Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Despre intrarea Romaniei in WW1 in 1916

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#55
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Aseara intr-un documentar am vazut cum a fost ocupata capitala pe 6 dec 1916 de nemti, turci si altii. Cica in 1916-1918 a fost nasol, jafuri, foame, etc.
Si auzi ca lumea aclama cand intrau astia pe strazi, ramasese socat ala care scria despre asta atunci.
Zicea "am tot plans in viata mea, dar ca acuma, niciodata". Adica sa vina ocupanti si tu sa zici ura, erau si unii tampiti din astia, cica mai ales doamnele de etnie geramana.
Iar proprietarii de mari cladiri au vb cu guvernu sa scoata armata de acolo ca sa nu strice nemtii cladirile pe aici prin capitala.
N-am stiut pana aseara.
Acum nu stiu daca ne opuneam, daca eliberam capitala.

Venisera nemtii pregatiti sa atace rezistenta capitalei, si cand au vazut ca e oras deschis, au ramas uimiti.

Si asta ptr ardealul ala care era gata gata sa nici nu-l mai luam.

Edited by MinettoMatoi, 07 October 2022 - 22:05.


#56
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostMinettoMatoi, on 07 octombrie 2022 - 22:05, said:

erau si unii tampiti din astia, cica mai ales doamnele de etnie geramana.
Deci erau ”tâmpiți” sau ”de etnie germană” ?
Că aici se cam bâlbâie cel care a scris chestia aia :)

View PostMinettoMatoi, on 07 octombrie 2022 - 22:05, said:

Si asta ptr ardealul ala care era gata gata sa nici nu-l mai luam.
Nu erați nici gata și nici nu l-ați luat.
Ți-am mai explicat, dar procesezi cam greu :D
Populația Transilvaniei, aproape 60% românească, a dorit această unire.

#57
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMorosanul, on 09 octombrie 2022 - 13:08, said:

Deci erau ”tâmpiți” sau ”de etnie germană” ?
Că aici se cam bâlbâie cel care a scris chestia aia Posted Image


Nu erați nici gata și nici nu l-ați luat.
Ți-am mai explicat, dar procesezi cam greu Posted Image
Populația Transilvaniei, aproape 60% românească, a dorit această unire.
Pai ala in documentar la inceput zicea ca domnisoarele si doamnele de etnie germana aclamau in 1916, dupa un timp zicea ca acel scriitor plangea ca la general lumea aclama, zic si eu ce s-a zis.
Dar mai degraba cred ca si tine, ca doar aia entici germani au aclamat, nu aveau cum aclama ceilalti decat daca nu stiau ce se intampla.
Dar o fi, ca multa lume proasta, ii vedeau pe occidentali asa zei, superiori, si unii asa din teribilism sa strige uraaa.

Cu ardealul eu asa stiam si din scoala adica unirea de care zici, ca ne-am bagat sa luam ardealul inapoi, dar poate e si cum zici tu, sa traiasca mai bine romanii de acolo, poate au trait, asta doar din punct de vedere al tratamentului maghiarilor asupra lor, ardealu ala era luat de sute de ani, trebuia ca romanii de acolo sa se fi ungurizat de mult, sa o duca ca toti ungurii din Ungaria.
Ca ne-am mutat mai la vest, asta nu ne incalzea, conta ce faceai tu in tara ca sa iti fie bine.
Cand ma duc undeva, am interes sa ma integrez acolo cu totul.


Normal ca si populatia de acolo vroia unirea, de fapt cam majoritatea romanilor vroiau unirea, asa ca intrarea in razboi ar fi fost aprobata si de lume.
Dar eu vad altfel treaba, prima data ma gandesc la viata si sanatatea omului, si dupa aia la altele, insa daca majoritatea vroia, inseamna ca-si asuma tot.
Mai mult ma refer la cazurile cand lumea nu vrea, si se hotaraste sus invers.
De ex cum fuse la Hitler cu intrarea in polonia, rusia si alte cuceriri.

Edited by MinettoMatoi, 09 October 2022 - 19:57.


#58
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostMinettoMatoi, on 09 octombrie 2022 - 19:53, said:

Dar mai degraba cred ca si tine, ca doar aia entici germani au aclamat
Ăia era normal să aclame, e chiar de lăudat :P

Quote

Dar o fi, ca multa lume proasta, ii vedeau pe occidentali asa zei
Așa e, la ambele.
În fapt erau, totuși, departe ca civilizație.
Dar oricum, proști care să aclame orice prostie vor fi oricând.

#59
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@MinettoMatoi
Stimate, daca esti roman si limba materna zici ca este limba romana, apoi fa bine si scrie Ardealul asa cu se cuvine, cu litera mare la inceput, ca si oricare nume propriu.
Apoi mai studiaza si altceva despre Ardeal, decat ce ai invatat la scoala, istoria mincinoasa comunista.

Unirea Transilvaniei cu Romania a fost o imensa manipulare, condusa si hotarata la Bucuresti, marii fazani care au fost dusi in eroare au fost reprezentantii
Transilvaniei. Nu trebuie sa auc eu argumente in sensul aceste.
Citeste scrisoarea lui Traian Vuia, si daca esti un pic mai intelijent, vei pricepe. Plus, acel Memorandumul adresat de Iuliu Maniu, regelui Carol al II-lea din 1938
https://cersipamantr...arol-al-ii-lea/

Constitutia de la 1923 a fost impusa Transilvaniei si Banatului, ca si tarii intregi, in mod abuziv, fara consimtamantul ei.
Epoca de constructiune nationala, caracterizata printr-o opera pozitiva care in timp de un an si jumatate acreat din nimic o intreaga organizatie de stat romaneasca,
a luat sfarsit brusc prin dizolvarea Consiliului Dirigent.

Odata cu activitatea lui s-a intrerupt si un proces de consolidare nationala, atat de insemnat pentru desavarsirea unirei si pentru asigurarea ei in vederea crizelor
externe pe cari un spirit clarvazator ar fi pututsa le prevada inca de atunci.
In ciuda avertismentelor si protestelor necontenit repetate, ale conducatorilor ardeleni si banateni si cu un dispret desavarsit pentru obligatiile
morale, luate la proclamarea unirei, s-au savarsit greseli politice, care privite in lumina situatiei actuale, apar tot mai evidente. (…)

Guverne cu totul lipsite de prestigiu si de popularitate in aceste provincii au aruncat asupra Ardealului si Banatului clientela lor politica.
Cu metode ilegale, ele au impus ca parlamentari persoane necunoscute, adesea tradatori notorii ai cauzei nationale in timpul jugului strain, si au
umplut functiunile politice si administrative cu elemente straine de imprejurarile locale si de cetatenii acestor tinuturi.

Au revocat din serviciu ardeleni si banateni binecunoscuti, bucurandu-se de o aleasa reputatiune, cunoscatori ai nevoilor si spiritului provinciei.
Elemente cu mari merite in luptele nationale din trecut pentru unitatea noastra de stat au fost inlaturate in zambetele de  ironica satisfactiune ale minoritatilor.
Metodele de exploatare fara scrupul, o goana neastamparata dupa imbogatire a satelitilor, intovarasita de imoralitate si coruptiune sfidatoare, au ranit sentimentul public al provinciei, odinioara sub raportul moral sanatoasa pana la austeritate.

Cu scurta intrerupere a guvernarilor national-taraniste, Ardealul si Banatul au fost aruncate intr-o atmosfera cu totul contrara conceptiei lor de viata.
O dureroasa deziluzie si o chinuitoare descurajare au cuprins toate inimile in provinciile noastre.
Aceste sentimente au fost si mai mult agravate prin umilinta ce au simtit, vazand cum dispare prestigiul si simpatia de care se bucura poporul nostru in fata tuturor
strainilor. In loc de o noua epoca de refacere materiala si de inaltare morala s-a continuat opera de umilire a provinciilor si de pauperizare, inlaturarea elementului romanesc ardelean si banatean din functiunile publice imorale si printr-un favoritism cu nimic justificat.(…)

-----------------------

Traian Vuia despre Marea Unire: „Toată Unirea s-a redus la un gest pur teatral, pe care ciocoii din Vechiul Regat l-au primit cu zâmbet“

Şi într-adevăr, Unirea s-a făcut pe această bază. Ei, ca să nu vatăme susceptibilitatea şi ştiind că suntem naivi şi neexperimentaţi, ne-au lăsat să vorbim despre Unire,
lăsând ca timpul să ne trezească. De altcum dânşii, evident mai iscusiţi, mai şireţi, mai inteligenţi decât noi – asta trebuie s-o recunoaştem, deşi au un fond moral inferior –
au priceperea afacerilor şi experienţa, să nu uităm proverbul maghiar: „zemesé a világ” („Lumea este a celui îndrăzneţ”) – au avut nevoie de un timp oareşcare, ca să se
înstăpânească la noi, să se aşeze administrativ şi milităreşte. Împrejurările, în special expediţiunea contra lui Kun Béla, i-a favorizat.

Proba, că îndată ce s-au simţit stăpâni, prin un ucaz au trimis la plimbare consiliul dirigent.
C-un cuvânt, „Unirea” a fost o bătaie de cuvinte, ea n-a fost decât o anexare deghizată, un hap amar învăluit în zahăr. N-avem să ne învinovăţim decât pe noi înşine: lipsa
noastră de înţelepciune, de pricepere, superficialitatea noastră proverbială, absenţa unui bărbat cu pregătire europeană, o naivitate nepermisă la aceia, cari pretind a conduce
destinele unui popor. Vorba noastră: „mintea românului este cea din urmă”. „Denkfacilheit” a românului despre care ne vorbea fericitul director Billmann.

https://adevarul.ro/...-a-1261959.html

Edited by WestPoint, 09 October 2022 - 23:12.


#60
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Situatia pe ansamblul frontului romanesc, in Ardeal si Dunare/Dobrogea [sunt incluse si trupele rusesti, bulgaresti, turcesti]

OPPOSING TROOPS
CENTRAL POWERS - RUMANIA AND ALLIES

August 29
9 Infantry Divisions | 23 Infantry Divisions
1 Cavalry Division | 3 Cavalry Divisions

September 18
17 Infantry Divisions | 25 Infantry Divisions
4 Cavalry Divisions | 3 Cavalry Divisions

October 15
20 Infantry Divisions | 27 Infantry Divisions
4 Cavalry Divisions | 3 1/2 Cavalry Divisions

November 16
28 1/2 Infantry Divisions | 30 Infantry Divisions
5 Cavalry Divisions | 4 Cavalry Divisions.

Edited by Mount_Yerrmom, 10 October 2022 - 00:04.


#61
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostMinettoMatoi, on 09 octombrie 2022 - 19:53, said:

Ca ne-am mutat mai la vest, asta nu ne incalzea, conta ce faceai tu in tara ca sa iti fie bine.
Da nu avea cum să te încălzească, în Ardeal clima e mai rece Posted Image
Acuma serios, nu cred că nu vezi diferențele economice și de cultură cum mergi spre Vestul Europei. Posted Image

View PostMinettoMatoi, on 09 octombrie 2022 - 19:53, said:

... ne-am bagat sa luam ardealul inapoi, dar poate e si cum zici tu, sa traiasca mai bine romanii de acolo, poate au trait, asta doar din punct de vedere al tratamentului maghiarilor asupra lor, ardealu ala era luat de sute de ani, trebuia ca romanii de acolo sa se fi ungurizat de mult, sa o duca ca toti ungurii din Ungaria.
Cu Ardealul, să-ți explic: orice țară dorea să-și recupereze teritoriile, ca să-și poată proteja conaționalii, și ca împreună să poată clădi state puternice care să se poată apăra. Războaiele nu erau oricum ”opționale”, soldați ar fi murit oricum, dar scopurile de care am zis măcar meritau sacrificiul.

Trec peste prostia cu  ”trebuia ca romanii de acolo sa se fi ungurizat de mult, sa o duca ca toti ungurii din UngariaPosted Image  că așa și statele Europei ar fi trebuit să se lase cucerite de Hitler, și să se germanizeze toți ca s-o ducă ca-n Germania  Posted Image

Important e că la vremea aceea Transilvania avea o majoritate semnificativă românească, și se știa bine (și încă dinainte de Marea Adunare de la Alba) că aceștia doresc unirea cu România, pentru că altfel cu toate jertfele și negocierile unirea nu s-ar fi realizat. Deci a fost un lucru dorit de ambele părți.


Dacă vrei să înțelegi situația din Ardeal, mai citește pe topicul cu ”Transilvania” :peacefingers:

Edited by Morosanul, 10 October 2022 - 11:46.


#62
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
WestPoint, ai dreptate cu Ardealul ca trebuie scris cu litera mare, dar am dat importanta mai mult subiectului, nu sa scriu cu litera mare, din comoditate nu pun litera mare ca sa nu mai apas pe schift, uneori mai dau atentie si scriu cum trebuie, dar de multe ori nu.
Si pe whatsapp sau fb cu prietenii, avem o conventie intre noi ca daca scriem sau in loc de s-au, o facem din comoditate mai ales ca scriem de pe telefon.

Morosanul, ce sa zic, pai daca de sa zicem 300 ani sunt in ungaria, copiii mei se vor naste acolo, oameni de acolo, invata limba aia, lucra acolo, ce treaba mai au ei cu Romania ? Ptr ei e o tara straina pana la urma, ce il int pe ala ca acu 300 ani teritoriul ala era al Romaniei ?! Desi mi se pare ca de 800 ani teritoriu ala nu mai era al nostru, sau nu mai stiu exact de cat timp.
Nici nu mai are ce cauta in Romania, s-a format in Ungaria,e ungur, cetatenie maghiara, etc.
Ca si in SUA erau atatea natii din imigranti, dar se considera americani urmatoarele generatii, s-au integrat cu totul acolo.
Ca fiind in Ungaria te poti muta oriunde in Ungaria, nu e nevoie sa stai doar pe fostul teritoriul al Romaniei.
Te duci sa zicem catre vest in Ungaria, ai pasaport maghiar, nativ limba maghiara, dracu mai stie ce natie ai fost acum 1001 ani, poate dupa nume, dar si pe ala il poti schimba la o adica.
Deci da, trebuia sa ma fi ungurizat de mult, deja de la a treia generatie mai mult ca sigur erai ungur.

Ce iti mai trebe scoala in lb romana cand tu esti de fapt ungur nascut acolo ?! Zic asa ca idee doar. Ce sa pastrezi o limba inutila ?
Ei nu au facut decat sa se pastreze neasimilati in tara aia, si-au conservat originile care nu ii ajuta deloc, ca oricum in RO era mai rau, pai uite in Ungaria ce spitale ordonate si curate au, si uite la  noi, e doar un exemplu.
Nici n-as mai vrea sa...fiu in Romania daca eram in Ungaria de cand m-am nascut ! As pleca de acolo catre vest in Ungaria, daca s-ar uni estul cu Romania.

Cum treci in Ungaria, ai hartie igienica la toilete ! La noi cucu, sunt mici exemple care arata gradul de civilizatie.
De ce as vrea sa trec la o tara mai lenesa, necivilizata, mai anarhica, mai neserioasa ?! Ca sa nu  mai zic ca Ungaria e in Schengen, noi nu. Chiar vreau sa uit ca am fost roman acum 500 de ani sau cand am fost.
Zic acuma daca s-ar mai repeta situatia de atunci, nu mi-as dori deloc unirea cu Romania.
Uite cum lupta ungurii ptr interesele lor (nu vb de politica externa ca vrea sa ne ia nu stiu ce, ma refer la ei ptr ei), si cum ne-am vandut noi la toti si suntem carpele altora.

Dar si atunci in 1916, era la noi mai bine ? Ca noi am fost lepre de cand suntem.
Poate nici un Ungaria nu era bine, dar in timp uite ca a devenit o tara mai ordonata ca a noastra.

Aaaa, daca Romania era Germania, da, normal ca vroiam sa fac parte din Germania, ca in Germania era mai bine ca in Ungaria.

Cu cat te apropii de vest e adevarat ca e dif de cultura, dar noi romanii oricat de aproape de vest suntem, tot tampiti ramanem !
Si daca erai granita cu Austria (sa presupunem ca iei Ungaria si devine Romania), tu tot nu o sa ai hartie igienica la toaleta din vama romaneasca, dar cum intri in Austria o sa ai.
Asa ca nu conteaza cat de aproape de vest esti, noi romanii nu o sa fim niciodata bine, cel mai bine e sa ne rupem sa ne ia altii pe  bucati, sa dispara Romania, si s-a rezolvat in timp, suntem un cancer al Europei noi, gangrena, nu alta.
Nu am zis ca toti romanii is asa lepre, dar f multi. Ne-am facut de ras in tot occidentul cu necivilizatii nostri, mai ales rromii au facut nebunii.
Cand eram in Germania am vazut rromi unguri care cerseau, nu erau ca ai nostri cu "bagami-as p...", erau altfel.

Uite ce autostrazi au ungurii, dar noi ? Ai duce-o mai bine aici ? Nu cred. Adica te unesti cu o tara mafioata si zici ca e bine.
Ce faci..pana mai ieri te duceai la spital si erai tratat okey 25 ani de cand esti, de peste o saptamana cand ai facut unirea, te duci...si mori in spital, mai ai si gandaci prin paturi, toalete de nu poti intra de miros, mancare vai de mama ei, doctori nesimtiti si indiferenti, spagi peste spagi, pai n-ai avea un soc ?
Mai vrei unire ?

Un prieten de familie mergea cu un prieten cu masina in Ungaria si a trecut razant cu un pom si i-a zburat mana dreapta de deasupra cotului de a cazut mana jos, ala..a luat mana de jos cu mana stanga (avea tarie de caracter) si s-a dus la cel mai apropiat spital, sl a fost tratat foarte bine, nici nu se astepta. I-au pus mana la loc asa cum au putut.
Avea mana afara pe geam din pacate. Si se mai ducea periodic la control acolo.
La noi...crapi.

Edited by MinettoMatoi, 13 October 2022 - 23:25.


#63
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

View PostMinettoMatoi, on 13 octombrie 2022 - 23:23, said:

Morosanul, ce sa zic, pai daca de sa zicem 300 ani sunt in ungaria, copiii mei se vor naste acolo, oameni de acolo, invata limba aia, lucra acolo, ce treaba mai au ei cu Romania ?
Înțeleg, deci maghiarii din România ar trebui să dispară, să se românizeze odată și să scape de limba aia a lor inutilă, că doar trăiesc în România de 5 generații :D


Quote

Ca si in SUA erau atatea natii din imigranti, dar se considera americani urmatoarele generatii, s-au integrat cu totul acolo.
Bine, în primul rând că america nu e o ”nație”, deci nu tre să schimbi nimic.
Dar când mergi de bună voie să trăiești într-o țară, pentru că îți place cultura, oamenii, mâncarea, condițiile, e alegerea ta, nu te duci acolo așteptănd să se schimbe ei ca să fie ca tine, că doar de aia te-ai dus.

Analogia e invers, dacă te invadează rușii, ce faci ?  Te rusifici repede și te adaptezi, că așa-i situația ? :D


Quote

Cu cat te apropii de vest e adevarat ca e dif de cultura, dar noi romanii oricat de aproape de vest suntem, tot tampiti ramanem !
Nu știu la cine te referi cu voi, românii, dar cât timp vorbești în numele tău... nu te pot contrazice,  :)

#64
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ffs ce treaba are peretele ala de text cu ww1?

#65
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostMorosanul, on 14 octombrie 2022 - 10:03, said:

Înțeleg, deci maghiarii din România ar trebui să dispară, să se românizeze odată și să scape de limba aia a lor inutilă, că doar trăiesc în România de 5 generații Posted Image



Bine, în primul rând că america nu e o ”nație”, deci nu tre să schimbi nimic.
Dar când mergi de bună voie să trăiești într-o țară, pentru că îți place cultura, oamenii, mâncarea, condițiile, e alegerea ta, nu te duci acolo așteptănd să se schimbe ei ca să fie ca tine, că doar de aia te-ai dus.

Analogia e invers, dacă te invadează rușii, ce faci ?  Te rusifici repede și te adaptezi, că așa-i situația ? Posted Image



Nu știu la cine te referi cu voi, românii, dar cât timp vorbești în numele tău... nu te pot contrazice,  Posted Image
Normal ca si maghiarii de la noi trebuiau sa se romanizeze de mult, si nu inteleg de ce n-au facut-o daca de generatii stau acolo ! Ce te impiedica sa te romanizezi daca stai in RO de mult ? Ca te ajuta sa te integrezi undeva unde traiesti de sute de ani.
Ce interes as avea eu de ex sa nu ma ukrainizez daca sa zicem ca o zona din nord era luata de ukraina acum 400 de ani si eu traiam acolo ? Era tara aia, limba aia, scoala acolo, munca acolo, prieteni, rude acolo.

Aia cu voi romanii, pai nu vb in numele meu, mai ales ca eu nu-s asa ! Eu am mentalitate de neamt cumva, cand ma duc la o toaleta am grija sa o las cum am gasit-o, nu cum sunt multe altele. Daca la sala am facut ceva apa pe jos la dus, am cerut mop-u sa rezolv desi altii nici vb.
Vb in numele la f multi ! Ca asa e, de aia tara e cum e, ca f multi is nasoi, de aia si occidentalii au impresie proasta de noi, deci hai sa nu ne mai ascundem, multi sunt de o nesimtire crasa.
Nu am zis ca toti is asa, asta clar.

Pengoon, are legatura cu WW1 ce s-a scris ca asta se trage din WW1 si din scopurile lui, sunt consecinte ale faptului ca daca nu intrai in WW1 sau daca intrai, are leg si daca ar fi trebuit sa intram sau nu sa intram in WW1, de la faza aia "ca sa traiasca romanii din Ardeal mai bine", asta s-a comentat, ca nu e chiar asa zic eu. Cel mai bine traiesti intr-o tara mai sanatoasa la cap decat alta, uite unde suntem noi si unde-s ungurii, la niv de trai ori fi la fel cam, dar la restul ne-au dat clasa.
In rest daca nu te intereseaza, nu citi si nu scrie.
Se leaga una de alta fara sa vrem  la istorie, nu prea poti izola ceva de absolut orice uneori.

Deci daca e sa ne luam dupa ce am spus, nu ar fi trebuit sa intram in WW1, cel putin pe motivul ala cu traitu  mai bine era aiurea rau sa intri.
Unu zice ca de ce sa nu fi intrat ptr ca, altul zice ca nu, apoi se discuta de ce da si de ce nu, nu e aiurea, nu s-a discutat de gagici sau calculatoare. Subiectul putin se dezvolta atingand fara sa vrei si altele.

Ca uite, nu s-a discutat niciodata aia "ca sa o duca Romanii mai bine acolo", nu am vazut pe undeva sa se discute de ce da, sau de ce nu, dar am pus eu problema.

Si peretele de text e bun, ca cine are ceva de spus, nu scrie 2 cuvinte, mai ales la istorie unde se zice "istoria are multe file". Analiza istorica e mai stufoasa, sa intelegi de ce anume eveniment s-a intamplat dupa fapte, fara sa citesti undeva, sunt dezbateri f lungi, harti de text, dar pe cine intereseaza nu il deranjeaza. Cand se scrie multi deranjeaza pe cei ce nu au nimic in cap, sau pe cei ce nu int subiectul, ptr cine int, niciodata nu e prea mult.

Edited by MinettoMatoi, 15 October 2022 - 19:15.


#66
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ptr edy de pe topicul cu regele Mihai:

Dupa cum am zis si dincolo, nu desconsider pe nimeni.
Doar ca nu e nevoie sa tot luptam in prostie, avem tarile x,y,z ramanem cu alea !
Ce rost are sa tot refaci granitele, si sa le tot refaci, si asa mai departe ? Astea cine le pune la cale ? Nu smcherii ? Cine ne conduce ? Ca doar nu conduc eu un rupt in dos !
Aia fac jocurile, si mai niciodata in interesul nostru (asta o stie toata lumea, nu doar eu).
Uite pana la WW1 era liniste da ? Si...ok, se aude ce lumea vroia Ardealul, dar totusi as fi preferat linistea care era, lumea isi vedea de ale lor, munca, scoala, copii, distractie si aia era.
Ca si asta cu Ardealu tot instigare a fost de catre cei de sus, ca omu de rand nu avea el ganduri la asta, cand si asa avea destule probleme cotidiene.
Ce sa zic, nu mai puteau Bucurestenii sa se duca la terasa seara ca nu era Ardealul al nostru de f mult timp...
Fiecare isi vedea de viata, si in Ardeal si in Bucuresti, etc, fiecare invata, muncea, avea familie, copii, concedii, etc pana la urma, mergea viata inainte si asa.

La tarile invadatoare e problema ! Ca de acolo incepe treaba, acolo ma refer la smecheri, nu ma refer la tarile ce se apara.
Dar daca nu te invadeaza cineva, stai asa.
Sau nu te duce peste altii, stai dracu la un loc cu, cum erai.
Ok, a fost ucis kaiserul ala in 1914, si ? L-ai gasit pe criminal, gaseai si pe cine l-a pus, ii inchideai sau executai si pe aia, si gata, nu atacai toata tara sa faci crime aiurea, nu inflamezi treaba, cand e ceva, cauti sa stingi focul, nu sa pui benzina pe el, dar asa s-a dorit de catre...smecheri.

Adica ce faci, eu ma duc acuma in Germania, il omor pe cancelar, si omori romanii ptr ce am facut eu ? Ce treaba au ei cu ce am fucut eu ? Chiar daca m-a pus cineva, afli cine.
Si daca afli ca tot din politica tarii mele m-au pus, i-ai pe aia la judecat, nu implica o tara intreaga, bateti-va intre voi aia politicienii, ca intre voi e jocul.
Dar na, motiv trebuia sa fie.
Si se stia ca in lant se inflameaza totul, erau pregatiti toti sa-si declare razboi unuia altuia, era clar planificat de mult.

Daca tu crezi ca e bine ca am intrat in WW1, okey, e parerea ta, dar ce sa zic, si acest "lumea a fost deacord sa intram in razboi", este provocata de conducere asa cum am zis.
Nu a cerut lumea "baaaai rege...hai ma sa luam Ardealu inapoi, ca nu mai putem dormi noi noaptea de ala, avem si noi niste tineri de trimis la buleala, ca is prea sanatosi si linistiti, hai si Basarabia daca merge", in nici un caz.
Ti se baga cumva ca sa zici da.
E o manipulare de nici nu iti dai seama (nu zic de tine, zic la general).

Si regele sa zica "nu nu, nu vreau sa omor tineri, merge si asa cum a mers de f mult timp si fara Ardeal si e liniste".
Si oamenii "NUOOO, vrem razboi, nu putem fara Ardeal desi pana acuma am tot putut, dar ne-a apucat damnblaua acuma, va rugam draga rege sa mergem la lupta".
Ai mai fi serios.

Ptr interesele geostrategice cum zici tu, si ale Romaniei, te face sa zici da la ce vor ei.
Ca oricum asta nu avantajeaza omu de rand, aceste interese in general ajuta pe cei mari, zone de influenta, etc.
Ca sa nu ai impresia ca dupa WW1 bucuresteanul o ducea mai bine ! Viata lui era aceiasi. Sau alte orase care nu aveau treaba cu Ardealul.
Iar aia din Ardeal la fel, tot la munca s-au dus si dupa aia, tot s-au f noaptea cu nevestele, tot la scoala s-au dus, deci viata a mers si acolo mai departe cam la fel.
Doar ca deodata te-ai trezit intr-o tara care va ajunge in rahat (Romania), fata de cealalta care in viitor va fi cu mult peste tara unde ai venit.

Uite Ungaria, in 1920 a pierdut teritoriile alea adica dupa WW1 (Trianonu), si ? Sa stea asa, ce o mananca de refacerea Ungariei mari ? E liniste de 102 ani asa.
La asta ma refer,  nu ii ataca nimeni, nu vad sensul sa faca alte razboaie sa ia alea inapoi.
Lasa-le asa cum sunt, ca merg treburile cum merg acolo.
Ca asta gandesc aia (cum zic eu...smecherii).

Nu te gandi ca maghiarul din Budapesta sau alte orase, moare de dorul Ardealului, o sa zica da dupa ce aia de sus vor ca oamenii sa zica da, ii ia la sentiment cu tara, cu onoarea, cu..stiu ei cum sa manipuleze.
Ar porni razboi si maine ! Si stii si tu asta cred.
Cum fuse in 40, tot asa vroiaul Ardealul (astia au o obsesie cu asta de fapt), negocirerile esuasera si urma ca "negocierile" sa aiba loc pe campul de lupta daca nu intervenea Hitler, cel putin asa am vazut in documentare. Asa ar face si acum daca ar putea.

Cam la asta ma refer. Ai castigat Ardealul in 1918 cum ca ai avea resurse acolo (asta ar fi cel mai bun motiv sa-l iei), okey, si lumea a dus-o mai bine ? Nu, tot saracie era, tot 12 ore muncea omul, tot pe nimic muncea, tot daca nu aveai bani nu invatai, nu te tratai, etc.
Si dupa aia in 40 ti l-a luat iara chiar daca mai putin din el, nici nu am fost in stare sa luptam macar, acolo da, era cazul sa luptam ca eram atacati, adica aici se aplica ce zici tu.

#67
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMinettoMatoi, on 15 octombrie 2022 - 19:11, said:

...

View PostMinettoMatoi, on 16 octombrie 2022 - 01:40, said:

...

... oare nu citeste nimeni delirul acestui individ ? Este greu, un adevarat chin sa deslusesti chiar titlul topicului! vomiti cerneala numai dupa primele trei randuri.
Un halaimos plin de elucubratii obscene, dezgustatoare.
O zbatere jenanta plina de jeg sosios, minciuna, inventii etc.Adevarul istoric, realitatile vremii, lupta unor oameni, sacrificiul acestoarea! toate murdarite si improscate cu minciuna intr/un delir bolnav, jegos, soios.Cum este posibil asa ceva ?!
Nu mai exista normalitate, decenta, polemica, poveste: asta este.Totusi onoare, demnitate + simtul ridicolului, regulament trebuie ca a mai ramas ...?
Opriti delirul acestui individ!

#68
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Are fiecare dreptul la o opinie, nu iti place, nu citi, nu scrie ! De ce sa opresti dreptul la libera exprimare ?
Titlul este fff clar, doar tu nu-l intelegi, l-am aratat si la prieteni si la mai multi si nu li s-a parut aiurea.

Titlul spune ca se discuta despre intrarea Romaniei in primul razboi mondial in 1916 pe 14 august cam, ce e asa neclar ?
Daca esti pro razboi spune, fi barbat si contrazice-ma cu argumente, nu sa nu mai zica omu ceva ca nu-ti place tie, ca asta este dictatura si nu e bine.
Adica "opriti-l pe asta ca zice ce nu imi convine mie si ce consider eu ca nu e corect, nu e corect sa fi pacifist domne si ma enerveaza asta, jos cu el", pai ce-i asta ? Avem voie civilizat sa spunem parerile, sa ne contrazicem atat timp cat nu insultam, jignim, facem spam, scandal, facut misto peste o anumita limita, rasism, etc.
Ca dupa aia vine si pe dos "opriti-l pe asta care e contra a se discuta liber si instiga la luarea dreptului la libera exprimare civilizata".
Opreste-te tu sa mai citesti ce nu iti place sau nu te intereseaza.
Spune de ce ai fi fost pro sau contra intrarii in WW1 a tarii noastre, nu sa nu mai scriu nu stiu ce.
Discuta daca ai ceva de spus despre subiect, esti contra, okey, nu zic bine, okey, zi tu de ce nu zic eu bine, spune-ti punctul de vedere, ca asa se face daca tot vrei sa scrii.

Eu nu am deschis topicu ca sa zica toti ca mine sau toti contra, au voie sa scrie si aia care-s pro si aia care-s contra, si sa zica si de ce.
Ziceati multi ca vai nu vrem dictatura, dar multi vreti asta cumva. Dictatura zice "opriti, pedepsiti pe oricine face si zice ce nu ne convine noua".

Edited by MinettoMatoi, 16 October 2022 - 22:34.


#69
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

View PostMinettoMatoi, on 16 octombrie 2022 - 22:20, said:

Are fiecare dreptul la o opinie ...
Titlul spune ca se discuta despre intrarea Romaniei in primul razboi mondial

Despre primul razboi mondial este plina biblioteca ... carti, documentare, filme.Imagini reale, declaratii ale celor care au trait acele vremuri, morminte, lacrimi ...
Acilea nu este vorba de,, dreptul la opinie / libertatea de exprimare,, etc.
Ce crezi, visezi matale=vax albina, crema puca! insa delirul, minciuna trebuie oprite/stopate iar boala semnalata si tratata!

Edited by adisluc, 16 October 2022 - 22:57.


#70
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Și mie mi s-a părut ne-sincer în anumite prezumpții pe care le face, dar ce să zic, poate nu ar trebui să judec.

Deci răspund totuși la unele puncte acolo:

View PostMinettoMatoi, on 16 octombrie 2022 - 01:40, said:

Uite pana la WW1 era liniste da ?
Ce fel de liniște ?  Ca în URSS ?  Ca în Coreea de Sud ? Posted Image
Și acolo e ”liniște”.  Nu, nu era liniște deloc.
De la răscoala lui Horea, la Iancu, la Memorandum - pentru care oameni au făcut îchisoare cu numai 20 de ani înainte ! nu era liniște.

Quote

Ce sa zic, nu mai puteau Bucurestenii sa se duca la terasa seara ca nu era Ardealul al nostru de f mult timp...
Nu e vorba despre ”al cui a fost Ardealul” ci despre ce fac Ardelenii Posted Image
Bine, erau și din ăia pe care-i interesa numai câtă bere bagă la terase, dar majoritatea nu erau așa, oamenii își doreau unirea de ambele părți.
Desigur, nu știi nici asta, dar în WW1 foarte mulți au mers voluntari ! În Anglia nu făceau față centrele de recrutare.
Era încă epoca romantică, a eroismului, în care se considera că e o onoare să te sacrifici pt un ideal.

Deci nu era deloc o chestie de la conducere sau ce zici tu acolo.
Știi câți români ardeleni au luptat voluntari în Războiul de Independență din 1877 ?
I-a pus guvernul de la Viena ? Posted Image  Sau nu mai puteau de independența Bucureștenilor ?

Quote

Dar daca nu te invadeaza cineva, stai asa.
Dar dacă ești invadat deja ? Posted Image

Vezi, aici a fost problema. Și poți să vezi că guvernele cu programe naționaliste erau de departe cele mai votate, deci da, a fost un război dorit de marea majoritate și foarte popular. Și e bine că a fost așa.

E hilar să gândești deciziile de atunci după situația de acum, înțelegi ?  de asta sînt privite suspicios postările tale.

Edited by Morosanul, 17 October 2022 - 10:06.


#71
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postadisluc, on 16 octombrie 2022 - 22:57, said:

Despre primul razboi mondial este plina biblioteca ... carti, documentare, filme.Imagini reale, declaratii ale celor care au trait acele vremuri, morminte, lacrimi ...
Acilea nu este vorba de,, dreptul la opinie / libertatea de exprimare,, etc.
Ce crezi, visezi matale=vax albina, crema puca! insa delirul, minciuna trebuie oprite/stopate iar boala semnalata si tratata!
Pai alea le-am vazut si eu ce spui tu, e corect, exista si imagini reale si tot, sunt pasionat de astea si ma tot uit si tot n-am vazut tot, am citit, am HDD plin de asa ceva, insa eu aici discut ce nu gasesti nicaieri, ca altfel nu discutam.
In orice razboi sunt lacrimi, morminte, ca na, mor oameni, familii indurerate.
Ce minciuna am zis eu ? Eu doar am spus ca nu cred ca era nevoie sa intram in WW1 ptr Ardealul ala, nu am negat ceva din documentarele alea, poate ai citit pe altcineva de aici.
Sau daca am mintit eu cu ceva, chiar te rog sa-mi zici ce.

Am comentat cum vad eu treaba si de ce n-ar fi fost cazul sa intram in razboi, ceilalti au zis si ei invers, ai aia e, de asta am zis de libera exprimare.
Unde e delirul ? Pacifismul e delir ?
Nu am negat nici o informatie din biblioteca aia.

Ca sa fie ceva rau oprit, ar trebui sa zici care e acel rau, sa vedem.
Aaa, ca, contest decizia lor, asta e altceva, dar nu am zis ca nu a fost cum se zice, adica nu am mintit.

In general la nivel politic n-am vazut ca vreo decizie de razboi sa includa si faptul ca sa eviti sa omori tineri nevinovati.
Adica sa depinda decizia aia si de asta. Mereu se ia decizia doar in functie de interesele politice si cam atat.
Mai mereu tinerii aia erau carne de tun ptr interesele politice.

Edited by MinettoMatoi, 17 October 2022 - 23:42.


#72
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Tu pur si simplu ramai blocat la "mor tinerii" si orice argument trece pe langa tine.

View PostMinettoMatoi, on 16 octombrie 2022 - 01:40, said:

Doar ca nu e nevoie sa tot luptam in prostie, avem tarile x,y,z ramanem cu alea !
Ce rost are sa tot refaci granitele, si sa le tot refaci, si asa mai departe ? Astea cine le pune la cale ? Nu smcherii ? Cine ne conduce ? Ca doar nu conduc eu un rupt in dos !

Inca prostia asta. "Smecherii" in sus si-n jos. Imperiul Austro-Ungar era un butoi de pulbere tocmai ca aveau in granite zone ce nu aveau ce cauta acolo. Plm, cred ca nici ungurii nu era tare fericiti, si aia sunt in titlu. Iar unii au considerat sa-i ia pe smecheri in plua si sa se conduca singuri, iar tu vii si spui ca erau fraieri si trebuiau sa-i accepte pe Habsburgi si trepadusii lor, duamne fereste sa nu cumva sa moara tinerii!

Ai putea macar sa ai bunu' simt sa nu desconsideri sacrificiul celor care au creat tara asta, cu bune si cu rele. Chiar daca nu ii intelegi, macar decenta de a nu-i lua pe aia de fraieri deoarece nu si-au acceptat soarta si au vrut ceva mai bun, pentru ca tu sa ai acum posibilitatea sa scrii aberatii la adresa lor. Aia n-au murit pentru "smecheri" ci pentru un ideal in care au crezut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate