Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Predominanta IPhone vs Android pe tari etc

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
In Romania predomina IPhone, ziceti?

https://bigthink.com...droid-vs-apple/

Ca eu aveam ferma convingere ca nu... Sau imi scapa ceva? N-am citit tot, sa nu sariti.. U prea ma intereseaza subiectul, dar...

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
Pai citeste tot, sau macar primele paragrafe.

"they are based on a qualitative analysis of almost 350,000 tweets worldwide that presented positive, neutral, and negative attitudes toward Android and/or Apple."

Adica nu a intrebat nimeni pe nimeni ce telefon are, ci au luat la nimereala sute de mii de pareri de pe net si au tras o concluzie nu stiu cat de relevanta. Daca au gasit un mesaj "Nu-mi place Iphone", aia nu inseamna ca respectivul are Iphone si nu-i place, ci poate nici nu are telefon, dar lui nu-i place cum suna Iphone, asa ca nu-i place.
Deci irelevant, parerea mea.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred
In Romania cele mai vandute telefoane sunt de buget (mid-range) - intre 1500-2000 lei
Apple nu prea stie cu d'astea Posted Image

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011

 bai3tzash, on 30 iunie 2022 - 15:41, said:

Pai citeste tot, sau macar primele paragrafe.

"they are based on a qualitative analysis of almost 350,000 tweets worldwide that presented positive, neutral, and negative attitudes toward Android and/or Apple."

Adica nu a intrebat nimeni pe nimeni ce telefon are, ci au luat la nimereala sute de mii de pareri de pe net si au tras o concluzie nu stiu cat de relevanta. Daca au gasit un mesaj "Nu-mi place Iphone", aia nu inseamna ca respectivul are Iphone si nu-i place, ci poate nici nu are telefon, dar lui nu-i place cum suna Iphone, asa ca nu-i place.
Deci irelevant, parerea mea.
Corect. N-am citit decat pe diagonala diagonalei, dar credeam ca e ceva mai serios. Multumesc.

Edited by aaaa4567, 30 June 2022 - 16:06.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Vad Android in US si Japonia si iti spun direct ca e gresit.

In US e chiar o drama mare, ca aia putini cu Android se simt discriminati ca toata lumea foloseste iMessage (iPhone only) si ei n-au si bocesc la usa Apple sa le dea si lor ca toti prietenii auPosted Image

Edited by Lex404, 30 June 2022 - 17:04.


#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Este a nu stiu cata discutie Apple vs Android si tot asa.
Daca incepeti sa va atacati intre voi voi inchide discutia si voi trece la sanctiuni.
Spor la dezbatere!

#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Cre ca au inversat culorile. In America nu gasesti mai mult de 3 oameni cu Android.
Si in ro nu-s prea multi ifonisti din moment ce Apple nu are nici macar un magazin aici.
Algeria, Mali, Sudan, Somalia prefera iphone lol

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred ca lipsa magazinului oficial Apple este problema
Poti cumpara produse Apple si de la alti comercianti
Problema este pretul

#9
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 30.10.2017
Doar la generatia Z pentru ca acolo iphone-ul a reusit sa se impuna drept produs aspirational.

Am observat ca aia care prefera iphone-ul tind sa foloseasca argumente bazate mai degraba pe emotii decat pe fapte concrete. Bine, pe alocuri e si vina unor producatori de Android, cum era Samsung pe vremuri, sau Sony ca cere preturi nesimtite, plus ca si guvernul SUA da ban oricui deranjeaza (vezi Huawei, ZTE). Dar ma gandesc ca daca nu ai nevoie de multe functii pe un telefon, mai bine ia-ti ceva de 1000-1200 de lei si bucura-te de el. Flagship-urile in 2022 sunt pentru o anumita categorie de oameni, din punctul meu de vedere. N-ai nevoie de telefon de 5000 de lei doar ca sa te joci PUBG.

Edited by TrafalgarLaw, 30 June 2022 - 20:34.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Ba chiar pentru PUBG ai nevoie Posted Image

Problema la Apple e ca nu a stiut/ nu au vrut/ nu a incercat sa marketeze seria SE in pietele emergente si are aceiasi politica de marketing pe toata planeta.

Dar, overall, un iphone SE e mai ieftin dpdv economic decat orice alt telefon android fie el si de 500 de lei. Sunt multi factori la mijloc, dar unul foarte important e LTS (long term support), QA AppStore si faptul ca sunt telefoane construite bine dpdv calitativ. Un SE il poti tine 5 ani, un telefon de 500 de lei o sa il schimbi dupa un an daca faci ceva mai mult decat google si facebook pe el.

flagshipurile sunt toate scumpe indiferent de producator, dar apple nu e scump peste tot. de ex eu mi-am luat iPhone 13 pro max 256 cu 3500 lei in magazinul apple. 5th avenue chiar, cel mai frumos. Cum? Trade in cu 11 pro max, un telefon vechi de aproape 3 ani = 450 USD. fara stresul olx, neggocieri aiurea, etc.

Restul producatorilor (cu exceptia samsung in cateva zone) nu au chestia asta. cand ai nevoie de telefon nou, tre sa scoti banul intreg.

Edited by Lex404, 01 July 2022 - 21:10.


#11
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,670
  • Înscris: 09.11.2010
99% din populația României folosește Android. Telefoanele pe Android sunt mai ieftine. Merele sunt scumpe și sistemul nu este foarte apreciat.

#12
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Sistemul nu e apreciat ? Cum ai ajuns la concluzia asta ?

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Găsești aici, pe țări

https://worldpopulat...hare-by-country

 Autumn_Dream, on 17 ianuarie 2024 - 04:58, said:

99% din populația României folosește Android. Telefoanele pe Android sunt mai ieftine. Merele sunt scumpe și sistemul nu este foarte apreciat.

Procentul ăla există undeva, dar pentru iOS. Și e Coreea de Nord :D

Edited by caiuscorneliu, 17 January 2024 - 10:02.


#14
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 27.01.2020

View PostLex404, on 30 iunie 2022 - 17:04, said:

Vad Android in US si Japonia si iti spun direct ca e gresit.

In US e chiar o drama mare, ca aia putini cu Android se simt discriminati ca toata lumea foloseste iMessage (iPhone only) si ei n-au si bocesc la usa Apple sa le dea si lor ca toti prietenii auPosted Image

cat de mult nu vreau sa am prieteni ca is atat de batuti la cap sa mi dea mesaje sms in loc de whats app.

ma bucur ca in Europa whats app e la putere.

#15
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Conform Canalys, Top 5 vânzărtori de smartphone în România pe anul 2023 arată așa:
1) Samsung
2) Xiaomi
3) Apple
4) Lenovo (Motorola)
5) Oppo.

#16
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 04.12.2004

View PostShcherbina, on 18 februarie 2024 - 00:15, said:

cat de mult nu vreau sa am prieteni ca is atat de batuti la cap sa mi dea mesaje sms in loc de whats app.
ma bucur ca in Europa whats app e la putere.

iMessage  este un serviciu de mesagerie superior WA.  
Dacă ai Iphone și cunoștințele au la fel, WA este inutil.    Eu mi-am pus WA, un app pe care îl detest, doar de dragul prietenilor care nu au Iphone și sunt nevoiți să folosească WA.  
Un serviciu superior de mesagerie este Telegram, doar acesta oferă un plus față de iMess

#17
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 27.01.2020

View Postantic, on 01 martie 2024 - 09:09, said:

iMessage  este un serviciu de mesagerie superior WA.  
Dacă ai Iphone și cunoștințele au la fel, WA este inutil. Eu mi-am pus WA, un app pe care îl detest, doar de dragul prietenilor care nu au Iphone și sunt nevoiți să folosească WA.  
Un serviciu superior de mesagerie este Telegram, doar acesta oferă un plus față de iMess

imessage nu are cum sa fie superior WA sau telegram. prin simplul fapt ca nu e cross platform. si mai mult , faci din oameni normali , snobi care ii vad inferior pe cei care nu au iphone doar de dragul unui rahat de aplicatie.

telegram , WA , is pur si simplu peste orice imessage pt ca merg pe orice telefon.

#18
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 04.12.2004

View PostShcherbina, on 03 martie 2024 - 14:59, said:

imessage nu are cum sa fie superior WA sau telegram. prin simplul fapt ca nu e cross platform

Sunt utilizator,  folosesc toate aplicațiile de mai sus.
Ca funcționalitate,  integrare cu celelalte aplicații,  rapiditate,  intuitivitate,  calitatea imaginilor transmise,   este superior WA.  
La asta mă refer.

View PostShcherbina, on 03 martie 2024 - 14:59, said:

si mai mult , faci din oameni normali , snobi care ii vad inferior pe cei care nu au iphone doar de dragul unui rahat de aplicatie.

Este un punct de vedere subiectiv și cu un anumit bias  :)
Iphone este un telefon preferat de foarte mulți oameni și oadată intrat în ecosistemul Apple te înveți cu bine și cu simplitatea.
Nu se pune problema de snobism,  ci de a prefera un sistem de operare superior și sigur.

View PostShcherbina, on 03 martie 2024 - 14:59, said:

telegram , WA , is pur si simplu peste orice imessage pt ca merg pe orice telefon.

Dacă toți cei cu care schimbi mesaje au iMess,   nu mai ai nevoie de WA.    Doar dacă îți place să fii spionat și catalogat pentru a primi reclame fără număr.
Telegram este altceva, la un alt nivel.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate