Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa batraneasca readusa la viata

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Casa este in com Leordeni, Judetul Arges. Din fata casei pana acolo fac aprox 1h si sunt vreo 90 km.

Am cumparat-o in ideea de a avea unde petrece weekend-urile si a ne relaxa. Nu vreau sa ma apuc de legumicultura, agricultura, etc.

Legat de casa, vreau sa fac strictul necesar pentru a putea petrece o noapte acolo. In idea asta am inceput sa schimb acoperisul de tigla cu  unul mai usor, de tabla.

Tabla aleasa este una cu folie antiumezeala lipita pe partea din spate. Am ales-o pentru ca nu mai trebuie sa fac astereala la acoperis si mai economisesc la materiale chiar daca este putin mai scumpa.

Structura acoperisului, chiar daca arata lemnul putin vechi este de esenta tare (fag) si este mai rezistent decat lemnul cu care as inlocui. Asta mi-au confirmat 2 mesteri care au venit sa vada lucrarea. Trebuie inlocuit doar punctual unde au aparut crapaturi.

Urmatorul pas este sa fac o baie functionala. In ideea asta am ales sa ma racordez la canalizare + apa. Nu vreau sa ma leg la cap cu put, hidrofor, pompe, fose, activatori, etc.

Baia va fi realizata intr-o camera deja existenta din casa. Voi pune poze cand ajung in acel punct.

Legat de pret, sa zicem ca am dat cat dau unii pe-un Duster Comfort nou. Decat sa bag banii intr-o tabla m-am ales cu un loc unde pot petrece un weekend si care va fi acolo si peste 50 de ani.

#20
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Casa aia e ca un tanc. Posted Image Sa o stapanesti sanatos!  Posted Image

#21
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
este mult 90km!
P.S. Daca nu vrei sa spui simplu cat a costat casa, nu spune, dar este josnic sa o dai cotita ca la Pitesti :)

#22
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmarius2k, on 07 iunie 2022 - 12:49, said:

[...]
P.S. Daca nu vrei sa spui simplu cat a costat casa, nu spune, dar este josnic sa o dai cotita ca la Pitesti Posted Image

Eu cred ca tu folosesti cuvinte pe care nu le intelegi!

josnic ?!?
josnic = abject, decazut, infam, mizerabil, marsav, nemernic, netrebnic, ticalos ... ca sa stii!
https://dexonline.ro/definitie/josnic

Edited by DIY, 07 June 2022 - 13:19.


#23
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ce te-a atras la acel loc de te-ai dus așa departe de apartament ? Și noi am făcut greșeala de a renova casa bunicilor aflată la vre.o 70 km de apartament în speranța că o vom folosi in weekenduri. După câțiva ani am renunțat la idee tocmai datorita distantei și am cumpărat un teren la 12 km unde ne.am ridicat o mica căsuța din lemn de aproximativ 26 mp pe care am cheltuit cam 6 mii de euro, ridicata împreună cu sotia ,cu gradina-livada,foișor cu grătar, apa-curent-panouri-sera pentru a avea unde să ieșim în weekenduri. Pe viitor în functie de cum vor decurge lucrurile intenționăm să ridicăm și o casa. Acum cu preturile astea nu prea îți mai vine sa te apuci de ceva. Noi preferam sa stam in banca noastră și sa ne bucuram de puținul pe care îl avem. Cine se hazardează pe nebuneala asta cel mai probabil va avea regrete după o bucată de timp.

#24
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postmarius2k, on 07 iunie 2022 - 12:49, said:

este mult 90km!
P.S. Daca nu vrei sa spui simplu cat a costat casa, nu spune, dar este josnic sa o dai cotita ca la Pitesti Posted Image


muieti-s posmagii - ai grija sa nu ajungi si tu unde a ajuns eroul lui Creanga

Attached Files



#25
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Casa mea este la 104 km de apartament. Fix, pe drumul cel mai scurt. Fiind inspre munte, mai am spre casa 3 varinate, deci 4 in total. Cu alte cuvinte nu depind de vreme sau vremuri.
Pentru ca putem lucra de acasa, suntem aici din martie (eu) pana in noiembrie-decembrie (tot eu - cand fac tuica). Sotia sta mai putin cu cate o luna, ca-i femeie si nu vreau sa  tin in frig (inca mi-e draga  Posted Image). In casa nu e frig, dar daca casa e mare nu incalzesti tot ca nu merita si pentru cineva nascut/crescut la bloc sa treaca dintr-o camera calda intr-una rece nu-i tocmai usor.
Astea-s aspecte pentru initiator... Plus apa... care se raceste enorm spre iarna, iar consumul la boiler creste destul de mult.
Dar, o sa constatati ca iarna drumurile din sate se dezapezesc mai repede decat cele din Bucuresti, ca nu exista balti interminabile si ca in general, infrastructura este mult mai buna. Daca esti si langa un oras, cum sunt eu (la 6 km) ai acces la marketuri. Desi, pe zi ce trece constat ca exista o serie intreaga de produse cu exact acelasi pret (exceptie bauturile din alcool).
In concluzie, sunt plusuri si minusuri.

Edited by adip1962, 07 June 2022 - 15:01.


#26
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postmarss1, on 07 iunie 2022 - 08:50, said:

Casa este in com Leordeni, Judetul Arges. Din fata casei pana acolo fac aprox 1h si sunt vreo 90 km.
Am cumparat-o in ideea de a avea unde petrece weekend-urile si a ne relaxa. Nu vreau sa ma apuc de legumicultura, agricultura, etc.

Baia va fi realizata intr-o camera deja existenta din casa. Voi pune poze cand ajung in acel punct.

Legat de pret, sa zicem ca am dat cat dau unii pe-un Duster Comfort nou. Decat sa bag banii intr-o tabla m-am ales cu un loc unde pot petrece un weekend si care va fi acolo si peste 50 de ani.
Esti un utilizator cu cateva mesaje, ca foarte multi de pe forum ai cumparat o casa la tara. Esti anonim, nu stim si nu dorim sa stim prea multe despre tine, ne interesau doar cheltuielile.

Cat a costat casa, cat o sa coste acoperisul, cat o sa te coste baia? Cat te costa sa bagi apa si canal. Nu intrebam cine stie ce treaba privata. Intrebam treburi cat se poate de generale.

Din pacate ai cumparat casa la o distanta mult prea mare, 90 de km, pai in distanta de 90 de km de zona ta gasesti pensiuni si statiuni.

Cred ca la cat ai dat pe casa + cat o sa mai investesti in ea, cred ca iti puteai cumpara o casa la tine in oras, nu asa de mare dar mai mult ca sigur daca vindeai apartamentul sau unde locuiesti acum + puneai bani astia, eu zic ca iti puteai cumpara o casuta pe undeva prin oras.

Distanta mare, eu am rudele la tara la 25-30 de km de oras si tot imi pare drumul prea scump, si cu masina si cu autobuzul, tot costa prea mult. Pai stau si ma gandesc cati bani cheltuiesc pe transport si ma duc undeva la piscina, la pensiune.
Daca mai pun ca nu te poti duce cu mana goala la tara, pai deja ajungi la concluzia.

Tine cont de cea ce a zis roman, mai bine cumparai pe langa oras, intr-un sat dala transformat in cartier la cativa km de ai transport direct din oras.
Nu te poti imparti in amandoua astea.
Materialele sunt scumpe, transportul scump.

Mai bine cumparai un teren in oras sau pe langa oras si faceai acolo o casuta mica. Distanta este totul, la 9 lei benzina sa faci 180 de km(dus-intors) sa pui un mic pe gratar si sa te uiti la casa ca a mai crescut o balarie sau s-a crapat ceva.

Edited by -ARA-, 07 June 2022 - 15:34.


#27
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008

View Post-ARA-, on 07 iunie 2022 - 15:30, said:


Mai bine cumparai un teren in oras sau pe langa oras si faceai acolo o casuta mica. Distanta este totul, la 9 lei benzina sa faci 180 de km(dus-intors) sa pui un mic pe gratar si sa te uiti la casa ca a mai crescut o balarie sau s-a crapat ceva.

Cu banii pe care i-am dat pe casa, îmi luam în București un loc de parcare sau o boxa la subsol unde ma puteam relaxa.

#28
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Sunt destule "sate" care mai sunt sate doar cu numele pe langa Bucuresti.

Acum tu sa nu te superi pe noi ca ti-am spus sincer cam cum vedem noi lucrurile.
Eu am locuit si cu chirie, am incercat sa fac si naveta, am avut si casa la tara, o distanta care mie imi parea mare 25-30 de km.

Si de ce este zona aia sa de scumpa? Sunt pensiuni in zona? Ceva de vazut ca imi pare cam mare pretul pentru zona respectiva, inteleg ca este ceva teren dar pe langa majoritatea oraselor din provincie sunt sate cu case parasite sau case de le poti cumpara mult mai ieftin.

Acum daca tot ai cumparat ia de investeste totul la buget si cum zice colegul, atentie ca preturile sunt la un maxim aberant.
Dupa ce termini acoperisul sa pui scurgeri la casa si sa le pui sa se scurga la departare de casa.

Acuma cum sa zic eu? Solutie ideala nu este, daca voua v-a platit casa respectiva, sa o stapaniti sanatosi.

Este bine ca nu ai idee cu cultivat legume pe la tara, rasadurile scumpe, trebuie udate, stropite.
Sa cauti pe google "casa batraneasca renovare, casa renovare" si o sa gasesti destui youtuberi care au cumparat case si le-au renovat, asa ca idee, cand ai timp si chef iti bei cafeaua urmarind ceva video pe youtube.

Din fericire, in Bucuresti, pretul apartamentelor inca este unul destul de ridicat ca iti poti cumpara casa pe langa satele care de fapt sunt tot cartiere ale bucurestiului.

Acum depinde si in ce sat ai cumparat, ca asa am si eu sate pe langa oras, sate unde au avut primar bun, au asfaltat, au tras gaze, apa, canalizare, acolo s-au mutat cei de la oras. Si sate unde gazele sunt la stadiul de vise.

#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am citit si vazut tot.Ce nu apreciez,pretul,Duster Comfort imi reiese ca ar costa 20000 euro.Apoi casa in panta,fisura denota probleme structurale,indiferent daca are sau nu fundatie,fisura e ceva greutate care nu a descarcat cum trebuie pe sol.Restructurarea e loterie,daca casa are probleme,trebuie refacuta din nou,altfel bani bagati sunt aruncati in speranta restructurarii.Si tigla data jos si pusa tabla,iar nu e o treaba,nu vei avea comfortul termic al tiglei,iti garantez.Ca plus,esti aproape de oras,indiferent ce iti rezerva viata,esti la 20 km de Pitesti un oras mare.Utilitati nu am retinut ce ai.Vecini nu stiu ce si cum,curtea ce ai permite doar o mica agricultura de subzistenta.Poate sunt critic pentru ca eu am dat jumate din suma ta,e drept ca sunt la distanta dubla fata de Pitesti,dar in acei bani am mult mai mult,pamant citeva ha,casa in mintile ei,anexe multe,ceva padure,lipsa vecini.De gustibus,in definitiv.Feedback bun de la mine,cineva care sa vrea altceva decat betoane e rar azi....Bravo.

#30
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Post-ARA-, on 07 iunie 2022 - 18:45, said:

....... Dupa ce termini acoperisul sa pui scurgeri la casa si sa le pui sa se scurga la departare de casa........
Asta-i o mare prostie si se vede ca habar nu ai de viata la tara. Nu te supara, asta-i adevarul.
De regula, o casa are 4 colturi unde se scurge apa de pe casa. Odata intra in pamant, dar acum nimeni nu mai risipeste apa. Exista cuburile de 1000 l, unde cine este chibzuit acumuleaza apa de ploaie. Apa care poate fi folosita la legume sau pomi mici ori poate animale.
PS. Eu am 3 astfel de cuburi, al 4-lea nu l-am cumparat ca nu am jgheaburi sa trag apa in el. Cost estimativ pentru jgheaburi: 2-3000 lei. pret cub: 200 lei. pret suport cub 0 (il am).

#31
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

View Postadip1962, on 07 iunie 2022 - 19:48, said:

Asta-i o mare prostie si se vede ca habar nu ai de viata la tara. Nu te supara, asta-i adevarul.
De regula, o casa are 4 colturi unde se scurge apa de pe casa.
Incearca sa te concentrezi ca tu iti doresti ceva ce el nu isi doreste. Tu scrii ceva ce nu are legatura cu cea ce am scris eu. Dar ai simtit nevoia sa ma citezi.
Ce treaba avem noi cu visele si ideile tale?

Eu ma gandesc sa duca apa cat mai departe de casa, casa fiind pe deal, fiind deja cu ceva crapaturi. Trage scurgerea de pe casa si apoi pune cot si tevi PPR si departeaza apa de casa.

Bine ca stii ca o casa are 4 colturi dar nu ai fost atent ca el nu vrea sa cultive legume, ca o sa traga apa si canalizare.

#32
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,187
  • Înscris: 06.10.2019
marss1, de curiozitate, cati ani ai ? ai copii ?

nu vreau sa te dezamagesc, dar daca ai mai putin de 40 de ani, si/sau copiii tai mai putin de 15-16, o casa de tipul asta va fi o povara pentru familia ta.
casa cu teren inseamna o responsabilitate, si o munca in plus. daca vei face munca asta doar in week-end, va fi istovitor pentru tine si pentru familie, si la un moment dat vor aparea discutiile.

eu am un teren de vreo 1200 mp langa Bucuresti, pe care mi-am pus niste pomi, in ideea ca imi voi face casa acolo in cativa ani. te rog sa ma crezi ca este un efort si sa-l tunzi cu motocoasa ( a fost pusa  lucerna pe el ). In perioada asta, cam o data la doua saptamani trebuie sa ii fac o tundere. asta se intampla sambata, deci week-endul ala este compromis ( duminica sunt in refacere dupa actiunea de sambata :) ). Gandeste-te ce inseamna sa ajungi vineri seara la Leordeni ( sti bine ca vineri iesirea spre autostrada este full ), si sambata sa incepi cu reparatia si intretinerea casei si a curtii.

copiii mei ( 12 ani ), nici macar nu vor sa auda de mers la tara la bunici, nici macar in vizita ( casa batraneasca a bunicilor mei este in satul respectiv, iar pe perioada verii parintii mei stau acolo foarte mult ). deja au prietenii lor, lumea lor, din care parintii si bunicii fac parte din ce in ce mai putin.

oricum, daca asta va doriti, eu va urez succes !

#33
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Eu cred ca initiatorul cauta mai mult o confirmare.
Se scriu mesaje, se pun intrebari, initiatorul o tine pe a lui.

Eu m-am uitat la poza cu copaci respectivi si ma gandeam doar cat dureaza sa tai iarba, sa faci o poteca. Faci o ora pe drum, cateva ore sa faci o poteca si pentru ce?

Acum daca tot a cumparat proprietatea respectiva sa se simta bine, sa vada cum este.
Asa ca gand este bine, oaza de liniste. Asa este cand ma duc la rudele de la tara, singura diferenta ca la rudele de la tara este ingrijit, mai este careva pe acolo.

Poate nu a mai avut o casa la tara, poate s-a nascut la oras si a visat o casa la tara. Cea ce cred ca este normal, te saturi de ale betoane.

Eu la tara am vandut ca dorea cineva sa cumpere, nu cred ca am lansat vreo vorba prin sat ca vand. Era casa frumoasa, tot asa pe deal. Am vandut si pot zice sincer ca nu imi pare rau ca am vandut. Am avut acolo amintiri placute din copilarie de cand ne duceam pe la bunici, dar devenise stres.
Plicuri de la impozite de la tara. Crestea iarba, casa se degrada.

A zis cineva varianta cu cumparat teren si facut acolo o baraca mica, poate cumparat una gata facuta.
Eu stiu o familie care a cumparat teren, au apucat si au facut parterul, pur si simplu cand a venit inflatia, scumpirile, prin 90-2000 nu au mai putut continua casa. Pe placa de la parter era pusa folie si se vedea fierul care trebuia sa continuie la etaj.
Si imi aduc aminte ca toti care treceau prin zona aia ii dadeau drept exemplu, si noi ca pustani cand treceam pe acolo si vedeam casa aia etaj, placa turnata si acoperita cu o folie, nu ne uitam cata gradina aveau. Si intrai mai inainte pe google earth si au terminat casa, frumoasa, zona buna, curte

Edited by -ARA-, 08 June 2022 - 08:20.


#34
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Ieri am terminat de schimbat și tigla de pe casa.
Am pus țiglă metalica și am schimbat câțiva căpriori și toată scândură pe care este prinsă tabla. În total acoperisul măsurat are vreo 140mp.
Băieții s-au mișcat destul de bine. S-au apucat la 7 și pana la 14 au terminat tot.
Ca și costuri:
Tabla + accesorii 13200
Lemn 1700
Manopera 5000

Attached Files


Edited by marss1, 09 June 2022 - 12:43.


#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Jgheaburi ?

Nici nu ai inceput bine și s-au topit 4000 de euro. Sa vezi ce ușor dispar din buzunar sau de pe card, pe seceta asta nebuna .

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ti-au luat si tigla aia sparta? Nu trebuia sparta si putea fi refolosita la o anexa etc.
Nu-mi place montajul.
1. Cand mi-am schimbat acoperisul la terasa, am acoperit totul cu scandura. Tot. Peste ea, anticondens. Pe anticondens, s-au pus "lateii" de care este prinsa tabla de acoperis. Am folosit aceiasi tabla, este cea mai ieftina. Cred ca din dedeman.
2. Nu vad nicaieri stratul de panza anticondens sau acoperirea completa cu scandura. Fara ele este munca in zadar. Nici macar nu ai idee cat se va incalzi podul maine sau cand va fi soare. Si cum va fi la iarna...
3. Asa ca trebuie termoizolat acoperisul.  Alti bani pentru ca meseriasii au fost idioti. Tigla aia tinea ceva, acum ai tabla goala.
Sunt greseli in serie. Se aduna si te va costa destul de mult sa le remediezi. Sa vezi zgomot la o ploaie... sau grindina.
Sorry. Data viitoare intreaba intai. Sau tocmeste meseriasi adevarati.

Edited by adip1962, 09 June 2022 - 13:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate