Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Economia... in defavoarea clasei medii

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#37
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postkopac, on 28 septembrie 2022 - 13:58, said:

statul are cheltuieli de care ne bucuram cu totii.: scoli/gradinite/strazi/securitate /medicina. Ofera mult mai multe decat oferea acum 50/70 ani. Toata astea necesita bani, multi. Fara banii aia pe impozitul pe salariu, mai multi bani trebuie imprumutati, care se adauga peste unii deja imprumutati.


Iar cat despre aia care locuiesc in UK si acum vor trai cam la fel de prost ca fraierii din Romania, ce sa zic, ghinion, nu poate fi soarele stralucitor zi de zi.
Sper sa vina si ziua cand cei care si-au luat talpasita prin tari mai bune, sa vada ca  nu le mai este asa de bine pe acolo.


In lista de "bucurii" ai uitat sa adaugi pensii speciale si subventii (cu dedicatii).


#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFriskey, on 28 septembrie 2022 - 19:39, said:

In istoria omenirii clasa mucitoare intotdeauna in a dus-o cel mai greu.

nu cunoști „joia neagră”?
atunci NU muncitorul s-a aruncat de la etajul 100... :(

View Postflorinellll, on 29 septembrie 2022 - 06:00, said:

Sa fim corecti ,ce s-a realizat intre 1960 --- 1980 {obiective industriale si civile} in Romania nu ar fi fost posibil in conditii de Capitalism

? :o
un simplu exemplu: TOATĂ europa, după război, s-a ridicat din cenușă, indiferent de regimul politic...!

View PostKiloW, on 28 septembrie 2022 - 14:43, said:

Aici mai e un mecanism care se întâmplă și care poate merita discutat și dpdv etic sau ideologic nu doar contabil.

de fapt, totul este ciclic, iar adevărul - ca-ntotdeauna - e la mijloc (pe axa X :) )
uneori patronii dictează (salarii, condiții de muncă etc), alteori salariații sunt câștigătorii cursei
în momente de recesiune, cu șomaj mare, muncitorii morți de foame acceptă orice
în momente înfloritoare, cu cerere mare de forță de muncă, patronii lasă de la ei

aceleași mecanisme se-nvârt și doar pe anumite segmente (IT, agricultură etc.)

prin 1998 nici nu concepeam să angajez pe cineva care nu putea să scrie cursiv
azi, te bucuri dacă vrea să vină la muncă zilnic...

#39
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postfuturist, on 29 septembrie 2022 - 06:58, said:

Cine?
Statul , ca peste tot in capitalism.
Ai impresia ca baraju' Hoover s-a facut cu bani particularesti?
Cu firme particulare, da, de platit a platit statu'.
Auto-bahn-urile, idem.
Corect ,foarte corect,insa atunci constructia unui bloc costa 1milion si mai furau unii 5saci de ciment si 1m3 de BCA,
Cand lucreaza statul cu firme private acelasi bloc costa 3 milioane,1 milion costurile reale ,1milion comisionul ,1milion profitul

Edited by florinellll, 29 September 2022 - 08:51.


#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012
fii liniștit - costurile sunt aceleași
extracosturile sunt denumite diferit: la stat „furt”/„șpagă”, la privat „comision”/„profit”

#41
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postflorinellll, on 29 septembrie 2022 - 06:00, said:

Traducere 2 ,Cine munceste nu are timp sa faca baniPosted Image

Inseamna ca tu n-ai vazut ce inseamna sa cauti clienti si sa ai responsabilitatea ca trebuie sa platesti salarii pentru ca angajatii au familii si facturi.
Banuiesc ca de asta sunt strugurii acri la tine, ca iti dai seama ca nu ai face fata responsabilitatii.

View Postflorinellll, on 29 septembrie 2022 - 06:00, said:

Sa fim corecti ,ce s-a realizat intre 1960 --- 1980 {obiective industriale si civile} in Romania nu ar fi fost posibil in conditii de Capitalism

LOL, va sa zica tarile capitaliste NU au metrou, este ? In tarile capitaliste nu s-au construit uzine, nu s-au construit autostrazi. Este ?

View Postflorinellll, on 29 septembrie 2022 - 06:00, said:

Unii ma vor acuza  ca sunt "nostalgic"
Cine ar fi investit si de unde ,sumele acelea colosale pentru construirea a zeci de mii de blocuri si sute de fabrici si uzine etc

Tu ai fost recent in Romania ? Ai idee cate mii de blocuri si bloculete s-au construit in ultimii ani la marginile Bucurestiului ? Cartiere intregi man acum unde era teren viran.
Eu te cred ca nu esti nostalgic, cred ca esti orb pur si simplu, si rau intentionat.

#42
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,695
  • Înscris: 09.05.2008
Alea nu sunt cartiere, cel mult camine confort sporit.
Un cartier presupune si altceva in afara de blocuri din care te poti pisa la 5 vecini diferiti din propriu' balcon.



#43
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Si ?

Inseamna ca nu s-a construit ?

Nea Nicu expropria ce voia ciubota lui, si chiar si asa multe blocuri comuniste sunt inghesuite. Singurul lucru care le mai salveaza e ca inca mai exista case pe langa ele.

Ar trebui ca astia cu blocuri care blocheaza soarele si aerul sa le plateasca alora cu casa taxa de lumina.

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007
Care e minimul necesar ca sa fie numit cartier? Multi ar zice ca un spatiu cu locuinte cu apa curenta/canalizare/curent/servicii tv/internet/gunoi, strazi/trotuare asfaltate, iluminat public + ceva spatii verzi poate fi deja considerat cartier (rezidential). Daca are si transport public, scoli, gradinite, facilitati sportive/parcuri si ceva magazine deja sta bine.

#45
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,695
  • Înscris: 09.05.2008
Dacă.

#46
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011
Care daca.

Cel putin prin zona de nord a Ilfov pe unde stiu eu in afara de parcuri si eventual canalizare exista cam tot.

Autobuze:da; Gaz: da; Asfalt: da; Apa curenta: cred ca da, incert. Curent: evident; Scoli/gradinite: da; Magazine: lidl/mega/penny/profi/pizerie.

Tot ca am insiruit, plus 500 de case si ceva bloculete nu existau acu 15-20 de ani. Era efectiv camp. Cum reacu nu e asta cartier rezidential.
Si exact asa imi povestea cineva care s-a mutat primul prin marginea Rahovei, si acuma se oftica ca n-a cumparat 10.000mp ca s-a umplut de blocuri.

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012

View Postfuturist, on 29 septembrie 2022 - 18:16, said:

Alea nu sunt cartiere, cel mult camine confort sporit.
Un cartier presupune si altceva in afara de blocuri din care te poti pisa la 5 vecini diferiti din propriu' balcon.

te invit în galati, cartier micro 40, micro 19

#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfuturist, on 29 septembrie 2022 - 19:02, said:

Dacă.
Pe langa Cluj sunt destule comune care au tot ce am scris mai sus, banuiesc ca si in Ilfov sau pe langa Timisoara sunt destule care le au deja.

#49
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Si topicul asta a ajuns despre Cluj? Deja e trolleala.

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,872
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru cei carora li se pune pata cand aud cuvantul Cluj, probabil ca totul e o trolleala permanenta in capul lor :D Am dat niste exemple, Cluj, Ilfov, Timis ... Clujul il cunosc direct, despre restul stiu din auzite, ca n-am fost prin Voluntari/Otopeni/Dumbravita.

#51
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 08.01.2021
Apropo de discuția de mai devreme. În US of A săptămâna trecută s-au anunțat cifrele de somaj, cere au fost mai bune decât se spera (adică mai scăzute).
Însă pe Wall Street astea sunt vesti proaste și bursa s-a dus în nas pentru ca așteaptă probabil la o noua mărire a dobânzii de referință.
Mie mi se pare destul de evident ca fel puțin în momente din astea dubioase de criza și inflație interesele boborului și al capitalului sunt divergente. Unii vor joburi bine plătite alții vor reducerea inflației care le ronțăie din capital chiar daca asta vine la pachet cu recesiune.

#52
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postutopium, on 29 septembrie 2022 - 18:46, said:

Care e minimul necesar ca sa fie numit cartier?
{Pia .. inainte de razboi era sufient ca sa existe o parohie

#53
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View PostKiloW, on 09 octombrie 2022 - 10:28, said:

interesele boborului și al capitalului sunt divergente. Unii vor joburi bine plătite alții vor reducerea inflației care le ronțăie din capital chiar daca asta vine la pachet cu recesiune.

E ilogic ce zici, nu vrea nimeni inflatie in afara de stat, nimeni cu 2 neuroni. Nimeni in mediul privat nu vrea si nici nu produce inflatie. Salariatii nu au cum sa vrea inflatie pentru ca daca salariile lor cresc si e inflatie automat si preturile cresc si deci nu inseamna nimic.

#54
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 08.01.2021
N-are legătură cu ce spun eu. Chiar dacă nimeni nu vrea inflație (de fapt vrei însă 2% cât sa ții banii în mișcare nu 10%) prețul plătit pentru combaterea ei prin politici monetare e recesiunea, care lovește în baza piramidei nu la vârful ei.
Faptul ca business-urile sunt solide și angajează oameni e o veste proasta pentru bursa de capital. Când inflația deja e instalata muncitorul vrea ca firma sa meargă bine și să-i mărească salariul ca să tina pasul cu preturile, în timp ce capitalul și băncile centrale prefera recesiunea și șomajul ca să tina în frâu inflatia.

Edited by KiloW, 10 October 2022 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate