Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lista Contoare electrice prosumator friendly

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
mvochin

mvochin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2007

 Adm, on 22 iunie 2022 - 11:52, said:

Nume contor CESR3-E OM.756
- Tip: trifazat (masurare semidirecta sau directa)
- Are index 2.8.0 DA
- Observatii: pt a intra in meniul 2, unde se afla 2.8.0 trebuie tinut apasat 5-10s pe butonul galben.

1.jpg 2.jpg

Nume contor CERT3-E 2021 OM.767
- Tip: trifazat (masurare semidirecta sau directa)
- Are index 2.8.0 DA
- Observatii: pt a intra in meniul 2, unde se afla 2.8.0 trebuie tinut apasat 5-10s pe butonul galben.

contor_om767.jpg

Nu trebuie schimbat pt a deveni prosumator

https://autocitiri.r...ente-trifazate/

Salutare, nu este clar din topic daca CERT3-E 2021 OM.767 face net metering? A testat cineva sau poate furniza specificatiile?

#38
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu ai specificatii nicaieri.
Speram ca e ok, fiind acelasi producator.

#39
AlexTRU

AlexTRU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2023
Buna,

Mi s-a instalat contorul ITRON ACE6000 in urma cerererii de a deveni prosumator la Delgaz Grid.
Am gasit un manual unde sunt descrise modalitatile de calcul a puterii: Aritmetic/vectorial. Pentru vectorial au 4 algoritmi de calcul edscrisi la pag 22-24.
Va rog sa imi transmiteti care considerati ca ar fi cel mai indicat algoritm pentru prosumator.

Multumesc!

Attached Files



#40
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 AlexTRU, on 16 ianuarie 2023 - 10:58, said:

Va rog sa imi transmiteti care considerati ca ar fi cel mai indicat algoritm pentru prosumator.
Algo1

#41
AlexTRU

AlexTRU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2023
Multumesc!

 aditupopa, on 29 octombrie 2022 - 17:55, said:




Actaris a fost achizitionat in 2007 de ITRON. Vezi daca te ajuta documentatia de la ITRON adaugata de mine pe acest topic.

Spor!

Edited by Dany_Darke, 17 January 2023 - 16:28.


#42
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Am o intrebare de noob legata de net-metering . Se da un consumator de 7kW, si un invertor de 5kW. Sa presupunem ca acest consumator trage 7kW, iar invertorul produce si injecteaza 5kW. Pentru simplificare, nu mai sunt si alti consumatori. Ce se intampla pe un bransament monofazat? Cosumatorul trage din retea 7kW, iar invertorul injecteaza cu 5kW? Sau, consumatorul trage 5kW din invertor, si 2kW din retea? Banuiesc ca, contorul prosumator-friendly cu net-metering va inregistra un consum de 2kWh, daca consumul este timp de o ora.

#43
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Pe un bransament monofazat, conceptele de "net metering" si "prosumator-friendly", in sensul in care au fost discutate pe acest topic, sunt complet irelevante.
Discutiile sunt relevante numai la bransament trifazat.

In cazul monofazat, consumatorul de 7 kW trage 5 kW din invertor si 2 kW din retea, iar dupa o ora contorul de retea inregistreaza 2 kWh.

#44
AlexTRU

AlexTRU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2023

 kolfleading, on 17 ianuarie 2023 - 22:43, said:


In cazul monofazat, consumatorul de 7 kW trage 5 kW din invertor si 2 kW din retea, iar dupa o ora contorul de retea inregistreaza 2 kWh.

Subscriu, chiar daca ai copiat de la Kirchhoff.... Posted Image


Iar in cazul sistemelor trifazate, incercam sa obtinem acelasi lucru ca si prosumatori.

Cred ca urmatoarele fraze din manualul contorului ITRON ACE6000 sunt elocvente pentru a clarifica diferenta dintre un contor "bun" si unul "mai putin bun" pentru prosumator:

Cantitatea de energie măsurată metrologic pe fază va fi procesată conform cu patru moduri numite algo1, algo2, algo3, algo4, în scopul calculării energiei însumate.

Se da urmatorul caz:
(consum) Ph1=10wh Ph2= 8wh Ph3= 12wh
(injectie) Ph1=3wh Ph2=17wh Ph3=5wh

Q: Care este cantitatea de energie inregistrata de contor in registrii 1.8.0 (consum) si 2.8.0 (injectie)?

A: Folosind formulele de calcul pentru fiecare algoritm descris in manual obtinem urmatoarele valori (in cazul unui prosumator cu putere instalata pana in 200kW si compensare cantitativa):

ALGO1: pe 1.8.0 vom inregistra 5 iar pe 2.8.0 vom inregistra 0 => Prosumatorul plateste cei 5Wh catre furnizor
ALGO2: pe 1.8.0 vom inregistra 30 iar pe 2.8.0 vom inregistra 0 => Prosumatorul plateste 30Wh catre furnizor cu toate ca el de fapt a consumat doar 5Wh.
ALGO3: pe 1.8.0 vom inregistra 30 iar pe 2.8.0 vom inregistra 25 => Furnizorul face compensarea cantitativa intre energia consumata si energia injectata (30-25=5), iar prosumatorul plateste cei 5Wh catre furnizor. (In acest caz rezultatul pare a fi cel corect, doar ca cei 25 Wh de pe indexul 2.8.0 nu au ajuns niciodata in reteaua publica ci au fost consumati instantaneu)
ALGO4: pe 1.8.0 vom inregistra 55 iar pe 2.8.0 vom inregistra 25 => Furnizorul face compensarea cantitativa intre energia consumata si energia injectata (55-25=30), iar prosumatorul plateste cei 30Wh catre furnizor, chiar daca el a consumat doar 5Wh.

De aici putem observa ca diferentele dintre modurile de calcul a energiei insumate si inregistrate de contor variaza pe o plaja foarte mare, chiar daca masura efectiva pe fiecare faza este facuta corect, metrologic.

Putem concluziona ca acest contor este "bun" sau "mai putin bun" in functie de agoritmul de calcul parametrizat.

Sper ca m-am facut inteles si am clarificat aspectele cat mai multor persoane.

Zile-nsorite!

#45
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 AlexTRU, on 18 ianuarie 2023 - 09:33, said:

Putem concluziona ca acest contor este "bun" sau "mai putin bun" in functie de agoritmul de calcul parametrizat.
Indubitabil.

#46
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Stie cineva cum face Sanxing S34U18? Am unul instalat la serviciu unde sunt prosumator si probabil ca tot asa ceva se va instala si la mine, vad ca e la moda marca asta la distributie Medias.

#47
cost82el

cost82el

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.07.2007

 AlexTRU, on 16 ianuarie 2023 - 10:58, said:

Buna,

Mi s-a instalat contorul ITRON ACE6000 in urma cerererii de a deveni prosumator la Delgaz Grid.
Am gasit un manual unde sunt descrise modalitatile de calcul a puterii: Aritmetic/vectorial. Pentru vectorial au 4 algoritmi de calcul edscrisi la pag 22-24.
Va rog sa imi transmiteti care considerati ca ar fi cel mai indicat algoritm pentru prosumator.

Multumesc!

Acest contor face suma vectorială?

#48
Alezandru

Alezandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 17.03.2004

 mvochin, on 05 ianuarie 2023 - 18:19, said:


Salutare, nu este clar din topic daca CERT3-E 2021 OM.767 face net metering? A testat cineva sau poate furniza specificatiile?

S-a aflat daca varianta CERT3-E 2021 (sau 2022 in cazul meu) OM.767 face net metering?
Multumesc!

#49
AlexTRU

AlexTRU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2023

 cost82el, on 29 ianuarie 2023 - 15:04, said:

Acest contor face suma vectorială?


Depinde pe ce Algoritm este setat. Pana acum mie nu mi-au raspuns cei de la Delgaz la intrebare. O sa insist sa obtin un raspuns.
Am descris algoritmii intr-o postare ulterioara.

#50
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

 Alezandru, on 29 ianuarie 2023 - 15:09, said:


S-a aflat daca varianta CERT3-E 2021 (sau 2022 in cazul meu) OM.767 face net metering?
Multumesc!
Cel mai safe este sa testezi, pana la urma.

Intr-o zi cu soare, cu productie mare, pui un consumator mare pe o faza (peste productia pe o faza) si vezi daca se misca index 1.8.0.
Faci experimentul de la ora fixa, citesti dupa o ora indexurile 1.8.0, 280 si smartmeter.
O masina electrica ce incarca pe o faza 32a e cel mai bun consumator, ca e controlabil.

O reglezi la 16A => 230 x 16 = 3.6 kW
produci X kW PV => Y =  X/3 kW/faza, iar Y trebuie sa fie mai mic de 3.6 kW

Adica productia pe o faza trebuie sa fie mai mica decat consumul pe acea faza.
In fct de masina si sistem PV te joci cu cifrele.

Daca contorul tine cu tine, dupa o ora index 1.8.0 este neschimbat, iar 2.8.0 a crescut.
Daca contorul NU tine cu tine, dupa o ora index 1.8.0 si 2.8.0 au crescut impreuna.

#51
AlexTRU

AlexTRU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2023

 AlexTRU, on 30 ianuarie 2023 - 13:08, said:



Depinde pe ce Algoritm este setat. Pana acum mie nu mi-au raspuns cei de la Delgaz la intrebare. O sa insist sa obtin un raspuns.
Am descris algoritmii intr-o postare ulterioara.


A venit si raspunsul Delgaz:

"Bună ziua, Urmare a situației semnalate de dumneavoastră, înregistrată în Delgaz Grid SA cu nr. xXXXXX/30.01.2023, privind locul de consum YYYY, vă comunicam referitor la tipul de contor ACE6000 utilizat in relația cu consumatorul, că acest tip de contor utilizează modul "ALGO3" cu măsurarea și înregistrarea indecșilor de energie activă și reactivă în ambele sensuri. Mentionăm faptul că toate contoarele de energie electrică utilizate în tranzacțiile comerciale de către Delgaz Grid SA, în calitate de operator de distribuție al energiei electrice, respectă prevederile Codului de măsurare a energiei electrice aprobat prin Ord.103/2015 ANRE, respectiv măsoară și înregistrează indexuri de energie activă și reactivă în ambele sensuri. Vă mulțumim si vă asiguram de colaborarea noastră!"

#52
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019

 AlexTRU, on 18 ianuarie 2023 - 09:33, said:


Se da urmatorul caz:
(consum) Ph1=10wh Ph2= 8wh Ph3= 12wh
(injectie) Ph1=3wh Ph2=17wh Ph3=5wh

ALGO3: pe 1.8.0 vom inregistra 30 iar pe 2.8.0 vom inregistra 25 => Furnizorul face compensarea cantitativa intre energia consumata si energia injectata (30-25=5), iar prosumatorul plateste cei 5Wh catre furnizor. (In acest caz rezultatul pare a fi cel corect, doar ca cei 25 Wh de pe indexul 2.8.0 nu au ajuns niciodata in reteaua publica ci au fost consumati instantaneu)


Nu inteleg cum ti se pare tie ca acest aloritm este unul care sa te avantajeze. Poate nu intelegi, dar daca contorul inregistreaza valori in 1.8.0 si 2.8.0, atunci vei plati pentru consumul din 1.8.0 la prima factura, si vei incasa productia din 2.8.0 la sfantu' asteapta.

LE: In cazul in care nu am fost explicit, furnizorul te va factura consumul din index 1.8.0, inclusiv taxe de transport (care in cazul HE atarna mai greu la pretul final pentru kwh), si tot furnizorul iti va returna sub forma de credit cantitarea de energie injectata x valoare unitate energie activa. Nu iti va compensa consumul cu productia, cat timp ambele indexuri inregistreaza valori.

#53
AlexTRU

AlexTRU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.01.2023

 anothertwo, on 13 februarie 2023 - 18:43, said:


Nu inteleg cum ti se pare tie ca acest aloritm este unul care sa te avantajeze. Poate nu intelegi, dar daca contorul inregistreaza valori in 1.8.0 si 2.8.0, atunci vei plati pentru consumul din 1.8.0 la prima factura, si vei incasa productia din 2.8.0 la sfantu' asteapta.

LE: In cazul in care nu am fost explicit, furnizorul te va factura consumul din index 1.8.0, inclusiv taxe de transport (care in cazul HE atarna mai greu la pretul final pentru kwh), si tot furnizorul iti va returna sub forma de credit cantitarea de energie injectata x valoare unitate energie activa. Nu iti va compensa consumul cu productia, cat timp ambele indexuri inregistreaza valori.


Buna,

Eu consider ca avantajos pentru orice prosumator este ALGO1, nu ALGO3. Nu am zis nicaieri ca mi se pare avantajos ALGO3, ci doar ca DELGAZ a raspuns si au zis ca e setat ALGO3 pe contorul meu. Acum caut jurisprudenta si incerc sa fac o adresa catre ANRE, astfel incat sa cer la DELGAZ sa schimbe Algoritmul din ALGO3 in ALGO1.

Am vazut ca mai sunt ceva initiative de adrese facute catre ANRE pe acest subiect, care au fost tratate cu superficialitate, astfel ma gandesc sa imi construiesc o adresa foarte solida si bine justificata, astfel incat sa primesc un raspuns cat mai coerent de care sa ma pot folosi.

Daca mai este cineva care are alte informatii despre aceasta situatie si vrea sa impartaseasca, e binevenit.

Multumesc!

#54
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Am concluzionat dintr-o postare de a ta, de mai sus, citez:

ALGO3: pe 1.8.0 vom inregistra 30 iar pe 2.8.0 vom inregistra 25 => Furnizorul face compensarea cantitativa intre energia consumata si energia injectata (30-25=5), iar prosumatorul plateste cei 5Wh catre furnizor. (In acest caz rezultatul pare a fi cel corect, doar ca cei 25 Wh de pe indexul 2.8.0 nu au ajuns niciodata in reteaua publica ci au fost consumati instantaneu

Concluzia de la final a lăsat de înțeles că nu ai înțeles cum contorizează ALGO3.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate