Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Predominanta IPhone vs Android pe tari etc

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 15 martie 2024 - 02:15, said:

Problema cu Whatsapp si Android este ca au ca singura preocupara si metoda de a face bani datele tale. Adica daca e gratis, tu esti produsul.
Apple are alte metode de a face bani.
Asta aduce niste beneficii de intimitate si securitate care mie mi se par foarte valoroase.
Daca folosesti telefonul sa vorbesti cu 3 prieteni, sa te dai pe softpedia si sa joci candy crush te doare la basca de aceste preocupari.

nu intelegi. idiferent cat de bun e imessage la securitate , e degeaba daca nu merge pe android , linux , windows , etc. pt ca poate eu nu vreau un iphone. ca am preferinte diferite fata de tine sau de X ulescu.

modelul apple ultra comunist si lacom de bani e 100% problema. de aia spun ca o aplicatie multi platforma e superioara. pt ca e multiplatforma. e atat de simplu.

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Ba e și mai simplu.
De pe Apple poți trimite mesaje oricui. Și poți primi mesaje de la oricine. Se sincronizează cu iPad etc.
Pentru orice dorințe mai complicate îți instalezi una din jdemiile de aplicații de mesagerie.
Eu am whatsapp. Îl folosesc numai cu România, altfel nu am nevoie de el. Majoritatea oamenilor nu au nevoie de aplicații multiplatformă.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 March 2024 - 01:09.


#39
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 16 martie 2024 - 01:07, said:

Ba e și mai simplu.
De pe Apple poți trimite mesaje oricui. Și poți primi mesaje de la oricine. Se sincronizează cu iPad etc.
Pentru orice dorințe mai complicate îți instalezi una din jdemiile de aplicații de mesagerie.
Eu am whatsapp. Îl folosesc numai cu România, altfel nu am nevoie de el. Majoritatea oamenilor nu au nevoie de aplicații multiplatformă.

Da, exact, nu stiu ce e așa greu de înțeles, poate nu înțelege ca pe iOS poți instala toate aplicațiile despre care vorbește el

#40
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View PostYoyolaun, on 16 martie 2024 - 21:45, said:


Da, exact, nu stiu ce e așa greu de înțeles, poate nu înțelege ca pe iOS poți instala toate aplicațiile despre care vorbește el

si atunci de ce ai folosii imessage care NU merge pe toate os urile?

si repet. doar la americani...  ca is "speciali"

View Postvrajitoruldinoz, on 16 martie 2024 - 01:07, said:

Ba e și mai simplu.
De pe Apple poți trimite mesaje oricui. Și poți primi mesaje de la oricine. Se sincronizează cu iPad etc.
Pentru orice dorințe mai complicate îți instalezi una din jdemiile de aplicații de mesagerie.
Eu am whatsapp. Îl folosesc numai cu România, altfel nu am nevoie de el. Majoritatea oamenilor nu au nevoie de aplicații multiplatformă.

normal... faptul ca multi americani folosesc imessage pt ca asa au fost spalati la creier , este similar cu faptul ca multi nu au pasapoarte si nu pleaca niciodata din tara. motivul e lipsa de desteptaciune.

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Daca poti tremite/primi mesaje la/de la orice telefon, insemna ca functioneaza intre platforme.
A,s i pentru ca eu numai un prieten cu android (si ala din cauza ca primeste telefoane moaca de la munca, cu banii lui si-ar fi luat iphone). Restul, toti au iphone.

Quote

asa au fost spalati la creier

Poate spalati pe creier dar:
1. Nu toti sunt americani, numai vreo jumatate.
2. Toti sunt cu doctorate in inginerie sau macar mastere de la universitati din top 5 in lume.
3. Lucreaza in tech.

Cand te gandesti la astea, iti dai seama ca sunt oameni cam greu de spalat pe creier.

Quote

este similar cu faptul ca multi nu au pasapoarte

Toti au pasapoarte si calatoresc foarte mult, mult mai mult decat tine, unii luni pe an.
Si nu ma refer numai la tari de genul UK, Franta, Italia unde se duce tot poporul, ci si multe tari din Asia, in Australia etc.

Edited by vrajitoruldinoz, 18 March 2024 - 23:50.


#42
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View PostShcherbina, on 18 martie 2024 - 23:23, said:

si atunci de ce ai folosii imessage care NU merge pe toate os urile?

Pentru ca, 9/10 din oamenii cu care chatuiesc folosesc iMessage, pentru ca le avem sincronizate instant pe toate deviceurile, pentru ca unora le pasa de privacy. Sunt multi oameni care folosesc numai device-uri Apple.

Probabil sunt toti spalati pe creier si nu iluminati ca tine, care ignori argumente care ti s-au dat again and again si decizi sa folosesti un cuvant pe care nu-l intelegi ("spalat pe creier") ca sa categorizezi o masa de oamani pe baza unor preferinte.

#43
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postflegma, on 13 martie 2024 - 21:53, said:

De-asta in diferite tari din lume populatia foloseste cate altceva. Du-te in Japonia/Koreea de Sud si incearca sa le zici de WhatsApp. Nici nu o sa stie ce e.

Ma indoiesc ca nu au auzit de Whatapp, este una din cele mai populare aplicatii la modul general.

Quote

Normal ca colegul tau nu foloseste iMessage in Europa, pentru ca nici dracu nu o foloseste si nu are la ce.  La fel de normal cum nici un American nu foloseste WhatsApp pentru ca nu are ce face cu ea. (Se exclud situatile in care ai prieteni prin alte tari continente si o ai instalata ca sa comunici cu ei).

Mda, cu 98 de milioane de utilizatori in SUA nu as spune ca nimeni nu foloseste Whatapp.
https://engage.sinch...e-us-potential/

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Depinde ce însemna folosit. Eu nu am folosit aproape niciodată whatsapp în SUA, și nu l-am văzut aproape niciodată folosit. Excepțiile sunt legate de călătorit. Dar toată lumea știe ce e aia, nu e ca și cum ar fi obscur.

Edited by vrajitoruldinoz, 20 March 2024 - 17:32.


#45
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
WhatsApp's daily active users grew by 9% in the US in 2023, with 50% of WhatsApp users chatting daily on the app and 78% at least weekly.

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
În același articol

But before 2022, many Americans had never heard, let alone used WhatsApp.
Dar da, pare a fi alta demografie decât cea cu care am eu de-a face.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 March 2024 - 04:48.


#47
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 18 martie 2024 - 23:48, said:

Daca poti tremite/primi mesaje la/de la orice telefon, insemna ca functioneaza intre platforme.
A,s i pentru ca eu numai un prieten cu android (si ala din cauza ca primeste telefoane moaca de la munca, cu banii lui si-ar fi luat iphone). Restul, toti au iphone.



Poate spalati pe creier dar:
1. Nu toti sunt americani, numai vreo jumatate.
2. Toti sunt cu doctorate in inginerie sau macar mastere de la universitati din top 5 in lume.
3. Lucreaza in tech.

Cand te gandesti la astea, iti dai seama ca sunt oameni cam greu de spalat pe creier.



Toti au pasapoarte si calatoresc foarte mult, mult mai mult decat tine, unii luni pe an.
Si nu ma refer numai la tari de genul UK, Franta, Italia unde se duce tot poporul, ci si multe tari din Asia, in Australia etc.

minti din adins.

sms nu e o aplicatie pe internet ca imessage sau whats app.

sms e o tehnologie nativa la orice telefon. messenger prin internet e altceva. si imessage merge doar pe apple.

toate celelalte is multiplatforma... cat de penibil e sa spui ca imessage e multiplatforma? tipic apple isheep. aberatii.

View PostYoyolaun, on 19 martie 2024 - 11:03, said:


Pentru ca, 9/10 din oamenii cu care chatuiesc folosesc iMessage, pentru ca le avem sincronizate instant pe toate deviceurile, pentru ca unora le pasa de privacy. Sunt multi oameni care folosesc numai device-uri Apple.

Probabil sunt toti spalati pe creier si nu iluminati ca tine, care ignori argumente care ti s-au dat again and again si decizi sa folosesti un cuvant pe care nu-l intelegi ("spalat pe creier") ca sa categorizezi o masa de oamani pe baza unor preferinte.

o sa iti spun ce spune tovarasul meu cu firma de reparatii telefoane...... "apple is just overpriced garbage."

cat despre imessage... si tu si colegul aveti numai prieteni cu iphone. amandoi in sua cumva?

View PostOriOn20, on 20 martie 2024 - 17:21, said:

Ma indoiesc ca nu au auzit de Whatapp, este una din cele mai populare aplicatii la modul general.



Mda, cu 98 de milioane de utilizatori in SUA nu as spune ca nimeni nu foloseste Whatapp.
https://engage.sinch...e-us-potential/

isheep nu fac parte din lumea reala. ei traiesc in apple land... fairy land... e ca si cum ai vb cu un perete.

dupa 2 3 saptamani aici , nici acum nu is capabili sa accepte faptul ca o aplicatie multiplatforma e superioara uneia de merge doar pe o platforma.

#48
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 20 martie 2024 - 17:31, said:

Depinde ce însemna folosit. Eu nu am folosit aproape niciodată whatsapp în SUA, și nu l-am văzut aproape niciodată folosit. Excepțiile sunt legate de călătorit. Dar toată lumea știe ce e aia, nu e ca și cum ar fi obscur.

de ce sa folosesti? ca tu esti in apple land... si SUA e centrul universului... repet... asta cu imessage e DOAR pt sua. pt ca is limitati si spalati la creier foarte usor.

oriunde altundeva o alta aplicatie multiplatforma e la putere. PT CA E MULTIPLATFORMA!!!! pt ca merge pe orice.

in 2023 nr de ultilizatori whats app in sua a crescut cu 5% pt cei care folosesc iphone. cred ca in cativa ani whats app o sa domine si in sua la fel cum domina in orice alta piata. (comparativ cu apple)

WhatsApp’s daily active user base grows in the U.S.
According to analytics firm Apptopia, WhatsApp was one of the most downloaded apps in the U.S. in 2023, along with Theads, TikTok, and Instagram. It had 5% more downloads than last year, while the daily active user base in the US grew by 9% last year. More interestingly, Apptopia says that WhatsApp is becoming more popular among iPhone users.
But why is WhatsApp getting more attention from users in the US? Journalist Alex Kantrowitz believes that the iMessage versus SMS and RCS fight is one of the reasons behind this. And here’s why.
As the iPhone dominates the smartphone market share in the U.S., it’s no surprise that many people use iMessage every day – especially as it comes activated and built into the SMS app of every new iPhone. However, iMessage is not available for Android devices (or any other platform), which leads to the blue and green bubbles discussion.
Because Android users don’t have iMessage and iPhone users are limited to SMS when using the Messages app, the exchange of messages between these two platforms is quite limited. Support for group chats is quite basic, you can’t write long texts, and there’s a limit to sending media files such as photos and videos.
Why is WhatsApp becoming more popular in the US?

Apple has always argued that Android users should buy an iPhone if they want the best messaging experience. However, not everyone is willing to buy a new phone because of that. And as noted by Kantrowitz, WhatsApp is becoming the go-to choice for large group chats, such as school parent groups or even work-related chats.
With WhatsApp, each group can have up to 1,024 people. But more importantly, the app is cross-platform, so both iOS and Android users can join a group chat and have access to the same features.

View Postvrajitoruldinoz, on 21 martie 2024 - 04:45, said:

În același articol

But before 2022, many Americans had never heard, let alone used WhatsApp.
Dar da, pare a fi alta demografie decât cea cu care am eu de-a face.

normal... ca tu esti apple user... mason... clasa de lux... lord... doar pleaba societatii stie de whats app , android sau mai stiu eu ce porcarii non apple...

tu esti in cercuri unde se discuta directia politicii mondiale... g7 , g20...

#49
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
Ceva foarte interesant:

https://www.theverge...onopoly-lawsuit

https://9to5mac.com/...end-against-it/


tot ce a facut apple pana acum a fost sa BLOCHEZE utilizatorul in o bula apple , sa il forteze sa foloseasca doar produse apple prin siretlicuri si spalari de creier.

apple este cel mai inversunat adversar al multi platformei.

ceasurile lor nu merg bine cu altceva decat apple , la fel si castile lor... pana acum au avut si mufa lor de incarcare... totul facut in asa fel incat sa ai o experienta buna DOAR daca ai hardware apple.

ura si aroganta apple in curand o sa ii muste de fund.

#50
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IReSTVebNyI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

MINUTUL 03:45

ascultati de acolo...

exact ce spuneam... smecherie din adins sa spele la creier oamenii. marketing ilegal. etc...

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nu uita sa le pui si pe cele impotriva Microsoft, Google (Android), Facebook (Whatsapp) etc. Toate companiile au fix acelasi scop, sa-ti ia banii,si toate o fac pana unde li se permite pana un judecator redefineste limitele. Macar la Apple stii cum iti iau banii, aialati iti colecteaza datele, iti citesc mesajele te urmaresc si le vand altora.

View PostShcherbina, on 21 martie 2024 - 21:48, said:


minti din adins.

sms nu e o aplicatie pe internet ca imessage sau whats app.

sms e o tehnologie nativa la orice telefon. messenger prin internet e altceva. si imessage merge doar pe apple.


Dat fiind ca numai azi am schimbat vreo 10 mesaje cu prieten cu Samsung (si care lucreaza la Samsung) ca sa ne inatalnim la masa de pranz, si fac asta de vreo 10 ani, eu cred ca nici nu minti ci habar nu ai pe ce lume traiesti
Imessage fnctioneaza si prin SMS si e multipltaforma pentru ca poti trimite oricui si primi mesaje de la oricine. E drept ca nu poti sa-l instalezi pe un PC cu windows dar merge intre tot ce e cu iOS si macOS. Deci prespun ca nu e o problema asa mare.

Din contra de pe nici o alta aplicatie de mesagerie nu pot trimite mesaje prin SMS, deci sunt mult mai limitate ca imessage pentru ca trebuie sa ai aplicatia respectiva. Ca sa primesti/trimiti mesaje unui iphone nu treuie sa ai instalat nici o aplicatie speciala.

PS: de obicei acuzatiile la adresa produselor Apple vin d ela oameni care habar nu au sa le foloseasca. Valabil si pentru Windonws de multe ori.

View PostShcherbina, on 21 martie 2024 - 22:08, said:

normal... ca tu esti apple user... mason... clasa de lux... lord... doar pleaba societatii stie de whats app , android sau mai stiu eu ce porcarii non apple...

tu esti in cercuri unde se discuta directia politicii mondiale... g7 , g20...

Nu, sunt SI apple user pentru ca e cel mai bun produs pentru banii ceruti pentru ce vreau eu. Nimic nu e perfect dar dezavantajele apple nu ma deranjeaza suficient de tare.
Altefl folosesc zilnic sau aproape zilnic Linux/unix, Windows 11, Windows server 2013 si uneori Android.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 March 2024 - 01:05.


#52
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 13.02.2024
Ai mesaju vietii ca sa poata sherui un contact are nevoie de MMS, adica pe bani , de ce as folosi ceva care costa versus ceva gratis ?
M-a mancat pe mine sa sheruiesc un contact primit prin watap prin aimesaj , na, plateste prostule !
Bine ca il am dezactivat de ultima data cand m-au taxat pentru un emoticon ,ca na , MMS-urile sunt ceva de bonton si e pe bani !
Folosesc sms numai de sarbatori pentru transmis toate cele , ca nu suport mesajele alea fara sfarsit de pe watap !

#53
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View PostShcherbina, on 21 martie 2024 - 21:48, said:


cat despre imessage... si tu si colegul aveti numai prieteni cu iphone. amandoi in sua cumva?



Nu. Ti-am dat deja information asta. E rezolutia proasta de la Android-ul tău care te oprește sa vezi literele?


Spui ca americanii sunt spălați pe creier, etc etc, dar citezi doua siteuri din US cu o știre unde o instituție din US (DOJ) da in judecata Apple. Deci, sunt spălați pe creier numai când nu se de acord cu tine, corect?

Instituțiile Americane au banat si Huawei si deja au o lege in aprobare sa bazeze dronele DJI. Trebuie sa fii foarte infantil sa nu realizezi ca procesele astea sunt legate de interese economice, si nu legate de faptul ca fac unii spume la gura legat de iMessages pe forumuri.

View PostShcherbina, on 21 martie 2024 - 21:48, said:


o sa iti spun ce spune tovarasul meu cu firma de reparatii telefoane...... "apple is just overpriced garbage."


Lol. Ai cumva 12 ani? Your dad works at Nintendo?

Tu stii ca Google a fost amendat de EU (procese câștigate) fix pe anti-trust, si nu doar o data?

#54
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMo_su, on 22 martie 2024 - 08:15, said:

Ai mesaju vietii ca sa poata sherui un contact are nevoie de MMS, adica pe bani , de ce as folosi ceva care costa versus ceva gratis ?
M-a mancat pe mine sa sheruiesc un contact primit prin watap prin aimesaj , na, plateste prostule !
Bine ca il am dezactivat de ultima data cand m-au taxat pentru un emoticon ,ca na , MMS-urile sunt ceva de bonton si e pe bani !
Folosesc sms numai de sarbatori pentru transmis toate cele , ca nu suport mesajele alea fara sfarsit de pe watap !

Asta-i problema ta, în alte țări ai smsuri nelimitate chiar în abonamentele de bază.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate