Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Predominanta IPhone vs Android pe tari etc

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Ai uitat un pret, cat sa coste? Prespun ca gratis. Ca tu nu esti comunist ca Apple si ti se cuvine. Abonamentul cat sa fie? Aia care pun turnuri si care unoara servere si oamenii care lucreaza la asa ceva sa o faca din pasiunie?
Realizez acum ca de fapt problema ta cu Apple. E “comunist” in sensul ca nu iti da moaca tot ce vrei.

#74
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 24 martie 2024 - 17:55, said:

Ai uitat un pret, cat sa coste? Prespun ca gratis. Ca tu nu esti comunist ca Apple si ti se cuvine. Abonamentul cat sa fie? Aia care pun turnuri si care unoara servere si oamenii care lucreaza la asa ceva sa o faca din pasiunie?
Realizez acum ca de fapt problema ta cu Apple. E “comunist” in sensul ca nu iti da moaca tot ce vrei.

vb prostii ca esti hater de non apple.

platesc pe luna la google pt cloud storage , platesc abonament lunar pt telefonia mobila , platesc lunar prime... am platit si pt telefon... (nu putin)...

doar ca nu am dat banii la apple. am ales sa dau banii la altcineva. nu vreau nimic de la apple, altfel imi cumparam ceva de ei. nu stiu cum ai ajuns tu la aberatiile de mai sus?

apple poate sa mi dea si moca ca nu folosesc. si crede ma ca mi au dat... si tot nu am folosit. nu exista nici un produs apple sau serviciu apple pe care as vrea sa il folosesc. daca ar fi fost as fi folosit / cumparat.

referitor la pretul unei aplicatii de genul asta... nush cat as fi dispus sa dau... nu am stat sa ma gandesc. daca ar indeplinii cele 6 conditii de pe pagina anterioara , cred ca as fi dispus sa dau 12 lire pe an... gen 1 lira pe luna...

12 lire X sute de milioane de oameni... is bani destui pt a intretine servere in toata lumea... si asta e PE AN.. 12 lire pe an pt un serviciu de calitate cu encriptie buna si capabilitati bune... cum sa nu , as da.

atat cred eu ca ar merita un serviciu din asta. si as da banii astia strict pt ca nu stocheaza date personale si nu folosesc date personale , etc... mai mult nu cred ca as da... nu cred ca ar merita mai mult.

momentan , signal e zeu la encriptie si politica de stocare/citire a datelor , whats app e zeu la nr de utilizatori , telegram e zeu la transmis fisiere si imessage e zeu la calitatea video. insa nici una din aceste aplicatii nu e completa. TOATE au una sau mai multe probleme. apple e jeg ca e arogant si nu e multiplatforma , whats app e jeg la citirea datelor personale , telegram se lauda cu securitate ultra super duper si nu are mai deloc.

cat despre iphone vs android... apple is just overpriced garbage.

#75
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostShcherbina, on 23 martie 2024 - 19:36, said:


normal , pt ca apple a integrat sms si imessage in aceiasi aplicatie DIN ADINS.

Normal ca e dinadins. E una din chestiile misto facute de Apple, a fortat carrierii sa nu mai ceara bani pe mesaje.  Asta acum mult timp, peste 10 ani:
https://appleinsider...it_sms_business

Apple's free iMessage expected to undermine carriers' high-profit SMS business

Quote

imessage ar trebuii sa fie o aplicatie TOTAL separata. sa EVITE confuzia.

Nu multumesc, nu am nevoie de zeci de aplicatii de mesagerie ci doar una.

Quote

puterea de cumparare este si nu este legata de educatie si inteligenta. is prea multe exceptii ca sa faci o regula 100% precisa.

Este si nu este dar mai mult este.
Nu este o regula precisa dar este statistic corecta. Pana nu demult chinezii se inchinau la iphone, si in continuare chinezii cu bani si libertate (ma refer la Taiwan) folosesc Apple foarte mult. Chinezii din China sunt irelevanti, acolo decide PCC.

Quote

12 lire X sute de milioane de oameni... is bani destui pt a intretine servere in toata lumea...

Dat fiind ca aplicatia respectiva nu exista in forma dorita de tine, nu poti decat sa concluizonezi ca nu este renatabila. Ca daca ar fi, ar aparea maine, tehnologoia exista. Asa ca despre ce discutam aici?

#76
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 13.02.2024
Dimpotriva a facut carierii sa ia bani pe mms-uri ca aplicatia nu e una sms only ,  cum te-a prins ,te-a ars la mms !

#77
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Tu nu intelegi ca asta nu exista in SUA care e piata pentru care a fost conceput?

#78
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 13.02.2024
Tu nu intelegi ca pe mine ma intereseaza obiectele pe care le folosesc eu, unde le folosesc eu ?
Aia din sua sa zica merci la ue ca le-a dat usb-c si i-a scos din negura transferurilor de date la viteze din anii 2000 !

#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cred ca in anii 2000 trăiești tu, ca eu nu am mai legat un cablu la telefon de când era bunica fata.
Eu personal nu mă omor după USB C, mecanic e mai problematic decât Lightning, ceea ce e mă interesează în primul rând.

#80
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 26 martie 2024 - 09:39, said:

Eu cred ca in anii 2000 trăiești tu, ca eu nu am mai legat un cablu la telefon de când era bunica fata.
Eu personal nu mă omor după USB C, mecanic e mai problematic decât Lightning, ceea ce e mă interesează în primul rând.

Exact, nu am mai bagat un cablu in telefon (minus incarcare) de vreo 15 ani. Si pentru camera daca o vreau pe laptop folosesc continuity.

Mie mi se pare o idee buna sa avem toti un standard, dar ceea ce multi nu inteleg e ca e standard doar in forma

#81
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nici măcar de încărcare ca și ăla e wireless, doar dacă sunt pe undeva.

#82
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View PostShcherbina, on 24 martie 2024 - 16:32, said:

asta e bullshit. nu exista probleme de interconectare. e un serviciu pe internet. si cam atat. probleme interconectare , calitate , etc... e doar praf in ochi pt necunoscatori.

intradevar whats app are o calitate mai naspa la poze , video , video call. nu pt ca nu poate mai mult , ci pentru simplu motiv ca nu vor. de ce? pai is mai multe motive... insa in principiu , comprima pozele si video la greu ca sa ocupe mai putin spatiu pe serverele lor cand transmiti informatia. alt motiv e ca whats app e folosit SI pe telefoane mai vechi , in tari unde lumea nu is permite tehnologie de ultima generatie.

personal , eu is impotriva whats app la foto si video si file transfer. nu ma intereseaza de alte tari , etc... deabi acum , dupa multi ani , whats app poate sa trimita photo la rezolutie mare. insa nu e by default. tre sa stai sa setezi tu de fiecare data cand trimiti o poza sau video.

dupa cum am spus pe paginile anterioare. nici un serviciu nu ofera perfectiunea. insa multiplatforma ar trebuii sa fie obligatorie. nici imessage nu e cine stie ce , are multe limitari.

repet , un messenger decent in 2024 tre sa suporte urmatoarele:

1. end to end encription + nestocarea oricarei date personale. gen signal.
2. limita trimitere fisiere de minim 4gb.
3. posibilitate trimitere al ORICARUI tip de fisier , fie ca e jpg , txt , dll sau iso sau mai stiu eu ce... ORICE sa fie.
4. BY default trimitere poze si video in rezolutie nativa , fie ca e 2k , 4k , 200mp sau 1000mp.
5. posibilitate logare pe cel putin 10 20 computere in acelasi timp. gen cum are whats app acum ,insa din pacate doar pe 4 computere.
6. multiplatforma. android , ios , windows , linux , etc

astea ar trebuii sa fie niste cerinte minime in 2024. si nici un messenger nu le indeplineste pe toate.

cand vad limita de 100 de mega la multe aplicatii.... BLEAH!!!!!! sa se duca dracu cu 100 ai lor. de aia folosesc telegram in multe cazuri... daca vreau sa trimit un video 8k de cateva minute , clar nu pot sa il trimit pe whats app. limitari de dobitoci ce sunt.

cat despre video , cred ca momentan imessage e superior oricui. whats app comprima extrem de mult video , se vede ca in 2004 , asa de slab este... telegram si signal nu is cine stie ce mai bune.

cert e ca in 2024 , toate aplicatiile de mesagerie is depasite in un punct sau altul. toate au minusuri. si aici cred ca pierde whats app cel mai mult. ca au si de unde... ca il lideri de piata pe glob.

daca nu incep sa respecte cele 6 conditii de mai sus.... atunci or sa se duca in cap si ei.


Ideal ar fi ca asta sa fie un protocol deschis, nu o aplicatie. (cum e de exemplu mailul) Apoi fiecare vendor sa implementeze solutia lui de chat (preferabil sa suporte si VoIP + video call) folosind acest protocol, care sa poata comunica cu orice alta aplicatie/implementare a acelui protocol. Doar daca e o aplicatie cu un protocol propriu care sa suporte toate cerintele tale, tot nu ajungem departe, tot legat de un singur vendor ajungi.

Dar mai e mult pana departe si nu cred ca e in interesul niciunui producator sa implementeze asa ceva

Edited by flegma, 27 March 2024 - 13:33.


#83
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Vad ca au disparut multe postari, moderatorii de pe aici sunt prea zelosi pentru mine, nu e prima data, probabil pensionari. Facusem asta pentru Shcherbina ca m-a numit iSheep.

Attached File  bugdroid.jpg   106.43K   11 downloads

Cu asta va las, ca daca vroiam sa am o conversatie undeva ultra-cenzurat ma duceam in Coreea de Nord.

#84
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postflegma, on 27 martie 2024 - 13:31, said:

Ideal ar fi ca asta sa fie un protocol deschis, nu o aplicatie. (cum e de exemplu mailul) Apoi fiecare vendor sa implementeze solutia lui de chat (preferabil sa suporte si VoIP + video call) folosind acest protocol, care sa poata comunica cu orice alta aplicatie/implementare a acelui protocol. Doar daca e o aplicatie cu un protocol propriu care sa suporte toate cerintele tale, tot nu ajungem departe, tot legat de un singur vendor ajungi.

Dar mai e mult pana departe si nu cred ca e in interesul niciunui producator sa implementeze asa ceva

de acord. ar fi mai bine sa fie un protocol deschis pt toti.

nici una din firmele astea mari nu vad viitorul. pt mintea lor comunist limitata , 100 de MB e destul.

limita minima in 2024 ar trebuii sa fie 4gb si sa creasca in fiecare an cu 2gb pana cand ajung la 100GB si apoi sa fie nelimitat.

inca ceva. cine vinde telefon cu 64GB in 2024 sa se duca.... stiu ei unde. indiferent ca e android sau apple.

View PostYoyolaun, on 27 martie 2024 - 17:01, said:

Vad ca au disparut multe postari, moderatorii de pe aici sunt prea zelosi pentru mine, nu e prima data, probabil pensionari. Facusem asta pentru Shcherbina ca m-a numit iSheep.

bugdroid.jpg

Cu asta va las, ca daca vroiam sa am o conversatie undeva ultra-cenzurat ma duceam in Coreea de Nord.

ms de poza , apreciez. si indiferent cat de mult ne dam cap in cap pe un subiect sau altul , la sfarsitul zilei putem sa mergem la o bere. am pus si eu o poza... nush care esti tu... insa vorbind foarte serios , no hard feelings , e doar un topic online , fiecare are dreptul la propria opinie , fiecare are dreptul sa critice si numai idiotii ultra corectitudine politica se simt ofensati.

da , este cenzura mare pe Softpedia. de multe ori cenzura pe topicuri ce nu au legatura cu nimic politic , etc... deschisesem un topic pe aria de apple despre procesul initiat de departamentul de justitie din sua impotriva apple. stire care e adevarata. a fost inchis in cateva ore. O STIRE a fost stearsa... lol... e penibil , dar adevarat. cenzura e in floare.

Attached Files


Edited by Shcherbina, 27 March 2024 - 22:00.


#85
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Nu cred ca a fost sters ci probabil impreunat cu alt topic identic.

#86
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postvrajitoruldinoz, on 28 martie 2024 - 06:09, said:

Nu cred ca a fost sters ci probabil impreunat cu alt topic identic.

asa este.

#87
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 25 martie 2024 - 18:55, a scris:

Chinezii din China sunt irelevanti, acolo decide PCC.


Trăiești în lumea ta dacă crezi că ăia sunt irelevanți. Dimpotrivă, ăia sunt cei mai relevanți și da, decid singuri și cine își permite își cam ia iPhone.

#88
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Sunt irelevanți in statistica preferințelor pentru ca nu-s o piața liberă. Plus chestia cu naționalismul.

#89
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMo_su, on 25 martie 2024 - 21:04, said:

Dimpotriva a facut carierii sa ia bani pe mms-uri ca aplicatia nu e una sms only ,  cum te-a prins ,te-a ars la mms !

in setarile aplicatiei exista optiunea de a dezactiva mms.

#90
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Post_-livio-_, on 18 aprilie 2024 - 07:35, said:


in setarile aplicatiei exista optiunea de a dezactiva mms.

si atunci cum primesti poza in imessage de la cineva care are android? ca daca nu aveti amandoi o aplicatie comuna , nu se poate.

e asa de mare snobismul , aroganta si ingamfarea apple incat sa impiedice un user de andoid sa trimita un mms? asa de disperati sunt?

solutia? whats app , telegram , signal , etc... dupa cum spuneam si spuneam si spuneam... o aplicatie multiplatforma.

timpul snobismului apple a trecut... a venit timpul judecatii si amendelor imense impotriva apple pt monopol , atitrust , etc....

According to the latest data, Android dominates the global smartphone market with a 70.69% share, while iPhone (iOS) has a 28.58% market share.13 Mar 2024

Android are peste dublu cota de piata in lume. si sa nu uitam ca in china huawei are sistem operare propriu... dar si ala e un android modificat... 70% cota de piata vs 30% e clar diferenta imensa.

de ce are andoid asa cota? pt ca e un SO liber , e un so care merge de la firma la firma , atinge multe piete si preferinte. niciodata ios nu o sa ajunga favorit. nimeni nu vrea comunism de Cupertino.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate