Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Economia... in defavoarea clasei medii

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Nu sunt deloc versat in economie si ramificatiile ei ceea ce face ca titlul sa nu fie neaparat ok dar... E greu sa nu te uiti la economia mondiala de azi si sa nu vezi ca nu prea se mai bazeaza pe economia de produs: cerere si desfacere. E o economie bazate pe actiuni, valoare corporatii, criptomonede etc. acest tip de economie nu ajuta mai cu nimic omul de rand, omul de clasa mijlocie!
Locuiesc in UK si ma uitam cum un simplu anunt ca se va reduce nivelul de taxare pe salarii a dus la un colaps imediat al lirei, nici macar nu a fost inca implementata masura si imediat a fost taxata... una din putinele masuri ce par sa fi ajutat pe noi pu...mea de rand, nu a contat ca economia de desfacere merge ok, agricultura la fel e ok...
Lumea asta merge pe un concept economic gresit... nu s-a invatat nimic din colapsurile economice din trecut si totul merge din datorie in mai multa datorie, posibil sa ma insel dar nu cred....

#2
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Vorbeam și pe un alt topic. De prin 1970 creșterea salariilor e la jumătate (chiar mai puțin) fata de creșterea productivității muncii.
Banii se fac învârtind capital nu muncind.

Sursa:
https://www.statista...d-compensation/

#3
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
statul are cheltuieli de care ne bucuram cu totii.: scoli/gradinite/strazi/securitate /medicina. Ofera mult mai multe decat oferea acum 50/70 ani. Toata astea necesita bani, multi. Fara banii aia pe impozitul pe salariu, mai multi bani trebuie imprumutati, care se adauga peste unii deja imprumutati.


Iar cat despre aia care locuiesc in UK si acum vor trai cam la fel de prost ca fraierii din Romania, ce sa zic, ghinion, nu poate fi soarele stralucitor zi de zi.
Sper sa vina si ziua cand cei care si-au luat talpasita prin tari mai bune, sa vada ca  nu le mai este asa de bine pe acolo.

#4
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKiloW, on 28 septembrie 2022 - 13:47, said:

Banii se fac învârtind capital nu muncind.

Traducere: banii se fac facand afaceri, nu fiind angajat.  Ca si afacerile tot munca sunt, ba chiar cea mai stresanta.

Nu zic ca salariile trebuie sa fie mici, din contra. Dar nu te imbogatesti din salariu, decat daca esti doctor/avocat/fotbalist. E normal.

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015

View Postkopac, on 28 septembrie 2022 - 13:58, said:

Sper sa vina si ziua cand cei care si-au luat talpasita prin tari mai bune, sa vada ca  nu le mai este asa de bine pe acolo.

He he... acri strugurii?

Si ai cumva impresia ca vremuri nasoale vin doar pentru altii?

#6
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,378
  • Înscris: 26.01.2019

View Postkopac, on 28 septembrie 2022 - 13:58, said:

Sper sa vina si ziua cand cei care si-au luat talpasita prin tari mai bune, sa vada ca  nu le mai este asa de bine pe acolo.

De ce speri asta?

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostEngineer_xxl, on 28 septembrie 2022 - 13:40, said:

E o economie bazate pe actiuni, valoare corporatii, criptomonede etc. acest tip de economie nu ajuta mai cu nimic omul de rand, omul de clasa mijlocie!
Omul de clasa mijlocie se presupune ca ramane cu ceva bani de pus deoparte ... nu il opreste nimeni sa ii investeasca in actiuni. Eu am cumparat prima data actiuni pe BVB in ... 2004.

Edited by utopium, 28 September 2022 - 14:07.


#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
pentru ca viata mea este afectata destul de negativ de exodul asta dement. de la impozitele platite, la perspective samd.

Nu sper, devin convins: vine falimentul Italei, Spaniei, mai multe chestii de necrezut acum un timp.

View Postutopium, on 28 septembrie 2022 - 14:06, said:

Omul de clasa mijlocie se presupune ca ramane cu ceva bani de pus deoparte ... nu il opreste nimeni sa ii investeasca in actiuni. Eu am cumparat prima data actiuni pe BVB in ... 2004.


bursa a cazut cu vreo 20% acum pe la BVB. Cat timp crezi ca va fi necesar sa se recupereze pierderea?

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postkopac, on 28 septembrie 2022 - 13:58, said:

Iar cat despre aia care locuiesc in UK si acum vor trai cam la fel de prost ca fraierii din Romania, ce sa zic, ghinion, nu poate fi soarele stralucitor zi de zi.
Sper sa vina si ziua cand cei care si-au luat talpasita prin tari mai bune, sa vada ca  nu le mai este asa de bine pe acolo.

Cand statele dezvoltate vor cadea, Romania va ajunge muritoare de foame la propriu. Romania nu da tonul in nimic ca sa ne doara undeva de tarile puternice. Noi doar urmam pe altii si suntem dependenti de banii si investitiile lor. Cand afara va fi rau, la noi va fi groaznic.

Edited by Serafim606, 28 September 2022 - 14:09.


#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
nu da tonul, evident. dar are ceva mai putine datorii. ceva mai multa populatie tanara. are si ea sansa ei!

#11
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Dupa cum zicea odata mutantu' de Banciu: - capitalismul a murit acum vreo douaj' de ani, pe la inceputul anilor 2000.
Ce avem azi, e un soi de "porridge", o melasa greu de inteles dpd vedere economic..

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
hai frate. sa investesti in actiuni, sa faci nu stiu ce, oricum nu e ca si cum toti se imbogatesc din asta si nu-s pierzatori. man, eu am inteles pana acum ca sunt unele lucruri care poti sa le schimbi tu si altele care nu, e bine sa te focusezi pe cele pe care le poti schimba. ca e in defavoarea lui x sau y, ca ala ia mai multi bani si tu mai putini, ca unu da o lege tampita si toate cele, astea nu tin de tine.

eu am observat ca traind cat mai simplu e mai bine. adica am un apartament unde stau, am caldura in casa sa nu deger de frig, am ce manca, pentru mine e destul. ii las pe altii sa faca bani din cripto, actiuni si bla bla. am 2 copii, job si o mie de lucruri pe care trebuie sa le fac intre, viata-i prea scurta sa ma stresez pentru toate tampeniile. Sau sa ma gandesc cum scrieti unii despre Anglia, Italia si alte state. voi chiar nu aveti ce face?

Edited by bobitad, 28 September 2022 - 14:21.


#13
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
@asodof
Nu-i aia traducerea.
Eu in ultimii 2 ani m-am îmbogățit mai tare nefăcând nimic, doar din aprecierea patrimoniului decât din munca.
Și nu-s vreun Bezos ci un pârlit de white collar.

În România am văzut o analiza statistica făcută în 2019, antreprenorul mediu câștiga 950e/luna, aka nu cu mult mai mult decât angajatul mediu (care era vreo 700e parca). Însă cvasitotalitatea firmelor sunt la oraș, iar angajații din orașe câștiga mai bine decât media, deci e cam tot un drac.

Când spun "învârtit capital" ma refer strict la ce-am spus. Iar câștigurile nu-s proporționale cu munca depusa, ci cu sumele pe care le învârti.

Ideal banii se fac din banii altora. A spus-o până și Trump :D

Edited by KiloW, 28 September 2022 - 14:16.


#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

View PostEngineer_xxl, on 28 septembrie 2022 - 13:40, said:

Nu sunt deloc versat in economie si ramificatiile ei....

Lumea asta merge pe un concept economic gresit...

ok, bine ca ne-ai anuntat...

#15
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostEngineer_xxl, on 28 septembrie 2022 - 13:40, said:

Locuiesc in UK si ma uitam cum un simplu anunt ca se va reduce nivelul de taxare pe salarii a dus la un colaps imediat al lirei, nici macar nu a fost inca implementata masura si imediat a fost taxata... una din putinele masuri ce par sa fi ajutat pe noi pu...mea de rand, nu a contat ca economia de desfacere merge ok, agricultura la fel e ok...
Lumea asta merge pe un concept economic gresit... nu s-a invatat nimic din colapsurile economice din trecut si totul merge din datorie in mai multa datorie, posibil sa ma insel dar nu cred....

Ai cerut o explicatie, dar parca nimeni nu ti-a dat-o. Mecanismul e simplu. Acum avem inflatie (preturi in crestere, cerere mare, oferta mica) si dobanzi la minime istorice. Taierile de taxe costa bani. Ceea ce inseamna ca guvernul va creste cererea de bani de pe piata. Daca in 2021 guvernul se imprumuta de 100 de lire cu dobanda de 2% (de exemplu), cand brusc va avea nevoie de 200 de lire, dobanda va creste. Pentru ca practic creste cererea de bani, iar oferta ramane la fel. Cand dobanda la datoriile unui stat creste, valoarea datoriilor  luate anterior, scade. De ce? Sa zicem ca eu vreau sa vand imprumutul pe care l-am acordat in 2021 UK-ului (100 de lire, cu dobanda 2%). Cu cat pot sa-l vand? Pai hai sa zicem ca langa mine vrea sa se vanda si imprumutul de anul asta, cel de 100 de lire, dar cu dobanda 4%. E evident ca nu putem vinde amandoi cu acelasi pret, asa ca eu va trebu sa imi reduc pretul la jumatate, a.i. randamentul imprumutul meu sa fie tot 4%. Bun, asta e explicatia pentru nevoia de interventie a bancii Angliei si a creste artificial cererea pentru astfel de imprumuturi.

Mai departe, colapsul lirei. Economistii lucreaza cu modele. Sunt mai multi bani pe piata (din taierile de taxe), ceea ce inseamna ca inflatia va mai greu de dat jos. ceea ce va duce la o crestere a dobanzilor din toata economia de catre banca Angliei. Cresterea dobanzilor inseamna crestere economica mai mica, ceea ce reduce puterea economica (si automat valoarea monedei) pe termen lung.

Acum, economia nu e chiar o stiinta exacta. E ca o retea foarte complicata de tevi, facuta de mii de mesteri beti. Cand te suna cineva din capatul retelei si zice ca are presiune mica, tu bagi mai multa apa in retea si te trezesti ca bubuie cine stie unde. Sau poate merge perfect si rezolvi in 2 minute o problema pe care alte tari (SUA de exemplu) se chinuie sa o rezolve pe ani intregi, cu cresteri succesive ale dobanzii de referinta, reducerea cheltuielilor guvernamentale etc). Economistii cred ca sunt mai multe sanse ca rezultatul sa fie presiune scazuta la capatul retelei si zeci de mici sparturi ce vor trebui reparate in UK.

UK a recunoscut (dpmdv) corect ca problema inflatiei nu e doar cantitatea de bani din piata, ci mai ales scaderea ofertei din cauza problemelor de furnizare: lipsa procesoare, lispa aia, lipsa ailalta. Lasand mai multi bani in economie ei oarecum pariaza ca o (mare) parte din ei se vor duce in investitii pentru capacitati noi de productie (direct sau indirect) si nu vor fi luati de catre cei ale caror taxe s-au taiat si parcati in burse sau produse importate.

Edited by figo1988, 28 September 2022 - 14:28.


#16
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postutopium, on 28 septembrie 2022 - 14:06, said:

Omul de clasa mijlocie se presupune ca ramane cu ceva bani de pus deoparte ... nu il opreste nimeni sa ii investeasca in actiuni. Eu am cumparat prima data actiuni pe BVB in ... 2004.

Dar eu nu vreau sa ma bag in investitii, am o pensie ce deja merge pe principiul asta si nu vreau alt stres adaugat in viata mea!
Dup colapsul din 2008 au fost cativa ani in care economia a mers ok, se castiga okish si nivelul de trai parea sa fie intr-un echilibru ok... dar ca de obicei lumea uita si usor reintram intr-o spirala descendenta...
Eu nu vreau sa zic ca nu mi-ar conveni sa am conturile pline de bani, dar mie imi place sa simt ca traiesc nu ca supravietuiesc, nu pun bani sub saltea ci ii folosesc pt vreo 2 vacante faine pe an plus ceva hobbyuri d'ale mele... dar acum cum ceva nu merge bine pe piata de actiuni, criptomonede etc imediat afecteaza si business-uri care aparent nu aveau legatura si implicit ne loveste pe noi... majoritatea... dupa blocurile gri... sa citez ceva mai vechi.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostEngineer_xxl, on 28 septembrie 2022 - 13:40, said:


Locuiesc in UK si ma uitam cum un simplu anunt ca se va reduce nivelul de taxare pe salarii a dus la un colaps imediat al lirei, nici macar nu a fost inca implementata masura si imediat a fost taxata...

pt tine e un simplu anunț...
pt cei ce-nvârt capitaluri, precum zice colegu' KiloW(atu'), e un  semnal că banii din piață se vor reduce
astfel că, fiind mai puțin capital de-nvârtit, economia va șchiopăta...

deci guvernul a fost sancționat imediat (prin scăderea lirei), nu s-a așteptat să se spargă-ntâi ulcica (cum ne-a-nvățat pe noi școala comunistă... :( )

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View PostEngineer_xxl, on 28 septembrie 2022 - 13:40, said:

Nu sunt deloc versat in economie si ramificatiile ei ceea ce face ca titlul sa nu fie neaparat ok dar... E greu sa nu te uiti la economia mondiala de azi si sa nu vezi ca nu prea se mai bazeaza pe economia de produs: cerere si desfacere. E o economie bazate pe actiuni, valoare corporatii, criptomonede etc. acest tip de economie nu ajuta mai cu nimic omul de rand
Economia are valoare pe actiuni cat timp are si cerere/desfacere, e acelasi lucru. O companie e cotata bine pentru ca merge bine altfel n-are cine sa tina valoarea. In rest omul de rand e ajutat daca se implica in investitii... cumpara produsele.
Treaba cu crypto este un front speculativ... cum altfel fara reglementare. Omu investeste ca sa castige valoare reala, nu virtuala.

Edited by andreic, 28 September 2022 - 14:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate