Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

de la 144 kg in jos

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 andreic, on 08 septembrie 2022 - 23:30, said:


Fasole alba = surplus caloric in raport cu alte alimente. Surplus caloric (carbo) inseamna depuneri in lipsa consumului.
Fasole verde e faina fata de cea alba la calorii. Veganismele nu prea sunt de interes.

Punem pariu pe 10.000 de euro ca mananc fasole zilnic si slabesc?

 andreic, on 08 septembrie 2022 - 23:55, said:

200 calorii de fapt. https://www.fatsecre...namount=100.000
Ei nu baga... crezi ca mananca ca la restaurantul Finique Posted Image

Asa daca ar manca fiecare putin cantitativ atunci orice aliment e oki.

Nu mai abera te rog. Ai vazut cum arata 100g fasole dupa ce o fierbi? Ai mancat vreo data 100g fasole fiarta cantarita cruda? E foarte satioasa iar vreo 300kcal nu e mult deloc. El la greutatea lui, chiar si la regim are nevoie de vreo 1800kcal zilnic. Cata fasole trebuie sa mananci ca sa te ingrasi DE LA FASOLE?

Edited by vinciun, 09 September 2022 - 07:30.


#38
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Cauta pe Facebook dieta RINA!
E severă și stricta, dar eficientă!

#39
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
Apreciez intentia pozitiva de a ma ajuta si iau in considerare toate sfaturile insa aplic ceea ce cred ca se potriveste in cazul meu. Slabitul e obiectivul principal insa schimbarea a adus si alte doua
beneficii majore. 1- independenta prin faptul ca gatesc tot din alimente de baza si nu am nevoie de nimic gata preparat  si 2- costurile care s-au redus nu exagerez  90% . In vremurile astea
conteaza pentru mine aceasta importanta reducere a banilor platiti pe mancare. Nu am alte vicii gen alcool sau fumat asa ca de banutii astia o sa-mi iau bicicleta si alte lucruri mai utile.


 shiva, on 08 septembrie 2022 - 17:21, said:

Poți studia un pic despre OMAD (one meal per day) și beneficiile postului (intermitent fasting, autophagy). S-ar putea să ți se potrivească.

Orice cale alegi, trebuie voință și schimbarea completă a stilului de viață. Mult succes!


Am deocamdata nevoie de un interval minim sa manac pe zi, aprox. 5-6 ore pentru alimente si sucuri ( las cam 30 min distanta intre mancarea solida si sucuri). Dar in weekend am sa incerc un post de 24 ore doar apa. Cred ca ar fi benefica o zi de post " negru" pe saptamana in cazul meu. Voi incerca sigur.



 vinciun, on 08 septembrie 2022 - 22:56, said:

Fasolea nu ingrasa, ingrasa surplusul caloric. Poti foarte bine consuma fasole si sa slabesti, ba chiar e un aliment foarte bun cand esti vegan. Incetati va rog cu miturile cum ca nu ai voie sa consumi carbo daca vrei sa slabesti. Mai ales cand vorbim de leguminoase care au carbohidrati complecsi, cu indice glicelic scazut, bogate in fibre solubile, proteine, vitamine si minerale.



10 la suta are sucul de portocale si mere, nu de varza. Sucul pe care il face el e foarte bun ( din telina, morcov, varza, sfecka rosie) vezi prin cartile lui Paul Bragg.

Initiator, daca vezi ca-ti merge continua asa, daca o sa te potrivesti la toti nu mai mananci nimic fiindca fasolea ingrasa, sucul de legume ingrasa, sportul cu greutati nu ajuta... in fine, numai balarii pe aici.


Consum maxim o cutie de fasole pe zi. Scrie pe ea 400 gr cu apa  si 240 gr fara apa. E fasole neagra , gasit la lidl cu  2.99 lei.  Citisem undeva ca alimentele inchise la culoare sunt mai sanatoate.Gen fasole neagra, ceapa rosie, varza rosie etc. Pe astea m-am bazat si cele verzi. Am sa studiez si cartile care ai spus, multumesc.




 andreic, on 08 septembrie 2022 - 23:30, said:

Fasole alba = surplus caloric in raport cu alte alimente. Surplus caloric (carbo) inseamna depuneri in lipsa consumului.
Fasole verde e faina fata de cea alba la calorii. Veganismele nu prea sunt de interes.

Doar fasole alba si rosie am pe stoc. Am redescoperit roata....adica daca o pun la mixer devine fasole frecata Posted Image . A fost o mare descoperire si asa diversificat meniul

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 vinciun, on 09 septembrie 2022 - 07:26, said:

Punem pariu pe 10.000 de euro ca mananc fasole zilnic si slabesc?
Cata fasole trebuie sa mananci ca sa te ingrasi DE LA FASOLE?
Cata mancam eu pe vremuri te ingrasa sigur, practic simti efectul termic in corp la 2 ore... eu am trait cu fasole ani la rand si precum si colegul initiator de topic am atins iarna trecuta greutatea lui. Stiu din experienta ce inseamna mancarea energizanta, greutatea, cum te ingrasi si cum slabesti Posted Image
Acu nu pun pariu cu tine pentru ca daca mananci doar 10 boabe sanatoase "ca la tara" sigur nu te ingrasi dar o farfurie n-are 100 grame sa fim seriosi Posted Image

Cat despre fiert da-mi voie sa fiu putin comic dar daca fierbi de 10 ori si cu orele de frica sa nu te besi iese cam toata energia din ea intr-adevar, mananci carcase sau lanturi carbo rupte practic, si cam tot ce era bun s-a dus in apa si la canal. Atunci da poti sa zici ca nu e energizanta are sub 50% din cat trebuia sa mai aibe... dar la o gatire normala nu se face asa ceva, se fac maxim 1-2 transferuri de apa si nu se fierbe in exces ca termini si mineralele solubile si eventualele vitamine scapate. Daca fasolea ramane tare dupa fierbere normala inseamna ca n-ai inmuiat-o suficient sau pur si simplu e proasta/veche ori un soi nasol.

Edited by andreic, 09 September 2022 - 08:10.


#41
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Iarasi niste sugestii:

- nu evita carnea (decat daca simti ca iti face rau), lactatele, ouale, etc. - fiindca organismul are nevoie de proteine, lipide, etc

- redu cantitatea, nu calitatea: foloseste farfurii mai mici, boluri mai mici, tacamuri mai mici (un prieten de-al meu a slabit mancand cu lingurita si cu o furculita de-aia mica de prajituri - stiu ca suna aiurea, dar problema lui era ca manca ingrozitor de repede asa ca solutia asta data de dietetician l-a ajutat mai mult decat dieta in sine);

- mancatul rapid - as vrea sa-mi confirmi daca mananci sau nu repede;

- o bicicleta tine lejer 150 kg, am mers de multe ori 2 oameni pe bicicleta (iar eu bat spre 90 kg) si nu s-a intamplat nimic, pune mana si cumpara una, eventual un MTB cu cauciucuri cu balon mai mare.

Edited by Olteanul_sfios, 09 September 2022 - 08:59.


#42
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Acuma, desi putin offtopic, fasolele la conserva se gatesc rapid. Poti sa le faci salata, scurgandu-le si clatindu-le, in amestec cu alte legume/carne/peste sau poti sa le faci mancare.
Daca le faci mancare, un colocot e destul si-s gata. Numai sa le clatesti bine cand le scoti din conserva.

Cel mai bun pret este, inca, la Lidl - am luat acum 1-2 saptamani conserva red kidney beans cu 2,39 lei/conserva.

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 andreic, on 09 septembrie 2022 - 08:01, said:


Cata mancam eu pe vremuri te ingrasa sigur, practic simti efectul termic in corp la 2 ore... eu am trait cu fasole ani la rand si precum si colegul initiator de topic am atins iarna trecuta greutatea lui. Stiu din experienta ce inseamna mancarea energizanta, greutatea, cum te ingrasi si cum slabesti Posted Image
Acu nu pun pariu cu tine pentru ca daca mananci doar 10 boabe sanatoase "ca la tara" sigur nu te ingrasi dar o farfurie n-are 100 grame sa fim seriosi Posted Image

Cat despre fiert da-mi voie sa fiu putin comic dar daca fierbi de 10 ori si cu orele de frica sa nu te besi iese cam toata energia din ea intr-adevar, mananci carcase sau lanturi carbo rupte practic, si cam tot ce era bun s-a dus in apa si la canal. Atunci da poti sa zici ca nu e energizanta are sub 50% din cat trebuia sa mai aibe... dar la o gatire normala nu se face asa ceva, se fac maxim 1-2 transferuri de apa si nu se fierbe in exces ca termini si mineralele solubile si eventualele vitamine scapate. Daca fasolea ramane tare dupa fierbere normala inseamna ca n-ai inmuiat-o suficient sau pur si simplu e proasta/veche ori un soi nasol.

Deci ce se intampla cu carbohidratii la fierbere? Dispar? Pai nu spuneai tu ca fasolea ingrasa? Acum spui ca depinde si de cantitate. Nu mananc 3 boabe,mananc cat trebuie. Da-i pace omului sa-si faca treaba.

 matrix5, on 09 septembrie 2022 - 07:51, said:







Consum maxim o cutie de fasole pe zi. Scrie pe ea 400 gr cu apa  si 240 gr fara apa. E fasole neagra , gasit la lidl cu  2.99 lei.  Citisem undeva ca alimentele inchise la culoare sunt mai sanatoate.Gen fasole neagra, ceapa rosie, varza rosie etc. Pe astea m-am bazat si cele verzi.



Corect.

Edited by vinciun, 09 September 2022 - 11:13.


#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 Batranelul, on 09 septembrie 2022 - 11:01, said:

Acuma, desi putin offtopic, fasolele la conserva se gatesc rapid.

Fasolea la comserva e deja gatita (cateodata extra fiarta).

 andreic, on 09 septembrie 2022 - 08:01, said:

Cata mancam eu pe vremuri te ingrasa sigur...

E vezi, aici e cheia, nu la aliment in sine.

#45
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
Discutiile si informatiile m-au motivat sa fac unele schimbari in bine. Mi-am dat seama ca poate mananc prea repede si voi incerca sa reduc viteza. De asemenea am invatat sa nu-mi fie frica de bicicleta sau pretul ei, planul este sa ajung sub 130 kg pana in octombrie si atunci ca recompensa imi iau una. Vad la specificatii ca duc pana la 120 kg dar imi mentin optimismul ca o sa reziste daca nu o fortez Posted ImagePreturile sunt destul de bune, 2-300 lei ajunge pentru una second de inceput. Doar din reducerea costului la alimente prin cumpararea produselor de baza  ( exclus procesate,restaurant etc ) imi iese
bugetul de alimente pe plus 90%. Asta inseamna cel putin 600 lei lunar care nu-i aveam inainte Posted Image    Planul ramane de slabit 5 kg lunar, directia pare buna.Optimism maxim

#46
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

 matrix5, on 09 septembrie 2022 - 14:26, said:

Discutiile si informatiile m-au motivat sa fac unele schimbari in bine. Mi-am dat seama ca poate mananc prea repede si voi incerca sa reduc viteza. De asemenea am invatat sa nu-mi fie frica de bicicleta sau pretul ei, planul este sa ajung sub 130 kg pana in octombrie si atunci ca recompensa imi iau una. Vad la specificatii ca duc pana la 120 kg dar imi mentin optimismul ca o sa reziste daca nu o fortez Posted ImagePreturile sunt destul de bune, 2-300 lei ajunge pentru una second de inceput. Doar din reducerea costului la alimente prin cumpararea produselor de baza  ( exclus procesate,restaurant etc ) imi iese
bugetul de alimente pe plus 90%. Asta inseamna cel putin 600 lei lunar care nu-i aveam inainte Posted Image    Planul ramane de slabit 5 kg lunar, directia pare buna.Optimism maxim

Bravo si mult succes. Totul sta in ambitie, imi imaginez ca pentru o persoana care a fost obeza mai toata viata nu e usor, dar se poate!

5kg, dupa primele 1,2 luni pe luna sunt cam multe, ajung doua. Intr-un an sunt 24!

Mareste activitatea fizica de la alea 30,40min la vreo doua sesiuni de cate o ora pe zi, doar mers pe jos, metoda cea mai buna de a arde grasime.  Apoi dupa ce ajungi pe la 110,120 maresti putin intensitatea, prin mers accelerat si bicicleta si mai poti scadea din timp.

 marius.bunu, on 08 septembrie 2022 - 12:19, said:



In aceeasi situatie sunt si eu.
50 de ani,1.80 m, 77 kg, doresc sa ajung la 70.


Nu esti absolut deloc in aceasi situatie:) . Nu esti obez si nici macar supraponderal. 1.8 si 77 kg e o greutate normala pentru toate standardele. Daca vrei sa mai scazi, si la 50 de ani fa-o usor, juma de kg pe luna nu mai mult.

Pare chiar o greutate ideala pentru o persoana de 50 de ani, daca ai ceva burta, da, poti merge cateva kg in jos, altfel nu cred ca are nici un avantaj la nivel de sanatate.

Edited by ionutzitaly, 09 September 2022 - 22:36.


#47
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 matrix5, on 08 septembrie 2022 - 10:18, said:

Salut tuturor. Incep acest topic ca un jurnal al progresului in directia buna si ca un loc unde pot primi si oferi unele sugestii si sfaturi relevante. .......

Este lăudabil ca vrei sa slăbești, însă din punctul meu de vedere, chiar dacă vei reuși sa slăbești, va fi greu sa te menții deoarece privești greșit problema slabitului.

Problema esențială este ca corpul are nevoie zilnic de un anume nr. de calorii. Dacă mănânci mai mult te ingrasi iar dacă mănânci mai puțin slăbești. Pe de alta parte cu cât ești mai gras corpul consuma mai multe calorii pentru orice activitate sau pur și simplu cand stai, deoarece și în kg. alea de grăsime care sunt un plus circula sângele, trebuie sa le cari când mergi etc. Adică un om de 90 kg care sta consuma mai puține calorii pe zi decât unul de 144 kg care sta.

Deși asta este ceva evident oamenii se concentrează pe slăbit, considerând ca după ce au slăbit totul s-a rezolvat, pot manca ca atunci când erau grași, doar ca ASTA NU SE POATE - cei slabi sunt slabi tocmai pentru ca mănâncă MAI PUTIN decât cei grași, la ACELEAȘI activități.

De exemplu tu ai mai slăbit, dar te-ai îngrășat la loc, tocmai pentru ca după ce ai slăbit ai mâncat ca atunci când erai gras - ori asta nu se mai poate, ca să ramai slab trebuie să mănânci puțin - deci cu alte cuvinte pentru a slabi și a rămâne slab trebuie sa îți schimbi stilul de viață.

Acestea fiind spuse, părerea mea este ca faci niște greșeli, cum ar fi
Te concentrezi pe exercițiul fizic, pe ideea de a merge cu bicicleta etc. - este ok sa faci puțin exercițiu fizic, dar o sa poți merge o ora pe zi cu bicicleta toată viata ??
Pentru ca mersul cu bicicleta consuma niște calorii, iar după ce slăbești nu o sa mai mergi cu bicicleta și inevitabil fie va trebui sa reduci din mâncare fie caloriile alea se vor depune și te vei îngrașă la loc.

Spui ca îți faci sucuri din legume. În primul rand asta este greșit deoarece legumele alea au niște fibre, niște nutrienti, cel mai bine e sa le mănânci în forma lor cum le-a lăsat natura. În al doilea rand - o sa îți faci sucuri de legume toată viata ? Dacă nu înseamnă că e la fel ca mersul pe bicicleta, le vei înlocui cu altceva care poate va avea mai multe calorii.

Asta e valabil și la nuci, semințe și orice mai mănânci, cred ca ai înțeles ideea.

Adică, în esența, trebuie sa te gândești la ce greutate vrei sa ajungi - sa spunem 90 kg. Un om de 90 kg care este sedentar consuma undeva la 2300-2700 calorii pe zi. Tu trebuie sa tinzi spre nr. asta de calorii zilnic, dar mâncând ceva ce îți place, astfel încât sa poți manca lucrurile alea toată viata și făcând exercițiu fizic moderat, cât sa porti face exercițiile alea toată viata.(adică și mersul pe jos este un exercițiu fizic)
Altfel degrabă bagi la bicicleta în fiecare zi și mănânci fasole fiarta, dacă după ce slabesti revii la ce mancai inainte și abandonezi bicicleta  - te vei îngrașă la loc.

#48
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Gras in slăbire aici. Sunt alaturi de tine, my brother.
Ce vreau să îți spun este că, așa cum probabil știi, te-ai îngrășat pt că ai avut niste probleme care nu țineau de haleala. Trebuie sa scapi de alea, in primul rand.
Apoi, fii atent la ce e valabil pt tine, lasă toți deștepții ăștia care le știu pe toate. Pt tine doar tu știi cel mai bine!
Daca ai nevoie de susținere și pe un WhatsApp dă-mi mesaj privat!

#49
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Toata lumea s-a ferit aici sa vorbeasca despre alcool.

Ca si bazdagania asta are 7 calorii pe gram.
Deci nu-i bun alcool la dat jos kilogramele.
Iar daca mai esti si tipul care 'rontaie ceva' la o bere, treaba se complica. O punguta de alune de 50 grame, pe care o poti rontai linistit la o bere are vreo 300 calorii...mai mult decat o bere la 500ml!

#50
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

 Batranelul, on 10 septembrie 2022 - 08:58, said:

Toata lumea s-a ferit aici sa vorbeasca despre alcool.

Ca si bazdagania asta are 7 calorii pe gram.
Deci nu-i bun alcool la dat jos kilogramele.
Iar daca mai esti si tipul care 'rontaie ceva' la o bere, treaba se complica. O punguta de alune de 50 grame, pe care o poti rontai linistit la o bere are vreo 300 calorii...mai mult decat o bere la 500ml!

Exact, 2,3 beri si rontaitul e ceva ce nu se impaca deloc cu dieta, nici nu-ti dai seama cum esti la 700,800 calorii si eventual dupa mergi la cina:)

#51
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
Nu consum alcool si n-am intentia sa incep. Nuci,alune si migdale crude am un stoc si mai rontai cate ceva dar nu cantitati semnificative. Confirm ca sunt crude,fara sare si uneori mai le las in apa
peste noapte ca sa fac lapte vegetal din ele. Am inceput ca test  un post de 24-48 ore , durata e variabila deocamdata fiindca nu stiu exact cum ma simt dupa primele 24 ore.
Stiu ca nu este o metoda viabila de slabit abstinenta totala dar cred ca o scurta pauza la sistemul digestiv face bine organsimului. Cineva a sugerat regimul OMD cu o masa pe zi asa ca tot am studiat beneficiile postului. Daca tot e ok, intentionez sa devina o rutina saptamanala 24-48 ore de post.
Spider8 a scris niste lucruri interesante,scopul este ca scaderea in greutate sa fie permanenta nu oscilatii pe termen mediu sau lung. Incerc sa invat din greselile trecutului si noile informatii care au aparut si celor de la voi. Trebuie in primul rand sa raman optimist si conscvent, iar regimul sanatos sa devina stil de viata. Este clar ca pe langa mancarea in sine au existat anterior si probleme psihologice care au afectat negativ modul meu de gandire asupra importantei sanatatii. Toata lumea are probleme, arta e sa gasesti metoda prin care poti convietui cu ele fara sa te afecteze fundamental. Dupa parerea mea si restul ca dependenta de alcool, fumat, jocuri noroc etc sunt in categorie similara cu cea de mancare.
Legat de sucurile din legume exista argumente pro si contra. Le fac fiindca vreau sa consum anumite alimente benefice care nu le consum altfel..gen varza mov, brocoli sau chiar cartof. La suc de cartof am vazut de asemenea multe beneficii, la fel si restul. Nu stiu daca ma tine storcator toata viata,sau mai avem curent electric pentru stors....in cativa ani dar deocamdata se incadreaza bine in plan. La fel si "nutribullet" care sta langa el si il folosesc pentru alte lucruri. Bicicleta e un experiment care sper sa fie util si interesant,are mai multe beneficii cel putin teoretic. Revin cu un review luna viitoare dupa ce ajung sub 130 kg si o pot folosi. Mare parte din planul general e deocamdata teoretic, dar simt ca directia e buna. Informatiile primite imi sunt foarte utile.multumesc tuturor.

#52
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
Revin cu niste vesti dupa primele 24 ore de post in care am consumat doar apa. A fost suprinzator de OK, fara probleme semnificative. Am verificat tensiunea  115 -81   si glicemia care e cam mare ( 101  fata de  88-90 in mod normal)  dar inteles ca glicemia poate creste daca sunt golite anumite " depozite". Merg inainte spre 48 ore cu optimism si incerc sa fac din asta o rutina saptamanala

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 vinciun, on 09 septembrie 2022 - 11:12, said:

Da-i pace omului sa-si faca treaba.
Pai nu-l opreste nimeni.

#54
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 matrix5, on 11 septembrie 2022 - 11:38, said:

Revin cu niste vesti dupa primele 24 ore de post in care am consumat doar apa. A fost suprinzator de OK, fara probleme semnificative. Am verificat tensiunea  115 -81   si glicemia care e cam mare ( 101  fata de  88-90 in mod normal)  dar inteles ca glicemia poate creste daca sunt golite anumite " depozite". Merg inainte spre 48 ore cu optimism si incerc sa fac din asta o rutina saptamanala

Părerea mea este sa îți vezi de treaba cu posturi atât de lungi.
Eu te cred ca vrei rezultate rapide, ești plin de voința și avânt, dar tu ai fost învățat sa mănânci mult, iar corpul tău s-a adaptat la mâncat mult - îți va fi destul de greu sa mănânci mai puțin decât erai obișnuit, insa ca să nu mai mănânci deloc 48 de ore este un adevărat soc pentru corp și nu cred ca este bine.

Este ca și cum te-ai duce sa alergi 10 km - sunt convins ca la greutatea ta nici nu îți trece prin cap asa ceva - cam asa este și cu postul, faptul ca unii oameni pot tine post nu înseamnă că toți oamenii pot tine post.

În aceeași ordine de idei sa știi ca slăbitul prea rapid poate da diverse probleme, printre care cele mai importante sunt problemele cu bila.
Dacă o sa cauți despre litiaza biliara o sa vezi ca un factor de risc este reprezentat de slăbirea prea rapida.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate