Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Cazul Roe vs. Wade din SUA a fost anulat. Dreptul la avort poate fi acum interzis de un stat din SUA fara a incalca Constitutia.

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1014 replies to this topic

#721
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Mă mir că nu m-am gândit până acum ca până ce și interdicția pentru avort ar putea avea legătură și ea tot cu sexul și fricile și fantasmele sexuale.
Care frici și fantasme sexuale sunt atât de prezente la conservatori, care văd peste tot violuri, orgii, pericole sexuale etc.


"De ce mulți americani de ambele genuri doresc interzicerea avorturilor? Să fie vorba oare despre sanctitatea vieții, grija față de fătul nenăscut, religie, patriarhat? Răspunsul s-ar putea să vină din cu totul altă parte. E vorba despre sex.

Michael Bang Petersen este profesor la Universitatea din Aarhus și studiază efectele adaptărilor evoluționiste ale minții umane asupra politicii moderne. El argumentează că atitudinea vine dintr-o strategie egoist-rațională a anumitor oameni pentru atingerea propriilor scopuri sexuale prin constrângerea celorlalți membri ai societății".



Din ce am înțeles din acel studiu din 2018, e vorba despre:

- autoritarismul de dreapta (AD), care delegă controlul asupra alegerilor de viață unei autorități tradiționale
- libertățile sexuale constituie o amenințare pt indivizii care investesc masiv (chiar dacă fals) în relațiile de lungă durată
- absența sau reducerea libertăților sexuale scade riscul de a fi abandonat de partener
- oamenii cu scor înalt AD preferă parteneri caracterizați prin castitate și fără experiență sexuală
- cei cu scor AD înalt promovează o societate fără libertate sexuală, pt a-și mări cantitatea de parteneri disponibili care sunt asa cum și-i doresc.
- controlul sexualității = protejarea strategiei proprii de sexualitate restrânsă + creșterea ofertei de parteneri aproape de cum și-i doresc

- nu e vorba doar de avort, aceeași logică se aplică la contracepție, educație sexuală etc

Edited by Chayah, 04 July 2022 - 11:48.


#722
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,593
  • Înscris: 28.07.2008
sunt cam offtopic motivatiile astea constient sub/inconstiente, dar da, cam asa stau lucrurile. Exemplul cel mai elocvent fiind circumcizia feminina

#723
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

View PostChayah, on 04 iulie 2022 - 11:36, said:

Mă mir că nu m-am gândit până acum ca până ce și interdicția pentru avort ar putea avea legătură și ea tot cu sexul și fricile și fantasmele sexuale.
Care frici și fantasme sexuale sunt atât de prezente la conservatori, care văd peste tot violuri, orgii, pericole sexuale etc.

Aaa, da, linia de atac "teoria conspiratiei". Ahem. OK. Sa incepem:


Cate decenii a fost Jeffery Epstein numita teoria conspiratiei ... pana sa nu mai fie ?

De cati (zeci) de ani se zvonea de Harvey Weinstein ?

Nici nu mai zic de plevusca gen Michael Jackson.

Si in nici un caz nu se incearca sistematic introducerea grooming-ului in scoli. Nu nu.

Hai bro, mai zi de fantasme, ia zi s-a sinucis Epstein ? Sa vedem acuma in ce fantasme crezi tu ?

Ghislaine Maxwell condamnata la 20 de ani de puscarie pentru trafic de minori,  dar fara sa se zica CUI i-a traficat.  Primul traficant fara destinatie probabil din istoria lumii.

#724
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Dumneavoastră sunteți secretarul privat al lui Papahagi?

#725
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

View PostAtreides7, on 04 iulie 2022 - 11:31, said:

cu camionu nu poti sa intri la etaj in viteza in mai multe sali de clasa una dupa alta

Nisa: 86 de morti.  Ce nevoie ai de etaje cand toata lumea e la parter ?

Nici un atac la nici o scoala nu a facut atat de multe victime, poate nici jumate.

Despre ce vorbim ?

#726
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,593
  • Înscris: 28.07.2008
Despre ce naiba vorbesti acolo, asiodf?

#727
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostAtreides7, on 04 iulie 2022 - 13:26, said:

Despre ce naiba vorbesti acolo, asiodf?

Vrea sa demonstreze ca e ok să deții arme și sa înveți copiii de la 7-8 ani sa le folosească. Există întotdeauna ceva de apărat cu pușcoiu.

#728
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,131
  • Înscris: 03.12.2005

View PostChayah, on 04 iulie 2022 - 11:36, said:

Mă mir că nu m-am gândit până acum ca până ce și interdicția pentru avort ar putea avea legătură și ea tot cu sexul și fricile și fantasmele sexuale.
Care frici și fantasme sexuale sunt atât de prezente la conservatori, care văd peste tot violuri, orgii, pericole sexuale etc.


"De ce mulți americani de ambele genuri doresc interzicerea avorturilor? Să fie vorba oare despre sanctitatea vieții, grija față de fătul nenăscut, religie, patriarhat? Răspunsul s-ar putea să vină din cu totul altă parte. E vorba despre sex.

Michael Bang Petersen este profesor la Universitatea din Aarhus și studiază efectele adaptărilor evoluționiste ale minții umane asupra politicii moderne. El argumentează că atitudinea vine dintr-o strategie egoist-rațională a anumitor oameni pentru atingerea propriilor scopuri sexuale prin constrângerea celorlalți membri ai societății".



Din ce am înțeles din acel studiu din 2018, e vorba despre:

- autoritarismul de dreapta (AD), care delegă controlul asupra alegerilor de viață unei autorități tradiționale
- libertățile sexuale constituie o amenințare pt indivizii care investesc masiv (chiar dacă fals) în relațiile de lungă durată
- absența sau reducerea libertăților sexuale scade riscul de a fi abandonat de partener
- oamenii cu scor înalt AD preferă parteneri caracterizați prin castitate și fără experiență sexuală
- cei cu scor AD înalt promovează o societate fără libertate sexuală, pt a-și mări cantitatea de parteneri disponibili care sunt asa cum și-i doresc.
- controlul sexualității = protejarea strategiei proprii de sexualitate restrânsă + creșterea ofertei de parteneri aproape de cum și-i doresc

- nu e vorba doar de avort, aceeași logică se aplică la contracepție, educație sexuală etc

nu cred ca e vorba doar de autoritarii de dreapta, comportamente de-aste se intalnesc si stanga autoritara.

cred ca mai degraba: "to some men, the thought of women having sex (with someone who's not them) is a very scary thing" (am uitat unde l-am auzit)

#729
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Asa este, da. Dar se întâlnesc probabil mai des la personalitățile de tip conservator.

#730
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011
Despre oamenii super cinstiti  si onesti care cer interzicerea camioanelor, pe motiv ca sunt ucigase, exact ca si armele. Am dat exemplu Nisa.

View PostChayah, on 04 iulie 2022 - 13:30, said:

Vrea sa demonstreze ca e ok să deții arme și sa înveți copiii de la 7-8 ani sa le folosească. Există întotdeauna ceva de apărat cu pușcoiu.

Si nu numai ca eu am zis ca copiii trebuie sa detina si sa foloseasca arme, dar am zis ca e bine sa mananci si carne de copil.

Ce altceva imi mai bagi in gura ?

#731
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,317
  • Înscris: 05.08.2015

View Posttakillya, on 04 iulie 2022 - 13:30, said:

cred ca mai degraba: "to some men, the thought of women having sex (with someone who's not them) is a very scary thing" (am uitat unde l-am auzit)

meah

o femeia care avorteaza este, teoretic, disponibila pentru imperechere mai devreme decat una care duce sarcina la bun sfarsit si alapteaza

apoi, de ce ai insista ca o femeie sa duca la bun sfarsit sarcina conceputa cu alt mascul?

doar ca femelei tale sa nu-i vina idei?

n-as pune prea mult pret pe studiile si analizele antropo-psiho-pupu ale astora...

eu cred ca rata de infidelitati si avorturi este relativ constanta, indiferent de constrangerile / libertatile culturale sau sociale

Edited by Mount_Yerrmom, 04 July 2022 - 14:00.


#732
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,593
  • Înscris: 28.07.2008

View Postasiodf, on 04 iulie 2022 - 13:34, said:

Despre oamenii super cinstiti  si onesti care cer interzicerea camioanelor, pe motiv ca sunt ucigase, exact ca si armele. Am dat exemplu Nisa.

deschide domne topic separat, si eu as fi interesat sa discutam cat de oropsiti sunt americanii ca nu li se permite la liber achizitia de Javelin, Stinger, NLAW

#733
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,131
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMount_Yerrmom, on 04 iulie 2022 - 13:57, said:

meah

nu stiu ce sa zic, (parerea mea e ca) barbatii intototdeauna au incercat sa controleze sexualitatea/reproducerea femeilor prin orice mod posibil, cum ar fi si limitarea acessului la contraceptive si avort.
in mintea unora, liberalizarea sexuala a femeii (odata cu inventia contraceptivelor ) a fost primul pas spre distrugerea societatii.  
sunt unii pe care daca ii intrebi : "de ce a cazut imperiul Roman?" o sa iti raspunda inevitabil "ca the gays and the women" Posted Image

Edited by takillya, 04 July 2022 - 14:20.


#734
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,593
  • Înscris: 28.07.2008

View Postasiodf, on 04 iulie 2022 - 13:25, said:


Nisa: 86 de morti.  Ce nevoie ai de etaje cand toata lumea e la parter ?

Nici un atac la nici o scoala nu a facut atat de multe victime, poate nici jumate.

Despre ce vorbim ?
Nu vrei sa vorbim strict de Hiroshima si Nagasaki, ca ia uite domne cate victime? asta ca sa minimalizam si ridiculizam orice altceva armat?

#735
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 12.09.2011

View PostAtreides7, on 04 iulie 2022 - 11:31, said:

Da, e vorba de niste oameni, eu zic totusi ca armele ajuta. Mult. Mult de tot.  Cu drujba nu poti sa omori de la 30 m distanta, cu camionu nu poti sa intri la etaj in viteza in mai multe sali de clasa una dupa alta

View PostAtreides7, on 04 iulie 2022 - 14:00, said:

deschide domne topic separat

Am reparat eu pentru tine:

View PostFrom 04 iulie 2022 - 14:14:

barbatii intototdeauna au incercat sa controleze sexualitatea/reproducerea femeilor

mintea unora, liberalizarea sexuala a femeii (odata cu inventia contraceptivelor ) a fost primul pas spre distrugerea societatii.

Am niste vesti socante, socante. Femeile nu se reproduc singure.

#736
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,317
  • Înscris: 05.08.2015

View Posttakillya, on 04 iulie 2022 - 14:14, said:

nu stiu ce sa zic, (parerea mea e ca) barbatii intototdeauna au incercat sa controleze sexualitatea/reproducerea femeilor prin orice mod posibil, cum ar fi si limitarea acessului la contraceptive si avort.
in mintea unora, liberalizarea sexuala a femeii (odata cu inventia contraceptivelor ) a fost primul pas spre distrugerea societatii.  
sunt unii pe care daca ii intrebi : "de ce a cazut imperiul Roman?" o sa iti raspunda inevitabil "ca the gays and the women" Posted Image

as pedala pe chestia asta daca n-ai avea un procent important de femei, egal cu cel de barbati probabil, care sustin acelasi lucru

si ajungem la self-hating-women... pe bune?

explicatia prin sex mi se pare primitiva

Edited by Mount_Yerrmom, 04 July 2022 - 14:31.


#737
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,593
  • Înscris: 28.07.2008

View Postasiodf, on 04 iulie 2022 - 14:28, said:


Am niste vesti socante, socante. Femeile nu se reproduc singure.
Sper sa nu te darame cutremurarea. Exista banci de sperma si cu placerea sunt autonome

#738
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostMount_Yerrmom, on 04 iulie 2022 - 13:57, said:




n-as pune prea mult pret pe studiile si analizele antropo-psiho-pupu ale astora...


Uneori sunt niște speculații de nedescris, alteori sunt pur și simplu chestii indisponibile analizei conștiente.
Sau se mai poate să fie printre motivele conștiente, dar ținute foarte bine pentru sine.
Dacă vine unul cu concepte precum "spirit de sacrificiu, altruism, respectarea feminității și a maternității, asumarea bărbăției reale, dragostea de viață" câți ii vor da dreptate cu obrajii imbujorati de exaltare și câți vor crede că vorbește din cele mai egoiste motive?

Ca să exemplific: "uneori iti place de cineva pentru ca are un corp superb, dar sunt destule mecanisme care sa ascunda asta atat de propria conștiență cât și de discursul public. Toti suntem ipocriti, si deseori nu ne dam seama pentru ca ipocrizia merge cel mai bine cand te inseli pe tine insuti primul."


View PostMount_Yerrmom, on 04 iulie 2022 - 14:30, said:


explicatia prin sex mi se pare primitiva

Inconștientul e cea mai primitivă structură pe care o avem, dar ne conduce viețile like crazy, fie că suntem dispuși să acceptăm asta sau nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate