Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Despre intrarea Romaniei in WW1 in 1916

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#19
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Ai să vezi!Posted Image

View Postgeorge_alexandru, on 24 septembrie 2022 - 10:40, said:

Ce repetarea a istoriei visezi tu acolo?


#20
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostAldulescu, on 24 septembrie 2022 - 10:29, said:

La inceput am stat deoparte sa vedem cum evolueaza lucrurile. Pe urma am intrat pentru ca pe hartie armata noastra era extraordinara, in realitate starea ei era catastrofala, soldatii prost pregatiti, echipamentul depasit si uzat, s-a furat imens din banii si resursele alocate pentru armata, numai un noroc extraordinar a facut sa iesim mai bine din razboi - am fost de partea invingatorilor, iar teritoriile noi primite au fost mai mult o pedeapsa pentru invinsi.

Foarte corect.
In plus era in tara o puternica atmosfera filogermana.
Scriitori de influenta Grigore Antipa, Tudor Arghezi, Victor Babeș, Mateiu Caragiale, Petre P. Carp, George Coșbuc, Gala Galaction, Constantin Giurescu, Dimitrie Guști, Garabet Ibrăileanu, Alexandru Macedonski, Titu Maiorescu, Liviu Rebreanu, Mihail Sadoveanu, Ioan Slavici, George Topîrceanu, Duiliu Zamfirescu, politicieni, chiar cadre ale armatei

s-au conturat doua curente .
Unul de a merge in razboi alaturi  de Antanta (sau Tripla Înțelegere), altul cu Puterile Centrale
Dilema era daca e mai favorabil sa se castige Transilvania si sa se piarda gurile Dunarii....
Decizia de a sta 2 ani in neutralitate a fost inteleapta
Germanofilii îndemnau deschis la intrarea în război, în timp ce susținătorii Antantei depuneau eforturi pentru menținerea neutralității.
Chiar si in viata politica -Partidul conservator s-a produs sciziune
Germanofilii au fost uluiti de hotararea regelui de a merge cu Antanta


Extraordinar de revelator este acest pasaj ce il reproduc din revista HISTORIA

" - Pe 26 august 1916, Maiorescu a fost chemat în audiență la rege. Pietenii săi germanofili și ambasadorii Puterilor Centrale de la București îl presau să accepte responsabilitatea formării unui nou guvern.
Ajuns în fața lui Ferdinand, Maiorescu a constatat că nu a fost chemat pentru asta,
ci pentru a fi informat că regele a decis intrarea în război de partea Antantei.

Maiorescu i-a răspuns contrariat: „Atrag atenția Majestății voastre asupra penibilelor urmări ce ar putea avea această hotărâre. Eu cred că nici ca Hohenzollern nu trebuia ca Majestatea Vostră să comită acest act de necredință”. Iritat, Ferdinand i-a răspuns că a pus pe plan secund naționalitatea sa. Maiorescu i-a spus regelui că se înșală: „Noi românii trebuie să fim mai întâi români. Majestatea Voastră însă nu. De aceea am chemat în țară o dinastie străină, nu fiindcă nu au fost candidați la noi, ci fiindcă ne trebuia o dinastie germană”. Însă regele nu dorea să țină cont de argumentele liderului conservator: S-a uitat în ochii lui Maiorescu, i-a întins mâna și i-a spus «Hotărârea mea este definitiv luată»”.

Edited by vio69c, 24 September 2022 - 11:07.


#21
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Raspunsul e simplu :

Oportunism. In momentul intrarii Romaniei in razboi, Brusilov ii cotonogea pe Austro Ungari si parea ca razboiul se va termina repede. Cum exista riscul ca Romania sa fie atrasa oricum in razboi (pt ca petrol si cereale ), clasa politica a zis ca e momentul sa faca niste cuceriri teritoriale rapide…

teapa a fost ca ofensiva Brusilov s-a fasait…

#22
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View PostMinettoMatoi, on 23 septembrie 2022 - 23:11, said:

Ma intreb eu de ce s-a hotarat sa intram in WW1 in razboi in 1916 ca sa luam ardealul si ce mai era ? Am stat f bine si fara el f mult timp, ce trebuia sa ucidem atatia tineri ?
Plus ca nu s-a facut un referendum ptr cei concentrabili, sa vedem cati erau deacord sa moara ptr ardealul ala, si apoi cei care au votat da, aia sa se duca.
Dar cei din conducere au hotarat ei pe pielea tinerilor, in timp ce ei stateau in lux.

Ce parere aveti de asta ? Ca facea Antanta presiuni, pai de ce n-a zis "NU, eu nu intru in razboi sa omor atatia tineri, sau facem referendum".
Vad ca se iau decizii ca sa murim sau nu, fara sa fim intrebati.
Atentie, Ardealul "ala" cum ii zici matale deocamdata e motorul economic al Romaniei fara ca sa mai adaug multe *altele. E cel mai bun lucru ce il poate avea tara asta, atentie...!!

Edited by stteven, 24 September 2022 - 11:40.


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Atentie la cine sau la ce?

#24
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postaditzuuu, on 24 septembrie 2022 - 00:50, said:

Postez rar...dar un topic mai mizerabil ca acesta nu am mai vazut de multa vreme.
Am intrat in WWI ca sa nu lasam de-al dracu si de ambitiosi ce suntem,  bozgoria sa puna mana pe Ardeal. Multumit?

Cand ai atatea surse de informare la indemana inca se mai fabrica asemenea topicuri mizerabile.
Aloooo. Neutralitatea nu a fost niciodata o optiune ptr Romania. Daca ramaneam neutrii probabil ca numai existam ca natie in acest moment

Si daaaa. O formatiune ne promitea Basarabia si o formatiune ne promitea Transilvania.. La sfarsitul razboiului ne-am trezit(nesperat) cu ambele regiuni in mana. Mai bine de atat nu se putea sa iasa pentru noi.

Sper sa-ti pastrezi obiceiul de a posta rar.

#25
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022

View PostMinettoMatoi, on 23 septembrie 2022 - 23:11, said:

Plus ca nu s-a facut un referendum ptr cei concentrabili, sa vedem cati erau deacord sa moara ptr ardealul ala

Nu era nevoie , exista un etuziasm popular suficent de mare.

Majoritatea soldatilor erau tarani si luptau, in pricipal, pentru promisiunea ca vor primi pamant. Au primit.

#26
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021

View PostGlCA_Contras, on 24 septembrie 2022 - 09:56, said:

Matoi face analogii intre recrutarile lui Putin si ale lui Ferdinand.... Posted Image


Însă alta analogie se poate face. Și mafia din jurul lui Putin și cea din jurul puterii în România dinainte de ww1 au furat banii de înzestrare a armatei și au trimis la război niște țărani desculți cu arme care existau doar pe hârtie și care au fost victime sigure în fata primei armate mai răsărite.

Edited by KiloW, 24 September 2022 - 12:17.


#27
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022

View PostKiloW, on 24 septembrie 2022 - 12:16, said:

au fost victime sigure în fata primei armate mai răsărite.

Analogia este gresita din multe puncte de vedere.

Romania nu s-a lovit de o armata ,,mai rasarita'' ci s-a lovit de un milion de soldati germani, trimisi de urgenta in ajutorul Austro-Ungariei. Vorbim despre o armata foarte bine echipata, cu militari extrem de disciplinati si cu o lunga traditie militara. Armata Romana nu avea cum sa reziste singura, mai ales ca rusii au refuzat sa ne ajute in 1916. In plus de asta am fost atacati si de bulgari din sud, adica am fost facuti sandvis.

Un principiu de baza al strategiei militare spune asa: nu poti sa stii cu adevarat ce-i lipseste unei armate pana nu o trimiti la razboi. Romania a aflat, in anul 1916, ca ii lipseau multe, extrem de multe. Doar o minune a facut sa nu dispaream de pe harta in iarna dintre 1916 si 1917.

Edited by ranger88, 24 September 2022 - 12:28.


#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Practic am si disparut de pe harta ... Guvernul pe la Iasi si Parlamentul in exil


refugiul Parlamentului României, la Iași, apoi exilul parlamentarilor în Rusia, la Odessa și Herson, în perioada 1916-1918. restul tarii era deja sub ocupatia armatelor straine.

Regina Maria a transformat infringerea din razboi in victorie prin diplomatie!

Edited by GlCA_Contras, 24 September 2022 - 12:39.


#29
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021

View Postranger88, on 24 septembrie 2022 - 12:27, said:



Analogia este gresita din multe puncte de vedere.

Romania nu s-a lovit de o armata ,,mai rasarita'' ci s-a lovit de un milion de soldati germani,

In 1916 și-au luat niște bătăi urate din partea unor armate mult mai mici. După ce că erau desculti mai erau și conduși de niște incompetenti.
Probabil moda doctoratelor plagiate are peste un secol.

#30
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022
Nu știi despre ce vorbești.

Mai bine caută date concrete despre numărul de trupe care au luptat împotriva României. O sa vezi că greșești.

#31
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 17.08.2022

View PostKiloW, on 24 septembrie 2022 - 12:52, said:

In 1916 și-au luat niște bătăi urate din partea unor armate mult mai mici. După ce că erau desculti mai erau și conduși de niște incompetenti.
Probabil moda doctoratelor plagiate are peste un secol.

Adevarat

Intrarea României în război, așteptată de aliați cu speranta de lovitură decisivă, menită să pună capăt războiului,
s-a transformat repede într-o imensă farsă, țara noastră devenind o povară pentru toată lumea.
În armată se promova, ca și azi, pe bază de vechime și de pile.
Ajunseseră colonei și generali tot felul de neisprăviți, incompetenți, și impostori
protejați de partide . Prea puțini promovaseră pe merit.
Francezii efectiv ii invatau pe ofiteri ce este aia conducere militara.
si i-au mai invata ceva.
Sa nu mai bata soldatii, obicei ce disparuse in Franta de 100 de ani

Asta a dus, în final, la un carnagiu.
România a pierdut, în intervalul august – decembrie 1916, circa 3-400.000 de oameni,
tot armamentul și două treimi din teritoriu,
în timp ce pierderile inamicului au fost de aproximativ 60.000,
deși a trebuit să surmonteze obstacole naturale formidabile: zidul Carpaților, traversarea Dunării, drumuri impracticabile.

Edited by vio69c, 24 September 2022 - 13:56.


#32
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View Poststteven, on 24 septembrie 2022 - 11:39, said:

Atentie, Ardealul "ala" cum ii zici matale deocamdata e motorul economic al Romaniei fara ca sa mai adaug multe *altele. E cel mai bun lucru ce il poate avea tara asta, atentie...!!
Ghici...

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
te citezi singur, iti dai ghicitori si vrei sa te ajutam noi... te simti confuz?

#34
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022
Mai bine ar cita din surse care au la baza cifre concrete. Si mie imi place Ardelul, este pitoresc si plin de oameni cumsecade insa daca vorbim despre ,,motor economic'', in Bucuresti si Ilfov se produce jumatate din PIB-ul Romaniei...

#35
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postranger88, on 24 septembrie 2022 - 13:03, said:

Nu știi despre ce vorbești.

Mai bine caută date concrete despre numărul de trupe care au luptat împotriva României. O sa vezi că greșești.

Fa bine si citeste tu....

După o serie de victorii tactice rapide în Transilvania asupra unor forțe austro-ungare copleșite din punct de vedere numeric, armata română va suferi în
toamna anului 1916 o serie de înfrângeri zdrobitoare, ceea ce va forța autoritățile statului să se refugieze în Moldova, permițând inamicului să ocupe
două treimi din teritoriul național, inclusiv capitala București. Cauzele principale ale înfrângerii Armatei României în campania anului 1916, de forțe germane și
austro-ungare semnificativ inferioare numeric, au fost ingerințele politice majore în actul conducerii militare, incompetența, impostura și lașitatea unei părți
semnificative a eșalonului militar de conducere, precum și lipsa de adecvare a pregătirii și dotării trupelor pentru tipul de război purtat.

https://ro.wikipedia...

Edited by WestPoint, 25 September 2022 - 23:46.


#36
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Ilie Moromete despre vremea de dinainte de razboi
"când îşi amintea de el, Moromete se întuneca şi se făcea crunt la faţă."
Ilie Moromete dupa razboi
"Parcă era un palat șira lui Moromete, un acaret, față de colibele de prin preajmă. — Faci vreo șase sute? întrebă Țugurlan tare, de jos. — Ce, duble?"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate