Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ore de liniste la bloc

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am o garsoniera la care trebuie sa fac niste lucrari gen zugravit, pus parchet dat 3 gauri in pereti, m-am pomenit cu vecina de jos, o baba ca se infige in sonerie si bate in usa ca pe ea o deranjeaza zgomotul.

Am voie sa renovez in afara orelor de liniste legale sau este interzis ca pe proprietatea mea sa fac orice fel de lucrari de intretinere inclusiv zugravitul ?

Azi fac plangere la politie pentru hartuire pentru ca nu e prima oara cand se intampla:
Fapta celui care, în mod repetat, urmărește, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuința, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepsește cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

Nu vreau sa-i carpesc niste palme (stiu ca nu patesc nimic) pentru ca vreau sa actionez strict legal.

Asta e legea 61/1991:

Legea 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice incriminează:  
- tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
- tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
- organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,617
  • Înscris: 12.06.2010
Mai bine ii faci cadou niste dopuri de urechi

#3
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Asta e viata la bloc, unii sunt cu nervii mai sensibili altii mai nesimtiti. Vezi de treaba ta, lasa si tu intervale de liniste nu bocani 5 ore la rand, incheie pe la 9 seara si spor la treaba. Chiar daca vine politia va constata si asta e, nu au ce sa iti faca, asa am patit si eu cand am schimbat instalatia electrica si am scos gresia din baie, unii se vaitau ca lucreaza de noapte, altii ca au copii mici, pot sa ii intelge dar nici eu nu pot sta cu casa asa 3 luni sa ii multumesc pe toti. Important e sa le dai dreptate si sa zici ca mai ai putin, daca te certi cu ei ajungi sa scrii iar aici ca vrei sa ii dai 2 palme... Chill

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In locul tau m-as incadra in prevederile legii,sau eventual ale asociatiei de locatari,daca sunt altele.Oricum sa explici cui se plange despre lege e indicat.

#5
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Înainte să te apuci de lucrări ai facut turul vecinilor sa le explici si sa le ceri scuze anticipat pentru disconfortul creat?

Atât timp cât lucrările se desfășoară în afara orelor de liniște baba va trebui sa se mulțumească cu datul mărunt din buze ... .

Înainte să te duci cu plângerea la poliție eu zic sa faci o escală la o clinică specializată pentru paranoia ... e normal ca vecinei sa nu i convins că i huruie bormasina in cap ... dar până la hărțuire este cale lunga.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postlucianburjuiul, on 22 iulie 2022 - 07:17, said:

Mai bine ii faci cadou niste dopuri de urechi
Mai bine ii face cadou o rezervare la Obregia sau la un sanatoriu, babele astea sunt senile si urla la tine pentru zgomotul de pasi facuti de catre vecinul de deasupra ta.

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 06:52, said:

Am o garsoniera la care trebuie sa fac niste lucrari gen zugravit, pus parchet dat 3 gauri in pereti, m-am pomenit cu vecina de jos, o baba ca se infige in sonerie si bate in usa ca pe ea o deranjeaza zgomotul....
Tu iti faci datoria: o anunti ca din data X ai inceput/incepi lucrarile de amenajare a apartamentului, intervalul orar intre care vei lucra si aproximativ cand se vor termina.
Mai departe, atat timp cat nu faci lucrari care necesita autorizatie de construire (sparg gol in perete ca sa montezi o usa sau un geam, dat jos pereti) poate ea sa dea din gura cat vrea, si sa cheme pe cine vrea.
Singura conditie e ca zgomotul masurat la ea in apartament sa nu depaseasca 35 de decibeli, dar putine patrule de la politia locala au aparate de masurat zgomotul.

Edited by Hider141, 22 July 2022 - 07:33.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
trebuia sa anunti la administratie, sa pui afise la avizier cu perioada inceperii si terminarii lucrarilor.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostTarzy, on 22 iulie 2022 - 07:30, said:

Înainte să te apuci de lucrări ai facut turul vecinilor sa le explici si sa le ceri scuze anticipat pentru disconfortul creat?
Nu si in nici un caz nu voi face asta niciodata pentru ca nici la mine nu vine nimeni sa-si ceara scuze anticipat. Daca fac asta o sa fiu considerat individul slab din haita.

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Babele si mosii,adica noi peste alti citiva ani,sunt obisnuiti cu lumea DIN ALTE VREMURI,ce respecta orele de odihna,vecinii.Azi taranii ce cumpara apartamente sau garsoniere nu respecta nimic,ca ei NU SUNT EDUCATI.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostTarzy, on 22 iulie 2022 - 07:30, said:

Înainte să te duci cu plângerea la poliție eu zic sa faci o escală la o clinică specializată pentru paranoia ... e normal ca vecinei sa nu i convins că i huruie bormasina in cap ... dar până la hărțuire este cale lunga.
Inca nu am ajuns la bormasina doar la trafalat...daca si ala face zgomot inseamna ca aia are urechi de iepure.

View PostHider141, on 22 iulie 2022 - 07:31, said:

Mai bine ii face cadou o rezervare la Obregia sau la un sanatoriu, babele astea sunt senile si urla la tine pentru zgomotul de pasi facuti de catre vecinul de deasupra ta.
Da asa s-a intamplat ca a mers la chiriasul meu si i-a zis ca virgula calca ca un elefant. A chemat ceva vecin de-al ei care a intrat in casa mea FARA ACORDUL CHIRIASULUI, azi depun plangere si pentru violare de domiciliu, stiu ca nu pateste nimic ca asta e dar daca plangerile se fac gratis de ce nu ?

#11
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 22.03.2007
Dacă a fost o ședință a asociației în care s-au convenit orele de odihnă, pe care președintele de bloc sau administratorul le-au afișat la avizier, atunci acele ore trebuie respectate. De regulă, e vorba despre intervalele 22-08 și 14-16. Dacă respecți aceste ore, poate să te reclame oricine pentru restul intervalului, poliția va constata că tu ai respectat convenția asociației, iar reclamantul va fi în prima fază avertizat iar mai apoi sancționat pentru plângeri nefondate. Sigur, poți pune un afiș la avizier prin care să explici situația renovării, că depui toate eforturile pentru a finaliza lucrarea cât mai rapid și că mulțumești tuturor pentru înțelegere. Cred că nu există bloc fără măcar o reclamație la renovări...

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTarzy, on 22 iulie 2022 - 07:30, said:

Înainte să te apuci de lucrări ai facut turul vecinilor sa le explici si sa le ceri scuze anticipat pentru disconfortul creat?

View Postlaffin, on 22 iulie 2022 - 07:33, said:

trebuia sa anunti la administratie, sa pui afise la avizier cu perioada inceperii si terminarii lucrarilor.

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 07:34, said:

Daca fac asta o sa fiu considerat individul slab din haita.

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 06:52, said:

Azi fac plangere la politie pentru hartuire pentru ca nu e prima oara cand se intampla:

Si ce zici la politie?
Miua, miau, miau?
:lol:

Lasa dracu politia sa se ocupe cu lcruri importante, nu sa-ti stearga tie lacramioarele.
Fa si reclamatia la ANCP ca te-a usturat ochisorii de la sampon

Da, CIVILIZAT era sa pui in cutiile de scrisori la vecini, sus, jos, stga dreapta, ca o sa faci galagie.
Nu e obligatoriu, dar asa e civilizat.

Daca tie ti se pare ca a fi civilizat inseamna a te considera slab, atunci cam imi dau seama cu coine discutam
Fac pariu ca-ti plac manelele. Si nu in surdina, alea nu-s manele, manelele sunt cele care-ti vibreaza geamurile

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu-mi plac manelele, ascult chillout spre stupefactia ta, dupa 47 de ani in #taracurului am invatat ca aici daca esti civilizat esti fraier.

#14
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 07:56, said:

Nu-mi plac manelele, ascult chillout spre stupefactia ta, dupa 47 de ani in #taracurului am invatat ca aici daca esti civilizat esti fraier.
Dar tre sa te mai gandesti si ca iti protejezi sanatatea si timpul. Dupa o varsta preferi sa ii ignori nu sa iti pui mintea cu toti odihnitii, eu de exemplu nu ma cert cu slugile, prefer sa schimb firma, magazinul restaurantul decat sa ma caciulesc cu toata lumea. Daca as da explicatii sau incerca sa rezonez cu toti smititii nu as mai avea timp pentru mine, mie se pare mai palpitant sa ii vad facand spume in retrovizoare decat sa le dau satisfactia confruntarii. La bloc zambesc si le zic da da, sigur, mai e putin. Crezi ca daca arunci cu legea sau bunul simt dupa mosii de acolo rezolvi ceva? Nu te sfatuiesc sa faci ca muncitorii care au lucrat la mine dar a fost amuzant cumva [au deschis usa in pielea goala la babele alea] si au scris si asta in reclamatia de la politie. Ce sa le fac doamna daca era cald, sa ii imbrac eu....

Edited by dell99, 22 July 2022 - 08:06.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 07:56, said:

Nu-mi plac manelele, ascult chillout spre stupefactia ta, dupa 47 de ani in #taracurului am invatat ca aici daca esti civilizat esti fraier.

Probabil la fel a zis și baba aia, că dacă nu vine la tine la ușă e fraiera.

View PostTsunnnami, on 22 iulie 2022 - 07:47, said:

Si ce zici la politie?
Miua, miau, miau?
:lol:

Zice că-l hartuieste și îl supraveghează o babă :D

Cred că o să facă ăia un mișto de el...

Edited by george_alexandru, 22 July 2022 - 08:13.


#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
Chiar zicea cineva in alte zile ca tre sa renuntam cu mersu la usa sau poarta vecinului, facut reclamatie direct ca de asta avem legi si autoritati.

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 07:34, said:


Nu si in nici un caz nu voi face asta niciodata pentru ca nici la mine nu vine nimeni sa-si ceara scuze anticipat. Daca fac asta o sa fiu considerat individul slab din haita.

Pana una alta eu te consider un ghiolban ... ba chiar unul lipsit de minima individualitate (din moment ce te raportezi la haita).

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Citind asta


View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 06:52, said:

Am voie sa renovez in afara orelor de liniste legale sau este interzis ca pe proprietatea mea sa fac orice fel de lucrari de intretinere inclusiv zugravitul ?

...

Nu vreau sa-i carpesc niste palme (stiu ca nu patesc nimic) pentru ca vreau sa actionez strict legal.


Deja țin cu baba.
Care cred eu că a auzit gălăgie, zugravii de la noi nu știu de modul silent.

Citind asta

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 06:52, said:

Nu vreau sa-i carpesc niste palme (stiu ca nu patesc nimic)

Cum adică nu pățești nimic ?
După ce că bormașinezi la ore nepotrivite, mai ești și cichicean.

Vă doresc ca baba să aibă un nepot ceva smardoi, luptător anti-tero, borfaș, orice, să vină ăla și să îți arate niște scheme.
Ca să vezi cum nu pățești nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate