Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum faceti cu curierii?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Ma uitam cum, in ultimii ani, treptat, cele mai multe magazine nu mai au decat optiunea livreare prin curier. Nu reusesc sa inteleg cum va convine aceasta optiune - vorbesc de oamenii care stau in orasele mari, unde exista oricum magazine.

1. Majoritatea curierilor dau un interval orar aproxiumativ, de genul "dupa ora 12", asta insemnand ca trebuie sa stea cineva acasa (la locul de primire) cateva ore bune. Si mai rau, multi nu anunta decat in dimineata respectiva faptul ca in aceeasi zi vei primi un colet - asta te cam incurca daca vrei sa lasi pe cineva acasa, sa astepte.

2. In particular pentru articole care trebuie probate (incaltaminte, haine), de cele mai multe ori numerele nu se potrivesc ca la carte, fiind necesare, probabil 1-2-3 retururi - asta inseamna multe ore pierdute.

Adica... WTF, cui ii convine asa ceva???  In loc sa te duci cand treci de la treburi/serviciu, in drum spre casa, sa ridici produsul, simplu. Sau, la haine, pantofi, sa incerci in magazin, 2-3-4-5 numere, sa vezi ce iti vine mai bine.

Am avut vreo 20-25 de produse in ultimii ani, deci nu prea multe, majoritatea in sesiuni de cumparare, adica atunci cand aveam timp si rabdare sa astept.

Voi cat pierdeti per drum, cu curierii, sau cum faceti? Ce sfaturi imi dati? Multumesc.

Sigur ca uneori, in cazuri particulare, curierii imi convin: cand esti ocupat si esti casa (lucrezi/treburi) si nu ai timp sa te deplasezi, sau nu poti, ori sunt articole grele si voluminoase. Eu spun de cumparaturi obisnuite - 2-3 produse mici, medii, pe care le-ai putea lua cu tine in sacosa sau in masina etc.

Colac peste pupaza, ai de platit si costuri de transport. Te trezesti ca vrei sa iei 2-3 produse relativ ieftine, care fac impreuna 50-70 de lei (chestii de birotica) si ai de asteptat o jumatate de zi, plus taxe de transportd e 20 de lei...

Edited by aaaa4567, 07 October 2022 - 15:18.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi nu înțeleg problema ta.
Le vrei livrate la ușă, plătești ăia 20 de lei.
Nu le vrei la ușă, le ridici din magazin.

Iar ca să nu stai acasă în ziua livrării le comanzi la birou.
Simplu.

Edited by waterman, 07 October 2022 - 15:26.


#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
easybox

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și la easybox e tot cu bani - 5 lei sau 9 lei.

 aaaa4567, on 07 octombrie 2022 - 15:13, said:

Te trezesti ca vrei sa iei 2-3 produse relativ ieftine, care fac impreuna 50-70 de lei (chestii de birotica) si ai de asteptat o jumatate de zi, plus taxe de transportd e 20 de lei...

Te oprești în Auchan, Cora, Carrefour, Penny, etc, în drum spre casă și ți le iei.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Verifici AWB.
Comanzi cu livrare la easybox
Pantofi și haine doar cu proba exact același model in magazin fizic și apoi comanda online in caz că gasesc mai ieftin cu cel puțin 20%. Daca nu găsesc cu așa reducere online ii iau din magazin fizic.
Curierii vin cam la aceleași ore. Fancourier la 14, Cargus 15, Sameday pe la 17. Au traseu fix la mine in oras.
Sau ii sun eu pe la 11 și îi întreb unde sunt și merg eu la ei daca am de plecat.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
,,... cum va convine aceasta optiune..."

Mai întîi spui asta, apoi explici că faci ca noi, cumpărături mixte  :roflmao:

#7
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Las ca vine Amazon in Romania si face ordine p'acolo. Auzi, cica nu stii cand vine pachetul... si mai si platesti!

#8
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 waterman, on 07 octombrie 2022 - 15:21, said:

Păi nu înțeleg problema ta.
Le vrei livrate la ușă, plătești ăia 20 de lei.
Nu le vrei la ușă, le ridici din magazin.

Iar ca să nu stai acasă în ziua livrării le comanzi la birou.
Simplu.
Multe magazine nu au aceasta optiune, de exemplu (clasic) emag (sau cei afiliati, de exemplu magazine de prin alte parti care vand prin ei). Evident ca daca aveau optiunea cumpararii din magazin, nu se mai punea problema, nu? Posted Image

 waterman, on 07 octombrie 2022 - 15:24, said:

Și la easybox e tot cu bani - 5 lei sau 9 lei.



Te oprești în Auchan, Cora, Carrefour, Penny, etc, în drum spre casă și ți le iei.
Hipermarketurile au o oferat cel mult medie /mediocra etc. mai ales la haine, electronice, menaj etc.

Evident ca nu ma supara 5 lei sau 9 lei la marfuri de la 100 de lei incolo si prin easybox. Eu zic de curier din ala adevarat, pe care trebuie sa il astepti cu orele acasa. Si chiar daca suni, ti se spune ca nu stiu exact cand ajunge... Eu zic de Bucuresti.

De exemplu, ai de cumparat un stick si un termometru de bucatarie - total 50-60 de lei, livratori diferiti, colete diferite, transport 20 de lei. WTF? Multe cumparaturi sunt chestii din astea mici, practic zgaibe, de care ai nevoie cand si cand.

Edited by aaaa4567, 07 October 2022 - 15:43.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
In București ai o mulțime de opțiuni. Zeci de easybox. Poate chiar sute

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 aaaa4567, on 07 octombrie 2022 - 15:13, said:

Adica... WTF, cui ii convine asa ceva???  In loc sa te duci cand treci de la treburi/serviciu, in drum spre casa, sa ridici produsul, simplu. Sau, la haine, pantofi, sa incerci in magazin, 2-3-4-5 numere, sa vezi ce iti vine mai bine.


- Ridicare de la sediul curierului
- Pui adresa de livrare de la locul de munca
- Pui adresa de livrare a unei persoane disponibile non-stop
- Easybox (pentru pachetele cu gabarit mic)

Hainele si incaltarile le trimiti inapoi ori de cate ori este nevoie daca nu te multumesti cu ce gasesti in magazinul fizic.

Edited by adisz, 07 October 2022 - 15:45.


#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Online-ul nu este pentru tine.

Comand 90% la easybox, le ridic si la 12 noaptea daca atunci am chef.
Numerele la imbracaminte vin perfect pentru ca le stiu deja in functie de producator.
Transport+retur gratuit.

Mai comand cateodata la birou si e bine si asa.

Nu vad cum ar putea fi mai simplu.

#12
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
urasc faptul ca mi se da interval de ridicare a unui colet 9 14 si vine al ora 16 sau 18... m-am oboisnuit, ori easybox/fan box. Ori nu e o zi asa importanta si pot sta acasa sau am pe cineva acasa.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Easyboxul, atunci cand exista optiunea.
Apoi posta. Au punct de livrare si e foarte apropape de mine.
Curierul e ultima optiune, dar de regula ma incurca. La curier intotdeauna plata ramburs, altfel isi bat joc de tine. Dimineata nu am cum sa ridic colete. Mi-au mai adus unii si la serviciu, dar anumite firme de curierat fac asta. Samdeyul nu face asta. GLS(parca) da.

Imbracaminte si incaltaminte nu am cumparat pana acum si nici nu intentionez. Nu-mi place deloc ideea returului si ma stiu foarte pretentios la confortul hainelor. O sa incerc totusi candva, dar nu-mi place ideea.

De fapt nu am dat retur pana acum decat la doua produse. Unul a venit incomplet(o jucarie). Celalalt cred ca era defect(un compresor). De regula sudiez inainte de a cumpara si ma asigur ca produsul e satisfacator.

Edited by maccip, 07 October 2022 - 16:21.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Eu sînt ,,feișănist ", nevasta la fel, așa că, este o plăcere în sine, să probăm boarfe, în magazine.
Ca și @maccip, nu mă văd cumpărînd haine/încălțăminte prin curier.
Altfel, curier, pentru chestii auto în general, pentru mașină, ori pentru scule sau unelte mai greu de găsit, alimente din magazine.
Pentru curier îmi fac timp, sau merg la ,,cutiile de tablă "  :proud:

Plata la curier cît mai des posibil, altfel pot să te tragă pe cosor mai ușor, @maccip, like aici  😉

Edited by crisstonne, 07 October 2022 - 16:35.


#15
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
daca e sa comand prin curier pun adresa de la serviciu. acum ca sunt wfh nu mai e problema asta. oricum deseori optam pt easybox, aveam transport si retur gratuit prin genius. banii inapoi pe card in maxim 30 de minute.

#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008
Eu comand 99% la birou. Dacă nu mă găsește vine a doua zi, sau las banii la colegi. Simplu!

Dacă eMAG bagă livrare moka prin Genius cu Tazz din showroom, îmi iau ce am nevoie imediat.

Dacă ție nu îți place să stai după curier, ai alternativa magazinelor fizice.

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 Sef-chenko, on 07 octombrie 2022 - 15:53, said:

Online-ul nu este pentru tine.

Comand 90% la easybox, le ridic si la 12 noaptea daca atunci am chef.
Numerele la imbracaminte vin perfect pentru ca le stiu deja in functie de producator.
Transport+retur gratuit.

Mai comand cateodata la birou si e bine si asa.

Nu vad cum ar putea fi mai simplu.
Pentru multe produse nu exista optiunea easy box, inclusiv pentru cele care ar incapea. Ar fi simplu, nu ar mai exista discutia, mi-ar conveni si mie, chiar mai mult decat ridicarea din magazin, caci te poti duce si la 12 noaptea, cu si si spus. Am si incercat, dar optiunea e disponibila in putine cazuri...

 crisstonne, on 07 octombrie 2022 - 16:32, said:

Eu sînt ,,feișănist ", nevasta la fel, așa că, este o plăcere în sine, să probăm boarfe, în magazine.
Ca și @maccip, nu mă văd cumpărînd haine/încălțăminte prin curier.
Altfel, curier, pentru chestii auto în general, pentru mașină, ori pentru scule sau unelte mai greu de găsit, alimente din magazine.
Pentru curier îmi fac timp, sau merg la ,,cutiile de tablă "  Posted Image

Plata la curier cît mai des posibil, altfel pot să te tragă pe cosor mai ușor, @maccip, like aici  ��
Multe din marile magazine nu au decat variante online. Altfel nu ar mai exista discutia. Nu comand nici eu, ca nu am rabdare nici de un drum, daramite de 2-3...

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 waterman, on 07 octombrie 2022 - 15:24, said:

Și la easybox e tot cu bani - 5 lei sau 9 lei.

Costa 100 de lei la easybox.

Attached File  Screenshot 2022-10-07 170257.png   18.67K   64 downloads

 aaaa4567, on 07 octombrie 2022 - 16:59, said:

Pentru multe produse nu exista optiunea easy box, inclusiv pentru cele care ar incapea. Ar fi simplu, nu ar mai exista discutia, mi-ar conveni si mie, chiar mai mult decat ridicarea din magazin, caci te poti duce si la 12 noaptea, cu si si spus. Am si incercat, dar optiunea e disponibila in putine cazuri...

Exista sa pui adresa de la birou. Vine dupa ce ai plecat? Ceri sa lase pachetul la sediu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate