Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pisică în apartament sau în curtea blocului?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

Poll: Ce ar trebui sa fac cu pisica. (67 member(s) have cast votes)

Ce ar trebui sa fac cu pisica ?

  1. Sa il tin in apartament tot restul vietii lui/ei. (59 votes [88.06%])

    Percentage of vote: 88.06%

  2. Sa ii dau drumul in curtea blocului dupa ce mai creste. (8 votes [11.94%])

    Percentage of vote: 11.94%

Vote

#37
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
E mica, probabil o luna-doua.
Este o viata grea in apartament, la caldura, mancare delicioasa, gustari/snacksuri, vizite la medic, tratament, mangaieri, jucarii si atentia tuturor :(

Baia nu stiu cat de utila a fost, oricum trabuie sa ajunga la veterinar pentru deparazitare interna/esterna si, probabil peste o luna sau 2, vaccin.
Sa ii iei mancare speciala de pisoi si sa nu o certi prea tare pentru scaparile de pipi.

#38
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostIncredibleWiring, on 20 august 2022 - 20:26, said:

Apoi, casa, pana se va obisnui o sa sara peste tot, o sa dea jos chestii, o sa strice altele, o sa-si ascute ghiarele pe mobilier, si eventual, is va marca si teritoriul (indiferent daca e motan sau pisica). O sa-ti trebuiasca litiera, si o lopatica, plus asternutul respectiv. Va trebui sa te obisnuiesti si cu miroul de la litiera, si eventual pe oriunde o sa mai faca. O sa-i trebuiasca macare umedia, cat si boabe, plus castroanele aferente. Plus parul, le cad parul f mult si o sa fie in toata casa. Ca sa mentii casa curata, va trebuie un efort mai mare.
am avut pana acum 2 pisici una a murit apoi asta am gasit-o intr-o iarna in zapada tot asa foarte mica.

Nici una nu a facut in casa , numai la litiera

Acum vreo 3 ani am gasit intr-o noapte in mijlocul soselei o cutie cu 5 pui aruncata de cineva, pui mici
i-am crescut cam 2-3 saptamani pana au putut sa mance singuri si le-am gasit stapani
Erau foarte amuzanti cum se chinuiau sa faca nevoile pe o farfurioara cu nisip
Nici unu nu sa pisat prin casa

Cu unghiile da, cand creste trebuie taiate, eu i-am confectionat un "pomisor" dintr-o teava de plastic si am infasurat sfoara.
Cand se ducea la canapea o stropeam cu apa, acu sa desvatat de obiceiul asta.

Cu parul trebuie periata zilnic

Personal nu mi se pare mult efort.

#39
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Accidente cu treaba mica sau mare nu am avut niciodata cu motanul meu.
Cand l-am adus avea 2 luni si se chinuia sa se catere in litiera. Din prima zi i-am aratat si a inteles. Daca litiera e curata si are acces la ea, in mod normal o pisica va sti unde sa efectueze actiunile.

Intr-adevar, cu plecatul de acasa este o problema - la prima chirie, cand l-am adus, locuiam cu alte persoane si tot timpul era cineva acasa pentru hrana si facut curat, asa ca daca plecam in weekend sau in concediu nu erau probleme.
La a doua chirie, ultima in care am stat cu el, locuiam doar eu cu prietena de atunci, dar da, e o problema cand pleci. La noi venea mama ei o data pe zi pentru el.

Cu zgariatul mobilei  - mda, aici e ceva mai mare problema. La prima chirie, nu prea avea el ce zgaria, dar la a doua aveam o canapea de imitatie de piele si cand o prindea, o omora.
Ii cumparasem si panou din ala invelit cu sfoara, l-am dat si cu spray cu valeriana de la petshop. Nu o baga in seama.
Auzisem de altii la care pisica isi ascute ghearele pe matura - iar, nicio treaba, el era cu canapeaua.
De treaba asta nu l-am putut dezvata, incercam sa-l stropesc cu apa (golanul s-a speriat numai prima data, apoi ii placea). Atins la fund, nu intelegea de ce (si am zis atins, ca de batut nu e o optiune).

#40
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostNaoto, on 20 august 2022 - 20:31, said:

Nu poți s-o alungi din casă dacă a apucat să se atașeze de tine. Ghemotocul ăla se uită în ochii tăi, nu-i așa? Și toarce când o mângâi, își arcuiește spinarea, îți țârâie un miau mic și topit, după care lincăie cu o limbuță ca petala de trandafir.

Ce inimă să ai ca s-o mai dai afară? Posted Image

Ok, o sa subliniez asta din nou. Vreau sa o tin pana mai creste. Treptat, o sa duc o afara din ce in ce mai des, ca sa se obisnuiasca.

Cand o sa o las afara, nu o sa o las intr-un sac in Berceni. O sa-i dau drumul... in curtea blocului in care locuiesc. Stii tu, spatiul acela din spatele blocului, pe unde trec de 2-3 ori pe zi. Si pe unde am mai vazut minim alte 3-4 pisici. Au inclusiv doua boluri lasate aici. Unul cu mancare si unul cu apa.

Intre timp, cu litiera vad ca nu am probleme. I-am pus litiera si nisip, si s-a dus acolo sa-si faca nevoile instinctiv.

Edited by WhatNot, 20 August 2022 - 22:06.


#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pisicile stau destul de OK in apartament, mai ales daca are putin spatiu (50+m²), ceva de catarat si companie.
O poti scoate afara in ham dupa 1 an si dupa ce ai trecut de toate vaccinarile.

Trebuie avut grija cu pisicile afara: FIV e in floare, daca o lasi afara exista riscuri. Si nu exista tratament.

Also, inainte de a o scoate in ham:
Schema completa vaccinuri si castrare, apoi la 6 luni dupa al II-lea antirabic o poti scoate afara dar in ham (ca sa eviti situatiile cand se duce si se bate cu alta pisica stradala).

Si ca sa ai o experienta ok cu ham-ul, incepe usor, prin climatizare, exercitii in casa, treats, asocierea hamului cu treats, asocierea hamului cu usa, etc. Dureaza, dar pana e safe sa iasa din casa oricum ai vreme.

#42
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostSef-chenko, on 20 august 2022 - 21:05, said:

Baia nu stiu cat de utila a fost, oricum trabuie sa ajunga la veterinar pentru deparazitare interna/esterna si, probabil peste o luna sau 2, vaccin.

Baia a fost foarte utila. Era foarte jegos/jegoasa cand am luat-o. Plina de praf.

La veterinar ma programez maine, sper sa prind ceva tot maine la un cabinet aproape. Daca nu, atunci saptamana asta.

#43
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
La veterinar trebuie examinare generala, deparazitare (doua ture), microcip si inregistrare, apoi primul set de vaccinuri (Nobivac Tricat sau similar), apoi antirabic I, la 30 de zile dupa antirabic II, apoi la 6 luni poti iesi cu ea din casa.

Microcipul e si el foarte important, costa putin (vreo 80-100 de lei) dar ai nevoie de el daca o pierzi sau daca vrei sa calatoresti. Nu stii niciodata

Edited by Lex404, 20 August 2022 - 22:10.


#44
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
@WhatNot: uită-te la poll, dacă tot ne-ai întrebat :)

#45
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostLex404, on 20 august 2022 - 22:03, said:

(ca sa eviti situatiile cand se duce si se bate cu alta pisica stradala).

Uhm, de ce as evita asta ? Eu nu vreau sa evit bataile cu alte pisici. Eu vreau sa fie al mai al dracu pisic / pisica din cartier.

Urasc tendinta asta a oamenilor de a cocolosi animalele. Este in natura lor sa se lupte, in special cand vine vorba de masculi cu alti masculi. Sa vaneze. Si sa se reproduca.

Pisicile ca pisicile, dar cel mai oribil mi se pare cocoloseala la caini. Este groaznic ce au facut niste oameni dementi cainilor. Stii la ce ma gandesc eu cand zic un caine ideal. La un ciobanesc german. Caine crescut cu un scop.

Ma ia groaza cand vad pechinezi, chiuaua, sau alte rase de caini care s-au obtinut prin decenii/secole de selective cross breeding, si pe care le cara pitipoancele in poseta. Sunt niste rase de caini de care omenirea si-a batut joc.

Animalul trebuie sa fie animal. De aceea i-a dat Dumnezeu ghiare si colti. Nu sa fie crescut in apartament, si nici sa fie carat in poseta.

Edited by WhatNot, 20 August 2022 - 22:14.


#46
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostWhatNot, on 20 august 2022 - 22:13, said:

Uhm, de ce as evita asta ? Eu nu vreau sa evit bataile cu alte pisici. Eu vreau sa fie al mai al dracu pisic / pisica din cartier.


FIV se transmite prin saliva, printre altele, si foarte multe pisici de afara au. Nu vrei a-ti moara de tanar banuiesc...

Trebuie sa ai responsabilitate pentru un animal, nu-l supui la toate riscurile.

Nu cred ca apoi ti-ar conveni o factura de la vet de 5000+ lei pentru transfuzii de sange cand se imbolnaveste din nimic (ca FIV asta o sa-i faca)

Edited by Lex404, 20 August 2022 - 22:16.


#47
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Puiutul este foarte mic, nu are deloc 3 luni si ce am mai citit, are maxim 6 saptamani. Daca tii musai sa-l scoti afara, asteapta intai pana are schema de vaccinuri completa. Eu te-as sfatui sa nu-l scoti, acum 9 ani am adoptat o pisica din Romania, la doar 5 luni cineva i-a dat pe strada suturi pana i-a rupt spatele, sunt multe pericole pentru ele afara si foarte, din pacate, foarte multi oameni rai.
Tocmai pentru ca atat de mica, daca nu o scoti deloc afara nu va suferi. Va fi fericita cu voi, sanatoasa si ferita de rele in casa.

Mai am doua matze ce au implinit acum trei zile 13 ani, le-am gasit ca si tine, nici ochi nu aveau. Cu toate ca am gradina in care sa iasa, nu au iesit niciodata, singure au ales sa stea numai in casa. Poate daca ieseau nu mai apucau atatia ani - inainte de ele am avut motan calcat de masina la doar un an si jumatate, iesea afara.

Tine-o in casa, iti va fi recunoscatoare. :)

#48
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostWhatNot, on 20 august 2022 - 22:02, said:

Ok, o sa subliniez asta din nou. Vreau sa o tin pana mai creste. Treptat, o sa duc o afara din ce in ce mai des, ca sa se obisnuiasca.

Cand o sa o las afara, nu o sa o las intr-un sac in Berceni. O sa-i dau drumul... in curtea blocului in care locuiesc. Stii tu, spatiul acela din spatele blocului, pe unde trec de 2-3 ori pe zi. Si pe unde am mai vazut minim alte 3-4 pisici. Au inclusiv doua boluri lasate aici. Unul cu mancare si unul cu apa.

Intre timp, cu litiera vad ca nu am probleme. I-am pus litiera si nisip, si s-a dus acolo sa-si faca nevoile instinctiv.


Nu ştiu, dar nu prea pricepi. Dacă un babuin suie un umanoid în copac cu scopu' de a-l creşte câteva luni şi-l hrăneşte numai printre crăci, din când în când plimbându-l prin juru' arborelui, odată lăsându-l definitiv fără apărare la baza copacului, va sfârşi halit de-un leu, leopard sau ce-o mai fi.

Nu poţi lua un animal, să-l bibileşti câteva luni, căldurică-păpică-nănică, apoi să-i dai drumu-n curtea blocului chiar dacă tu crezi că e familiarizat cu ea.

Nu-i de ajuns. Familiarizat NU înseamnă adaptat, nu înseamnă că are skills pentru a-şi procura singur hrana sau a se feri de prădători.

Şi dacă-l scoţi afară de 2-3 ori pe săptămână, ce? Prinzi vreun şoarece-n dinţi, i-l pui la picioare pentru a-i arăta cum se vânează?

Te caţeri cu el prin pomi ca să-i arăţi cum stă treaba c-un cuib de pasăre? Sâsâi spre celelalte mâţe şi-ţi zburleşti coada ca să-i demonstrezi cum stă cu lupta?

Cam cum îl ajuţi tu plimbându-l de 2-3 ori în curtea blocului?

Mai degrabă învaţă umanoidul de la babuin care-i treaba printre lei decât mâţuca aia vreo tehnică de apărare/procurare hrană de la tine.

Edited by clasica, 20 August 2022 - 22:41.


#49
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postclasica, on 20 august 2022 - 22:34, said:

Nu ştiu, dar nu prea pricepi. Dacă un babuin suie un umanoid în copac cu scopu' de a-l creşte câteva luni şi-l hrăneşte numai printre crăci, din când în când plimbându-l prin juru' arborelui, odată lăsându-l definitiv fără apărare la baza copacului, va sfârşi halit de-un leu, leopard sau ce-o mai fi.

Oamenii sunt alta categorie. La noi este vorba de mii de ani de socializare care au estompat o buna parte din ce insemna instinctul animalic.

View Postclasica, on 20 august 2022 - 22:34, said:

Nu poţi lua un animal, să-l bibileşti câteva luni, căldurică-păpică-nănică, apoi să-i dai drumu-n curtea blocului chiar dacă tu crezi că e familiarizat cu ea.

Mai degrabă învaţă umanoidul de la babuin care-i treaba printre lei decât mâţuca aia vreo tehnică de apărare/procurare hrană de la tine.

Speranta mea este ca si dupa 2-3 luni de trait in casa, el nu-si va pierde instinctul animalic. Se pot estompa acele instincte atat de rapid ? Caci da, daca deja dupa 2-3 luni isi pierde toate instinctele, atunci intr-adevar nu stiu cat o sa reziste afara.

#50
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Instinctul nu se pierde, dar nu e asa usor - il duci in fiecare zi sa cunoasca locul si apoi il lasi acolo.
In primul rand dupa cateva luni de stat in casa, ferit de pericole, cu mancare buna, temperatura potrivita etc nu va reactiona instant ca o pisica ce a trait in curte/afara toata viata ei.
Ai sanse mari ca dupa ce il vei lua "in recunoastere" sa se sperie cand il scoti.
Prietena mea a avut ideea deosebita de a scoate 5 minute motanul afara sa vada zapada, ca era prima data in viata lui. Rezultat - un tricou distrus. Si era un motan bland.

Mai vezi si ca pisicile sunt animale teritoriale. Daca sunt pisici in curtea blocului e foarte posibil sa nu accepte una noua. Nu prea inteleg de ce vrei sa faci din el (dupa culori eu as zice ca e motan) cel mai artagos motan din cartier, dar nu merge ca la caini, cu antrenament.

Subscriu si eu ca ce ai tu acolo e foarte tanar, inca are ochii albastri. Eu zic ca are 5-6 saptamani.

Motanul meu era sociabil de fel si adult (cam un an si jumatate). Cand a fost mutat la curte insa vreo saptamana era complet aerian si nu intelegea ce se intampla. Din fericire, in acea curte nu erau alte animale, daca era un caine sau alta pisica sunt sanse mari sa-l fi executat.

Edited by ambr0zie, 20 August 2022 - 23:04.


#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Intelege ca pisicile afara sunt supuse unor riscuri destul de mari.

Pana sa ma mut in Polonia nu stiam de FIV, pentru ca in Romania nu testeaza nimeni. In Polonia testul e inclus in schema initiala de control si foarte multe pisici sunt pozitive. Plus ca aici lumea are simtul responsabilitatii si chiar merg la vet periodic.

Da, instinctele raman (sau se reactiveaza), relativ. Spun relativ pentru ca pisicile urbane, fiind ele si afara, nu ar rezista in padure ci doar in urban. Unde gasesc hrana usor, si unde gasesc caldura iarna.

Dar pisicile de afara traiesc putin. Ori FIV, ori o masina, ori un caine, ori otravite (si nu ma refer doar la otrava in sine, ci si la toxine de ex din anumite plante care sunt toxice pentru pisici). Sunt atat de multe variabile, incat chiar nu merita sa lasi o pisica afara intr-un mediu neprielnic.

Si da, ii poti antrena si sustine instinctele inclusiv in casa (se numeste stimulare mentala) prin jocuri.

Hunt, catch, kill, eat, groom, sleep.

Te joci cu ea 20 de minute (cu tot felul de jucarii), ii dai mancare (dupa joaca, nu free feeding), se curata, doarme, repeta. Asta face si in natura, si pisicile indoor sunt foarte fericite s-o faca si in casa cu o soseta legata de un bat. Au nevoie de stimulare mentala, dar nu au musai nevoie sa prinda soareci.

Afara, fara control, nu are multe sanse de supravietuire lunga si frumoasa.

Edited by Lex404, 20 August 2022 - 23:05.


#52
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostWhatNot, on 20 august 2022 - 22:54, said:

Speranta mea este ca si dupa 2-3 luni de trait in casa, el nu-si va pierde instinctul animalic. Se pot estompa acele instincte atat de rapid ? Caci da, daca deja dupa 2-3 luni isi pierde toate instinctele, atunci intr-adevar nu stiu cat o sa reziste afara.

Eu stiu ca primii 2 ani sunt cei mai importanti in dezvoltarea pisicii. Nu mai stiu exact care era calculul, mi se pare ca primii 2 ani echivaleaza cu 25 de ani umani, ceva. Daca asta e adevarat, acele 3 luni ale tale, ar trebui sa fie vreo 3 sau 4 ani omenesti. In perioada ar trebuie sa invete cum sa se descurce. Intrebarea este, pisica stand in casa si primind tot ce are nevoie fara efort, va invata sa se descurse singura?

Nu cred ca a o tine in casa 3 luni o va ajuta.

Edited by IncredibleWiring, 20 August 2022 - 23:47.


#53
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010
eu te astept peste 6 luni, sa vii aici si sa ne spui ca a fost o buna decizie sa salvezi aceasta pisica . si sa ne povestesti cate bucurii va aduce in fiecare zi.
tu mai tine-o cateva luni si de Craciun  Posted Image sa iei decizia finala.

#54
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
nu mai citesc, ca ma enervez.

Vad ca ne-am apucat si votat si argumentat, dar decizia era luata de la bun inceput.

f bine,arunca naibii matza aia in curte, si cand o sa o gasest bolnava, otravita  sau rupta de vreun cretin, sper ca vei avea remuscari pt tot restul vietii si sa te bantuie exact imaginea ei de pui mic si lipsit de aparare. Vietii tale, ca pe a micutului i-ai rezolvat-o  prin al doilea abandon.

Macar incearca sa o dai cuiva.

ia uite, dom'le, cum imi stric eu ziua de dimineata, la cafea

si NU trebuia sa ii faci baie. se curata singura, daca ii dadeai putin timp. Pisicile NU se spala de catre oameni decat in cazutri extreme, se rezolva ele singure

Edited by irina2014, 21 August 2022 - 08:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate