Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Vacanta in Croatia

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#199
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Am selectat mic dejun si cina dar + 900 lei era all inclusive si am zis ca iau AI pentru zilele cand stam in jurul statiunii noastre pentru ca la ei mancarea e super scumpa, 50 euro la masa lejer si asta daca nu te intinzi cu cafele deserturi sau bauturi. Dar Bosnia e doable ?

#200
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am mers prin Bosnia (cascada Kravice iar la Mostar cred ca ne-am oprit in drum spre Brela) din vacanta la Brela dar cred ca era a treia vacanta in zona. As zice sa stabiliti niste prioritati si la fata locului le luati in ordine de pe lista, vedeti cate aveti chef si in rest va mai relaxati si la mare.

As pune ca prime prioritati Trogir, Split, Dubrovnik.

Apoi daca va plac excursiile pe mare acolo se tot promoveaza excursia 2 insule ceea ce inseamna Jelsa (in Hvar) + plaja Zlatni Rat( pe Brac) Noi am fost separat la ambele, un concediu intreg le insula Hvar iar pe Brac am fost in excursie de o zi cu ferry si cu masina noastra. Noi nu suntem deloc fani excursii cu vaporasul dar altii sunt.

Omis iarasi e frumos si mers un pic in canion. Apoi o seara la Ston si mancat fructe de mare acolo. Arboretumul de la Trsteno, lacurile de la Imotski, excursie de o zi pe insula Mljet - noi toate astea le-am facut in cativa ani.

Alta idee - mers la diverse plaje prin zona dar atentie cu parcarea, e greu de gasit si daca parchezi ilegal se ridica masina.

Edited by mdt, 06 June 2023 - 16:39.


#201
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Inca ceva: noi in excursiile de o zi cu ferry am fost in luna iunie cand nu era mare aglomeratie la ferry. Alta e situatia in iulie-august.

#202
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ar mai fi:
- Soline, ruine romane langa orasul cu acealasi nume, langa Split
- urcat pe Muntele Biokovo cu masina - se vede panorama intregii coaste dar atentie, drumul in ultima lui portiune e pe o singura banda, stanca in staga, prapastie in dreapta, mici locuri largite unde te poti intersecta cu alta masina - se plateste o taxa pt drumul asta, este f spectaculos dar soferul trebuie sa stie ce face si pasagerii sa fie tari de inger
- statiunea Brela are o promenada-poteca de 7 km de-a lungul coastei, e superba daca iti place mersul pe jos si vegetatia mediteraneana, de fapt se poate merge din statiunea Baska Voda pana in capatul opus al statiunii Brela pe poteca, la umbra pinilor alternata cu zone de soare; leandri si bugainvillea din belsug - ca bonus
- Brela, Baska Voda, Makarska si posibil si Tucepi (dar in Tucepi nu am fost), toate au cate un mic centru istoric cu arhitectura tipic dalmata (case din cuburi mari de piatra alba cu tamplarie de lemn verde sau cafeniu). Toate au cate o bisericuta frumoasa si promenada de-a lungul marii.

Si ma opresc aici pt ca mi se face dor si sa vad cum fac sa-l conving pe sot sa ajungem din nou pe acolo in unul din anii urmatori. 😊

Edited by mdt, 06 June 2023 - 18:37.


#203
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postmdt, on 06 iunie 2023 - 17:50, said:

Inca ceva: noi in excursiile de o zi cu ferry am fost in luna iunie cand nu era mare aglomeratie la ferry. Alta e situatia in iulie-august.

Mersi, notat !
1. ideea e ca am oroare de ridicat masina si cred ca e ultimul lucru pe care il vrei in croatia. daca la noi e 1000 de lei nici nu vreau sa ma gandesc cat e la ei
2. ai zis de torgir. e fezabil torgir si split intr-o zi ?fiind amandoua in aceeasi directie ?
3. voi de cate ori ati fost in croatia ? va place mult ? adica asa de mult ca dati stip la alte tari ?
4. pe unde vrem sa mergem in tucepi ? pai pe unde zice google. tot pe unde am mers si in crikvenica, adica prin ungaria/budapesta, balaton zagreb (apropo, extind putin acest punct...daca in ungaria ma cazez cat mai aproape de granita, merita sa plec de dimi ca in drum spre statiunea mea sa bifez torgiru sau ceva zadar ?)
5. mie mi frica de mare apropo de ferry, motivul pt care am luat iulie e ca in august jumate apa mi s-a parut putin rece, asa ca sper ca in iulie sa fie putin mai calda.
6. prin serbia si bosnia nu mi da traseu probabil din cauza ca drumul e mult mai lung. din cluj pana in neum imi da 13h26 cea mai scurta ruta.

sau ar fi o varianta sa dorm la granita la noi gen Foeni si apoi de acolo sa fac 8 ore pana in Mostar ? si sa ma cazez in mostar (ajung la ora 15..vad orasul) dupa care a doua zi dimi plec spre neum si ajung intr-o ora, vad Neum si apoi plec spre tucepi ? Ar fi o varianta ok ca sa scot bosnia de pe lista inca de dinainte sa ajung in concediu ? abia acum mi-a picat fisa. si in felu asta sa castig o zi pe care sa o folosesc poate pentru muntenegru sau vreo insula care nu ar fi incaput in program ? ...apropo de insule, fara masina nu merita mers pe ele ? ai nevoie de masina daca mergi pe ele ca sa te plimbi pe acolo ? e risc sa ramai blocat pe insula ? sau sa pierzi ferii ? cu ce feri te duci cu ala si vi sau cu altul ?

PS. eu pun multe intrebari, dar mi se raspunde la mai putin de un sfert, e greu sa mi slefuiesc ideea finala

#204
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pai e greu sa ti se raspunda la 20 de intrebari mai ales ca unele nu au un raspuns clar, tine de optiunea voastra.

Raspund ma o parte din ele:
2. Daca le vezi pe fuga, da, dar dupa mine pt “pe fuga” nici nu merita mers. Altii sunt insa mai pe viteza. Noi obisnuiam sa stam dimineata la plaja in statiune, apoi dus, pranz si pe la 15 -16 ne urcam in masina sa ajungem pe la un 16 - 17 sa vizitam un oras, sa prindem orele cand soarele nu mai arde asa de tare si incepe sa fie placut sa te plimbi. Ramaneam acolo si pt cina (sau ne luam o felie de pizza, un burek) si ne intorceam seara. Cum va organizati timpul e optiunea voastra.

3. Am fost in Croatia in 2005, 2009, 2010, 2011, 2015, 2016, 2018, 2019, 2021. Da, ne place foarte mult si da, mai mergem si in alte tari dar pt “vacanta la mare” e destinatia noastra preferata.

Sa te duci pe o insula fara masina nu prea are rost pt ca ferry-ul te duce intr-un port si acolo nu ai ce face mare lucru. Numai daca iei vreun autobuz ceva sau vreun taxi, ca sa bati insula. Sau sa inchiriezi masina. Nu am incercat. Dar pt un prim concediu in zona nu as prioritiza insulele.

La intrebarile despre traseu poate raspunde altcineva, noi venim din Bucuresti.

Raman la ideea sa va faceti un concediu separat in Muntenegru in alt an si sa vedeti atunci mai multe chestii din respectiva tara fara sa mai treceti  incoace si incolo granita. Dar cum doriti.

La Neum nu stiu ce ar fi de vizitat, din cate stiu eu e doar o statiune mare, fiind singura a Bosniei. Nu cred sa aiba ceva deosebit dpdv arhitectural, natural sau istoric. Poate ma insel, nu stiu, nu am fost.

Edited by mdt, 06 June 2023 - 19:55.


#205
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmdt, on 06 iunie 2023 - 19:50, said:

3. Am fost in Croatia in 2005, 2009, 2010, 2011, 2015, 2016, 2018, 2019, 2021. Da, ne place foarte mult si da, mai mergem si in alte tari dar pt “vacanta la mare” e destinatia noastra preferata.
Chiar ca sunteti fani, acum stiu de la cine sa cer tips & tricks despre Croatia :D Noi am fost prima data anul trecut, ne-a placut, dar nu cred ca revenim chiar asa rapid.

#206
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postutopium, on 06 iunie 2023 - 20:24, said:

Chiar ca sunteti fani, acum stiu de la cine sa cer tips & tricks despre Croatia Posted Image Noi am fost prima data anul trecut, ne-a placut, dar nu cred ca revenim chiar asa rapid.

Pai daca ati fost si ati vazut cum e, acum ca stiti cum sta treaba de ce sa nu mai mergeti ? Decat sa mergeti peste 10 ani cand mergeti iar ca si prima data, mai bine acum nu ? Oricum. Unde sa si mergi cu masina mai bine? in bulgaria ? in grecia unde merge tot manelistu roman ? pe litoral la noi ? la unguri la balaton ? in turcia unde merg saracii ? la albanezi sa vi far masina acasa ? in polonia nu cred ca merge nimeni pt mare, optiunile ce mai raman in joc nu sunt multe, cele din apropiere fara mare cehia slovacia..austria unde merge tot manelistu de asemenea., serbia n ai ce face. ramai de ales intre slovenia, croatia, bosnia si muntenegru..astea pe care le discutam aici...pentru ca nu discutam de destinatii pe care stai 3 zile pe masina sa ajungi gen spania, franta italia. Croatia mi se pare o optiune destul de buna din cele listate adineauri toate cu iesire la adriatica.

#207
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postalexandersch, on 06 iunie 2023 - 21:17, said:

Pai daca ati fost si ati vazut cum e, acum ca stiti cum sta treaba de ce sa nu mai mergeti ? Decat sa mergeti peste 10 ani cand mergeti iar ca si prima data, mai bine acum nu ? Oricum. Unde sa si mergi cu masina mai bine? in bulgaria ? in grecia unde merge tot manelistu roman ? pe litoral la noi ? la unguri la balaton ? in turcia unde merg saracii ? la albanezi sa vi far masina acasa ? in polonia nu cred ca merge nimeni pt mare, optiunile ce mai raman in joc nu sunt multe, cele din apropiere fara mare cehia slovacia..austria unde merge tot manelistu de asemenea., serbia n ai ce face. ramai de ales intre slovenia, croatia, bosnia si muntenegru..astea pe care le discutam aici...pentru ca nu discutam de destinatii pe care stai 3 zile pe masina sa ajungi gen spania, franta italia. Croatia mi se pare o optiune destul de buna din cele listate adineauri toate cu iesire la adriatica.

Generalizezi si nu ai dreptate. Sa le luam pe rand:

"Pai daca ati fost si ati vazut cum e, acum ca stiti cum sta treaba de ce sa nu mai mergeti ?"
Una este sa pleci in Croatia/Muntenegru din Transilvania, alta este sa pleci din Muntenia. Distanta mult mai mare.

"Unde sa si mergi cu masina mai bine?"
Oriunde doresti. Lumea asta mica este destul de mare.Posted Image

"in bulgaria ?"
Da, in Bulgaria. Preturi mai mici, mancare mai buna, esti respectat ca turist, nu esti injurat, apostrofat si, in plus, ai scapat de manele.

"in grecia unde merge tot manelistu roman ?"
Manelistu' roman merge doar in Thassos. In rest, Grecia este alta mancare de peste.

"pe litoral la noi ?"
Nu recomand.

"a unguri la balaton ?"
De ce nu?

"in turcia unde merg saracii ?"
Sunt partener asociat la Booking.com iar pe site-ul Turism Cultural am avut o persoana care a rezervat in Turcia un sejur de 5.300 de euro la ultra-all-inclusive. Deci mai usor cu "saracii". Sau reciteste fabula lui LaFontaine cu vulpea si strugurii.

"la albanezi sa vi far masina acasa ?"
Nu am auzit de asa ceva. Cred ca nu ai citit topicul referitor la Albania. Ti-am pus link doar la ultima pagina, ca sa-ti faci o parere.

"in polonia nu cred ca merge nimeni pt mare, optiunile ce mai raman in joc nu sunt multe, cele din apropiere fara mare cehia slovacia..austria unde merge tot manelistu de asemenea., serbia n ai ce face."
Generalizezi si gresesti profund. Nu ai citit topicurile referitoare la Polonia, Cehia, Slovacia, Austria, Serbia. Reciteste fabula lui LaFontaine.

"Croatia mi se pare o optiune destul de buna din cele listate adineauri toate cu iesire la adriatica."
Ok, daca ai ales Croatia, atunci nu mai pune intrebari referitoare la Slovenia, Bosnia si Muntenegru fiindca ne derutezi pe toti cu avalansa de intrebari. Mdt ar trebui sa primeasca medalia de aur pentru rabdare.

#208
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Florinbad, ti-as da si tie medalia de aur pentru postarea asta. Si intr-adevar lui Mdt pt rabdare, eu am cedat psihic de mult in fata acestui gen de cugetari si catalogari total superficiale... auzi, manelistu' roman merge in Grecia, iar in Turcia merg saracii...Posted ImageAuzi, dar in Croatia cine merge? Chiar sunt curioasa.

Edited by camelia19, 07 June 2023 - 07:31.


#209
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
@alexander cand te mai intrebi de ce nu iti raspunde lumea, analizeaza putin cum le pica oamenilor seria de afirmatii generalizatoare si partial jignitoare de mai sus.

Multi din cei care ar putea sa-ti raspunda au fost deja bagati in categoria saracilor, manelistilor, samd.

#210
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 06 iunie 2023 - 21:17, said:

Pai daca ati fost si ati vazut cum e, acum ca stiti cum sta treaba de ce sa nu mai mergeti ?
Eu nu prea merg cu masina proprie in concedii, in 90% din cazuri merg cu avionul si eventual inchiriez masina. Ori in Croatia nu pot face asta acum pentru ca nu am zbor direct (si n-am de gand sa zbor cu escala). Anul asta am ales Italia/Franta cu avionul de exemplu si inchiriez masina la destinatie.

Dar da, la mers cu masina la mare si plecand din Cluj/nord-vestul tarii, Croatia pare una dintre cele mai bune alegeri. Singura alternativa serioasa si suficient de apropiata cu masina mi se pare Grecia, dar din Cluj e mai greu sa mergi cu masina in parti ale Greciei care sa fie mai atractive decat clasicul nord (Halkidiki, Thassos, Riviera Olimpica), desi stiu persoane care se duc si spre sudul Greciei cu masina din Cluj (dar la cate avioane ai spre Grecia, nu pot sa zic ca sunt de acord cu asa ceva). Am fost de 4 ori in Grecia, niciodata cu masina si nici nu ma tenteaza sa o fac (in primul rand pentru ca nu vad un punct intermediar unde sa ma opresc peste noapte care sa mi se para suficient de atractiv de vizitat si la dus si la intors).

Din punctul meu de vedere nu e suficient ca o destinatie sa fie faina ca sa merg din nou, trebuie sa fie si usor/convenabil drumul pana acolo, daca merg cu masina sa am pe traseu locatii faine de vizitat, etc. Asa ca de cele mai multe ori prefer mersul cu avionul. Plus ca imi era prea dor sa revin in Italia/Franta ca sa merg si anul asta in Croatia, in urmatorii 2 ani probabil o sa merg in Italia/Spania/Cipru (anul asta in Italia am ales o destinatie de munte, nu de litoral, doar in Franta merg pe litoral, la anul intentionez sa merg pe litoral in Italia), asa ca randul Croatiei poate o sa-i mai vina cel mai repede peste 3 ani.

In rest ai o gramada de prejudecati aiurea despre destinatii, stiu oameni foarte bogati care se duc in Bulgaria si le place (exista cateva destinatii interesante de nisa si acolo), cu Turcia n-am nimic dar nu ma atrage modelul de mers cu charterul/agentia de turism, in Grecia inca am o gramada de destinatii faine de descoperit pe unde nu prea ajung romanii de obicei, cu atat mai putin "manelistii", Albania inteleg ca e faina si ea si ma indoiesc ca are cineva treaba masinii tale, etc. Dar raman la parerea mea ca avionul iti mareste semnificativ optiunile interesante de litoral.

View Postcamelia19, on 07 iunie 2023 - 07:30, said:

Si intr-adevar lui Mdt pt rabdare, eu am cedat psihic de mult in fata acestui gen de cugetari si catalogari total superficiale... auzi, manelistu' roman merge in Grecia, iar in Turcia merg saracii...Posted ImageAuzi, dar in Croatia cine merge? Chiar sunt curioasa.
Singurul mod in care poti sa elimini/diminuezi prejudecatile unora e sa-i ajuti sa-si deschida mintea. Iar pentru asta iti trebuie rabdare :D

View Postcamelia19, on 07 iunie 2023 - 07:30, said:

Auzi, dar in Croatia cine merge? Chiar sunt curioasa.
mdt :D

#211
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
alexandersch are un mod mai special de a pune problema. Tin minte de anul trecut :)

#212
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postcamelia19, on 07 iunie 2023 - 07:30, said:

Florinbad, ti-as da si tie medalia de aur pentru postarea asta. Si intr-adevar lui Mdt pt rabdare, eu am cedat psihic de mult in fata acestui gen de cugetari si catalogari total superficiale... auzi, manelistu' roman merge in Grecia, iar in Turcia merg saracii...Posted ImageAuzi, dar in Croatia cine merge? Chiar sunt curioasa.

Ideea e ca toti ma judeca la inceput cu intrebarile mele, iar dupa ce vin cu review post concediu toti sunt la picioarele mele. Exagerez si eu putin de dragul dramatismului. Dar revenind. Da, in Grecia am zis ca merg manelistii pentru ca tasos halkidiki si cam atat. nu auzi tu roman sa mearga pe rodos, corfu, creta etc. dar e mai dificil oricum de mers cu masina, aproape ca exclud variantele. grecia inland nu e atat de atractiva precum insulele. am zis ca la turci merg saracii pentru ca oamenii merg acolo pt ca se zice ca sunt conditii mai bune in bani mai putini. eu evit din principiu sa merg la turci, din principii istorice sa zic asa. turcii au fost un popor care tot ce au stiut sa faca a fost sa fure de la altii inclusiv de la noi, ne-au luat pamant, ne au luat bani, ne-au luat copii, ne-au santajat, amenintat, ne-au cerut tribut, au facut multe nebunii. pana si capitala lor instambul a apartinut imperiului bizantin, adica popor ortodox ca si noi, pana si capitala lor au luat-o cu sabia..asta au stiut sa faca asa ca am oroare de ei. nici in ziua de azi nu sunt mai breji, cum au transformat sf sofia in moschee din muzeu doar ca sa ne dea peste nas, sa roteasca cutitul in rana, asa ca eu nu le dau nici un ban. iar de bulgari ce sa zic. cand ajung sa merg in bulgaria inseamna ca ne-am dus la naiba cu totii.bulgaria e singura tara din vecinatate care chiar sunt mai corupti si mai saraci decat noi...daca ajung sa merg la ei la mare atunci treaba e clara. nu trebe luat personal ce am zis.fiecare are criteriile lui, principiile lui, motivatia lui, cum ziceam vreau sudul croatiei si as cuprinde cat mai multe posibil, un concediu reusit necesita planuri detaliate.

Cine merge in Croatia ? Pai evident cine isi permite. E clar ca e scumpa. Daca nu iti permiti singura ta sansa sa ajungi in croatia si aici nu ma refer la tine ci la modul general, e sa mergi si sa mananci din lidl. iti iei iaurt cu cerele dimineata. la amiaz ungi niste pateu pe paine. si seara iei o pizza de la congelatori si o bagi la microunde. peste zi iti iei o apa la restaurant sa nu pari sarac si gata, restul e pt vizitat. nici pe noi nu ne scot banii din casa dar daca nu ne permitem nici macar o data pe an sa mergem si sa stam linistiti fara grija ca trebe sa gatim atunci ar fi aiurea...dupa un an de munca, un concediu pe cinste toata lumea merita.

#213
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postalexandersch, on 07 iunie 2023 - 11:44, said:

Dar revenind. Da, in Grecia am zis ca merg manelistii pentru ca tasos halkidiki si cam atat. nu auzi tu roman sa mearga pe rodos, corfu, creta etc. dar e mai dificil oricum de mers cu masina, aproape ca exclud variantele. grecia inland nu e atat de atractiva precum insulele.
In Corfu e chiar plin de romani (sunt avioane directe din multe orase romanesti), iar unii vin si cu masina, pentru ca e scurt drumul cu ferryboat-ul (si e o insula mai nordica si apropiata de continent). In Creta/Rodos se merge cu avionul in principiu, sunt departe de Grecia continentala, dar in Zakynthos stiu persoane care merg si cu masina. Grecia continentala are destule parti atractive, de exemplu Peloponezul mi s-a parut chiar fain (dar da, mai departe de Romania asa ca nu sunt chiar asa de multi romani, dar sunt si acolo destui). Cat despre Thassos, am destui prieteni care merg in Thassos, nici unul nu e manelist :D Eu n-am fost, dar pare destul de ok ... insa cum eu merg cu avionul, imi e mai usor sa ajung in destinatii mai sudice in Grecia. Pana acum Naxos mi-a placut cel mai mult din Grecia, dar si Peloponezul. Corfu nu e rau nici el, dar parca nu m-as mai duce (anul trecut de exemplu am fost si in Krk si in Corfu, Krk e clar mai ingrijita si asta mi-a placut la ea, la obiective/peisaje sunt relativ comparabile poate cu un mic plus pentru Corfu, Corfu are si avantajul plajelor de nisip). Riviera Olimpica e buna si ea in lipsa de altceva (nu neaparat Paralia Katerini, dar la Nei Pori era o plaja lata de nisip, se vedea un castel fainut in zare plus Muntele Olimp, apa faina si buna daca mergi cu familia, mi s-a parut destul de ok pe ansamblu desi parea ca nu sunt prea multe de facut daca stai mai mult).

Nici pe mine nu ma atrage Turcia daca iau in considerare regimul politic/mentalitatea/istoria conflictelor cu ei/etc, dar asta nu inseamna ca nu e o tara cu peisaje si obiective foarte faine ... inca nu m-am dus pentru ca oricum nu am nici pasaport si pentru ca nu imi place ideea de charter, dar planuiesc macar sa iau Turkish-ul pana la Istanbul in viitorul relativ apropiat.

Revenind la Croatia, cel mai mare dezavantaj mi se pare ca e faptul ca e ceva mai greu sa dai de plaje cu nisip in Croatia (nu imposibil, dar sunt mult mai rare fata de Grecia de exemplu) si ca nu ai avioane low-cost cum ai spre Grecia, Italia, Spania, Franta, Cipru, Malta, etc.

#214
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Sfat: lasa celelalte tari din jur si axeaxa-te pe Croatia, mai ales daca ati luat regim AI. Ti-o spune o manelista saraca....in Grecia am fost de multe ori, niciodata in Thasos, Halkidiki sau pe Riviera, dar te asigur ca in insule precum Naxos, Paros, Ios, Astypalea, Antiparos, Milos, Sifnos, Serifos, Amorgos, Dounousa, Koufonisia nu vei gasi prea multi romani si in niciun caz nu vei gasi manelisti, iar vacantele mele in Grecia au fost de fiecare data mult mai scumpe decat cele in Croatia. Iar Turcia urmeaza in curand pentru prima oara, asa ca nu ma pronunt.

#215
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcamelia19, on 07 iunie 2023 - 12:31, said:

Iar Turcia urmeaza in curand pentru prima oara, asa ca nu ma pronunt.
Ti-a scazut salariul probabil de mergi in Turcia :D

#216
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postutopium, on 07 iunie 2023 - 12:35, said:

Ti-a scazut salariul probabil de mergi in Turcia Posted Image

Da, tare asta! De aia am si zis ca sunt o manelista saraca. Pana anul trecut am fost doar manelista, anul asta am si saracit. Posted Image Posted Image

Edited by camelia19, 07 June 2023 - 12:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate