Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Studiu: Care este cea mai bună hrană pentru câini. Speranța lor de viață crește cu 26%!

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 17.01.2012
bănuiești greșit, deoarece PREA mă consideri băiat bun :P
io doresc să mă asigur că plătesc banii potriviți pt o hrană adecvată
deci nu vreau CEA MAI BUNĂ hrană pt ei - dpdv al șmecherului de comerciant, ci dpdv-ul meu.
atât timp cât am exemple că boabele NU conțin exact ce declară producătorul, NU voi da niciodată pe ele valoarea echivalentă a unui kil de carne cu os!

nu e vina mea că 'mnezeu a trasat viața câinelui doar pe 10...20 ani
am trecut demult de pragul la care mă smiorcăiam zile-n șir după fiecare jivină pierdută-n paradisul lor efemer
azi am altă doctrină: îl hrănesc, îl îngrijesc (vaccin, analize, alte tratamente etc.), îl educ...
când se duce - asta e, plâng cât îi sap groapa, beau în seara aia ca la parastas, iar a 2-a zi dau telefoane să completez haita!

și, da, mănânc ciocolată lindt (>100 lei/kg) numai când sunt în vizită la pretenu' meu elvețian! :P

#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007
Una e sa alegi tu sa cumperi/utilizezi un anume produs si alta e sa te isterizezi ca acel tip de produs vine in mai multe variante, cu preturi diferite.
Nici carnea aia nu e 100% sigura daca nu stii de unde provine.

Evident, fiecare decide ce e mai bine sau potrivit pentru el si membrii familiei, bipezi, patrupezi, cu aripi, cu cioc etc

In alta ordine de idei, colegul (sau colega) mirelvanca s-a suparat pe noi, nu a mai dat pe aici.

#39
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichelieu, on 01 august 2022 - 12:13, said:

Dieta barf poate fi ok, însă la noi este extrem de greu de făcut corect.

Și să fim și realiști, foarte scump. Am făcut, de curiozitate, un calcul pe dietă BARF, la câinii mei, ar trebui să le dau cam 1,5 kg de carne pe zi. Păi mie îmi ajunge 1 kg de carne vreo 4 zile, și tot caut reduceri, că mi se pare scumpă.
Merg pe boabe premium, Taste of the Wild, pe care le alternez, cam la fiecare 3 luni, cu ceva tot premium, dar cu cereale (Eukanuba, Brit).

Nu zic, dacă mi-aș permite, probabil că i-aș hrăni așa, dar mi se pare exagerat la prețurile actuale.

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006

View Postborhot, on 29 iulie 2022 - 19:50, said:

Din pacate, exista o intreaga industrie care are tot interesul sa incurajeze hranirea animalelor de companie exclusiv cu hrana procesata. Ma mir ca mai ies la suprafata astfel de studii.

Bineinteles ca exista. Dar asta nu inseamna ca TOATA mancarea industriala e proasta.

View PostSmurfK, on 03 august 2022 - 19:29, said:


Și să fim și realiști, foarte scump. Am făcut, de curiozitate, un calcul pe dietă BARF, la câinii mei, ar trebui să le dau cam 1,5 kg de carne pe zi.

Cam asa manca si baiatul meu, 1.2-1.5kg/zi. Calculele mele se duceau la aproximativ 800 lei/luna cheltuiti cu mancarea lui.

#41
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,088
  • Înscris: 24.02.2011
Au băgat recent la Lidăl plicuri pentru pisici și câini cu 60% carne. Se simte diferența față de cele obișnuite cu maxim 40% în sensul că patrupedele le înfulecă pe nerăsuflate.

#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postrichelieu, on 16 august 2022 - 21:36, said:

Cam asa manca si baiatul meu, 1.2-1.5kg/zi. Calculele mele se duceau la aproximativ 800 lei/luna cheltuiti cu mancarea lui.

Na, mie, mi se pare mult. Iar prețurile sunt în creștere, salariile nu prea.

Iar beneficiile unei astfel de diete nu prea sunt demonstrate științific. Un studiu de acum 20 de ani nu spune mare lucru, pentru că atunci Pedigree era considerată a fi hrană premium. Și nu e vorba că nu se încearcă să se găsească beneficii, doar că ele nu prea ies la studii. Nici pe diverse organe, rinichi, ficat, dar și pe oase, dantură, nu prea există chestii concludente, care să zică "dacă-i dai câinelui boabe, o să facă...", iar dacă-i dai hrană crudă e mai bine.

Până la urmă alegerea e mai mult sentimentală. Dacă pe tine te face fericit să-i dai BARF, foarte bine, dar asta nu înseamnă că e câinele hrănit mai bine decât unul care mănâncă boabe de bună calitate. E ca la oameni. Unii mănâncă bio, alții nu, nu e vorba de beneficii, ci de o alegere.

#43
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022
Ei, nu cred ca este buna comparatia deloc. Hrana Bio este incomparabil mai buna si mai sanatoasa. Cum sa fie doar o alegere/preferinta?

#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostLilyWater, on 29 august 2022 - 09:57, said:

Hrana Bio este incomparabil mai buna si mai sanatoasa. Cum sa fie doar o alegere/preferinta?

Nu este. Macro/micronutrienții sunt cam la fel, diferă nivelul de pesticide, care poate afecta sau nu negativ corpul uman, în funcție de concentrație. E o preferință.
Că e mai bun pentru mediu, nu despre asta discutăm.

Din diversele discuții cu stăpâni de câini, asta cu mâncarea pare să fie unul dintre subiectele principale. Ridic o sprânceană când aud că mă întreabă stăpânii de căței obezi ce dau de mâncare câinilor. E o întrebare irelevantă. Poți să le dai BARF, să le iei carne bio, cât timp câinele e obez, în general, nu va fi la fel de sănătos ca unul cu greutate normală, chiar dacă cel din urmă mănâncă Pedigree.

Problema mea cu hrana uscată este că nu știu cât de bună e pentru dinții câinilor, de-asta, eu unul, le dau, pe lângă boabe, și oase de vită, să roadă la ele. Dacă aș avea timp/bani, le-aș da BARF, dar n-am, cel puțin nu acum, vedem pe viitor.

#45
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022
Pai tocmai, ca nu sunt aceeasi nutrienti in cazul folosirii pesticidelor si stimulentilor de crestere.

in cate stiu eu, hrana uscata nu sauneaza dintilor, ba dimpotriva.


#46
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostLilyWater, on 01 septembrie 2022 - 11:18, said:

Pai tocmai, ca nu sunt aceeasi nutrienti in cazul folosirii pesticidelor si stimulentilor de crestere.

Nutrienții sunt, în mare parte, aceiași. Chiar dacă există unele studii care arată anumiti micronutrienți a fi în cantități mai mari în cazul plantelor organice, lucrurile nu sunt neapărat concludente dacă e adevărat sau nu.
Și în agricultura bio se folosesc pesticide și îngrășăminte, doar că sunt speciale.

View PostLilyWater, on 01 septembrie 2022 - 11:18, said:

in cate stiu eu, hrana uscata nu sauneaza dintilor, ba dimpotriva.

Depinde și de câine. Eu am unul care culege fiecare bobiță și o mestecă, iar altul efectiv le înghite. Celui din urmă nu cred că-i ajută dantura cu ceva hrana uscată. Oricum, o varietate mai mare, cum e la BARF, carne crudă, oase, diverse legume crude, cred că oferă o mai bună curățare a dinților.

Edited by SmurfK, 05 September 2022 - 23:17.


#47
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022
Ah, da, ai dreptate, dar cel care le inghite direct nu stiu daca se inscrie totusi in normalitate. Poate este usor bulimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate