Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pisică în apartament sau în curtea blocului?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

Poll: Ce ar trebui sa fac cu pisica. (67 member(s) have cast votes)

Ce ar trebui sa fac cu pisica ?

  1. Sa il tin in apartament tot restul vietii lui/ei. (59 votes [88.06%])

    Percentage of vote: 88.06%

  2. Sa ii dau drumul in curtea blocului dupa ce mai creste. (8 votes [11.94%])

    Percentage of vote: 11.94%

Vote

#1
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Salutare tuturor,

Astazi am gasit un pui de pisica aproape de blocul in care stau. Veneam acasa si l-am vazut venind inspre mine, mic, murdar si pricajit. Eu stau la apartament, si nu am mai avut o pisica pana acum. Nici nu-mi dau seama ce varsta are sau daca e mascul sau femela.

Vazand ca vine la mine, l-am luat in apartament, i-am dat niste carne de mancare si niste apa, si acum l-am pus la somn. Dupa ce se trezeste, urmeaza si o baie. Am dat intre timp comanda, si i-am luat mancare de pisici, un sampon special de pisica, o cusca si o tavita cu nisip. Maine facem si un drum pana la veterinar sa ma asigur ca este sanatos si totul e in regula.

Intrebarea mea e urmatoare. Eu as putea sa il cresc in apartament (3 camere, e decent de mare), insa nu stiu daca asta este cel mai bine. In opinia mea, animalele nu sunt facute si nu trebuie sa creasca intr-un apartament. Locul lor este afara, sa exploreze, sa se joace, sa se bata, ce face un animal.

Ce ma gandesc in schimb sa fac este sa il mai cresc putin, pana ajunge la o varsta la care se poate descurca singur, si sa ii dau drumul in curtea interioara a blocului. Este un bloc in Bucuresti, cu o curte interioara inchisa, cu parcare, spatiu verde, pe unde vad toata ziua minim 2-3 pisici. Exista si un bol pentru ele, unde lumea le lasa apa si mancare. M-as gandi sa-i dau drumul in curtea asta, dupa ce creste, si sa mai cobor sa ii las mancare.

Nu sunt mare cunoscator ale animalelor, asa ca am decis sa intreb pe forumul asta.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   53.47K   157 downloads
  • Attached File  2.jpg   58.58K   159 downloads
  • Attached File  3.jpg   45.71K   157 downloads
  • Attached File  4.jpg   60.39K   144 downloads
  • Attached File  5.jpg   49.74K   134 downloads


#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ori il condamni la o viata de apartament,ori ca tot e mic se poate invata acolo unde spui,in fata blocului.Pericole sunt cainii altora si oamenii fara inima.

#3
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
O sa fie mai fericit in curte.
Dar o sa aiba o viata mai scurta.

#4
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 Melteanu, on 20 august 2022 - 17:22, said:

Ori il condamni la o viata de apartament,ori ca tot e mic se poate invata acolo unde spui,in fata blocului.Pericole sunt cainii altora si oamenii fara inima.

Sunt relativ nou in cartier, insa zona pare cat friendly. In sensul ca am mai vazut alte pisici prin zona, si par bine hranite si zburda destul de nestingherite.

Caini am vazut decat unul singur. Batran, si care e obisnuit cu pisici. Trece pe langa ele si ele trec pe langa el. Nici nu se baga in seama reciproc.

Ce ma gandesc sa fac este sa il mai tin in apartament 2-3-6 luni, si sa il duc pe afara, ca sa se obisnuiasca cu zona. Si cand creste suficient de mare, sa il las printre celelalte pisici. Bineinteles, sa ma duc sa ii dau de mancare cand il vad.

#5
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
As aprecia daca cei care voteaza isi si justifica raspunsurile.

Nu pot sa vorbesc despre perspectiva pisicii, insa daca mie cineva mi-ar propune sa-mi smulga unghiile, sa ma impiedice sa fac nevoile vietii, sa ma hraneasca in fiecare pana la 90 de ani, sau sa ma lase sa imi parcurg cursul natural al vietii, as alege-o varianta din urma.

Asa vad eu lucrurile. Pisicile sunt animale de prada. De aceea au colti si ghiare. Locul unui animal e in mediul lui natural. Si apartamentul nu e mediul lor natural.

#6
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
Vrei sa il cresti in apartament, cu mancare, caldura, securitate, vizite medicale, etc toate asigurate, sa se obisnuiasca sa nu aiba nicio grija, apoi peste cativa ani sa il arunci in strada, sa se zbata sa gaseasca mancare, sa degere de frig iarna, sa moara de la ceva infectie banala dar netratata, sau calcat de vreo masina? Hmm... pare un plan stupid. Mai bine il arunci acum in strada sa se obisnuiasca cu greutatile sau il tii toata viata in apartament.

Edited by radonys, 20 August 2022 - 18:04.


#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am adoptat recent o alta pisica langa casa.Au aruncat-o niste oraseni pe strada,e friguroasa,raceste mereu cind e rece afara.Invatata cu mancare uscata si apa,sper sa se acomodeze la traiul afara.I-am facut si cotet.Partea buna e ca e sterilizata.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
E am votat pentru a o ține în apartament pentru că nu mi se pare în regulă asta:

Quote

Ce ma gandesc in schimb sa fac este sa il mai cresc putin, pana ajunge la o varsta la care se poate descurca singur, si sa ii dau drumul in curtea interioara a blocului.
O înveți în casă acum cât e mică și o lipsești de câteva luni de adaptare la viața de-afară, plus că îți propui să-i dai drumul când vine frigul... mai bine pune-o pe picioare și dă-i drumul în câteva zile, până nu uită de unde a venit.

#9
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,957
  • Înscris: 13.11.2016

 Melteanu, on 20 august 2022 - 17:59, said:

Am adoptat recent o alta pisica langa casa.Au aruncat-o niste oraseni pe strada,e friguroasa,raceste mereu cind e rece afara.Invatata cu mancare uscata si apa,sper sa se acomodeze la traiul afara.I-am facut si cotet.Partea buna e ca e sterilizata.
Cotet ? Crezi ca e caine sau purcel ? In veci nu o s-o vezi stand acolo.

#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am votat sa o tii la tine, pentru tot restul vietii ei, va fi fericita si linistita, se va adapta ritmului tau/vostru de viata.

ca sa aiba ceva sanse pe afara, ar tb sa aiba macar vreo 3 luni, exact cand vine frigul. Oricum, pisicile nimanui nu au viata lunga: masini, oameni cretini, caini. Sunt foarte expuse pt ca sunt si foarte curioase si bagacioase

e tare dragut si fooooarte mic.

cine spune de smuls unghii?

uite: Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RT1zQlXVGmw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

LE: vad exit poll-ul :). Daca il tii, o sa aiba multi nasi virtuali pisoiul asta :)

Edited by irina2014, 20 August 2022 - 18:21.


#11
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,957
  • Înscris: 13.11.2016

 WhatNot, on 20 august 2022 - 17:17, said:



Ce ma gandesc in schimb sa fac este sa il mai cresc putin, pana ajunge la o varsta la care se poate descurca singur, si sa ii dau drumul in curtea interioara a blocului. Este un bloc in Bucuresti, cu o curte interioara inchisa, cu parcare, spatiu verde, pe unde vad toata ziua minim 2-3 pisici. Exista si un bol pentru ele, unde lumea le lasa apa si mancare. M-as gandi sa-i dau drumul in curtea asta, dupa ce creste, si sa mai cobor sa ii las mancare.

O poti obisnui in acea curte, sa speram ca n-o ciufulesc celelalte pisici. Asta in cazul in care nu o vei opri in apartament.

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 WhatNot, on 20 august 2022 - 17:54, said:

Pisicile sunt animale de prada. De aceea au colti si ghiare. Locul unui animal e in mediul lui natural. Si apartamentul nu e mediul lor natural.

Pisica mea ucide orice creatura mai mica ca ea. De aia n-am muste sau alte insecte, nici porumbei pe pervaz desi vecina de deasupra ii hraneste si mai cad firimituri si la mine. Zilele trecute aud panica de la nevasta-mea in camera, cand ma duc pisica se pregatea sa kilareasca o lacusta din aia cat palma.
Am adus-o in apartament cand era de dimensiunile pisicii tale, n-am nici o treaba cu ea. Mai iasa pe usa deschisa da' urca in sus pe scari, nu stiu de ce. Nu vrea sa iasa afara. Mai iasa pe pervaz si le da panica la porumbei, se uita fix la ei ca psihopata, cred ca saracii mananca numa' in stres pe pervazu' de deasupra.

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
caz ... pisica relativ de rasa (puternice accente siameze) crescuta in casa, la bloc de ...o catea. stapinii s-au mutat la casa. prima mutata a fost mitza, a stat "singura" vreo 2-3 zile, incet incet s-a umplut casa cu mobila, stapini, cateaua .. surprinzator, desi sunt o multime de pisici in zona, nu a fugit, chiar s-a acomodat surptinzator de bine cu traiul "la curte" ..

acum problema ta, daca stai la parter sau et1, ii poti amenaja niste planuri inclinate (cam cit un lat de parchet laminat) pe care sa poata sa iasa si pe afara (uimit am vazut asa ceva la un bloc)

accum am vazut si pozele, e criminal de frumos maimutoiul, mai ales "barbitza" :D :D

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Edited by r_murphy, 20 August 2022 - 18:26.


#14
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 radonys, on 20 august 2022 - 17:54, said:

Vrei sa il cresti in apartament, cu mancare, caldura, securitate, vizite medicale, etc toate asigurate, sa se obisnuiasca sa nu aiba nicio grija, apoi peste cativa ani sa il arunci in strada, sa se zbata sa gaseasca mancare, sa degere de frig iarna, sa moara de la ceva infectie banala dar netratata, sau calcat de vreo masina? Hmm... pare un plan stupid. Mai bine il arunci acum in strada sa se obisnuiasca cu greutatile sau il tii toata viata in apartament.

 althea, on 20 august 2022 - 18:05, said:

E am votat pentru a o ține în apartament pentru că nu mi se pare în regulă asta:

O înveți în casă acum cât e mică și o lipsești de câteva luni de adaptare la viața de-afară, plus că îți propui să-i dai drumul când vine frigul... mai bine pune-o pe picioare și dă-i drumul în câteva zile, până nu uită de unde a venit.

Nu cred ca m-ati inteles cum trebuie. Planuiesc sa o tin cateva luni in casa, timp in care o sa facem regulat (o data pe zi sau cel putin o data la doua zile) vizite pe afara, sa ii arat mediul in care ii voi da drumul.

Numai dupa ce vad ca crescut suficient de mare si vad ca s-a obisnuit cu mediul inconjurator (foarte aproape de casa), ii voi da drumul.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Io am o pisica care a prins 6 luni viata de strada.  Va invit sa încercați sa ieșiți cu ea pe ușa apartamentului. Io am reușit cu prețul a doua tricouri rupte.
Concluzia mea e ca textele cu libertatea, nu țin la pisici. Pentru ele fericirea e în siguranța zilei pe care le-o aduce traiul în casa.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,535
  • Înscris: 01.08.2006
Pisicile sunt teritoriale. Câtă vreme sunt pe teritoriul lor, că în casă, că afară, le e bine.
Dar alegi: ori în casă, ori afară. Maximum o ții 2-3 zile să prindă forțe, apoi ii dai drumul, dacă nu vrei să o ții.

#17
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
DACA NU AI DE GAND SA O PASTREZI IN CASA DU-O URGENT AFARA, NU O INVATA IN CASA
Nu va suprvietui afara daca a crescut in casa , ia bataie de la alte pisici, se sperie din orice zgomot si risca sa fie calcata de masini etc.

Am si eu o pisica luata tot asa de mica ca aia , daca nu chiar si mai mica era
O am cam de vreo 6 ani.
Nu am dus-o  la nici un veterinar.
Am luat-o am spalat-o cum am putut, vezi ca pisicilor le este frica de apa , iam dat niste pastile pt paraziti si cu asta basta.

Cred ca 90% din timp doarme.

 slai, on 20 august 2022 - 18:43, said:

Io am o pisica care a prins 6 luni viata de strada.  Va invit sa încercați sa ieșiți cu ea pe ușa apartamentului. Io am reușit cu prețul a doua tricouri rupte.
depinde de pisica.
A mea pandeste cand deschid usa si mai imi face figura si fuge pe scara ca e curioasa ce e acolo.

In schimb a lu sormea  daca o iei in brate si o apropi de usa face urat.

 WhatNot, on 20 august 2022 - 17:17, said:

Nici nu-mi dau seama ce varsta

nu are mai mult de 3 luni lai maxim 4 luni dar nu cred

Edited by Varonul, 20 August 2022 - 19:16.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu aș zice două, pare tare mititică :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate