Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Pisică în apartament sau în curtea blocului?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

Poll: Ce ar trebui sa fac cu pisica. (67 member(s) have cast votes)

Ce ar trebui sa fac cu pisica ?

  1. Sa il tin in apartament tot restul vietii lui/ei. (59 votes [88.06%])

    Percentage of vote: 88.06%

  2. Sa ii dau drumul in curtea blocului dupa ce mai creste. (8 votes [11.94%])

    Percentage of vote: 11.94%

Vote

#55
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
tine-l iti va umple viata ....
primul an este greu pentru tine iar pentru el este si mai greu.
insa apoi ai sa vezi ca iti va aduce mult ras si zambet in casa.

Motanii sunt mai lenesi si te vor deranja foarte putin....
cand face 7 luni il duci la castrat ca sa nu iti faca in casa.
eu am motan are 9 ani si nu mi-a facut niciodata in casa.
si stau la apartament tot asa ca tine si tot atatea camere.

#56
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 Admiral_Thrawn, on 20 august 2022 - 20:31, said:

Cum să o ții câteva luni ???
Maxim o săptămână și liber.

E prea mica, daca nu isi gaseste parintii, singura nu prea are cum sa se descurce. La varsta aia n-are cum sa-si formeze un teritoriu al ei, nu stie sau nu poate sa vaneze, si n-are cum sa lupte cu alte animale.

Nu te teme, si daca o ingrijesti cateva luni, daca o scoti de cateva ori cateva ore pe zi afara, stie sa se descurce singura. Pisica nu e un animal domestic asa cum crede lumea, decat pe jumatate, cand nu mai primeste sprijin uman, majoritatea reusesc sa se descurce singure fara probleme.

Doar ca la varsta asta e prea mica.

Daca ar fi sa o ajuti, trebuie sa o tii o perioada, altfel de ce ai mai fi luat-o din start in apartament, puteai foarte bine s-o lasi unde era. Caci asa, cu o baie si cateva mese n-ai rezolvat mare lucru, daca ai vazut-o slaba si pricajita, daca o lasi acuma iara pe cont propriu, in 3 zile e la fel.

Si cam asa-i, daca o tii cateva luni, oricum n-o sa te mai desparti de ea. :)

Edited by Phobos, 21 August 2022 - 08:21.


#57
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Mai bine ii găsești o familie adoptiva, decât sa ajungă în final sa trăiască tot pe strada/afara.

#58
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Concret:
- am doua pisici crescute la bloc, amândouă sterilizate la timp. Aia mare nu a vrut să iasă pe ușă până nu a inceput zurbagioaica aia mica sa vrea afara. Le-am mai scos pe casa scării, doar supravegheate, dar nu e o mare plăcere. Am avut un caz în care una s-au speriat și a stat o noapte la vecini, până am gasit-o.
Acum stau la casa, și cu frica sa nu prindă ceva boli de la vagaboanda, că acum stau prin casa in regim hotelier cu all inclusive.
- am un prieten cu un motan castrat care nici mort n-ar ieși pe ușă.

Concluzia mea: dacă vrei să păstrezi pisica, sterilizează-o și tine-o in casa exclusiv, așa o să te bucuri multi ani de ea.

#59
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Azi am facut si prima vizita afara. 15 minute, cat timp am fumat eu doua tigari. I-am dat drumul prin curtea interioara.

Parea coplesit de toate zgomotele si culorile noi, insa in acelasi timp parea dornic sa exploreze.

Vreau sa il invat cu locul. Sa cunoasca peisajul si mirosurile. Si sa se obisnuiasca sa manance afara. Bineinteles, daca ii dau drumul (nu m-am hotarat inca), nu o sa il "abandonez" efectiv. Tot voi merge sa ii dau de mancare.

Attached Files



#60
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Ori o faci de casa, ori o lasi stray cat ("europeana", ca nu pot sa-i zic vagaboanta). Am vazut pisici de casa aruncate in strada, dupa ce si-a schimbat locuinta proprietarul, e bataie de joc. Pisicile si-au pierdut abilitatile de supravietuire, si-au pierdut teritoriul (casa e a lor, nu a oamenilor!), suferau mult. Nu mai puteau socializa cu alte pisici, nu erau acceptate in gasca lor.
Mai bine lasa motanelul, liber de pe acum, deparaziteaza-l, vaccineaza-l, da-i ceva mancare periodic, dar lasa-l afara. Ideal ar fi sa-i gasesti un camin permanent, dar daca nu se poate....

#61
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 hamal, on 21 august 2022 - 10:12, said:

Mai bine lasa motanelul, liber de pe acum, deparaziteaza-l, vaccineaza-l, da-i ceva mancare periodic, dar lasa-l afara. Ideal ar fi sa-i gasesti un camin permanent, dar daca nu se poate....
Asta i-am spus si eu ori in casa ori afara.
Trebuie sa se gandeasca ca vine iarna, nu va sti unde sa se adaposteasca, cum sa caute apa/mancare , nu va fi acceptata de celelate pisici etc

Am avut la scara pe cineva care avea pisica si a murit si mostenitori sau cine a cumparat apartamenul au dat pisica afara.
Nu a rezistat, primea mancare de la vecini dar saraca cauta sa intre in apartamente, intra in scara si plangea la usa.

As fi luat-o eu ca era cuminte dar nu era acceptata de motanul meu.

#62
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019

 WhatNot, on 21 august 2022 - 10:09, said:

Vreau sa il invat cu locul. Sa cunoasca peisajul si mirosurile. Si sa se obisnuiasca sa manance afara. Bineinteles, daca ii dau drumul (nu m-am hotarat inca), nu o sa il "abandonez" efectiv. Tot voi merge sa ii dau de mancare.

Deocamdata e mult prea mic sa-l lasi afara singur, sa-l scoti sa se obisnuiasca e OK, dar lasat singur afara asa de mic are slabe sanse.

Treaba cu "voi merge sa ii dau de mancare" n-o sa functioneze deloc asa cum speri tu daca sunt si alte pisici in zona Posted Image . Si foamea poate sa-l impinga sa mearga tot mai departe, unde sunt riscuri tot mai mari (trafic, caini, etc).

Eu am doi motani (frati), nascuti intr-un beci de bloc, i-am tinut 8 luni in apartament, apoi am inceput sa-i ducem cu noi la casuta de la tara, a inceput repede sa le placa, era greu sa-i mai bagam in cusca seara cand ne intorceam la oras.
Dupa trei luni de plimbari i-am lasat acolo singuri, repede am realizat ca lasandu-le mancare nu-i hraneam doar pe ei, ci inca vreo 3-4 pisici ale vecinilor, asa ca i-am microchipat si am schimbat usita pusa la casuta de gradina cu una cu microchip, si de indata s-a redus substantial consumul de mancare.

Deja sunt 6 ani de-atunci, sunt fericiti la tara si de cateva saptamani le-am gasit un nepotel (are vreo 4 luni, gasit in oras) pe care deja l-am lasat cu ei, dar acum si noi suntem aproape zilnic prezenti aici, asa ca nu au probleme cu mancarea.

#63
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

 WhatNot, on 21 august 2022 - 10:09, said:

, daca ii dau drumul (nu m-am hotarat inca),

Tine-l.  O sa vina ziua în care o sa te aline el pe tine. Și nu va fi ultima.

#64
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
pisolul a trecut in 24 ore prin: primul abandon (posibil sa fi fost inainte de cele 24h), luat in casa, hranit, imbaiat, scos din casa, zgomote, mirosuri, miscari - e prea mult pt el.

tine-l vreo 2 zile in casa, sa inteleaga cine esti, sa se linisteasca un pic si sa iasa din starea de groaza in care e

el acum ar sta in blana maica-sii si ar suge de la ea, s-ar simti protejat. Asta ii trebuie un timp: liniste, hrana si apa, si iubire (daca e posibil). Apoi.... cum te lasa sufletul

Si sa stii ca nu e deloc bine sa il scoti asa mic si neimunizat afara, poate capteaza ceva si iti moare in brate. Nici macar cu laptele maica-sii nu a apucat sa se imunizeze. Panleucopenia felina se transmite (si) prin saliva si rezista f mult in timp in locurile care au fost infestate. Ah, si e mortala.

Edited by irina2014, 21 August 2022 - 11:53.


#65
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Am fost la prima vizita la veterinar. Veterinarul a confirmat ca este o ea. Tot veterinarul a spus care undeva intre 6 si 8 saptamani, si are 330g. Am vorbit de schema de vaccinare si de castrare.

Cu exceptia unei mici leziuni pe spatele gatului care tot veterinarul mi-a spus ca este in curs de vindecare, este sanatoasa tun.

Cand ne-am intors, am mai facut o mica vizita afara, unde i-am dat niste mancare si am lasat-o sa se joace putin prin iarba. Se vede ca este un mic pradator. I-am dat drumul din cusca pe iarba. A inceput sa exploreze, sa muste din buruieni si sa alerge dupa musculite.

Attached Files


Edited by WhatNot, 21 August 2022 - 13:31.


#66
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Parerea mea, ca om care nu mi-am dorit pisici. Am adoptat un pisic maidanez care trebuia abandonat.
Un suflet de pisic, sta si el prin curte si se bucura de viata.
Apoi pisicul a plecat la fetite, nu era sterilizat.
Am adoptat un pisic care nu stiam ce este, s-a dovedit ca este fetita.
Dupa ce am adoptat fetita s-a intors si baiatul de la fetite.
Si asa am adoptat 2 pisici, maidanezi. Fiind baiat si fata, a trebuit sa-i sterilizez.
Pisica este o dulce, ea ar sta numai in casa.

Ia de adopta pisicuta ca arata foarte frumosa si de obicei lucrurile astea se petrec cam la momentul potrivit.
Si la garsoniera adoptam o pisica.
Pisicile dorm cam 15+ ore pe zi, daca te joci nitel cu ele raman fara energie si adorm.
Litiera, ceva pliculete cu mancare + ce mai mananci tu, ai rezolvat.

Asa si eu cu pisicuta, cand s-a intors pisicelul meu si am aflat ca asta este pisica, ma tot gandeam ce sa fac? Sa o trimit la tara?
Pisicul meu o batea pe pisicuta ca era foarte mica de nu ne dadeam seama daca este fetita sau baietel.
Si ne tot gandeam la variante, sa o trimitem la tara, ma gandeam ce viata o sa aiba la tara daca o trimit nesterilizata, o sa tot faca pisicei, o sa fie invatata sa fie hranita, aia pe la tara nu au asa de multa grija de animale.
Chiar si prin oras sunt care gonesc pisici si caini pe strada, ca au pureci, ca au boli.
Asa ca am sterilizat, am pastrat fetita si acum cred ca doarme pe undeva pe la soare.

Edited by MindArchitect, 21 August 2022 - 14:24.


#67
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 Mihai_3, on 21 august 2022 - 08:06, said:

tine-l iti va umple viata ....
primul an este greu pentru tine iar pentru el este si mai greu.
insa apoi ai sa vezi ca iti va aduce mult ras si zambet in casa.

Motanii sunt mai lenesi si te vor deranja foarte putin....
cand face 7 luni il duci la castrat ca sa nu iti faca in casa.
eu am motan are 9 ani si nu mi-a facut niciodata in casa.
si stau la apartament tot asa ca tine si tot atatea camere.


Fix la fel si noi, insa doar cu unul, stimate coleg, nu vreau sa te superi pe mine, dar chiar nu mi se pare deloc cum procedezi si ce idei ai. Ori il tii, ori il dai spre adoptie, asta cu teoria ca trebuie sa se descurce, poate o merge pe la tara, desi sa fim sinceri - dintre 2 rele (cea cu moartea) eu zic ca trebuie intotdeauna preferata cea cu siguranta, chiar daca nu are asa mare libertate o pisica in apartament, ii este de 100 ori mult mai bine la caldura (iarna la -10 sau -20 grade cred ca o sa fie tare incantata cu burta goala!).

Al nostru doarme pe noi, nici cu concepe efectiv sa doarma singur, ne ofera iubire neconditionata (sau putin conditionata de papica Posted Image) si la fel ii oferim si noi, dar asta cu responzabilirea mi se pare incredibila caci sunt multe cazuri la fel cum s-a mai spus, dupa ce si-au schimbat locuinta efectiv le-au aruncat afara. La fel si fosta care mi l-a si facut cadou in 2015 dupa 2 ani de zile se trezise ca nu ii mai place cu pisica in casa si ca sa-l dam ...AFARA. In cele din urma, a ajuns fosta afara si rau nu imi pare, caci tot raul spre bine. Nu exagerez, TRUE STORY pentru cine ma cunoaste, stie ca nu mai suporta pisica, in fine.

Long story short - ai doua variante the way I see it - desi tu vad ca, in ciuda votului tot ca tine vrei sa procedezi - macar nu mai posta pe aici, sincer, o sa te trollez maxim, caci nu pot eu sa concep asa ceva (da, sunt mai sensibil personal cand vine vorba de animale, am incercat sa gasesc stapani pt adoptie pt o gramada de pisici, etc.) - ori o pastrezi si iti asumi responsabilitatea unui suflet nevinovat, ori incearca sa postezi pe grupurile de adoptii sa ii gasesti pe cineva responsabil. NU PE STRADA, NU ASTA ESTE CALEA! Daca vrei, te pot ajuta si eu sa postez anumite anunturi sa incercam sa rezolvam problema. Nu exista alta cale de mijloc, nu exista o cale gri, decat in detrimentul sufletului nevinovat, oricum ai incerca sa o dregi si da, inteleg ca este o responsabilitate care se va intinde pe 10-15 ani, mai degraba apreciez ca nu vrei sa o iei de la inceput, asa ca hai sa-i gasim pe altcineva!


 hamal, on 21 august 2022 - 10:12, said:

Ori o faci de casa, ori o lasi stray cat ("europeana", ca nu pot sa-i zic vagaboanta). Am vazut pisici de casa aruncate in strada, dupa ce si-a schimbat locuinta proprietarul, e bataie de joc. Pisicile si-au pierdut abilitatile de supravietuire, si-au pierdut teritoriul (casa e a lor, nu a oamenilor!), suferau mult. Nu mai puteau socializa cu alte pisici, nu erau acceptate in gasca lor.
Mai bine lasa motanelul, liber de pe acum, deparaziteaza-l, vaccineaza-l, da-i ceva mancare periodic, dar lasa-l afara. Ideal ar fi sa-i gasesti un camin permanent, dar daca nu se poate....

De acord pana la ultima fraza cu lasatul liber de pe acum, nu trebuie lasat liber ci trebuie gasit un stapan iubitor de animale (atentie si aici!). Daca vrea sa faca o fapta buna, atunci asta este! Si nu lasata liber pe strazi :(

Edited by Al3xandrus, 21 August 2022 - 14:25.


#68
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Am avut discutia asta cu doctorul veterinar, cel care a sterilizat pisicul.
Pisicile se adopta foarte greu, mai ales daca nu sunt sterilizate.
Daca le-ai sterilizat, le faci carnet, se gaseste careva sa le adopte, sa le ofere un adapost.

Nici eu nu consider o idee buna sa abandonezi un animal pe strada. Mai ales ca este pisica si or sa se petreaca 2 treburi.
1 - Daca nu este sterilizata, o sa aiba o viata naspa, ca o sa faca alti pisicei care or sa duca o viata chinuita.
2 - Daca este serilizata, o sa fie batuta ca or sa intre alti pisici in calduri si ea nu o sa stea.

Asta este logica pentru care am pastrat pisicuta.
Chiar si asa tot mai apar pisicei prin curte cu care se bate ca am impresia ca intra in calduri si cauta sa se imperecheze si ea nu stie, este sterilizata.

Daca vrei sa faci o fapta buna, considera ca ti-ai facut un prieten, ia de ai grija de el. In momentele alea mai neplacute din viata, sters, este o placere sa stai sa te joci cu ea, sa te relaxezi.
Sunt grupuri pentru adoptat pisici, o poti posta acolo dar eu cred ca la cum merg treburile, v-ati gasit unul pe altul si acum este pisicuta ta.

#69
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 MindArchitect, on 21 august 2022 - 14:31, said:

Am avut discutia asta cu doctorul veterinar, cel care a sterilizat pisicul.
Pisicile se adopta foarte greu, mai ales daca nu sunt sterilizate.
Daca le-ai sterilizat, le faci carnet, se gaseste careva sa le adopte, sa le ofere un adapost.

Nici eu nu consider o idee buna sa abandonezi un animal pe strada. Mai ales ca este pisica si or sa se petreaca 2 treburi.
1 - Daca nu este sterilizata, o sa aiba o viata naspa, ca o sa faca alti pisicei care or sa duca o viata chinuita.
2 - Daca este serilizata, o sa fie batuta ca or sa intre alti pisici in calduri si ea nu o sa stea.

Asta este logica pentru care am pastrat pisicuta.
Chiar si asa tot mai apar pisicei prin curte cu care se bate ca am impresia ca intra in calduri si cauta sa se imperecheze si ea nu stie, este sterilizata.

Daca vrei sa faci o fapta buna, considera ca ti-ai facut un prieten, ia de ai grija de el. In momentele alea mai neplacute din viata, sters, este o placere sa stai sa te joci cu ea, sa te relaxezi.
Sunt grupuri pentru adoptat pisici, o poti posta acolo dar eu cred ca la cum merg treburile, v-ati gasit unul pe altul si acum este pisicuta ta.

Stiu ce zici ca daca nu este sterilizata, dar nu e neaparat asa, cine vrea sa adopte si vrea un sufletel, o sa-l ia (mie cand mi-a fost adus era nesterilizat, fara carnet, etc.). E drept ca sunt foarte multe din pacate si multe cazuri cu pisici amarate si bolnave, fara membre si multe altele :(  Dar da, daca vrei sa faci o fapta buna si sa nu-ti iei tu responsabilitatea asta (este foarte de laudat si acest aspect, mai de kkt mi se pare cum se trezesc unii dupa 2-3 ani de convietuit) deparaziteaz-o, fa-i carnet si eventual ajuta-l pe viitorul owner cu un mic bonus pentru sterilizare (gen 100 euro mancare, sterilizare, etc.).

#70
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,032
  • Înscris: 30.11.2021
Pisici mei ce crezi ca erau sterilizati?
Cand am adoptat pisicul eram atent sa fie frumos, si chiar este, este pisic foarte frumos.
Pisicuta? Nu m-a interesat cum arata.
Chiar glumeam cand era micuta, ziceam ca este ca un soricel, era uratica.
S-a facut o pisica frumoasa si jucausa.

Pisici poti sa-i sterilizezi gratuit, cauti pe google ca sunt ONG-uri si cabinete veterinare care organizeaza vaccinare gratuita, vaccinare coplata.
La pisica am platit 150 de lei la un cabinet de fite.
Nu sunt cheltuielile asa de mari.
Si daca pastrezi pisica in apartament, chiar nu cred ca are vreun rost sa o sterilizezi.

Ete cum era pisicuta cand era mica.


Pisicelul avea deja 1 an, era mult mai mare, tineam pisicuta in bucatarie oricum era prea mica sa se poata catara pe ceva.
Avea pe post de litiera o farfurie de la un ghiveci de flori.
Amandoi pisici au stiut sa se duca la litiera, iarna ii inchid ca este prea frig afara. Stiu si se duc la litiera cu nisip normal, ca am destul.
Si acum s-a facut o pisicuta dulce.


#71
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 Al3xandrus, on 21 august 2022 - 14:23, said:


.............
desi tu vad ca, in ciuda votului tot ca tine vrei sa procedezi - macar nu mai posta pe aici, sincer, o sa te trollez maxim...........


si eu, chiar daca ma baneaza pe viata.

#72
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Este atat de mic, cum sa-l dai afara, daca tot l-ai luat in casa? Si eu am luat o pisica din gradina blocului si au trecut 10 ani de cand suntem impreuna. Are programul ei, in general doarme cand sunt plecata la serviciu, cum spunea cineva, nu mai vrea afara si e chiar stresata cand am mai dus-o la veterinar. Dar iti da asa o stare de bine cand esti suparat sau obosit, iar la noi in casa nu se mai poate ridica vocea, plange ca un copil.
Si, daca zici ca a venit spre tine, te-a ales, nu-i asa?

Edited by kerkyra, 22 August 2022 - 14:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate