Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Predominanta IPhone vs Android pe tari etc

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postantic, on 03 martie 2024 - 19:02, said:

Sunt utilizator,  folosesc toate aplicațiile de mai sus.
Ca funcționalitate,  integrare cu celelalte aplicații,  rapiditate,  intuitivitate,  calitatea imaginilor transmise,   este superior WA.  
La asta mă refer.



Este un punct de vedere subiectiv și cu un anumit bias  Posted Image
Iphone este un telefon preferat de foarte mulți oameni și oadată intrat în ecosistemul Apple te înveți cu bine și cu simplitatea.
Nu se pune problema de snobism,  ci de a prefera un sistem de operare superior și sigur.



Dacă toți cei cu care schimbi mesaje au iMess,   nu mai ai nevoie de WA. Doar dacă îți place să fii spionat și catalogat pentru a primi reclame fără număr.
Telegram este altceva, la un alt nivel.

daca toti au imess atunci toti au iphone. numai un dobitoc poate sa conceapa o lume unde nu exista competie.

telegram , whats app , etc... is cross platform. merg pe orice terminal. din START is superioare la imess care merge doar pe o platforma. ce nu pricepi? faptul ca rapiditatea si calitatea imaginilor e mai buna (discutabil) are valoare 0.

ca telegram e peste whats app... bravo lor , am ambele , sincer nu ma impresioneaza nici unul in mod special. daca maine toti se trec pe telegram , no problem. insa is cross platform , nu discrimineaza pe cei cu iphone sau cu android. ca nu is jeguri ordinare care sa isi forteze clientela prin limitari cum face apple.

#20
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 13.02.2024
Numai ca ka clientela nu e obligata , ci alege, ca nu le pune cook pistolul la cap sa isi ia iphone !
Eu pot sa iti inteleg punctul de vedere ca am fost acolo , hater ,critic fara sa folosesc  si de android si de ios .
Intre timp am trecut prin android si sunt cu ios acum .
Da, Androidul poti spune ca e mai complex insa majoritatea nu au nevoie de gimmickuri iar simplitatea si eficienta palesc peste stralucirea de moment !
Acum sa spui ca milioanele alea care sunt market share-ul Apple sunt mai proaste decat restul este cam tras de par !
Singura chestie misto in opinia mea la Android este Dex-ul de la Samsung in rest nici ios si nici Android nu stiu sa faca ce facea Blackberry acum 10 ani !

#21
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View PostMo_su, on 04 martie 2024 - 10:06, said:

Numai ca ka clientela nu e obligata , ci alege, ca nu le pune cook pistolul la cap sa isi ia iphone !
Eu pot sa iti inteleg punctul de vedere ca am fost acolo , hater ,critic fara sa folosesc  si de android si de ios .
Intre timp am trecut prin android si sunt cu ios acum .
Da, Androidul poti spune ca e mai complex insa majoritatea nu au nevoie de gimmickuri iar simplitatea si eficienta palesc peste stralucirea de moment !
Acum sa spui ca milioanele alea care sunt market share-ul Apple sunt mai proaste decat restul este cam tras de par !
Singura chestie misto in opinia mea la Android este Dex-ul de la Samsung in rest nici ios si nici Android nu stiu sa faca ce facea Blackberry acum 10 ani !

inseamna ca nu ai folosit samsung cu stylus... e alt nivel. super inventie.

cat despre imess... repet, un program limitat la un singur sistem de operare e inferior unuia care merge pe 2 sau mai multe sisteme de operare. aici nu e hate ul meu. aici e hate ul apple.

sa vedem ce o sa fie cu RCS pt ca si apple or sa aiba functionalitatea rcs anul asta.

cred ca imessage vs XXXXXX e mai mult o chestie americana. eu locuiesc in uk si pana acum nu am intalnit pe nimeni cu un iphone sau un android care sa nu aiba whats app cel putin , cu toate ca in uk apple e la putere.

si mai mult , am colegi la munca cu apple si vorbesc intre ei tot prin whats app. nu exista nici o logica sau ratiune sa vb prin un app limitat doar la X oameni cand poti sa vb pe whats app sau telegram sau XXXX cu ORICINE.

si telefonul de servici care sta in birou e folosit DOAR pentru whats app , desi e un iphone. acolo avem peste 500 de contacte cu care comunicam saptamanal. ar fi o idiotenie sa folosesti imessage stiind ca nu toti au iphone.

dupa cum spuneam , imessage e doar un mod pt isheep sa se umfle in pene cu ceva dedicat lor. adica o idiotenie.

#22
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 13.02.2024
Au vrut si ei sa copieze BBM si nu le-a iesit ,ce sa faci, macar aia l-au pus si pe android nu numai pe Blackberry !
Legat de whatsapp e normal fiindca orice firma sau persoana se adapteaza la majoritatea contactelor cu care interactioneaza.
Uite eu folosesc sms de exemplu , nu cred ca mai folosesc vreo 10 persoane din agenda mea , fiecare dupa cum ii place insa in cazul bisnisului e irelevant dupa cum spuneam.
Iphone a fost mereu pe val fiindca majoritatea americanilor fiind stupid by nature au nevoie de lucruri simple si functionale asta nefiind neaparat un lucru rau !
Pune impreuna o jumatate de miliard de prosti cu peate 1 miliard de galbejiti depresivi si fara perspectiva care umfla cozile la lansare sa simta si ei o mica bucurie  si vezi cum sta treaba cu cota de piata.
De la o varsta nu te mai intereseaza decat functionalitatea de baza a unui telefon !
Folosesc stilusul pe un galaxy Tab si cum spuneam Dex-ul mi se pare cea mai tare treaba la android, eu am dispozitivul fizic de la S8 care are inclusiv port ETH.
Acum vreau sa imi iau un Blackberry ca il gasesc de pomana ca ala are port hdmi pe el si e super util si la indemana !
Acum e hypeul cu dumbphones ,cu dezintoxicarea de smartphone, e hilar de urmarit trendul asta , si tu vrei brizbrizuri !
Sa dai 400-500 de euro pe un telefon de genul nokia 6300 , aia inseamna sa fii american !


#23
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View PostMo_su, on 05 martie 2024 - 09:08, said:

Au vrut si ei sa copieze BBM si nu le-a iesit ,ce sa faci, macar aia l-au pus si pe android nu numai pe Blackberry !
Legat de whatsapp e normal fiindca orice firma sau persoana se adapteaza la majoritatea contactelor cu care interactioneaza.
Uite eu folosesc sms de exemplu , nu cred ca mai folosesc vreo 10 persoane din agenda mea , fiecare dupa cum ii place insa in cazul bisnisului e irelevant dupa cum spuneam.
Iphone a fost mereu pe val fiindca majoritatea americanilor fiind stupid by nature au nevoie de lucruri simple si functionale asta nefiind neaparat un lucru rau !
Pune impreuna o jumatate de miliard de prosti cu peate 1 miliard de galbejiti depresivi si fara perspectiva care umfla cozile la lansare sa simta si ei o mica bucurie  si vezi cum sta treaba cu cota de piata.
De la o varsta nu te mai intereseaza decat functionalitatea de baza a unui telefon !
Folosesc stilusul pe un galaxy Tab si cum spuneam Dex-ul mi se pare cea mai tare treaba la android, eu am dispozitivul fizic de la S8 care are inclusiv port ETH.
Acum vreau sa imi iau un Blackberry ca il gasesc de pomana ca ala are port hdmi pe el si e super util si la indemana !
Acum e hypeul cu dumbphones ,cu dezintoxicarea de smartphone, e hilar de urmarit trendul asta , si tu vrei brizbrizuri !
Sa dai 400-500 de euro pe un telefon de genul nokia 6300 , aia inseamna sa fii american !

americanii is in lumea lor. nici nu are rost sa ii discuti.

in sua exista si un razboi de bule verzi vs bule albastre... niste dobitoci. de aia si spuneam , ca orice program ce merge pe mai multe SO uri e superior unuia de merge doar pe un so.

ca si business... ce sa spun... whats app permite sa vb cu orice terminal si sa trimiti poze indiferent. mai mult poti sa pui whats app pe 4 computere in acelasi timp , deci 4 oameni de la birou au acces in acelasi timp la whats app si la comunicare cu contactele din business.

ce mi se pare uimitor la americani e ca nu folosesc whats app. eu in uk , pana acum nu am intalnit pe nimeni sa nu aiba whats app pe telefon. indiferent ce telefon are. 90% din oamenii de la noi din birou au iphone si toti au whats app. si grupurile de munca si grupurile sociale tot pe whats app se tin.

defapt azi am intrebat vreo 10 colegi la munca special de asta , ca eram curios. nici unul din ei nu a spus ca foloseste imessage ca principalul mesager. toti au spus ca folosesc whats app by default.

imessage cred ca e mai mult o chestie americana si la cativa snobi pe ici pe colo.

#24
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
iMessage la americani are mai mult treaba istorica. Ei au avut unlimited free SMS cu mult inaintea Europei, motiv pentru care WhatsApp a si avut o adoptie atat de rapida in Europa. Practic, WhatsApp-ul a fost SMS-ul nelimitat al Europei (si a altor parti din lume, dar aici vorbim de Europa). Plus ca in momentul cand s-a lansat iOS 5, moment cand s-a lansat si iMessage, Apple automat a trecut toti posesorii de iPhone, transparent, la iMessage. Practic pentru ei nu s-a vazut nicio schimbare, initial, de la SMS, la iMessage. Aceeasi aplicatie, acelasi usage patern. Bineinteles, a contat si cota de piata ridicata a iPhone-urilor in SUA.

#25
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postflegma, on 06 martie 2024 - 07:48, said:

iMessage la americani are mai mult treaba istorica. Ei au avut unlimited free SMS cu mult inaintea Europei, motiv pentru care WhatsApp a si avut o adoptie atat de rapida in Europa. Practic, WhatsApp-ul a fost SMS-ul nelimitat al Europei (si a altor parti din lume, dar aici vorbim de Europa). Plus ca in momentul cand s-a lansat iOS 5, moment cand s-a lansat si iMessage, Apple automat a trecut toti posesorii de iPhone, transparent, la iMessage. Practic pentru ei nu s-a vazut nicio schimbare, initial, de la SMS, la iMessage. Aceeasi aplicatie, acelasi usage patern. Bineinteles, a contat si cota de piata ridicata a iPhone-urilor in SUA.

transparent?

daca era transparent era alta aplicatie cu totul.

apple a combinat sms in aceiasi aplicatie cu imessage. a fost o miscare de marketing , nici un caz transparent. a fost o miscare f desteapta si de pacaleala. apple s au prins ca americanii folosesc aplicatia default de sms. si au combinat totul acolo. in felul asta au castigat piata peste noapte. adica TOTI utilizatorii de iphone.

si revin la ce am spus original. faptul ca e o aplicatie restrictionata la produse apple , face automat ca aplicatia sa fie inferioara telegram , viber , whats app , etc.

in europa nu prea erau mesaje nelimitate , asa este. si asta a fost un lucru bun. ca toti s au desteptat si au instalat aplicatii 3rd party.

#26
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Da, a fost cat se poate de transparenta si fara frictiune micarea asta dpdv al utilizatorului final. Sa trebuiasca sa descarci o aplicatie diferita este fix opusul transparentei si a usurintei de utilizare. Din nou, ma refer dpdv al consumatorului/utilizatorului final.

Cat despre inferioritatea/superioritatea aplicatiei, toate sunt niste aplicatii care arunca text/bytes dintr-o parte in alta. Nu e mare rocket engineering acolo. Depinde de la om la om cu care s-a obisnuit dpdv al utilizarii

#27
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postflegma, on 08 martie 2024 - 17:53, said:

Da, a fost cat se poate de transparenta si fara frictiune micarea asta dpdv al utilizatorului final. Sa trebuiasca sa descarci o aplicatie diferita este fix opusul transparentei si a usurintei de utilizare. Din nou, ma refer dpdv al consumatorului/utilizatorului final.

Cat despre inferioritatea/superioritatea aplicatiei, toate sunt niste aplicatii care arunca text/bytes dintr-o parte in alta. Nu e mare rocket engineering acolo. Depinde de la om la om cu care s-a obisnuit dpdv al utilizarii

transparent ar fi fost daca ar fi facut o aplicatie separata.

ce au facut ei a fost genial , dar nu transparent. ba mai mult , au palacit clientii , legal.

#28
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Hai sa iti explic ce inseamna transparenta pentru utilizatorul final caruia i se rupe de tehnologie/telefoane/calculatoare/procesoare/rami biti.

Anul este 2011, printr-un catun uitat de lume de prin Alabama. John McFuckFace ii trimite zilnic verisoarei lui de grad 1, Stropinela, din acelasi catun, cate 5 dickpics pentru... chestii. Totul merge bine intre ei, duc mai departe traditia alabnameza, ddoar ca Stropinela e putin suparata (dar nu mult cat sa o incurce) de claritatea madularului "digital" al lui Johnny. Pare e prea blurry/neclar/etc. Intr-o dimineata total normala, se trezeste, asteptand aceleasi madular picks de la Johhny boy al nostru si le primeste, la o claritate exceptionala. Se vede fiecare vena/capilar al lui Johhny Jr.

Ce s-a intamplat? S-a facut update de la MMS (compresie la greu a fisierelor multimedia) la iMessage (compresare foarte putin existenta) (prin prisma update-ului iOS4 -> iOS5), fara ca absolut nimeni sa stie ce e ala iOS/SMS/iMessage. Asta e transparenta suprema pentru utilizatorul final.

#29
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postflegma, on 13 martie 2024 - 13:46, said:

Hai sa iti explic ce inseamna transparenta pentru utilizatorul final caruia i se rupe de tehnologie/telefoane/calculatoare/procesoare/rami biti.

Anul este 2011, printr-un catun uitat de lume de prin Alabama. John McFuckFace ii trimite zilnic verisoarei lui de grad 1, Stropinela, din acelasi catun, cate 5 dickpics pentru... chestii. Totul merge bine intre ei, duc mai departe traditia alabnameza, ddoar ca Stropinela e putin suparata (dar nu mult cat sa o incurce) de claritatea madularului "digital" al lui Johnny. Pare e prea blurry/neclar/etc. Intr-o dimineata total normala, se trezeste, asteptand aceleasi madular picks de la Johhny boy al nostru si le primeste, la o claritate exceptionala. Se vede fiecare vena/capilar al lui Johhny Jr.

Ce s-a intamplat? S-a facut update de la MMS (compresie la greu a fisierelor multimedia) la iMessage (compresare foarte putin existenta) (prin prisma update-ului iOS4 -> iOS5), fara ca absolut nimeni sa stie ce e ala iOS/SMS/iMessage. Asta e transparenta suprema pentru utilizatorul final.

aia nu e transparenta. aia e pacaleala suprema pt utilizatorul final. transparenta ar fi fost daca ar fi facut 2 aplicatii.

transparenta inseamna ca NU pacalesti clientul. inseamna ca ii spui exact ce e si procesul.

ce a facut apple (desi genial ca marketing si comercial) este spalarea creierului americanului ca nu stie decat default app.


azi am intrebat alt coleg obsedat de iphone daca foloseste whats app.... culmea , a spus ca foloseste DOAR whats app. nu vede nici o logica sa folosesca imessage pt ca .... culmea... nu are prieteni doar cu iphone ,  nimeni nu are. ca sa vezi... si asta e un om care apple TOT...laptop , telefon , ceas , mac de birou acasa , etc... insa nu e dobitoc. si nici nu e snob , ca majoritatea isheep.

imessage e doar o idiotenie care merge la americani , unde is spalati la creier. oriunde altundeva in lume , unde is si oameni civilizati , exista aplicatii care merg pe orice telefon.

Edited by Shcherbina, 13 March 2024 - 21:09.


#30
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Ca orice aplicatie de messaging, ceea ce conteaza cel mai mult e network effect. Degeaba are A instalata cea mai misto instalatie din toate timpurile, daca nici dracu nu o foloseste. Ce o sa faca, o sa isi dea mesaje lui insusi? Normal ca nu, va folosi ce foloseste toata lumea, irelevant de cat de buna/ne buna e, pentru ca asta e nucleul unei aplicatii de messaging, cu cati oameni poti comunica, folosindu-te de ea. De-asta in diferite tari din lume populatia foloseste cate altceva. Du-te in Japonia/Koreea de Sud si incearca sa le zici de WhatsApp. Nici nu o sa stie ce e.

Normal ca colegul tau nu foloseste iMessage in Europa, pentru ca nici dracu nu o foloseste si nu are la ce.  La fel de normal cum nici un American nu foloseste WhatsApp pentru ca nu are ce face cu ea. (Se exclud situatile in care ai prieteni prin alte tari continente si o ai instalata ca sa comunici cu ei).

Dupa logica ta, cand pe iPhone 3G s-a putut si filma, fata de facut doar poze pe iPhone 2G, ar fi trebuit alta aplicatie, ca deh, face si altceva decat doar poze. O aplicatie doar pentru facut poze, una doar pentru facut filmari.

E chiar atat de greu de inteles subiectul asta, sau vrei sa iti desenez cu culori, balonase si sageti?


LE: Intr-o lume ideala protocoalele astea ar fi compatibile intre ele, sau chiar un singur protocol (cu toate bells and whistles eg e2ee, typing indicators, full quality audio/video/photo etc) (vezi mail/sms/http etc) unde nu conteaza ce app folosesti, ca toate "vorbesc aceeasi limba". Scoti telefonul din cutie, i-ai facut setupul, deschisi imessage/whatsapp/wechat/plm, bagi nr tel/emailul tovarasului tau si ii poti scrie pe orice imessage/whatsapp/wechat/plm

Edited by flegma, 13 March 2024 - 22:02.


#31
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Ce fun topic.
De ce conveniența = spălat pe creier ? Ești spălat pe creier daca conduci o mașina automată care nu-i făcută in 1970?

In US iMessage e popular nu pentru ca sunt spălați pe creier, dar pentru ca planurile lor mobile au SMS nelimitate de mult timp, si foarte comun, ceea ce in Europa nu-i atât de generalizat nici măcar acum. Si multe date zic ca Facebook Messager e cea mai populară aplicație de mesaje in US anyway.

Eu trăiesc in Europa, si folosesc iMessages cu destul de mulți oameni, mai ales din UK sau Germani. Nu zic că-i mai polar decât WhatsApp, dar nici chiar zero nu e. Culmea, chiar si FaceTime e folosit.

Personal prefer iMessages, nu numai din cauza functiilor, dar si pentru ca nu-mi place Zucky, si am mai multe device-uri Apple, sunt sincronizate instant si pot răspunde de pe oricare. Also daca îți pasa de estetica, WhatsApp nu are un design prea frumos .

Si ca fapt divers, de ce oamenii anti-Apple sunt atât de agresivi verbali si le place sa insulte utilizatorii Apple mult mai des decât invers? Like, îmi imaginez cu spume la gura si mici scuipatei aruncați printre țipete când cineva îndrăznește sa scoată iPhone-ul inferior.

#32
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postflegma, on 13 martie 2024 - 21:53, said:

Ca orice aplicatie de messaging, ceea ce conteaza cel mai mult e network effect. Degeaba are A instalata cea mai misto instalatie din toate timpurile, daca nici dracu nu o foloseste. Ce o sa faca, o sa isi dea mesaje lui insusi? Normal ca nu, va folosi ce foloseste toata lumea, irelevant de cat de buna/ne buna e, pentru ca asta e nucleul unei aplicatii de messaging, cu cati oameni poti comunica, folosindu-te de ea. De-asta in diferite tari din lume populatia foloseste cate altceva. Du-te in Japonia/Koreea de Sud si incearca sa le zici de WhatsApp. Nici nu o sa stie ce e.

Normal ca colegul tau nu foloseste iMessage in Europa, pentru ca nici dracu nu o foloseste si nu are la ce.  La fel de normal cum nici un American nu foloseste WhatsApp pentru ca nu are ce face cu ea. (Se exclud situatile in care ai prieteni prin alte tari continente si o ai instalata ca sa comunici cu ei).

Dupa logica ta, cand pe iPhone 3G s-a putut si filma, fata de facut doar poze pe iPhone 2G, ar fi trebuit alta aplicatie, ca deh, face si altceva decat doar poze. O aplicatie doar pentru facut poze, una doar pentru facut filmari.

E chiar atat de greu de inteles subiectul asta, sau vrei sa iti desenez cu culori, balonase si sageti?


LE: Intr-o lume ideala protocoalele astea ar fi compatibile intre ele, sau chiar un singur protocol (cu toate bells and whistles eg e2ee, typing indicators, full quality audio/video/photo etc) (vezi mail/sms/http etc) unde nu conteaza ce app folosesti, ca toate "vorbesc aceeasi limba". Scoti telefonul din cutie, i-ai facut setupul, deschisi imessage/whatsapp/wechat/plm, bagi nr tel/emailul tovarasului tau si ii poti scrie pe orice imessage/whatsapp/wechat/plm

ce nu are legatura ce spun eu cu cei spui tu? ca 80% suntem de acord cu ce spune celalat.

asta am spus si eu , ca americanii is spalati la creier de imessage pt ca is usor de pacalit. de aia imessage e super smecher in usa. ca apple a inegrat imessage in sms app. si apple is singurii care au putut sa faca asta pt ca ei is sefi la hardware si software.

pe android , unde exista democratie , sms e una si whats app , etc e alta.

mai mult RCS incearca sa faca un standard comun pt toti. nu doar pt 1 firma.

#33
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View PostYoyolaun, on 13 martie 2024 - 22:43, said:

Ce fun topic.
De ce conveniența = spălat pe creier ? Ești spălat pe creier daca conduci o mașina automată care nu-i făcută in 1970?

In US iMessage e popular nu pentru ca sunt spălați pe creier, dar pentru ca planurile lor mobile au SMS nelimitate de mult timp, si foarte comun, ceea ce in Europa nu-i atât de generalizat nici măcar acum. Si multe date zic ca Facebook Messager e cea mai populară aplicație de mesaje in US anyway.

Eu trăiesc in Europa, si folosesc iMessages cu destul de mulți oameni, mai ales din UK sau Germani. Nu zic că-i mai polar decât WhatsApp, dar nici chiar zero nu e. Culmea, chiar si FaceTime e folosit.

Personal prefer iMessages, nu numai din cauza functiilor, dar si pentru ca nu-mi place Zucky, si am mai multe device-uri Apple, sunt sincronizate instant si pot răspunde de pe oricare. Also daca îți pasa de estetica, WhatsApp nu are un design prea frumos .

Si ca fapt divers, de ce oamenii anti-Apple sunt atât de agresivi verbali si le place sa insulte utilizatorii Apple mult mai des decât invers? Like, îmi imaginez cu spume la gura si mici scuipatei aruncați printre țipete când cineva îndrăznește sa scoată iPhone-ul inferior.

fiecare foloseste ce doreste. asta nu se discuta. insa poti sa discuti motivele , trendurile , etc.

de ce le discutam? pt ca suntem oameni cu pareri si opinii.

cand lucram la alta firma mi s a oferit un iphone Xs de serviciu. l am luat si l am folosit cateva saptamani si l am dat inapoi. culmea , firma dadea iphone la angajati , insa comunicarea (alta decat voce) era 100% pe whats app. doar ca ei plateau contractul mobil.

am returnat telefonul si mi au platit contractul personal lunar si am folosit telefonul personal pe android.

ca estetica? ce estetica? imessage e oribil. la fel si whats app. personal ca estetica , telegram imi place cel mai mult.

si partea buna e ca telegram e in trend crescator.

ca si functionalitate... in momentul de fata , ambele is mizerii. sa nu uit de RCS:

- 100 de mega file size de trimis e EXTREM DE PUTIN. normal ar fi sa fie cel putin 1 giga.... (1024 MB).
- imessage nu poate sa stearga mesaje pt ambii utilizatori.
- whats app , DEABI acum are buton sa trimiti poze hd... penibil in 2024 si nici nu e DEFAULT.

is sigur ca is multe alte idiotenii la ambele aplicatii... insa per total , ambele + RCS is depasite. auzi si tu 100 de mega file size... pai eu cum trimit un film 8k facut cu camera? il trimit la 240p?

nush? la imessage poti sa trimiti ORICE tip de fisier? sau te limiteaza la poze , filme , documente? daca vreau sa trimit un fisier *.dll ????? ma lasa? ca whats app nu are optiunea asta.

o aplicatie de mesaje pe internet ar trebuii sa poata MULT MULT mai mult.

Telegram poate sa trimita ORICE tip de fisier... la asta e superior. sper sa castige piata sa devina comun , sa scapam de monopolul apple meta.

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Problema cu Whatsapp si Android este ca au ca singura preocupara si metoda de a face bani datele tale. Adica daca e gratis, tu esti produsul.
Apple are alte metode de a face bani.
Asta aduce niste beneficii de intimitate si securitate care mie mi se par foarte valoroase.
Daca folosesti telefonul sa vorbesti cu 3 prieteni, sa te dai pe softpedia si sa joci candy crush te doare la basca de aceste preocupari.

#35
Carol_I

Carol_I

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.03.2024
Android are 70% din piata..

#36
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View PostShcherbina, on 14 martie 2024 - 21:46, said:

fiecare foloseste ce doreste. asta nu se discuta. insa poti sa discuti motivele , trendurile , etc.
de ce le discutam? pt ca suntem oameni cu pareri si opinii.
cand lucram la alta firma mi s a oferit un iphone Xs de serviciu. l am luat si l am folosit cateva saptamani si l am dat inapoi. culmea , firma dadea iphone la angajati , insa comunicarea (alta decat voce) era 100% pe whats app. doar ca ei plateau contractul mobil.
am returnat telefonul si mi au platit contractul personal lunar si am folosit telefonul personal pe android.
ca estetica? ce estetica? imessage e oribil. la fel si whats app. personal ca estetica , telegram imi place cel mai mult.
si partea buna e ca telegram e in trend crescator.
ca si functionalitate... in momentul de fata , ambele is mizerii. sa nu uit de RCS:
- 100 de mega file size de trimis e EXTREM DE PUTIN. normal ar fi sa fie cel putin 1 giga.... (1024 MB).
- imessage nu poate sa stearga mesaje pt ambii utilizatori.
- whats app , DEABI acum are buton sa trimiti poze hd... penibil in 2024 si nici nu e DEFAULT.
is sigur ca is multe alte idiotenii la ambele aplicatii... insa per total , ambele + RCS is depasite. auzi si tu 100 de mega file size... pai eu cum trimit un film 8k facut cu camera? il trimit la 240p?
nush? la imessage poti sa trimiti ORICE tip de fisier? sau te limiteaza la poze , filme , documente? daca vreau sa trimit un fisier *.dll ????? ma lasa? ca whats app nu are optiunea asta.
o aplicatie de mesaje pe internet ar trebuii sa poata MULT MULT mai mult.
Telegram poate sa trimita ORICE tip de fisier... la asta e superior. sper sa castige piata sa devina comun , sa scapam de monopolul apple meta.

Nu am sa discut partea estetica, ca e moot. Dar Telegram e mai rau decat ambele la capitolu asta, si e o parere destul de intalnita.

Poti sa trimiti orice tip de fisier.

Tu uiti ca in imessage poti sa trimiti direct linkuri din icloud.

Se integreaza direct cu o gramada de aplicatii (defin extensii).

Telegram iti vinde datele chiar si cu modelele de subscriptii. Telegram nu e end-to-end encrypted by default (trebuie sa pornesti secret chats).

Telegram a avut data breachuri foarte serioase.

Ca fapt divers, nimeni nu are monopol pe partea de appuri de messaging, poate folosesti cuvantul intr-un sens foarte metaforic.

View Postvrajitoruldinoz, on 15 martie 2024 - 02:15, said:

Problema cu Whatsapp si Android este ca au ca singura preocupara si metoda de a face bani datele tale. Adica daca e gratis, tu esti produsul.
Apple are alte metode de a face bani.
Asta aduce niste beneficii de intimitate si securitate care mie mi se par foarte valoroase.
Daca folosesti telefonul sa vorbesti cu 3 prieteni, sa te dai pe softpedia si sa joci candy crush te doare la basca de aceste preocupari.

Da, exact. Dar ar trebui sa-ti pese oricum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate