Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Ore de liniste la bloc

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postwaterman, on 22 iulie 2022 - 08:36, said:

Dar ai început cu stângul.
Întrebi dacă ai voie să faci gălăgie în afara orelor respective... logic că NU
Eu cred ca tu esti superficial si citesti balarii..."Am voie sa renovez" am scris.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:41, said:

Asta nu anuntatul nu a avut efect, i-am spus acum 3 saptamani ca vrem sa renovam

Oopsie, ca asta uitasi sa spui:

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 06:52, said:

Am o garsoniera la care trebuie sa fac niste lucrari gen zugravit, pus parchet dat 3 gauri in pereti, m-am pomenit cu vecina de jos, o baba ca se infige in sonerie si bate in usa ca pe ea o deranjeaza zgomotul.

Las-o ca macane!
Ce-ai zis tu a fost ca:

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 07:34, said:

Daca fac asta o sa fiu considerat individul slab din haita.

Hai hai

#39
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 06:52, said:

Am voie sa renovez in afara orelor de liniste legale sau este interzis ca pe proprietatea mea sa fac orice fel de lucrari de intretinere inclusiv zugravitul ?

Reiterez intrebarea poate stie cineva exact. Am boldat ptr lupii moralisti sa fie mai usor de citit, as aprecia un raspuns scurt de genul Da sau Nu..multumesc anticipat.

#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Logic că ai voie să faci orice. Cât timp nu faci gălăgie.

Chiar era nevoie să întrebi asta ?

Edited by waterman, 22 July 2022 - 09:05.


#41
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ce inseamna galagie ? Cum o definesti ? Daca are legatura cu numarul de decibeli care este valoarea minim acceptata ? Mersul prin casa se incadreaza la galagie ? Multumesc anticipat pentru lamuriri, chiar nu stiu.

Edited by Remicade, 22 July 2022 - 09:06.


#42
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020

View PostRemicade, on 22 iulie 2022 - 08:56, said:

Reiterez intrebarea poate stie cineva exact. Am boldat ptr lupii moralisti sa fie mai usor de citit, as aprecia un raspuns scurt de genul Da sau Nu..multumesc anticipat.

Nu se prea poate raspunde doar cu "da" sau "nu", pentru ca formularea respectivei intrebari nu permite acest lucru, tot din vina ta ce-i drept.
Da, poti sa renovezi, si nu, nu este interzis sa faci lucrari de intretinere, dar frumos ar fi fost sa pui afis si sa vorbesti cu asociatia de proprietari, ti s-a tot repetat pe 3 pagini deja treaba asta. Nu stiu ce raspunsuri mai astepti sa primesti Posted Image

Edited by Znevna, 22 July 2022 - 09:08.


#43
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am comunicat verbal presedintei de bloc si persoanei care locuieste sub noi, nu am pus afis este foarte adevarat.
Pe mine ma intereseaza daca este imperativ necesar adica este o lege care sa prevada acest lucru ca trebuie anuntat ? Pentru ca daca exista recunosc ca nu am respectat-o.
Daca nu exista nu doresc sa pun afis, este alegerea mea.

Edited by Remicade, 22 July 2022 - 09:11.


#44
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Si te mai miri de ce ai probleme cu vecinii Posted Image

#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Si daca pun afis nu am asa-i ? Vorbim de o persoana pe care o deranjeaza ca se trage apa la baie sau ca se paseste prin casa.

Edited by Remicade, 22 July 2022 - 09:16.


#46
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
A, nu, un afis nu rezolva treaba asta :) E tarziu.
Uite, cateva articole care poate ai timp sa le citesti si vezi daca mai ai nevoie de ceva sau nu:
https://hometalks.ro...fata-de-vecini/
https://apix.ro/ce-l...a-lista-legala/
https://www.dcbusine...lei_633243.html
https://www.infocasa...de-autorizatie/
https://www.storia.r...imobiliar/9056/

#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stii cu exactitate cat de tare se aude si in care apoartamente. Tu ai anuntat jos, dar poate se aude tare si in laterale sau sus, n-ai de unde sa stii.

Dupa cum scrii pe aici pari destul de tafnos, daca asa le raspunzi si oamenilor cand vin sa iti faca observatii nu e de mirare ca te certi cu ei.

Daca faci reclamatii la politie vezi ca s-ar putea sa ai tu probleme, se aliaza doamna cu inca vreo 2 vecini si cheama politia pt ca faci scandal in bloc. E posibil, mai ales ca spui ca nu vrei sa anunti pe toata lumea. Dar poate ca tu chiar asta cauti, scandal.

#48
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Bun am citit rapid si am intelesca nu am nevoie de aprobari din partea vecinilor, primariei, guvernului, NATO pentru lucrari de genul asta:

Dacă modificările pe care plănuiești să le execuți se numără printre cele de mai jos, atunci nu ai nevoie de autorizație de construire:
Lucrările care nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora
Reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate
Reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară și exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei
Reparații și înlocuiri de sobe de încălzit
Zugrăveli și vopsitorii interioare
Zugrăveli și vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor


In sfarsit un raspuns ontopic !!
Il astept pe dl moderator sa-mi zica exact cum sta treaba cu zgomotul, vreau sa fiu legal 101%.

#49
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Intotdeauna va fi careva nemultumit.Repet,ca ori esti greu de cap ori te faci ca nu pricepi.Ca si normativa legala exista cea a politiei cu orele de odihna sau alta similara,de ordine interioara a asociatiei de locatari,insa publicata,afisata clar undeva.Dar,poti face galagie IN AFARA ORELOR DE ODIHNA daca anunti cumva pe cei afectati,eventual pui tu sau cine e indreptatit o hartie la avizier ce explica ce galagie faci si intervalul orar.Apoi vei fi acoperit,justificat.

#50
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postgiuliani, on 22 iulie 2022 - 09:21, said:

Nu stii cu exactitate cat de tare se aude si in care apoartamente. Tu ai anuntat jos, dar poate se aude tare si in laterale sau sus, n-ai de unde sa stii.
Dupa cum scrii pe aici pari destul de tafnos, daca asa le raspunzi si oamenilor cand vin sa iti faca observatii nu e de mirare ca te certi cu ei.
Daca faci reclamatii la politie vezi ca s-ar putea sa ai tu probleme, se aliaza doamna cu inca vreo 2 vecini si cheama politia pt ca faci scandal in bloc. E posibil, mai ales ca spui ca nu vrei sa anunti pe toata lumea. Dar poate ca tu chiar asta cauti, scandal.
Nu-s tafnos dar pur si simplu ma exaspereaza sa vina cineva sa-ti bata cu pumnii si picioarele in usa ca la animale, eu nu fac asa ceva tocmai ca sunt consider destul de civilizat (opresc mereu la galben la semafor) dar am ajuns la capatul rabdarii, s-a intamplat de mai multe ori adica sa-ti intre cu forta cineva in apartamentul tau voua cum v-ar pica ?
Am vorbit cu vecinii din laleral si nu au nici o problema "Si noi am renovat, asa e la bloc nu poti fi ca in padure".

#51
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Tinere, pe lumea asta exista legi pentru oamenii prosti, care nu stiu sa se comporte, si civilizatie pentru oamenii inteligenti. Cand esti civilizat, nu e nevoie sa citesti nici o lege, fiindca deja le respecti pe toate si chiar mai mult.
Un semn de civilizatie este sa-i anunti pe cei afectati ca urmeaza sa-i deranjezi pentru lucrari de intretinere care nu mai suporta amanare.

Daca te bate gandul sa-i dai doua palme vecinei mai in varsta, consider ca mie mi-ai da vreo doi pumni. Auzi la el, il hartuieste o baba... Abia acu' ai picat de fraier. Ca sa nu dai in clocot, afla ca "fraier" vine de la germanul "Frei Herr" - barbat liber.

#52
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Din fericire a fost respins proiectul privind modificarea orelor de liniste: https://www.avocatne...-definitiv.html

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am dat o gaură cu 25 de minute în urmă, din holul blocului în interiorul apartamentului, să trag un circuit electric țăpănos, nou.
Nu a apărut nimeni  :habarnam:
Am dat cu baritai" astea  :roflmao:

Attached Files



#54
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Probabil aratai destul de fioros cu ditamai rotopercutanta in mana...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate