Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pisică în apartament sau în curtea blocului?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

Poll: Ce ar trebui sa fac cu pisica. (67 member(s) have cast votes)

Ce ar trebui sa fac cu pisica ?

  1. Sa il tin in apartament tot restul vietii lui/ei. (59 votes [88.06%])

    Percentage of vote: 88.06%

  2. Sa ii dau drumul in curtea blocului dupa ce mai creste. (8 votes [11.94%])

    Percentage of vote: 11.94%

Vote

#19
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
A urmat si primul somn, urmat de prima baie. S-a luptat putin cand am pus-o in chiuveta, dar a fost ok.

Attached Files



#20
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
am avut o siameza timp de vreo 8 ani, în apartament. apoi ai mei au trimis o la tara unde a mai trăit încă vreo 4 ani. papa porumbei pe lângă mămăligă.

#21
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postbai3tzash, on 20 august 2022 - 18:58, said:

Pisicile sunt teritoriale. Câtă vreme sunt pe teritoriul lor, că în casă, că afară, le e bine.
Dar alegi: ori în casă, ori afară. Maximum o ții 2-3 zile să prindă forțe, apoi ii dai drumul, dacă nu vrei să o ții.

View PostVaronul, on 20 august 2022 - 19:16, said:

DACA NU AI DE GAND SA O PASTREZI IN CASA DU-O URGENT AFARA, NU O INVATA IN CASA
Nu va suprvietui afara daca a crescut in casa , ia bataie de la alte pisici, se sperie din orice zgomot si risca sa fie calcata de masini etc.

Stiu ca o pisica tinuta in casa nu se va obisnui usor afara, de asta vreau sa fac trecerea treptat. Nu vreu sa ii dau drumul maine, insa nici nu dupa 1 an. As zice cateva luni. Pana creste. Si cum am zis, cu vizite repetate in mediul in care ii voi da drumul.

Credeti ca este o problema daca ii dau drumul dupa cateva luni ? Va avea probleme sa se adapteze ?

#22
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postalthea, on 20 august 2022 - 19:18, said:

Eu aș zice două, pare tare mititică Posted Image
cam asa 2 luni spre 3 un pic.

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
N-am citit tot dar la vârsta aia pisoiul "mănâncă" lapte, deci AIA ar trebui să-i dai mai mult.
Boabe de la o anumită vârstă, parcă 3 luni, și sunt boabe speciale pt pisoi... Oricum mai bine întrebi la veterinar cum e mai bine să-l hrănești.
De fapt e bine să-l și vadă.

Altfel dpmdv o pisică e bine sa mai iasă afară, dar sunt multe aspecte... risca să o calce masina, caini agresivi și liberi în zonă... Etc

Edited by sirgoofy, 20 August 2022 - 19:29.


#24
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostWhatNot, on 20 august 2022 - 19:22, said:

Va avea probleme sa se adapteze ?
eu sper sa va atasati de ea si sa o tineti voi.

chiar daca se va adapta, va duce o viata grea si periculoasa.

#25
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostWhatNot, on 20 august 2022 - 19:22, said:

Credeti ca este o problema daca ii dau drumul dupa cateva luni ? Va avea probleme sa se adapteze ?
da, daca o cresti in casa jumatate de an se va speria foarte usor de orice zgomot, va fugi haotic pe strazi.
A mea cum aude un zgomot necunoscut se sperie si se ascunde.

Nici sa nu te gandesti sa o ti 6 luni si apoi sa o scoti afara, ori o pastrezi ori o duci acum afara unde ai gasit-o
intr-o luna se obisnuieste cu tine si uita cum e afara.

Gandeste-te bine.

#26
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostWhatNot, on 20 august 2022 - 19:22, said:

Stiu ca o pisica tinuta in casa nu se va obisnui usor afara, de asta vreau sa fac trecerea treptat. Nu vreu sa ii dau drumul maine, insa nici nu dupa 1 an. As zice cateva luni. Pana creste. Si cum am zis, cu vizite repetate in mediul in care ii voi da drumul.

Credeti ca este o problema daca ii dau drumul dupa cateva luni ? Va avea probleme sa se adapteze ?

Tot asa de mica era si pisica mea cand am luat-o, in iulie. Stau la curte, asa ca iese si afara, unde se joaca cu cainele. Ies si eu cu ea deocamdata, pana mai creste.
Sunt tare simpatice, nici nu m-am asteptat. E imposibil sa nu te atasezi de ea. Nu poti sa o tii cateva luni si dupa aia sa ii dai drumul in oras. Eu zic ca daca ai luat-o, sa o tii la tine in apartament.

Attached Files


Edited by cumparator, 20 August 2022 - 19:47.


#27
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am avut si eu candva un motanel. Semana oarecum cu simpatica dihanie ce ai adus-o.
Attached File  IMG_20150623_145449.jpg   433.9K   30 downloads
Cam asa arata la varsta de 3 luni.
Nu mi-a facut probleme. L-am invatat sa doarma noaptea singur, intr-un cosulet din holul apartamentului (primele nopti a protestat la usa camerei dar apoi gata). Era cuminte si comic, imi facea zilele mai frumoase. Singura problema ce am avut-o cu el, a reusit sa-mi sara pe geam de la etajul 5 dupa porumbei, l-am cautat 2 zile. In afara de o zdruncinatura serioasa, n-a avut nimic, pentru ca era si mic si usor.
In perioada aia, din motive ce nu depindeau de mine, a trebuit sa ma mut destul de des.
Cand motanul avea cam 7-8 luni, m-am mutat la alta chirie. S-a adaptat fara probleme (se spune ca pisicile tolereaza greu mutarea). N-a avut nicio treaba golanul.
Dupa doar 5-6 luni a trebuit sa ma mut urgent (chestiune de zile) si eram si foarte in pana cu banii. Nu am gasit un apartament care sa permita animale si pana la urma a trebuit sa-l dau la cineva la o curte, unde l-am mai vizitat si i-am mai dus de mancare. Fiind cuminte si lipicios, curand a avut voie si in casa si era bine ingrijit.
Comic a fost in primele zile, nu voia sa-si faca nevoile decat la litiera. Care era afara.
Dupa un an insa a disparut. Ma rog, "disparut". Ori l-a omorat un caine de pe strada, sau o masina ...
Tot timpul o sa imi para rau ca nu am incercat, totusi, mai mult. Poate trebuia sa mai caut un apartament, poate trebuia sa insist la parintii mei (care chipurile aveau deja o pisica in casa, dar agresiva si nu accepta alte animale) sau sa caut un prieten. Am facut tot ce am putut, dar chiar si acum am un nod in gat.
Dupa parerea mea, o pisica e cel mai OK animal de apartament. Daca sunt crescute inauntru, nu duc dorul aerului liber (decat instinctul de curiozitate). Mancarea si intretinerea nu sunt scumpe, mizerie mare nu fac si daca dai de un animal mai lipicios (cum pare dihania), iti fac zilele mai frumoase.
Nu as recomanda mutarea in curtea blocului cand mai creste din motivele enuntate de alti colegi mai sus. Poate se va simti mai liber animalul, dar viata nu va fi la fel de lunga.

#28
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
E o mare responsabilitate sa ai un animal de companie, oricare ar fi el. Trebuie sa ai in vedere ca orice plecare de acasa, pe termen mai lung de o zi, necesita cineva sa ai abe grija de pisica. Trebuie sa te gandesti daca vei avea pe cineva sa faca treaba asta. Iar asta poate fi planificat (vacante, etc) sau neplanificat (urgente, etc). Treb uie sa ai pe cineva in garda pentru astfel de situatii. Sau gasesti un pet sitter cu tarif pe zi.

Apoi, casa, pana se va obisnui o sa sara peste tot, o sa dea jos chestii, o sa strice altele, o sa-si ascute ghiarele pe mobilier, si eventual, is va marca si teritoriul (indiferent daca e motan sau pisica). O sa-ti trebuiasca litiera, si o lopatica, plus asternutul respectiv. Va trebui sa te obisnuiesti si cu miroul de la litiera, si eventual pe oriunde o sa mai faca. O sa-i trebuiasca macare umedia, cat si boabe, plus castroanele aferente. Plus parul, le cad parul f mult si o sa fie in toata casa. Ca sa mentii casa curata, va trebuie un efort mai mare.

Plante de apartament: pisicile nu se inteleg cu ele. Daca ai asa ceva, sa te gandesti bine.

Drumuri catre veterinar: va trebuie sa ai o cutie de transport, si sa fii pregatit sa o duci de fiecare data cand ceva se intampla. Cu cat va imbatrani cu atat drumurile astea vor fi mai dese, iar veterinarii in Bucuresti nu deloc ieftini. De abia asteapta...

Ce ziceam mai sus, e o mare responsabilitate.

#29
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Toata lumea iti zice s-o pastrezi. Faci un lucru foarte bun daca te decizi s-o pastrezi.
Ce n-a mentionat nimeni, e ca indiferent de ce jucarii/accesorii pentru tocitul ghearelor i-ai cumpara, tot pe vreun toc de usa, pat, fotoliu sau ce i se pare ei ok, o sa-si toceasca unghiile.
Esti pregatit pentru asta?

PS Nimic nu se compara cu masajul facut de o pisica(cu 4 picioare) pe piept inainte sa adoarma pe pieptul tau. Zgaraieturile si urmele de la muscaturi pe maini sunt bonus! Posted Image

#30
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Cum să o ții câteva luni ???
Maxim o săptămână și liber.


#31
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

WhatNot said:

1661016126[/url]' post='29286888']
Stiu ca o pisica tinuta in casa nu se va obisnui usor afara, de asta vreau sa fac trecerea treptat. Nu vreu sa ii dau drumul maine, insa nici nu dupa 1 an. As zice cateva luni. Pana creste. Si cum am zis, cu vizite repetate in mediul in care ii voi da drumul.

Credeti ca este o problema daca ii dau drumul dupa cateva luni ? Va avea probleme sa se adapteze ?

Nu poți s-o alungi din casă dacă a apucat să se atașeze de tine. Ghemotocul ăla se uită în ochii tăi, nu-i așa? Și toarce când o mângâi, își arcuiește spinarea, îți țârâie un miau mic și topit, după care lincăie cu o limbuță ca petala de trandafir.

Ce inimă să ai ca s-o mai dai afară? Posted Image

#32
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostNaoto, on 20 august 2022 - 20:31, said:

după care lincăie cu o limbuță ca petala de trandafir.

Vreau si eu ca limba pisicii mele sa fie fina ca o petala de trandafir, nu ca un smirghel de 80Posted Image

#33
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
E puiuț, mah Posted Image

- Fiindcă veniși neaşteptată, fii binevenită, mâță. Uite sofaua: ţi-o dăruiesc. Uite oglinda în care ai să te găteşti. În farfuria de porțelan cu două flori de smalţ vei avea un izvor de apă pentru guriţa ta ca o foaie de garoafă palidă şi roză. Copiii ţi-o vor umple în fiecare zi cu doniţa lor de cristal. Uite copiii…

https://www.literatu...oramic/o-pisica

Edited by Naoto, 20 August 2022 - 20:56.


#34
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
Eventual pune pe grupuri de Facebook, OLX, că o donezi. Dacă nu o ții tu, poate o vrea cineva.

#35
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 09.08.2006
Pastreaz-o in casa. Afara este supusa multor pericole,  nu va avea viata lunga.
Am si eu doi motani, unul l-am gasit cand construiam casa, il aruncase cineva. O labuta din spate zdrobita, n-am avut ce-i face, este schiop si acum. Celalalt a fost impuscat de un detinator de arma cu bile de cauciuc. Norocul meu este ca sora mea este medic veterinar. L-a luat si i-a facut reconstructie faciala. Cateva luni a avut mandibula prinsa cu o sarma. Este foarte iubitor, chiar daca si-a pierdut un ochi. Si este suspect de destept. Asta e motanul meu, doarme cu mine.

Edited by yo9hrb, 20 August 2022 - 20:58.


#36
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Sa nu uitati ca trebuie sterilizata, mai ales daca ii dai drumul afara de tot,
sau o pastrezi sa stea in casa si o lasi in gradina blocului 1 sau 2 ore pe zi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate