Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ore de liniste la bloc

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 07:56, said:

Nu-mi plac manelele, ascult chillout spre stupefactia ta, dupa 47 de ani in #taracurului am invatat ca aici daca esti civilizat esti fraier.

Drum bun ... cale batuta iti urez ... te asigur ca nu va plange nimeni dupa tine ... ba dimpotriva.
Poate vecina baba ... ca nu mai gaseste si ea un papa lapte care sa o bage-n seama

Edited by Tarzy, 22 July 2022 - 08:20.


#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Unul din motivele ptr care am facut reclamatie este ca chiriasul (un papa lapte) a anuntat ca el pleaca (a si plecat intre timp) iar meseriasul care zugraveste e un batranel cu probleme de inima care a zis ca el nu mai vine ca e stresat de toapa aia.
Avem autoritati, avem reguli nu traim in jungla sa ne facem fiecare dreptate.

#21
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 22.02.2014
O sa vezi si tu cum este cand ajungi la pensie sau sa lucrezi de noapte, sa asculti 12 ore pe zi  muzica interpretata la  flex si bormasina cu percutie.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 07:56, said:

Nu-mi plac manelele, ascult chillout spre stupefactia ta, dupa 47 de ani in #taracurului am invatat ca aici daca esti civilizat esti fraier.

Nu, esti fraier doar daca esti fraier. Sau crezi ca nu stiu tipul?
E genul de om care zice "decat sa planga mama mai bine sa planga ma-ta!" si provoci tu situatia.
Astia ca tine au facut tara asta in care iti e frica sa fii civilizat sa nu fii luat de prost

View Postceanu1980, on 22 iulie 2022 - 08:07, said:

Chiar zicea cineva in alte zile ca tre sa renuntam cu mersu la usa sau poarta vecinului, facut reclamatie direct ca de asta avem legi si autoritati.

De ce mers la usa lui? ii pui un bilet in cutie
Asa am facut in Canada. SI mi-au multumit aia pana la pamant ca nu m-am dus la politie.
Ce mare branza sa spui cand te deranjeaza ceva? De ce sa abuzezi timpul politiei?

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 06:52, said:

Nu vreau sa-i carpesc niste palme (stiu ca nu patesc nimic) pentru ca vreau sa actionez strict legal.

Asta cand ai invatat-o? Tot in aia 47 de ani?
Io-ti zic ca nu mi-ar placea sa te am vecin

#23
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Acum inteleg eu de ce te raportezi tu la "haita" ... ai tu darul asta de a te inconjura de tot felul de personaje: vecina - baba nebuna, chirias - papa lapte, meserias - bolnav la inima ..., tu ce sa mai spun ... cacat la cur cat cuprinde
:)

Omule ... fruntea sus ... viata merge inainte si poate fi chiar frumoasa, depinde doar de tine cum alegi sa o privesti.

Spor

#24
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca ai scris pe forum, e ca si rezolvata problema.
PS: vezi sa nu-i dai "detectorul de curent" tot zugravului..

Edited by Znevna, 22 July 2022 - 08:28.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:19, said:

Unul din motivele ptr care am facut reclamatie este ca chiriasul (un papa lapte) a anuntat ca el pleaca (a si plecat intre timp) iar meseriasul care zugraveste e un batranel cu probleme de inima care a zis ca el nu mai vine ca e stresat de toapa aia.
Avem autoritati, avem reguli nu traim in jungla sa ne facem fiecare dreptate.

Am impresia că ești un fel de Hagi Tudose de-ai angajat la negru un pensionar cardiac să zugrăvească.
Și doi ... regulile ălea sunt și despre liniștea în bloc, despre orele de liniște.

Despre anunțatul vecinilor, despre datul palmelor.

Aș face pariu că ești genu care face grătar în balcon, doar e proprietatea ta... nu ?

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostZnevna, on 22 iulie 2022 - 08:24, said:

Daca ai scris pe forum, e ca si rezolvata problema.

Posibil ca baba sa fie IT-ista
Te-ai prajit!

View Postwaterman, on 22 iulie 2022 - 08:25, said:

Am impresia că ești un fel de Hagi Tudose de-ai angajat la negru un pensionar cardiac să zugrăvească.

.... cu Parkinson de face galagie ca pickamerul

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O intrebare pentru toti comentatorii de pe topic, voi v-ati renovat vreodata apartamentele sau stati in ele cum le-ati luat ?
Daca nu atunci mea culpa si imi asum vina ca vreau sa zugravesc dupa 17 ani.

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017

View PostTsunnnami, on 22 iulie 2022 - 08:26, said:



Posibil ca baba sa fie IT-ista
Te-ai prajit!


Sau hacker :D

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pe jos sunt puse cartoane groase, scara are la capete carpe tocmai ca sa nu faca zgomot, mai mult nu stiu sincer ce as putea face.

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,554
  • Înscris: 30.08.2017

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:28, said:

O intrebare pentru toti comentatorii de pe topic, voi v-ati renovat vreodata apartamentele sau stati in ele cum le-ati luat ?
Daca nu atunci mea culpa si imi asum vina ca vreau sa zugravesc dupa 17 ani.

Când am renovat apartamentul am anunțat administrația.

Cand am făcut casă am discutat cu președintele de asociație din ansamblul vecin. Cu toate că am făcut mult zgomot, chiar în perioada de liniște, nu mi-a zis nimeni de acolo nimic.

Edited by george_alexandru, 22 July 2022 - 08:33.


#31
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:28, said:

O intrebare pentru toti comentatorii de pe topic, voi v-ati renovat vreodata apartamentele sau stati in ele cum le-ati luat ?
Daca nu atunci mea culpa si imi asum vina ca vreau sa zugravesc dupa 17 ani.

E fix asa cum l-am gasit, bloc de prin 60, se tine bine. Cred ca a fost totusi zugravit recent, nu chiar la 17 ani, probabil 20.
Si .. da, s-a pus afis la intrare, instiintat asociatia de proprietari cand incep lucrarile, anuntat asociatia si scos afisul la terminarea lucrarilor, nu de alta dar se apucasera altii mai zgomotosi de renovari fix deasupra si n-am vrut sa creada vecinii ca tot de la noi e, iar astia n-au anuntat nimic.
A, da, si respectat orele de liniste stabilite prin asociatie.

Edited by Znevna, 22 July 2022 - 08:38.


#32
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am inteles, problema e la mine, nu am voie sa zugravesc, pun parchet, dat 2 gauri pentru dulap de baie. Sun sa opreasca totul ca nu e legal.

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Le-am renovat dar în liniște.
Dai două găuri acolo, odată, unde ai nevoie, în afara orelor de liniște.
Nu e nimeni absurd.

Dar ai început cu stângul.
Întrebi dacă ai voie să faci gălăgie în afara orelor respective... logic că NU
Dai palme la babe...

#34
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:28, said:

O intrebare pentru toti comentatorii de pe topic, voi v-ati renovat vreodata apartamentele sau stati in ele cum le-ati luat ?
Daca nu atunci mea culpa si imi asum vina ca vreau sa zugravesc dupa 17 ani.

Eu am renovat ... si am anuntat toti vecinii "afectati" din usa in usa ... cu toate acestea au venit si la mine la usa:
- vecina de jos - care a inceput cu scandal asa ca i am inchis usa in nas ... si am intrebat o (prin usa inchisa) daca stie numarul de la politie ca sa sune sau i-l dau eu ..  a plecat si m a canta de atunci pe la toti vecinii / administratorii (ca intre timp au tot fosy peste 5) de cat de vecin rau sunt ... acesti (vecini/administratori imi povedtesc apoi de ce a mai spus "nebuna");
- vecinul de la 2 etaje mai sus - care a vorbit frumos si a rugat daca se poate sa tinem liniste pana pe la ora 16.00 (fata de 14.00) ca are copil mic (de fapt nepot) care doarme la pranz - bineinteled ca am vorbit cu mesterii sa adaptam lucrarile conform cu aces program si l am respectat. De atunci vecinul este flebetea mea ... de ajutam reciproc ... se pricepe la masini vechi ... m a ajutat cu piese si reparatii ptr Dacia 1100, etc.



View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:36, said:

Am inteles, problema e la mine, nu am voie sa zugravesc, pun parchet, dat 2 gauri pentru dulap de baie. Sun sa opreasca totul ca nu e legal.

Pana la a fi legal sau nu se pune problema daca e mitocanesc sau nu ... in cazul tau (nu ai anuntat, faci plangere babei ptr hartuire, etc) este mitocanie.

Spor la treaba ... cu cat termini mai repede cu atat mai bine.

Edited by Tarzy, 22 July 2022 - 08:40.


#35
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Asta nu anuntatul nu a avut efect, i-am spus acum 3 saptamani ca vrem sa renovam (nu se face zgomot la zugravit), a zis ca e OK, eu cred ca are probleme psihice dar nu pot spune sigur nefiind psihiatru.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:28, said:

O intrebare pentru toti comentatorii de pe topic, voi v-ati renovat vreodata apartamentele sau stati in ele cum le-ati luat ?
Daca nu atunci mea culpa si imi asum vina ca vreau sa zugravesc dupa 17 ani.

Nu trei sa-mi zugravesti mie nimic. Imi fac singur

Da, am facut chiar anul trecut
Si da, am avut un mos care sta la stanga mea care a venit c-o falca-n cer si una-n closet ca fac galagie si el e pensionar si vrea sa doarma.
Si era dupa ora 2PM
I-am zis: "Omule, zi-mi frumos ca te deranjeaza si MA OPRESC"
Dar uite mai am treaba

Am reluat la 5PM
La 7PM i-am batut la usa si i-am spus ca o sa-l mai deranjez a doua zi pana-n 1PM

Ghici ce? Si-a cerut scuze ca a venit cu scandal
Tot in seara aia am pus in cutiile de scrisori la vecinii alaturati cate un bilet in care-mi ceream scuze pentru zgomot si cu nr meu de telefon

Si gata!
Acum sunt prieten cu toti.

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:36, said:

Am inteles, problema e la mine, nu am voie sa zugravesc, pun parchet, dat 2 gauri pentru dulap de baie. Sun sa opreasca totul ca nu e legal.

Nu, nu a zis nimeni asta, dar...
"Nu vreau sa-i carpesc niste palme (stiu ca nu patesc nimic) pentru ca vreau sa actionez strict legal."

Ti-ai facut poza

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate