Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cum faceti cu curierii?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Clanul curierilor a facut prapad saptamana trecuta cand a refuzat livrarea unor produse cosmetice. Femei ciufulute si fara mascara, barbati nepensati... A fost un haos total.

Edited by Puferiu_, 15 October 2022 - 21:21.


#92
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

 loveparade, on 15 octombrie 2022 - 20:46, said:

Cand vi se termina cipul intr-o criza financiara sa nu veniti ca va trebuie cash, aur, metale pretioase. Va descurcati singuri

Cand mi se termina cipu' il duc la amanet.

#93
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Pufu cipatu' sa ma strigati de azi inainte. Sunt in cardasie cu maccip.

#94
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 loveparade, on 15 octombrie 2022 - 20:46, said:

Haidati pe la service pe la Vericu. Asa umblati ca robotii dupa aceia.
Cand vi se termina cipul intr-o criza financiara sa nu veniti ca va trebuie cash, aur, metale pretioase. Va descurcati singuri
Saracii nu stiu ce s-a intamplat in Grecia, tara mare care e si in UE... de alte tari nu mai aduc aminte.
Nu stiu ei cum peste noapte s-a spus stop joc si cetatenii n-au mai avut acces la banii proprii din cont si au cam trebuit sa faca foamea, ca fara bani nu primesti mancare, nu mai zic de alte probleme, cum ar fi neplata facturilor si taierea de utilitati.

 persona695, on 15 octombrie 2022 - 20:58, said:

Curierii ăștia cam fac legea în România, țin minte când curierii de la Fan nu au mai vrut să transporte produsele de la Ikea fiindcă era un chin cu ele(multe, mari, grele). Sau când eMag avea livrare in intervale orare 9-11, 11-13 samd, și puteai să-ți alegi în funcție de programul tau, tot din cauza curierilor scoasă și aceasta facilitate. Cred căcurierii au o mafie a lor.
Nu e chiar asa. Problema e ca unii vor servicii VIP dar sa plateasca 2 lei.
Daca n-ai pretentii si fite de VIP o sa constientizezi ca in mare parte sunt ok curierii.

#95
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 persona695, on 15 octombrie 2022 - 20:58, said:

Curierii ăștia cam fac legea în România, țin minte când curierii de la Fan nu au mai vrut să transporte produsele de la Ikea fiindcă era un chin cu ele(multe, mari, grele). Sau când eMag avea livrare in intervale orare 9-11, 11-13 samd, și puteai să-ți alegi în funcție de programul tau, tot din cauza curierilor scoasă și aceasta facilitate. Cred căcurierii au o mafie a lor.
Ia te uita, nu am știut! Avem mafie? Da' nu te-ai gândit vreodată cate ore are o zi? Și ca un mafiot de curier are de livrat între 80 și 110 chiar 115 colete uneori? Și totuși, pe noi nu scrie Speedy Gonzales ....
Încearcă sa împărți 115 colete la 8 ore de munca. Si o sa vezi ca da cu virgula ...

#96
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Omu' a scris la sfarsit ca-i ironic.
Sunt convins ca-i greu sa iti faci norma, dar nu e vina noastra, a clientilor. Poate o solutie ar fi sa-si faca sindicat, ca majoritatea firmelor mari de curierat au extrem de multi angajati pe partea asta.

Din perspectiva clientului, una e sa fii intelegator, alta e sa doresti sa beneficiezi de serviciile platite, cum ar fi deschidere colet la livrare, etc.. Eu inteleg ca se grabeste curierul, dar (de exemplu) daca trebuie sa verific continutul coletului ce sa fac? Sa imi asum riscurile de a primi un produs lovit/avariat pentru a nu-i rapi omului 3 minute din zi?

 thorxx, on 15 octombrie 2022 - 21:31, said:

Saracii nu stiu ce s-a intamplat in Grecia, tara mare care e si in UE... de alte tari nu mai aduc aminte.

Dap, fix, o sa stau cu banii sub saltea de-acum ca sa nu cumva sa inchida astia bancile 3 saptamani cum au facut in grecia, o data, acu 7+ ani. Si de fapt a fost o limitare, puteai scoate bani dar nu puteai scoate MULTI bani.
Tine tu acolo banii ingropati in curte, si lasa-i pe restu' sa se bucure de faptul ca n-au mai avut cash la ei de ani buni. :)

Edited by TehCube, 16 October 2022 - 10:34.


#97
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,642
  • Înscris: 17.08.2022

 Robert_Kiran, on 16 octombrie 2022 - 09:09, said:

Ia te uita, nu am știut! Avem mafie? Da' nu te-ai gândit vreodată cate ore are o zi? Și ca un mafiot de curier are de livrat între 80 și 110 chiar 115 colete uneori? Și totuși, pe noi nu scrie Speedy Gonzales ....
Încearcă sa împărți 115 colete la 8 ore de munca. Si o sa vezi ca da cu virgula ...

Curierii stiu ca au ales o activitate fara program fix.
De multe ori la negru, fara conditii sociale.
De asemeni stiu ca au ales o activitate grea, cu trafic nebun.
o activitate in care te mai si ploua sau ninge.
Dar, partea de la comanda pana la ajunsul la usa, nu ne intereseaza.
Ba, mai avem si pretentii ca a intarziat 5 minute.
iar la baccis....minimum si ala cu greu..
Apoi....ii numim mafioti

Edited by vio69c, 16 October 2022 - 11:42.


#98
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
https://m.zf.ro/burs...-bvb-a-21245867

#99
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

 aaaa4567, on 07 octombrie 2022 - 15:13, said:

Adica... WTF, cui ii convine asa ceva???  In loc sa te duci cand treci de la treburi/serviciu, in drum spre casa, sa ridici produsul, simplu. Sau, la haine, pantofi, sa incerci in magazin, 2-3-4-5 numere, sa vezi ce iti vine mai bine.
Și eu prefer să evit comenzile, tocmai de asta, pentru că vreau să îmi controlez eu timpul. Cum zici și tu, comand numai dacă nu am încotro. Dacă se poate livra la pachetomat, e perfect, am unul la un minut de mers pe jos. Altă opțiune, care merge doar pt emag, e livrare la poștă, că am și asta aproape, tot la un minut. Dar mai mult de 10-15 comenzi pe an nu am, în general chestii care nu se găsesc ușor prin magazine. Foarte rar e nevoie să aștept curierul la adresa de livrare. Anul ăsta a fost cazul o dată, și fix atunci nu ne-am potrivit, am lipsit o oră, exact cînd a venit curierul. Dar noroc că a rămas prin cartier și l-am găsit pe strada vecină.
Un caz aparte, care nu ține de mine, dar mă deranjează, e cînd primesc corespondență de care nu știam, și mă trezesc cu telefon că am un plic, să ies la ușă, cînd io nici nu sînt la adresa aia. Evident, asta e vina celor care trimit fără ca măcar să mă anunțe dinainte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate