Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

de la 144 kg in jos

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

 smoke, on 08 septembrie 2022 - 11:16, said:

bine zici ca bagi lactate deci  nu esti vegetarian...mai mult un lacto-veg.Posted Image .


Vegetarian inseamna om care nu mananca carne.
Vegan inseamna la ce te referi tu, om care nu mananca carne si nici lactate

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 marius.bunu, on 08 septembrie 2022 - 12:19, said:


Trasul de fiare nu ajuta
Te ajuta, nu arzi multe calorii, in schimb creste rata metabolica si in timp conteaza.

https://bodyline.ro/...lismului-bazal/

#21
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012

 xeleron, on 08 septembrie 2022 - 13:38, said:

Zic 10k+ pentru că așa are aplicația setările. În realitate sunt semnificativ mai mulți, variez între 19 și 33.000

Mergi zilnic intre 19 - 33.000 de pasi? Adica ajungi frecvent la vreo 23-25 km pe zi (cam asa cred eu ca inseamna 33...)?  Posted Image

#22
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

 Olteanul_sfios, on 08 septembrie 2022 - 12:11, said:

O rata de pierdere de cam 7% in primele luni (se verifica in procente, nu in kg) e rezonabila, cand pleci de la 144 kg.

#Initiator - felicitari, ma bucur mult pentru tine si mai ales pentru abordarea corecta pe care o ai: a) nu dai vine pe nimeni pentru kg in plus si recunosti ca doar tu ai gresit (ADN, vecini, dusmani, kharma, etc) si b) intelegi si accepti ca o dieta fara schimbarea stilului de viata e doar munca in zadar.

Sugestie: chiar daca alergarea inca nu e o solutie momentan (dar miscarea, gimnastica, efortul fizic zilnic, etc - astea sunt!), iti recomand o bicicleta. Te va ajuta mult, e o miscare placuta, si poti gasi una SH cu 2-300 de lei, nu trebuie sa sari la ceva de fite.

Exact asta imi doresc si stiu ca m-ar ajuta mult. O sa-mi cumpar o bicicleta SH dupa ce mai dau jos vreo 10 kg. Am deocamdata emotii la gretutatea curenta


 marius.bunu, on 08 septembrie 2022 - 12:19, said:

In aceeasi situatie sunt si eu.
50 de ani,1.80 m, 77 kg, doresc sa ajung la 70.

Bicicleta minim o ora pe zi, mers pe jos macar 3-4 km pe zi si fara mancare dupa ora 18.
Incearca asa.
Trasul de fiare nu ajuta

Succes si Doamne Ajuta. Nu esti asa departe de obiectivul principal, cred ca si niste schimbari minore vor face diferenta.


 sorin147, on 08 septembrie 2022 - 12:24, said:

Gaseste-ti un partener cu care sa faci asta (daca stii sa functionezi pe baza de concurenta/ambitie Posted Image ).
Din vorba in vorba, la o bere  (2-3), am ajuns cu un coleg la un pariu de -6 kile pana la sfarsitul anului. Nu am vrut sa fie nici multe kilograme, nici timp prea scurt. Cine nu se incadreaza, da o sticla de...


Un partener e bun dar stau pe la tara si nu e chiar asa usor de gasit. Nu imposibil, doar trebuie sa caut.



 andreic, on 08 septembrie 2022 - 13:14, said:

Ce fasole domne... tu iti dai seama cat de energizanta / calorica este fasolea ? Posted Image Evitati carbo in exces ca de aia nu se slabeste. Poti sa mananci fasole daca lucrezi campul sau in mina toata ziua si consumi mult, daca esti sedentar fasolea nu mai trebeui sa fie in meniu ca se depune excesul.

Cat despre sucurile de fructe, cele naturale sunt si ele mici bombe calorice, e o cantitate imensa de glucoza face se face din fructoza unei portocale... de aceea sucurile racoritoare industriale contin 15-30% suc de porticale, altfel impreuna cu adaosurile chimice ar fi mai multa energie in ele decat trebuie sa iei la o masa.

Stiu ca are calorii fasolea dar ceva totusi trebuie sa consum in lipsa carnii. N-am incercat sa stau complet pe verdeata ( vegan) fiindca stiu ca nu voi rezista pe termen lung. Am totusi nevoie de o sursa proteine din fasole,linte, soia. Lactate consum rar, la fel si oua. In ultimele luni a functionat cu fasole , daca ma plafonez stiu unde trebuie sa mai reduc. Unii spuneau ca am slabit prea rapid, cred ca 5 kg pe luna ca plan general e sustenabil. Am sa incep sa fac mai multa miscare pe masura ce devin mai usor.Deocamdata doar plimbare .
Nu consum deloc sucuri de fructe, doar combinatii de legume. Nu pot consuma o varietate mare de legume asa ca beau suc. Gen varza,brocoli,telina, morcov. In general ma juta sa ma simt bine. Le storc si beau pe loc, nu cumpar din comert.



 EMPP, on 08 septembrie 2022 - 14:18, said:

nu trebuia să te laşi să treci de 100.am avut şi eu 103-105 dar am tras spre 95-97 înapoi că m-am speriat de  consecinţe

mai umblu cu canistre de 10-20 kg pe scări în sus şi aşa-mi dau seama ce înseamnă kilogramele în plus


Ai dreptate dar am trecut prin cateva " socuri" si probleme in viata iar la momentul respectiv greutatea era ultima mea grija sau prioritate. A fost o greseala, incerc sa o indrept si ma bucur ca nu e prea tarziu

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Asta ma intrebam si eu :)

#24
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

 1000FPS, on 08 septembrie 2022 - 15:07, said:


Vegetarian inseamna om care nu mananca carne.
Vegan inseamna la ce te referi tu, om care nu mananca carne si nici lactate

Asa stiam si eu, am redus 90% si lactatele. Mai mananc 3-4 oua pe saptamana. Nu vreau sa elimin complet sursa de B12 chiar daca sunt si suplimente.



 sandu222, on 08 septembrie 2022 - 15:12, said:

Te ajuta, nu arzi multe calorii, in schimb creste rata metabolica si in timp conteaza.

https://bodyline.ro/...lismului-bazal/

Am sa incerc usor sa cate ceva. M-am concentrat deocamdata 90% pe alimentatie si 10% miscare. Pe masura ce dau jos din kg o sa fac mai multa miscare. Deocamdata doar ma bucur sa ma misc mai usor. Chiar ca te simiti aiurea la greutate mare, nu poti face mare lucru





 Olteanul_sfios, on 08 septembrie 2022 - 15:43, said:


Mergi zilnic intre 19 - 33.000 de pasi? Adica ajungi frecvent la vreo 23-25 km pe zi (cam asa cred eu ca inseamna 33...)?  Posted Image


felicitari, asta chiar inseamna ceva de mers. Eu ma incadrez deocamdata la 3-4000 pasi. Dar sper in crestere Posted Image

#25
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Un pas(feet) este aproximativ 0.3 metri.

#26
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 lucianburjuiul, on 08 septembrie 2022 - 13:01, said:

Nu prea esti in aceeasi situatie. Tu vrei sa scapi de 10% din greutate, initiatorul are valori aproape duble. A reusit sa piarda 7% si vrea sa continue fara o valoare stabilita, in orice caz mult mai mult de 10%.
Nu te-ai prins?\
E la misto

#27
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
am intels ca nu bagi carne...intra si pestele in aceasta abstinenta a ta?
ca daca nu, e bine - poti baga macrou, sardine, somon

daca nu bagi nici peste, mi-e greu sa imi dau seama de unde te alimentezi si cu ceva proteine. Asta fara adaos mare de carbohidrati, asa cum vin proteinele de origine vegetala.

cand o sa incepi sa numeri caloriile o sa renunti la nuci/alune. atentie mare la ulei.

sucurile pe care ti le faci sunt un mare fas: renunti la o gramada de fibre si alti nutrienti, nu mai pierzi cateva calorii mestecand la varza, ci faci suculet, efort zero, in suculet zaharul ramane acolo. de fapt tu arunci o gramada de alti nutrienti si ramai cu ce nu te ajuta in slabire. stii de ce e bun sucul de varza? da...ca ramane zaharul in el. varza are 6 carbohidrati in leguma, cand o storci procentul creste, aruncand partea solida. 10 gr de carbohidrati au sucurile. asta la suta de grame

atentie mare ca nu imi dau seama ce poti manca tu sa slabesti in conditiile date: din fructe, legume si carne, nu mananci carne. fructele nu se impaca cu slabirea. raman legumele care, culmea, radacinoasele si asa numitele leguminoase (cum bine ai zis tu acolo de naut si fasole) au cam multi carbohidrati. Raman doar legumele verzi, alea care 'cresc deasupra pamantului' varietatea e mica, posibil sa ajungi rapid la o situatie de blocaj datorita lipsei de diversitate.

cu sportul, in afara de mers pe jos, eu nu as face nimic altceva pana ajung la suta de kg. beneficiile is prea mici relativ la riscuri. o articulatie accidentata la varsta asta si la kilogramele astea posibil sa ramana un disconfort pe viata.

cat de lacto esti? iti place branzica? branzica are uzual vreo 40% grasime. grasimea are 9 calorii/gram. daca mananci 200 gr branzica la masa e o problema. 80 grame grasime, 720 calorii. o treime din necesarul zilnic.

somnul e sfant. as cobori ora de somn la 22

in rest, keep up the good work!

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Poți studia un pic despre OMAD (one meal per day) și beneficiile postului (intermitent fasting, autophagy). S-ar putea să ți se potrivească.

Orice cale alegi, trebuie voință și schimbarea completă a stilului de viață. Mult succes!

#29
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 24.07.2022
e o mare greseala sa nu mananci carne. eu mananc cod si porc "outdoor" zilnic. lactate adica iaurt cu probiotice in el sau kefir iar sunt foarte benefice. daca vrei sa mananci sanatos citeste toate etichetele si vezi daca e vreo chimicala sau zahar etc adaugat.
pt miscare du-te des la o piscina inchisa.

ar trebui sa ai vreo 75 de kg..

#30
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Olteanul_sfios, on 08 septembrie 2022 - 15:43, said:

Mergi zilnic intre 19 - 33.000 de pasi? Adica ajungi frecvent la vreo 23-25 km pe zi (cam asa cred eu ca inseamna 33...)?  Posted Image
Cam da. Acum că a plouat teribil am mai lăsat-o mai ușor dar în general umblu de mă satur de mine, și la job dacă se poate merge pe jos la x sau la y, pe jos mă duc.

Attached Files



#31
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

 Batranelul, on 08 septembrie 2022 - 16:47, said:




Multumesc pentru sfaturi.
Nu consum carne,inclusiv peste fiindca nu ma atrage deloc. Pur si simplu imi plac animalele si nu vreau sa le mananc Posted Image   Stiu ca acest lucru nu are efect asupra greutatii si nu e parte din regim slabit.
Branzica din cand in cand dar nu zilnic, poate de 1-2 pe saptamana. Tot asa de 1-2 ori pe saptamana cate un kefir. Citisem undeva ceva benefic de suc legume, in special verzi si de asta am inceput. Nu beau litri, poate cateva sute ml pe zi din combinatie legume. Altfel nu as putea sa mananc asa diversificat. De cateva luni am mai descoperit diferite combinatii de soia...tofu..tempeth..natto. Tot asa de 2-3 ori pe saptamana mananc asa ceva. In ultimele luni am inceput sa mai consum si nuci hidratate in apa peste noapte, fac lapte din ele dupa ce mai adaug apa ( fara alte ingrediente).
Doar ma plimb, nu fac altceva. Dupa ce mai dau vreo 10 kg jos ma gandesc serios la o bicicleta.  Am sa mai experimentez si cu alte cereale gen ovaz,quinoa si amarant...deocamdata nu am simtit nevoia. Cartofi de asemenea consum rar dar uneori fac suc din 1-2.

Edited by Dany_Darke, 08 September 2022 - 23:31.


#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

 andreic, on 08 septembrie 2022 - 13:14, said:


Fasolea nu ingrasa, ingrasa surplusul caloric. Poti foarte bine consuma fasole si sa slabesti, ba chiar e un aliment foarte bun cand esti vegan. Incetati va rog cu miturile cum ca nu ai voie sa consumi carbo daca vrei sa slabesti. Mai ales cand vorbim de leguminoase care au carbohidrati complecsi, cu indice glicelic scazut, bogate in fibre solubile, proteine, vitamine si minerale.

 Batranelul, on 08 septembrie 2022 - 16:47, said:



10 la suta are sucul de portocale si mere, nu de varza. Sucul pe care il face el e foarte bun ( din telina, morcov, varza, sfecka rosie) vezi prin cartile lui Paul Bragg.

Initiator, daca vezi ca-ti merge continua asa, daca o sa te potrivesti la toti nu mai mananci nimic fiindca fasolea ingrasa, sucul de legume ingrasa, sportul cu greutati nu ajuta... in fine, numai balarii pe aici.

Edited by Dany_Darke, 08 September 2022 - 23:31.


#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 vinciun, on 08 septembrie 2022 - 22:56, said:

Fasolea nu ingrasa, ingrasa surplusul caloric. Poti foarte bine consuma fasole si sa slabesti, ba chiar e un aliment foarte bun cand esti vegan. Incetati va rog cu miturile cum ca nu ai voie sa consumi carbo daca vrei sa slabesti.
Fasole alba = surplus caloric in raport cu alte alimente. Surplus caloric (carbo) inseamna depuneri in lipsa consumului.
Fasole verde e faina fata de cea alba la calorii. Veganismele nu prea sunt de interes.

Edited by andreic, 08 September 2022 - 23:32.


#34
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
100 grame de fasole alba fiarta are 132 calorii. Ma gandesc ca omul nu baga kilu' de fasole la o masa.

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
200 calorii de fapt. https://www.fatsecre...namount=100.000
Ei nu baga... crezi ca mananca ca la restaurantul Finique Posted Image

Asa daca ar manca fiecare putin cantitativ atunci orice aliment e oki.

Edited by andreic, 08 September 2022 - 23:56.


#36
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Chiar si asa, tot nu e mult pentru un barbat. Si speculezi, nu ai de unde sa stii cat baga. In situatia lui, fiindca nu mananca si carne, e chiar indicat sa consume fasole, linte, mazare uscata. Sunt satioase si te saturi cu putin. Din experienta zic, la randul meu nu mai mananc aproape deloc carne.

Ii doresc sa reuseasca ce si-a propus. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate