Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Cazul Roe vs. Wade din SUA a fost anulat. Dreptul la avort poate fi acum interzis de un stat din SUA fara a incalca Constitutia.

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1014 replies to this topic

#991
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021

 asiodf, on 16 noiembrie 2022 - 15:06, said:



.
Faceti-va voi comunele voastre cum au preotii bisericile lor, traiti voi in comunitarism-egalitarism, dati exemplu la restu' lumii, si apoi discutam.

Eu tot nu înțeleg cine sunt acei "voi" cu care te cerți tu. Pe cine ai auzit tu sa promoveze comunismul, egalitarismul, colectivismul și alte aberații?
Te cam cerți cu oameni de paie pe care singur i-ai construit.

Edited by KiloW, 16 November 2022 - 15:38.


#992
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006

 asiodf, on 16 noiembrie 2022 - 15:06, said:

luam o viata
Clar. Dar ai idee cate bacterii ucizi cand te speli pe maini? Si daca prinzi o tenie sper sa nu iei deparazitare, doar e viu parazitul si Dumnezeu a creat si iubeste toate fiintele sale.
Sper ca esti si vegan, porcii au un intelect superior unui embrion si noi le dam genocid doar pentru ca au gust bun.

Sterila discutie, doar ma amuz putin de extremistii religiosi ca tine.

#993
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

 Mizu, on 16 noiembrie 2022 - 16:28, said:

Clar. Dar ai idee cate bacterii ucizi cand te speli pe maini? Si daca prinzi o tenie sper sa nu iei deparazitare, doar e viu parazitul si Dumnezeu a creat si iubeste toate fiintele sale.
Sper ca esti si vegan, porcii au un intelect superior unui embrion si noi le dam genocid doar pentru ca au gust bun.

Pt ca o viata de OM este egala cu o bacterie, nu?  Esti sanatos la cap? Cui ii pasa de parazitii din capul tau ?

#994
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Pai tu ai zis ca din momentul in care apare ADN nou ala e o persoana. ADN nou apare in momentul fertilizarii oului, deci imi pierd vremea cu tine. Daca tu consideri o celula ca fiind o persoana nu stiu ce as mai putea zice.

#995
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

 Atreides7, on 16 noiembrie 2022 - 15:26, said:

Mda, un ovul fecundat intr-o eprubeta la care dupa 5 minute i s-a varsat continutul la chiuveta cica era o persoana acolo...

Depersonalizarea si dezumanizarea inamicului sunt tactici vechi si bine impamantenite. Un gardian catre alt gardian: era un evreu si l-am varsat in cuptor, cica era o persoana acolo hihihi ?!?

Deci voi vreti sa expandati definitiile cuvintelor care va convin dar o persoana nu e persoana decat dupa 18 ani pentru ca motive dar casatoria poate fi intre 100 de persoane pentru ca de ce nu.

#996
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,587
  • Înscris: 28.07.2008
No bun, ca nu consider continutul unei eprubete drept persoana cica am dezumanizat inamicul...Posted Image Posted Image
Colegu, esti cam crizat de cateva pagini, vezi sa nu iti plesneasca ceva, fa o plimbare, ia un ceai calmant

#997
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

 Mizu, on 16 noiembrie 2022 - 16:28, said:

Clar. Dar ai idee cate bacterii ucizi cand te speli pe maini? Si daca prinzi o tenie sper sa nu iei deparazitare, doar e viu parazitul si Dumnezeu a creat si iubeste toate fiintele sale.
Sper ca esti si vegan, porcii au un intelect superior unui embrion si noi le dam genocid doar pentru ca au gust bun.

Sterila discutie, doar ma amuz putin de extremistii religiosi ca tine.

Ai uitat de șobolani și gândaci. Îți dai seama ce genocid se va face cu gândacii dacă o să-i și mâncăm, după ce că îi gazăm sistematic...

#998
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://i.imgur.com/fK26mMw.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

N-au trecut 5 luni de la decizia asta si deja a aparut un film cu nume mari: Elizabeth Banks, Sigourney Weaver, Kate Mara, etc.

A married woman with an unwanted pregnancy lives in a time in America where she can't get a legal abortion and works with a group of suburban women to find help.

Asteptam si filmul din cealalta viziune, probabil va fi unul cu tematica crestina si il scot de Craciun.

Edited by Mizu, 16 November 2022 - 20:04.


#999
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021
4 3 2 1 varianta Hollywood! :D

#1000
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 KiloW, on 16 noiembrie 2022 - 15:38, said:

Eu tot nu înțeleg cine sunt acei "voi" cu care te cerți tu. Pe cine ai auzit tu sa promoveze comunismul, egalitarismul, colectivismul și alte aberații?
Te cam cerți cu oameni de paie pe care singur i-ai construit.

ibram x kendi

Autor american care spune: singurul remediu pentru discriminarea din trecut este discriminarea din prezent.

#1001
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

 Atreides7, on 16 noiembrie 2022 - 18:35, said:

No bun, ca nu consider continutul unei eprubete drept persoana cica am dezumanizat inamicul...Posted Image Posted Image
Colegu, esti cam crizat de cateva pagini, vezi sa nu iti plesneasca ceva, fa o plimbare, ia un ceai calmant

Stai să inteleg, incerci prin a doua propozitie să o decredibilizezi complet pe prima? Că ai reusit, nu de alta.....


Deci tu nu depersonalizezi, nu, nu,  iar apoi incepi sa ma faci nebun ca am alte pareri. OKI DOKI. Posted Image

 sorin40, on 16 noiembrie 2022 - 19:30, said:

Ai uitat de șobolani și gândaci. Îți dai seama ce genocid se va face cu gândacii dacă o să-i și mâncăm, după ce că îi gazăm sistematic...

Iti dai seama ca el foloseste cuvinte pe care nu le intelege, nu incearca nimeni sa elimine porcii de pe fata pamantului sau macar dintr-un anumit areal. Poate prin Australia ca specie invaziva...nush.

#1002
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006
Eu folosesc cuvinte pe care nu le inteleg?

Vezi aici

#1003
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007

 Atreides7, on 16 noiembrie 2022 - 15:26, said:

Oricum, cred ca orice discutie pe tema avortului ar trebui sa se limiteze la intrebarea- Il cresti tu??
Eu zic ca orice discutie pe tema avortului ar trebui sa inceapa de la ''suntem in anul 2022 si exista o multime de metode contraceptive extrem de eficace''

Ce faceti voi aici e doar activism politic de cea mai joasa speta!

Repet, suntem in 2022, nu in 1973 ( Roe vs Wade).

Ce imi e neclar, oare discut cu oameni care chiar habar nu au de chestiile astea sau totusi stiu, insa fisa postului le impune sa faca astfel de postari? :habarnam:

#1004
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,587
  • Înscris: 28.07.2008

 Karhu, on 17 noiembrie 2022 - 16:52, said:

Eu zic ca orice discutie pe tema avortului ar trebui sa inceapa de la ''suntem in anul 2022 si exista o multime de metode contraceptive extrem de eficace''

Ce faceti voi aici e doar activism politic de cea mai joasa speta!

Repet, suntem in 2022, nu in 1973 ( Roe vs Wade).

Ce imi e neclar, oare discut cu oameni care chiar habar nu au de chestiile astea sau totusi stiu, insa fisa postului le impune sa faca astfel de postari? Posted Image

Avand in vedere ca mai mult sau mai putin in toata Europa,( poti sa o denumesti cum vrei,extremist comunista, sorosista, sexomarxista, plm si alte etichete puse de conservatori cu mintile imbacsite de prejudecati, autoerijati in etaloane si factori decizionali) e permis si legal avortul pana la un anumit termen al sarcinii, intrebarile ar trebui sa ti le pui in oglinda, si cea cu josnicia si cea cu prezenta in 2022
Chiar azi, ultima tara din Europa care nu permitea avortul, Malta, l-a legalizat.
La solutii contraceptive eficace ca cea a vasectomiei vad ca nu va ingramaditi, cel putin unul din vocile voastre , Mike Neamtu, nu recurge pentru ca nu e transexual Posted Image

Intrebarea e fundamentala, alfa si omega, Il cresti tu??

#1005
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

 Karhu, on 17 noiembrie 2022 - 16:52, said:

Ce imi e neclar, oare discut cu oameni care chiar habar nu au de chestiile astea sau totusi stiu, insa fisa postului le impune sa faca astfel de postari? Posted Image

Cred ca pot sa iti raspund la neclaritate. Nu e vorba nici de nestiinta nici de fisa postului, e vorba de apartenenta la o religie seculara.

#1006
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Atreides7, on 17 noiembrie 2022 - 20:19, said:

Avand in vedere ca mai mult sau mai putin in toata Europa,( poti sa o denumesti cum vrei,extremist comunista, sorosista, sexomarxista, plm si alte etichete puse de conservatori cu mintile imbacsite de prejudecati, autoerijati in etaloane si factori decizionali) e permis si legal avortul pana la un anumit termen al sarcinii, intrebarile ar trebui sa ti le pui in oglinda, si cea cu josnicia si cea cu prezenta in 2022
Chiar azi, ultima tara din Europa care nu permitea avortul, Malta, l-a legalizat.
La solutii contraceptive eficace ca cea a vasectomiei vad ca nu va ingramaditi, cel putin unul din vocile voastre , Mike Neamtu, nu recurge pentru ca nu e transexual Posted Image

Intrebarea e fundamentala, alfa si omega, Il cresti tu??

Nu e vorba de cine il creste. Ci despre faptul ca avortul, implica o anume procedura medicala. Cu cat astepti mai mult, cu atat e mai greu. N-are legatura cu religia.

Asa ca, extremele astea, pro-choice implicand avortul in orice stadiu al perioadei de gestatie si pro-life vorbind despre banarea completa a avortului, in realitate, nu reprezinta mai pe nimeni. E suficient primul trimestru....Cati oameni sunt care fac avort dupa primul trimestru ? M-am uitat in Canada, acolo, din cate am vazut, avortul este permis in orice stadiu.

https://www.arcc-cda...n-in-canada.pdf

Uite aici datele...

Edited by jimi91, 17 November 2022 - 23:13.


#1007
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Karhu, on 17 noiembrie 2022 - 16:52, said:

Eu zic ca orice discutie pe tema avortului ar trebui sa inceapa de la ''suntem in anul 2022 si exista o multime de metode contraceptive extrem de eficace''

Ce faceti voi aici e doar activism politic de cea mai joasa speta!

Repet, suntem in 2022, nu in 1973 ( Roe vs Wade).

Ce imi e neclar, oare discut cu oameni care chiar habar nu au de chestiile astea sau totusi stiu, insa fisa postului le impune sa faca astfel de postari? Posted Image

Softpedia nu e foarte populat si nici nu are demografia necesara (tineri).
Activismul e pentru activisti in primul rand, nu pentru persoanele care ei spun ca le-ar reprezenta.

Conflictul respectiv aduce click-uri...asta vrea lumea sa vada. Deci, trebuie sa alegi o pozitie...cu cat e mai tembela pozitia, cu atat atragi mai mult trafic. Similar cu asistentele lui Capatos sau emisiunea lui Diaconescu. Aduci prosti, tampiti, nebuni care fac circ.

Politicile respective sunt mai mult la nivel de barfa.

Edited by jimi91, 17 November 2022 - 23:28.


#1008
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,852
  • Înscris: 10.12.2006

 Karhu, on 17 noiembrie 2022 - 16:52, said:

Eu zic ca orice discutie pe tema avortului ar trebui sa inceapa de la ''suntem in anul 2022 si exista o multime de metode contraceptive extrem de eficace''
Eu zic ca ar trebui mai degraba sa inceapa de la https://cidsr.md/ro/...ul-vietii-sale/

Mai avem si cazuri din astea:

Femeia a fost spitalizată în a 22-a săptămână a sarcinii, după survenirea prematură a amnioreei (ruperea lichidului amniotic). Atunci, medicii au confirmat că fătul avea defecte și că erau puține șanse ca sarcina să fie dusă la capăt, însă au refuzat să întrerupă sarcina pentru a salva viața femeii, pentru că noile legi anti-avort interzic avortul în aceste circumstanțe. Ulterior, fătul a murit în timpul tratamentului, iar femeia a făcut septicemie și a murit și ea la mai puțin de 24 de ore.
Citește mai mult la: https://www.digi24.r...iologic-1723397
Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate