Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Geamuri balcon de sus pana jos

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001

 Melteanu, on 21 septembrie 2022 - 07:13, said:

Ca blocurile sunt sau nu comuniste nu are relevanta,parerea mea.Dacia veche chiar daca e facuta in comunism,la itp trebuie sa corespunda doar tehnic.Si da,eu ca primarie as impune un aspect fatadei blocurilor.


Gresit stimabile ... la ITP conteaza aspectul estetic ... la masinile vechi chiar mai mult fata de tehnic.

Zi frumoasa

#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.105
  • Înscris: 28.02.2022
La itp conteaza starea tehnica.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.024
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e asa imposibil sa obtina schimbarea de fatada in cazul lui. Blocurile mai au fatada sau tipul de balcon/logie diferite intre etaje. In ansamblul in care am eu o loccuinta secundara alterneaza intre etajele pare si impare. In alte locuri am vazut un etaj diferit ca un accent strip. Unde locuiesc eu etajele superioare au balcon foarte mare si cele de mai jos unele mai mici samd.

Daca ceea ce propune are un aspect unitar poate obtine aprobare pentru demolarea parapetului.

#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.245
  • Înscris: 22.04.2005

 abac, on 21 septembrie 2022 - 07:09, said:

Daca tot faci proiect si obtii autorizatie, da jos tot parapetul balconului pana la placa de beton si prinzi un perete din tamplarie de sus pana jos intre placile balconului.
Fix asa vreau, dar ca o sa fac si un nou parapet de 20 maxim 30 cm sa nu plec cu tamplaria chiar din placa.

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.270
  • Înscris: 13.03.2017
Blocul ala este cumva in Constanta ?
Mi se pare cunoscut Posted Image

Daca este din Constanta NU vei obtine aprobare in veci pentru ce vrei sa faci
Trust me - been there, done that

Sunt si balcoane care au balustrada din fier iar oamenii au vrut sa o taie
Nope - nu se da aprobare

Singura sansa ar fi ca toti vecinii sa-si taie balustrada ori sa sparga zidul (cum vrei tu sa faci) dar cum nu toti vor sa faca asta = NU AUTORIZATIE

In alta dezordine de idei - un vecin a pus geam de sus pana jos iar acum isi da cu pumnii in cap
Iarna este o minunatie de condens - curge apa pe geamuri intr-o veselie
A pus calorifer in balcon dar, cam degeaba

Acum se gandeste serios sa scoata geamurile din partea de jos si sa puna panel

Spor

#24
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 07.03.2022
Si eu am termopan de sus pana jos, si nu am avut probleme.

#25
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.245
  • Înscris: 22.04.2005
Da; este in Constanta. Ai idee unde trebuie sa merg ca sa ma interesez?
Problema condusului nu este din cauza geamurilor. Probabil instalarea a fost facuta prost sau geamurile sunt de proasta calitate. Hai sa o luam altfel: bancile au usi cu geam din sticla de sus pana jos si nu am vazut condens pe ele; Sunt magazine cu geam de sus pana jos si la fel: probleme 0.

#26
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.270
  • Înscris: 13.03.2017
La primarie - urbanism
Dar sa stii ca nu prea scoti nimic de la ei pe vorbe
Au nevoie de hartii ... multe ... sa vada ochiu' lor
2 bibliorafturi am

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.816
  • Înscris: 12.01.2018

 Tarzy, on 21 septembrie 2022 - 07:39, said:

Gresit stimabile ... la ITP conteaza aspectul estetic ...

Zi frumoasa
chiar așa?

 Melteanu, on 21 septembrie 2022 - 07:44, said:

La itp conteaza starea tehnica.
nu cei de la arte plastice fac itp-ul?

 Y0samiteSam, on 21 septembrie 2022 - 17:08, said:

bancile au usi cu geam din sticla de sus pana jos .
acolo geamul este pe post de perete.balconul are un alt microclimat

#28
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.245
  • Înscris: 22.04.2005

 EMPP, on 21 septembrie 2022 - 20:03, said:

acolo geamul este pe post de perete.balconul are un alt microclimat
Intelg ceea ce spui, are sens doar ca nu stiu cum functioneaza. In balcon am doua calorifere, este detul de cald, chiar si iarna am in jur de 18-19 grade. De ce s-ar forma condesc pe geamurile mele din balcon dar nu si pe cel de la banca? Cred ca sunt ceva legi care influenteaza microclimatul si nu le inteleg. Poti te rog sa imi explici?

#29
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.497
  • Înscris: 05.07.2022
Iti dau o idee mai buna, decat sa te chinui cu asta mai bine ridici o parte din balcon cu un fel de "punte", "podium" din lemn sau altceva frumos, incat sa-si poata amplasa fotoliile dupa dorinta, sus unde au priveliste mai buna sau jos unde stau mai discret. Poate ca atunci cand e strada aglomerata n-au chef sa fie vazut de jos de tot poporul dar seara cand e placut vor sa aiba o vedere panoramica.

Varianta a doua, instalezi si niste fotolii de bar mai inalte, insa nu stiu daca gasesti unele comode.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.854
  • Înscris: 15.06.2007

 denisbirda1, on 21 septembrie 2022 - 15:01, said:

Si eu am termopan de sus pana jos, si nu am avut probleme.
pentru ca nu ti-a avut nimeni grija. Dar daca se trezeste un reclamagiu sa "alerteze autoritățilii" atunci posibil sa se lase cu amenzi.

Geamurile alea stau intr-o structura din ce? Ca mai nou tamplaria "termopan" este din plastic. Cat de rigida este o astfel de constructie?

Recent, la o furtuna , un bloc din cartier a ramas fara o parte din termoizolatie. Toata strada era plina de polistiren, mizerabil.

#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.245
  • Înscris: 22.04.2005
De obicei stau prinse in suruburi lungi si groase - 7.5 x 212 mm, amplasate in grinda de sus si cea de jos plus laterale. Apoi mai este si spuma de fixare care sa fim seriosi, cand se intareste nici naiba numai misca termopanul ala. Cred ca este mai mult decat suficient avand in vedere ca suruburile alea au peste 20 cm lungime si nu sunt putine.

 tfmercedez, on 25 septembrie 2022 - 22:42, said:

Recent, la o furtuna , un bloc din cartier a ramas fara o parte din termoizolatie. Toata strada era plina de polistiren, mizerabil.
Acum depinde si cine face instalarea; daca colaborezi cu o firma care angajeaza 2-3 Dorei...poti sa ai si surprize.

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.854
  • Înscris: 15.06.2007

 Y0samiteSam, on 26 septembrie 2022 - 06:24, said:



Acum depinde si cine face instalarea; daca colaborezi cu o firma care angajeaza 2-3 Dorei...poti sa ai si surprize.
Pai mesterii Malone s-au carat, si au ramas doar doreii si gigeii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate