Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

de la 144 kg in jos

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
M-am oprit la 30 ore, asta e deocamdata limita mea rezonabila.Nu cred ca este exagerat ca timp 1-2 zile la cate rezerve am pe stoc. De asemenea nu a fost un efort semnificativ, am aplicat o idee discutata aici pe forum anterior. Mi-a dat cineva tema de casa sa studiez OMD si autofagia, lucru pe care l-am facut. Va ramane o zi de post saptamanal in program, cred ca e idee buna si viabila.
De asemenea nu vreau neaparat sa slabesc mult si rapid, o fac pentru mine si sanatatea mea.  5 kg lunar e planul. Cu siguranta nu vreau sa creez noi probleme. Deci va fi " Pas cu Pas"...ca si cartea cu titlu similar. Imi doresc sa pot folosi bicicleta din octombrie,asta inseamna sub 130 kg si ar fi un semn clar ca directia e buna.

Edited by Dany_Darke, 11 September 2022 - 22:52.


#56
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Pare ca pana azi nu exista inca nici o dovada stintifica pentru acest tip de post.

Ai avut rezultate bune pana acuma, nu-ti bate capul cu altceva.

#57
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
eu am o strategie pe care am mai gandit-o si aplicat-o un pic, acum vreau sa o aplic la maxim: alimente foarte scumpe(si sanatoase), deci automat mai putine(deci si calorii mai putine) si si mai nutritive altfel nasol pe termen lung. si ma motiveaza ca imi fac de cap cumparand ce e mai scump si calitate maxima.

#58
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

View PostPunter, on 12 septembrie 2022 - 02:13, said:

eu am o strategie pe care am mai gandit-o si aplicat-o un pic, acum vreau sa o aplic la maxim: alimente foarte scumpe(si sanatoase), deci automat mai putine(deci si calorii mai putine) si si mai nutritive altfel nasol pe termen lung. si ma motiveaza ca imi fac de cap cumparand ce e mai scump si calitate maxima.

Este un plan bun pentru anumite persoane.Eu functionez la buget redus iar marea parte din mancarea de baza care o folosesc este ieftina.Asa ca am stocuri de fasole,linte,catofi,orez, legume congelate etc.In general nu cumpar mancare extra procesata sau foarte scumpa. S-ar potrivi la cineva care mananca carne. Adun fonduri pentru bicicleta si mai nou pentru operatie la pisica Posted Image

#59
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012

View Postalx0, on 10 septembrie 2022 - 08:49, said:

Gras in slăbire aici. Sunt alaturi de tine, my brother.
Ce vreau să îți spun este că, așa cum probabil știi, te-ai îngrășat pt că ai avut niste probleme care nu țineau de haleala. Trebuie sa scapi de alea, in primul rand.
Apoi, fii atent la ce e valabil pt tine, lasă toți deștepții ăștia care le știu pe toate. Pt tine doar tu știi cel mai bine!
Daca ai nevoie de susținere și pe un WhatsApp dă-mi mesaj privat!

Vad ca tu le stii pe toate, dar cu toate astea te vaiti ca esti gras. Deci nu le stii.  Posted Image

Ceilalti, care nu le stiu pe toate, sunt (poate) in forma foarte buna.

Ce parere ai? N-ar fi mai bine sa ne abtinem de la pareri despre ceilalti si sa ne limitam la pareri despre problema?

#60
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmatrix5, on 12 septembrie 2022 - 08:50, said:



Este un plan bun pentru anumite persoane.Eu functionez la buget redus iar marea parte din mancarea de baza care o folosesc este ieftina.Asa ca am stocuri de fasole,linte,catofi,orez, legume congelate etc.In general nu cumpar mancare extra procesata sau foarte scumpa. S-ar potrivi la cineva care mananca carne. Adun fonduri pentru bicicleta si mai nou pentru operatie la pisica Posted Image

Ce munca faci? Gasesti alea 2 ore de plimbare pe zi? O ora dimineata si una seara. Las ca ai timp de bicicleta mai incolo.

#61
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022
Revin cu un update la 7 luni, incet dar sigur merg in directia buna. 117 kg momentan, din octombrie am renuntat complet la masina si merg doar pe jos.Asta inseamna aproximativ  15000 pasi zilnic.
Mananc 90% doar ceea ce gatesc eu si evit dulciurile.Inca nu am luat bicicleta :))....poate sub 110 kg

#62
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Perfect!

#63
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Bravo, felicitari! Cu merge cu OMAD/postul pe care ziceai ca o sa il tii in fiecare saptamana? Practici sau nu v-ati inteles?

#64
matrix5

matrix5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2022

View PostAlexEn, on 28 aprilie 2023 - 15:43, said:

Bravo, felicitari! Cu merge cu OMAD/postul pe care ziceai ca o sa il tii in fiecare saptamana? Practici sau nu v-ati inteles?


Am o zi de post saptamanal, de fapt cam 36 ore in weekend cand consum numai apa. Se poate si mai bine dar cred ca deocamdata e suficient. Vreau o data pe luna sa fac 72 ore.
A fost geniala din toate punctele de vedere renuntarea la masina ( inclusiv financiar dar mai ales la sanatate).Era un pas care trebuia facut de mult si m-a ajutat enorm.Fac fara mare stres cel putin 15000 pasi zilnic si cred ca media e undeva la 2-3 kg minus pe luna. N-am fortat cu sport intensiv sau jogging ca inca sunt prea greu, poate sub 100 kg, Si asa schimb 3-4 tricouri pe zi :)  Mancare mananc normal doar ca aproape nimic procesat.De asemenea nu consum prajeli, foarte putine fainoase si aproape zero dulciuri.In caz de urgenta mai iau o lingurita de miere.Beau multa apa si consum fibre.Sunt incantat ca directia e buna, multumesc tuturor de sugestii,ajutor si suport

#65
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Lasa alergatul pana pe la sub 100 si continua cu mersul serios pe jos si mancatul sanatos. Cand esti la 95 kg pune aplicatia c25k si o iei de la day one, apoi Inca cateva luni si ajungi sa alergi 30 min:)

Ai grija cu postul ala peste 24-36 ore. E zile e enorm si cu riscuri.  Daca totul merge perfect, nu baga in model variabile extreme. 2-3 kg pe luna e ideal si mai ai luni multe de tinut ritmul,  trebuie sa ramai sanatos si fara accidentari/probleme sa-l poti mentine.

Edited by ionutzitaly, 29 April 2023 - 19:24.


#66
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postmatrix5, on 29 aprilie 2023 - 16:23, said:

Am o zi de post saptamanal, de fapt cam 36 ore in weekend cand consum numai apa. Se poate si mai bine dar cred ca deocamdata e suficient. Vreau o data pe luna sa fac 72 ore.
Mare atentie cu postul suplinit doar cu apa! Posted Image

#67
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmatrix5, on 28 aprilie 2023 - 12:43, said:

Asta inseamna aproximativ  15000 pasi zilnic.

Eu am făcut asta câțiva ani, după care am început să am probleme cu picioarele, așa că ai grijă. Poți înlocui o bună parte din pașii ăia, dacă nu sunt necesari, cu câteva sprinturi, sau alte exerciții de intensitate mai mare, în genul HIIT, sau tot plimbare, dar pe trasee mai denivelate, sau cu scări mai multe.

Încă mă plimb mult, că plimb cățeii, dar din punct de vedere al mișcării, prefer să fac orice altceva. Acum săr coarda când vreau să fac ceva cardio și nu am timp de plimbat cu bicicleta. Cu toate că nu e un exercițiu neapărat recomandat pentru persoanele supraponderale, e mai blând cu articulațiile decât alergatul, așa că ai putea să-l ai în vedere. Dacă dezvolți o tehnică bună, să nu sări mai mult decât e necesar, impactul asupra genunchilor e minim. Consumul de calorii e oricum mai mare decât în cazul în care ai alerga.

Edited by SmurfK, 08 May 2023 - 09:56.


#68
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostSmurfK, on 08 mai 2023 - 09:51, said:

Eu am făcut asta câțiva ani, după care am început să am probleme cu picioarele, așa că ai grijă. Poți înlocui o bună parte din pașii ăia, dacă nu sunt necesari, cu câteva sprinturi, sau alte exerciții de intensitate mai mare, în genul HIIT, sau tot plimbare, dar pe trasee mai denivelate, sau cu scări mai multe.

Încă mă plimb mult, că plimb cățeii, dar din punct de vedere al mișcării, prefer să fac orice altceva. Acum săr coarda când vreau să fac ceva cardio și nu am timp de plimbat cu bicicleta. Cu toate că nu e un exercițiu neapărat recomandat pentru persoanele supraponderale, e mai blând cu articulațiile decât alergatul, așa că ai putea să-l ai în vedere. Dacă dezvolți o tehnică bună, să nu sări mai mult decât e necesar, impactul asupra genunchilor e minim. Consumul de calorii e oricum mai mare decât în cazul în care ai alerga.
Si cel mai bun cardio ar fi inotul pentru persoanele supraponderale, sau care au probleme cu articulatiile, mai ales acum ca vine vara

Edited by ccdsah, 14 May 2023 - 11:51.


#69
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Exista si altceva in loc de inot, poate la fel de eficient, dar tot in apa - batutul apei. O ora de batut apa e extrem de solicitanta si da rezultate mai bune decat o ora de inot lejer.

Inotul ca atare nu ajuta la slabit. Doar daca este la un nivel intens, peste 40-45 de minute pe repriza de efort si coroborat cu sauna si post, abtinere de la mancat. Rezultatele sunt rapide si vizibile Atat doar ca trebuie disciplina. Eu am dat jos de la 114-117 la 92-93 in 3-4 luni. Acum sunt la un platou de acomodare la 96-97. Si urmeaza o etapa finala care se va opri la +/- 90.

Iar post negru am reusit cel mai mult 4 zile. O zi, doua sunt lejere si la indemana. Chestie de vointa. Un alt mare imbold a fost sa mananc o saptamana fara carne.

#70
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postccdsah, on 14 mai 2023 - 11:51, said:

Si cel mai bun cardio ar fi inotul pentru persoanele supraponderale, sau care au probleme cu articulatiile, mai ales acum ca vine vara

Înotul este excelent, pentru oricine, oricând.

Cel mai bun cardio este ăla care-ți face și plăcere să-l faci. Înotul poate fi dificil, trebuie să găsești apă, să te duci să te scalzi alături de alți oameni, în slip. Mai ales persoanele supraponderale, pot avea probleme în a se afișa dezbrăcați, în fața altora. Pot fi mult mai practice chestiile pe care le poți face acasă, sau care nu necesită un cadru special.

Este util să existe și un element de skill. Să vezi un progres de la o zi la alta. De-asta am dat ca exemplu săritul corzii, că îți îmbunătățești tehnica, înveți pași noi, e un progres, care te poate ține în priză mai mult decât să te urci pe o bicicletă și să pedalezi o oră. La calorii arse, e greu să egalezi coarda, poate doar cu HIIT.

Iar mai ales pentru persoanele care nu fac mișcare, nu au o disciplină în chestia asta, e bine să înceapă cu puțin. Că-ți iei o ganteră acasă, și faci 5 minute pe zi, sau că ieși la o plimbare de 10 minute, este mult mai bun decât nimic. La alea minutele alea poți adăuga. E mult mai rău, pe termen lung, să faci ceva ce te extenuează. Chiar dacă, fizic, ai nevoie de genul ăla de extenuare, mental, poate fi prea mult. Și de-asta există situația în care oamenii se apucă de sală, se duc acolo de 2-3 ori pe săptămână, se extenuează, iar după o lună sau două, le piere total cheful. Pe termen lung, schimbările mici sunt mult mai ușor de susținut decât salturile majore.

View Postlucianburjuiul, on 14 mai 2023 - 12:09, said:

Inotul ca atare nu ajuta la slabit.

Depinde. La slăbit, chestia e mentală, nu fizică. Că dacă alergi/înoți 30 de minute și pe urmă bagi o prăjitură ca răsplată, ieși în plus cu caloriile, și poți ajunge chiar să te îngrași.
Dar făcând chestii care știi că sunt bune pentru tine, poți înlocui obiceiurile care nu sunt sănătoase. Și poți intra pe o pantă unde te simți bine făcând lucruri sănătoase, iar asta se poate duce și pe dietă, mișcare, mai multe elemente.

La o persoană supraponderală, cred că dacă ar încerca, zi de zi să-și atingă un aport de proteină, de 2g pe kg, ar fi suficient să obțină rezultate foarte bune în a slăbi. Că asta e problema multora, consumă mult prea multe calorii goale, chipsuri, dulciuri, dar prea puțină proteină. Și de-asta simt nevoia să consume mai mult, că nu obții senzația de sațietate din calorii.

#71
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Calcat apa, e mai pe romaneste!
...
Eu merg de mai bine de 10 ani la bazin, cu mici exceptii n-am slabit, chiar m-am ingrasat in acesti 10 ani. Cand am vrut si am gasit motivatia, am slabit. Inotul m-a tinut tonifiat. Dar doar din inot nu vad cum sa slabesti. Exceptie probabil un program de performanta cu 3-6 antrenamente pe saptamana, fiecare a minim doua ore.


Edited by lucianburjuiul, 14 May 2023 - 12:59.


#72
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Saritul corzii merge daca stai la casa, daca ma apuc la bloc sa topai prin casa, ma mut un etaj mai jos sau aud matura in tevi sincron cu saritul. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate