Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

De ce vrem să fim bogați?

* - - - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
376 răspunsuri în acest subiect

#235
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.956
  • Înscris: 21.06.2016

View Postlupini, on 20 iulie 2022 - 00:59, said:


Contribuie, adică aduc fericirea, că asta înseamnă a contribui.

Nu, "aduc" prepune o relatie bijectiva, de exclusivitate.
Insemna ca daca ai bani automat esti fericit fals, si daca nu ai automat esti nefericit,
Multe lucruri contribuie la fericire si nefeicire, unele mult mai mult decit banii, mai ales cind vorbim de o anume, fixa, cantitate de bani.

#236
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.893
  • Înscris: 15.06.2007

View Postro_explorer, on 19 iulie 2022 - 14:15, said:


Aia nu e intrebare, ala e delir.
Cand o sa am in exces am sa iti platesc un curs de educatie financiara. Pana atunci insa, am suficient pentru mine si familia mea, fiind fericiti fara a fi bogati.

Ca si @Tsu, nu dau de pomana nimanui.

Tu si tsu aveti in comun faptul ca v-ati emancipat peste hotare. Macar tsu' s-a intors in tara. Tu doar pe froum.



View Postlupini, on 19 iulie 2022 - 01:44, said:



. Ăia cu adevărat stupizi spuneau că vor să intre în procentul acela de 1 % al bogaților care controlează 40 % din toată averea lumii. Da, aceia sunt cu adevărat limitați. Dar 10 milioane e un obiectiv realizabil, cel puțin în lumea euro-atlantico-japonezo-sud-coreeano-taiwanezo-australiană.

Eu cred ca nu poti ajunge bogat daca iti platesti  TOATE taxele si impozitele.
Cred ca bogatia aia extrema si obscena se poate atinge numai prin "scurtaturi" pe care oamenii cinstiti nu le stiu sau nu le-au descoperit.
Cele mai mari corporatii din lume se folosesc de paradisurile fiscale pentru a eluda plata taxelor. Fraierimea multa plateste taxe la stat aproape jumate din ce produce. Bogatii nu platesc nimic, pentru ca sunt protejati de oamenii din sistem.  Secretul bancar este un subiect tabu.

Pe de alta parte, avem homo sovieticus, la est, idealul lor este ca in bancul ala cu romanii din cazanul din iad. Nici unul nu a reusit sa iasa afara, pentru ca atunci cand unul se urca pe margine, alti 10 il trageau inapoi. Asta ca o aluzie la progresul economic.  

Tind sa cred ca roexplorer este "bogat" dupa stadardele romanesti, dar average joe prin anturajul in care traieste.



#237
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.893
  • Înscris: 15.06.2007
Astazi cand am parcat in fata portii, mi-a atras atentia o masina rosie decapotabila, dupa linii cred ca era un lamborghini. Cred ca prima "reactie"  fost sa ma uit la placutele de inmatriculare si apoi sa vad ce bibelou era oe locul din dreapta. (Deobicei tiganii vin vara in oras cu exotice sa etaleze valorea).  Adica ma asteptam sa fie acolo o mimoza o dama de consumatie, ceva botoxat pana la refuz, o caricatura. Dar nu, erau doi indivizi, masina avea numere d'alea de sămsar de germania, care sunt valabile cateva zile.  Macar nu bubuiau manele din masina. Al doilea gand care mi-a trecut prin minte, a fost: pff ce kkt am vazut? De ce si-ar lua cineva asa o masina inutila, care mai si costa cat o casa cu piscina.  Zgomotoasa ca un camion defect, ca maimuta de la volan cand a oprit la coltul strazii la semafor, a inceput sa ambaleze motorul care pocnea ca niste petarde. Oau, a deranjat toata strada, ca sa se stie ca maimuta e maimuta. Ii dorim bafta la gropile din oras..

Editat de tfmercedez, 20 iulie 2022 - 04:19.


#238
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.956
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Cred ca bogatia aia extrema si obscena se poate atinge numai prin "scurtaturi" pe care oamenii cinstiti nu le stiu sau nu le-au descoperit.

N-are nici o treaba. Taxele sunt o consecinta a bogatiei, nu o cauza a ei.

#239
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.893
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 20 iulie 2022 - 05:21, said:



N-are nici o treaba. Taxele sunt o consecinta a bogatiei, nu o cauza a ei.

Probabil nici coruptia n-are nici o treaba cu bogatia dupa criteriile tale.

#240
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.065
  • Înscris: 20.10.2015

View Postlupini, on 20 iulie 2022 - 00:59, said:

Te cred. Îi cred pe toţi care spun asta. Posted Image

Să renunţe la ele şi să devină pustnici. Dar...

Pe tine degetul mic de la piciorul stang te face fericit?

Daca nu, renunta la el, amputeaza-l!

Cam asta e nivelul tau in discutia asta. Adica pur si simplu copil de 6 ani

#241
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 20 iulie 2022 - 04:01, said:

Tu si tsu aveti in comun faptul ca v-ati emancipat peste hotare. Macar tsu' s-a intors in tara. Tu doar pe froum.
WTF a fost asta? Ce treaba are asta cu subiectul? Frustrarile tale ma lasă rece.

View Posttfmercedez, on 20 iulie 2022 - 04:17, said:

.... dupa linii cred ca era un lamborghini....
Eu zic sa faci ceva cu frustrarile alea ca îți afectează calitatea vieții.

#242
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.956
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 20 iulie 2022 - 07:31, said:


Probabil nici coruptia n-are nici o treaba cu bogatia dupa criteriile tale.

Depinde de țara. In Rusia și Africa cea mai mare parte din bogăție e făcută prin corupție. In Suedia procentul e mult mai mic.

#243
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Un posibil răspuns la întrebarea topicului este:

https://economie.hot...sau-moldova.htm

#244
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.378
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAlbastruIndigo, on 20 iulie 2022 - 01:22, said:

Bani poate face oricine,

dar cand mai traieste si se bucura de toate daca tot alearga dupa ei?

Banii mulţi nu-i nu poate face oricine, că dacă ar fi aşa, Lumea ar fi bogată. Acesta e motivul pentru care doar 1 % din bogaţi, controlează o mare parte din economia lumii...nicidecum 90 %.

Întrebarea ta e una care seamănă cu următoarea pe care o auzim des: "ce rost are ca omul să fie bogat, că oricum nu poate lua cu el nimic după moarte ?!"

Iniţial e o întrebare retorică destul de corectă. Însă, analizând foarte atent, vedem că după moarte nu ia cu el în mormânt, ci lasă celor dragi rămas în viaţă, ce a agonisit ! Cine a strâns mult, lasă mult, cine puiţin...puţin va lăsa !





View PostTsunnnami, on 20 iulie 2022 - 08:21, said:

Pe tine degetul mic de la piciorul stang te face fericit?

Daca nu, renunta la el, amputeaza-l!

Da, evident că degetul mic sau mare de la piciorul...stâng ("din mijloc" era să scriu Posted Image), mă face fericit. Toate degetele mele mă fac fericit. Aş fi distrus fără unul dintre ele. De asta nu dau curs cererii tale. Posted Image

Nimeni nu poate renunţa la ceea ce-l face fericit. Şi se vede cum au răspuns cei de aici pe care i-am provocat să renunţe la bani. Posted Image





View Posttfmercedez, on 20 iulie 2022 - 04:01, said:

Eu cred ca nu poti ajunge bogat daca iti platesti  TOATE taxele si impozitele.
Cred ca bogatia aia extrema si obscena se poate atinge numai prin "scurtaturi" pe care oamenii cinstiti nu le stiu sau nu le-au descoperit.

Exact aşa cred şi eu ! "Poveştile americane de succes" sunt ambalaje frumoase pentru speranţele populaţiei.





View PostAlbastruIndigo, on 20 iulie 2022 - 01:22, said:

Banii sunt doar ceea ce sunt, o moneda de schimb, Care nu-ti garanteaza nimic in viata.

O vorbă din bătrâni spune că: "Uşile se deschid mai repede cu bani, decât cu chei !" Ehh şi câtă dreptate a avut cel ce-a spus, atunci când a spus, oriunde a spus !

Editat de lupini, 20 iulie 2022 - 14:55.


#245
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Posthorny_hornet, on 27 iunie 2022 - 10:21, said:

Presiunea socială e mare să reușești în viață și dacă nu, te arunci în fața trenului ca unii japonezi. Deci, societatea ne manipulează, dar societatea suntem chiar noi, noi îi împingem de pe bloc, în mod inconștient, noi ne împingem unii pe alții să vrem mai mult, să ne doară eșecul.

Dacă am fi fost majoritatea ca tine, specia noastră nu mai cobora din pom.

Altfel pentru noi care vrem bogăție, viața e frumoasa. Familia fericită, copiii au tot ce le trebuie.
Forță de muncă sa fie ca nu există motive sa ne plângem.

#246
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.893
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcosmin_235423, on 20 iulie 2022 - 15:20, said:



Dacă am fi fost majoritatea ca tine, specia noastră nu mai cobora din pom.

Altfel pentru noi care vrem bogăție, viața e frumoasa. Familia fericită, copiii au tot ce le trebuie.
Forță de muncă sa fie ca nu există motive sa ne plângem.
da.. si odata cu bogatia individuala, creste si amprenta de carbon (emisiile de CO2 in atmosfera datorate consumului de cobustibili fosili), si toata lumea are de suferit, mai putin bogatii care stau la clima sa se duc cu avionul acolo unde este racoare.

Economia actuala are la baza petrolul, gazele si carbunii din pamant.
Scoateti din ecuatie combustibilii fosili complet, si o sa va vina sa va urcati inapoi in pom.

Editat de tfmercedez, 20 iulie 2022 - 15:42.


#247
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.011
  • Înscris: 16.09.2014

View Postlupini, on 20 iulie 2022 - 14:55, said:

ci lasă celor dragi rămas în viaţă, ce a agonisit !

Iar pe patul de moarte va realiza ca nu banii sunt cei mai pretiosi. Ci timpul pe care, in goana dupa bani, NU l-a petrecut cu cei dragi. Ce realizare mareata! :)

#248
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Posttfmercedez, on 20 iulie 2022 - 15:41, said:

da.. si odata cu bogatia individuala, creste si amprenta de carbon (emisiile de CO2 in atmosfera datorate consumului de cobustibili fosili)

Pana și dinozaurii rad de ideiile astea specifice copiilor preșcolari, fani Captain Planet

#249
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu râd de dinozaurii care nu înțeleg lumea în care trăiesc.

#250
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.065
  • Înscris: 20.10.2015

View Postro_explorer, on 20 iulie 2022 - 16:00, said:

Eu râd de dinozaurii care nu înțeleg lumea în care trăiesc.

Eu intotdeauna ma bucur cand vad unu mai slab de inger decat sunt eu

#251
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.893
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcosmin_235423, on 20 iulie 2022 - 15:57, said:



Pana și dinozaurii rad de ideiile astea specifice copiilor preșcolari, fani Captain Planet
ti-ai putea imagina o lume in care toti africanii, chinezii si indienii  sa aibe o masina , sa mearga cu avionul in concedii?  N-ar ajunge tot petrolul din lume ca sa austina inca 4 miliarde de oameni cu stilul de viata occidental.

Editat de tfmercedez, 20 iulie 2022 - 19:43.


#252
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View Postlupini, on 19 iulie 2022 - 03:27, said:



Cine nu are nevoie de ei, să mi-i dea mie pe toți ! Posted Image

E cea mai bună demonstrație dacă banii fac fericit sau nefericit pe cineva.


Nu e nici o demonstrație, e o propunere cretină.

Banii îndeplinesc niste roluri, să asigure un nivel de siguranță și confort, dar cam atât, nu garantează nimic.

Cât de fericit o fi fost Steve Jobs, miliardar fiind, când a aflat că moare în 6 luni ?
Ar fi dat dracu toate miliardele, doar pt a fi sănătos ?

Țiriac, dacă ar avea de ales, să piardă toată averea, dar să aibă 25 de ani, ce ar alege ?

Ești unul care crede că banii rezolvă tot, probabil pt că resimți lipsa lor, însă de la un anumit nivel in sus banii nu mai pot rezolva nimic, alte lucruri devin mai importante.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate