Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Lista Contoare electrice prosumator friendly

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#73
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
se poate confirma ca bidirectionalele CERT3-E sunt toate "prosumer friendly" sau mai sunt si unele cu setari diferite si deci trebuiesc testate si confirmat individual?

Edited by stoianalin, 29 May 2023 - 15:06.


#74
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
CERT3-E este prietenos. Îl am eu.

#75
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
am "primit" si eu unul ieri, dar mai dureaza pana schimb instalatia casei pe trifazat (implica o renovare si ceva autorizatii de la primarie la care mai trebuie lucrat)
probabil am fost printre primii prosumatori ce au cerut trecere de la monofazat la trifazat, pastrand sistemul fotovoltaic monofazat

#76
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Al meu e cert1, nu stiu cum lucreaza si nici nu pot testa inca. E pus in 2018 de e-distributie Muntenia care in prezent pune contori aem.

#77
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007
La mine e-distributie Muntenia au montat luna trecuta contoare CERT3-E, atat pentru facturare cat si pentru statistica ( al doilea, in cutie).
Se pare ca sunt 'prietenoase'.

#78
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Si acest model pare "prietenos". DEER Prahova.

Attached Files



#79
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

View Postlexraz, on 08 iunie 2023 - 16:26, said:

Si acest model pare "prietenos". DEER Prahova.

Este vectorial, am primit si eu acelasi contor f recent.
L'am probat tinand in dezechilibru o faza timp de o ora, pe 2 faze injectam in retea, si pe o faza luam din retea 1 KW.
Am luat indexul si inainte de test si dupa, si nu s'a modificat deloc pe 180.
Mai zicea cineva pe facebook ca orice contor pe care scrie DLMS reprezinta suma fazelor, nu am cum sa verific asta, pt mine testul pe care l'am facut e foarte concludent.

Edited by Radu18-, 09 June 2023 - 22:17.


#80
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Da, exact acelasi test l-am facut si eu insa pentru cateva ore, cu ajutorul unui incalzitor de terasa de 2.400W. Am resit sa duc terasa la 38,3°C. Posted Image

Contorul este Hexing HXE310 si este vectorial, face "net metering".

Attached Files


Edited by lexraz, 10 June 2023 - 00:47.


#81
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am o nelamurire. Daca invertorul meu Huawei SUN2000-12-20KTL-M2, nu stie sa imparta productia/consumul pe faze (bransament trifazat), am "noroc" cu contorul care este CERT 3, ca ma "salveaza" si nu fac injecie in retea cu toate ca am si consum? Intreb deoarece in curand voi deveni prosumator si vreau sa stiu daca mai pot modifica ceva la instalatie, sau cum fac sa consum cat mai mult din PV si sa consum cat mai putin din retea. Bine, cred ca asta este problema oricarui prosumator, mai ales dupa ce devine unul, fiindca inainte nu prea se gandeste la asa ceva, cel putin eu unu', nu.

#82
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Personal, nu am inteles intrebarea, o poti formula mai clar?

#83
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006

View Postlexraz, on 11 iunie 2023 - 22:54, said:

Personal, nu am inteles intrebarea, o poti formula mai clar?

Din cate am inteles, invertorul meu Huawei SUN2000-12-20KTL-M2, nu stie sa imparta productia la consumul casei daca sunt faze diferite.
Poate contorul (CERT 3), sa blocheze injectia in retea, chiar daca eu am consum in casa, si iau din retea? Adica sa fac si injectie si consum in/din retea.
De exemplu, FV produc 10 kw, eu am consum in casa de 8 kw. Invertorul nu stie sa egalizeze cele 2 valori, asa ca ia 5 kw din FV si 3 kw din retea. In acelasi timp "baga" in retea surplusul de 5 kw.
Poate contorul sa "rezolve" problema? Sa ia din FV 8 kw, bage in retea 2 kw si sa nu i-a din retea nimic.
Sper ca m-am facut inteles.

#84
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Invertoarele Huawei impart productia pe cele trei faze, corect? Deci in cazul tau sa zicem, 12 kWh inseamna 4 kWh pe fiecare faza.
Contoarele distribuitorului nu "blocheaza" nimic, au programat un algoritm dupa care calculeaza consumul si injectia. Cele "prietenoase" calculeaza un total al injectiei si un total al consumul si daca injectia echivaleaza cu consumul din retea nu inregistreaza nimic, ramane acelasi index.
Ca exemplu, invertorul trimite 4 kWh pe fiecare faza dar consumi pe faza L1 6 kWh si nimic pe celelalte 2. Contorul va inregistra injectie 6kWh (8 injectati - 2 consumati).
Un contor neprietenos va inregistra atat consum din retea de 2 kWh cat si injectie de 8 kWh.

Exemplul tau nu este realist, probabil nu ai inteles exact cum imparte invertorul productia pe faze. Aici apare problema, din faptul ca imparte productia in mod egal pe faze si nu ca nu ar sti unde sa trimita productia pentru consumul casei. Impartind productia in mod egal exista posibilitatea, mai ales cand nu este soare si productia este mica, ca desi productia totala a sistemului sa depaseasca necesarul casei, datorita faptului ca una din faze are un consum mai mare decat ce ii este atribuit, sa apara pe contor atat pinjectie cat si consum.

Sper ca am fost relativ clar, desi nu-s convins. Posted Image

Rezumand, nu prea poti face nimic, daca e contorul prietenos e ok, daca nu poti incera sa soliciti schimbarea lui dar posibil vei primi unul la fel.

Depinde insa si de furnizor, e posibil la unii furnizori sa nu conteze daca este sau nu prietenos contorul si sa faca furnizorul acest "net metering" pe factura lunara (consum 500, injectie 400, de plata 100).

#85
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Deci ........Daca invertorul imparte egal consumul pe cele 3 faze, dar eu pe o faza consum mai mult decat imi da invertorul, atunci eu trebuie sa iau diferenta din retea? Iar sa zicem ca pe o alta faza, daca eu nu consum cat imi da invertorul, diferenta se duce in retea, ca injectie? Aici nu prea inteleg eu cum functioneaza. Adica eu fac si injectie si consum in acelasi timp, dar contorul "smart" nu inregistreaza, sau ma rog calculeaza ..... si inregistreaza doar diferentele. Am inteles corect?

Unde pot vedea marca contoarului? Fereastra din BMPT s-a matuit si nu se mai vede nici indexul.
Pe site-ul e-distributie la informatii POD, apare la marca contor GIST 5/100A 3 x 230(400) V. E ok?

Edited by bluebilly, 11 June 2023 - 23:42.


#86
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022

View Postbluebilly, on 11 iunie 2023 - 23:36, said:

eu pe o faza consum mai mult decat imi da invertorul, atunci eu trebuie sa iau diferenta din retea?
Da.

View Postbluebilly, on 11 iunie 2023 - 23:36, said:

Iar sa zicem ca pe o alta faza, daca eu nu consum cat imi da invertorul, diferenta se duce in retea, ca injectie?
Da.

View Postbluebilly, on 11 iunie 2023 - 23:36, said:

Adica eu fac si injectie si consum in acelasi timp, dar contorul "smart" nu inregistreaza, sau ma rog calculeaza ..... si inregistreaza doar diferentele. Am inteles corect?
Vezi postul #44 din acest topic.
https://forum.softpe...6#entry29681353

View Postbluebilly, on 11 iunie 2023 - 23:36, said:

Unde pot vedea marca contoarului? Fereastra din BMPT s-a matuit si nu se mai vede nici indexul.
Pe site-ul e-distributie la informatii POD, apare la marca contor GIST 5/100A 3 x 230(400) V. E ok?
Producatorul contorului ar trebui sa apara si pe bonul de miscare contor primit la montarea acestuia.
GIST 5/100A 3 x 230(400) V n-am idee ce algoritm foloseste.

#87
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
La mine apare tot asa cu GIST5 ... si e CERT1 2017.

View PostRadu18-, on 09 iunie 2023 - 22:13, said:

Este vectorial, am primit si eu acelasi contor f recent.
L'am probat tinand in dezechilibru o faza timp de o ora, pe 2 faze injectam in retea, si pe o faza luam din retea 1 KW.
Am luat indexul si inainte de test si dupa, si nu s'a modificat deloc pe 180.
Mai zicea cineva pe facebook ca orice contor pe care scrie DLMS reprezinta suma fazelor, nu am cum sa verific asta, pt mine testul pe care l'am facut e foarte concludent.
DLMS (Device Language Message Specification) are legatura cu modul de comunicatie, nu cu modul de calcul al energiei.

Edited by camsonat, 12 June 2023 - 11:23.


#88
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
si la mine apare acel GIST5, dar defapt contorul era un CERM1 - 2020
inca nu au schimbat in sistem pe noul CERT3-E 2022 ce a fost montat acum 2 saptamani

#89
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am verificat bonul de miscare, si apare CERM3 2021, dar eu am bransament trifazat. Cred ca a gresit cel care a completat, ar trebui sa fie CERT3.

#90
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Vezi că sticla aia (capacul de la BMPT) se scoate prin exterior. Odată scoasă, o poți curata și pune la loc. Și, cu ea scoasă, poți să vezi model contor. Daca vrei sa faci teste sa vezi cat de prietenos e contorul, pune un consumator de 1-2-3 kw, mai mare decât produce sistemul in acel moment/3, și vezi ce înregistrează la 1.8.0 și la 2.8.0 (ultimul daca e activat).
Daca e prietenos, la un consum de ex de 4kw pe L1 și o producție de 3kw total, 1.8.0 va înregistra +1khw (daca testul merge o ora), și 2.8.0 nimic.
Daca e neprietenos, va înregistra +3kwh la 1.8.0 și +2kwh la 2.8.0

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate