:11, said:

in ultima vreme, unele firme trec pe la domiciliul clientului sa colecteze pachetele.
Cum adica in ultima vreme? Asta e de pe la 1900

View Postpersona695, on 08 octombrie 2022 - 11:54, said:

Au început magazinele sa pună taxe și la ridicatul din magazinul lor(eMag), cam jegosi.

intradevar, in magazin unde dai si de cei mai jegosi angajati.
doamnele de la posta sunt monument de amabilitate pe langa jegurile de la emag.

View Postbeavis03, on 08 octombrie 2022 - 13:56, said:

depinde de om... dar in general astia in varsta sunt jegosi rau de tot... au un tupeu si o superioritate in ei... eu ii dadeam "buna ziua" iar el nici macar asa ceva nu zicea, apoi nici eu nu l-am mai salutat

i-am facut boului de la fanmizer curier 2 reclamatii si degeaba... le-am zis macar sa-l mute pe alta zona... nici asta nu s-a intamplat... asa ca evit site-urile care trimit cu ei (singura optiune) sau aleg easybox (unde exista optiunea asta)
La noi e invers, cu aia tineri e problema. Cum se angajeaza pustanul la o firma mare are impresia ca e patron peste clienti si au o aroganta si un aer de superioritate in ei, cand in fapt sunt facuti gramada de prosti, unul din ei nici macar sa scoata o chitanta nu stia.
Cu reclamatiile nu rezolvi mare lucru la firmele mari, ei stiu ca angajeaza pe cei mai prosti si e o chestie asumata de companie, prefera un prost ieftin care sa acumuleze 10 reclamatiipe zi decat un destept scump care sa acumuleze 0 reclamatii pe an.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate