Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa batraneasca readusa la viata

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poza este facuta din balcon.
Incepand de sus in jos, straturile sunt:
- Tabla,
- latei (scandurile alea inguste - sectiune 2x5 cm care se vad in poza) - pe ele se insurubeaza tabla.
- panza anticondens
- scanduri care umplu tot acoperisul
- dulapii care sustin acoperisul
- lambriu.

#56
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Mic update de inceput de an:

Pe langa acoperisul schimbat anul trecut am reusit sa ma bransez si la apa-canal.

Costurile au fost:
taxe primarie:
515 bransare
piese:
300 nisip
2434 teava
Manopera:
1000 instalator
1125 excavator

Anul asta as vrea sa ma apuc de tencuit si renovat casa. Pasii la care ma gandeam ar fi:

- dat tencuiala veche jos, interior - exterior si dupa camasuit cu plasa de buzau si tencuit din nou.
- la interior indepartat podeaua de lemn/sapa si indepartat 40 - 50 cm de pamanant dupa care pus in ordine pietris/hidroizolatie/sapa
- la exterior decopertat pamantul din jurul fundatiei si in functie de ce gasesc ori fac o centura de beton ori aplic hidroizolatie peste fundatia existenta si pe urma polistiren extrudat
- dren francez de 1 m adancime la aprox 1m de fundatie

#57
davos

davos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.03.2007
Salut, ceva noutati cu casa de la tara?... au costat mult utilitatile apa/canal, cred ca a fost mare distanta dntre casa si locul de bransare,
felicitari pentru perseverenta in ceea ce ti-ai propus.

Edited by davos, 14 June 2023 - 08:51.


#58
fghr111

fghr111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.10.2022
super faina casa si gradina. IIncearca sa ti pui ceva plante care acopera solul, gen iedera si mai limiteaza cresterea buruienilor, cu trecerea anilor va creste foarte frumos.  Am citit toate comentariile, unii utilizatori sunt prea chivernisiti ca sa nu zic mai mult. Un impozit la o casa la tara nu poate fi mai mult de 1000 de ron/an, despre ce vorbim. Un sfatuitor de mai sus isi facea probleme cat l ar costa benzina pentru un drum de 25km sa si viziteze rudele la tara, si microbuzul i se parea scump , ei na primeste sfaturi de el.... Altul ca merele is naspa, ca i soi vechi, bine ca n a zis ca s strugurii acri ...

#59
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008

 davos, on 14 iunie 2023 - 08:44, said:

Salut, ceva noutati cu casa de la tara?... au costat mult utilitatile apa/canal, cred ca a fost mare distanta dntre casa si locul de bransare,
felicitari pentru perseverenta in ceea ce ti-ai propus.
Salutare,
Da, de la strada pana la casa sunt vreo 40 de metri. Asta imi place la teren, ca este liniste si nu am vecini gard in gard cu mine.

Intre timp m-am inscris la Casa Verde 2023 si astept sa se deblochze programul pentru a instala panouri solare. Din primavara vreau sa incep sa dau jos tencuiala veche si sa retencuiesc.

#60
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007

 adip1962, on 29 iulie 2022 - 18:04, said:

Post Edit, ca nu m-a lasat sa modific.
Eu am facut asta acum 6 ani. Casa veche, dar buna. Si mare...
De atunci, am mai bagat cam 15000 euro sa o fac locuibila (fara mobila). Alti bani vor disparea cu gazele, canalizarea si apa curenta. Daca se vor trage vreodata... Acum stam aici si nu in Bucuresti din aprilie pana in octombrie, chestie la care nu ne gandisem nicicum. Trebuia sa fie o casa de vacanta de gratare si betii... Iar acum esteo gospodarie in toata regula, cu o livada avand peste 100 de pomi (au fost peste 130, dar i-am scos si plantat pomi adevarati, asa ca acum mai sunt doar 44 mosteniti). Ma rog, sunt multe de scris...


oare dvoastra aveti un jurnal scris aici pe forum? mi ar placea sa citesc

@marss1 bravo pt perseverenta.

#61
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 marss1, on 21 februarie 2023 - 10:48, said:

[...]
- dren francez de 1 m adancime la aprox 1m de fundatie

Teava drenului francez se pune la acelasi nivel cu talpa fundatiei, exact langa aceasta. Teava de dren se aseaza cu gaurile in jos. Asta, desigur, daca ai fundatie.
Daca nu, umpli cu pietris, de jur imprejurul fundatiei. Ideal, pietrisul ar trebui sa fie invelit in geotextil; sa arate cam ca un carnat Posted Image. In varianta a doua, nu te mai complici si cu teava de drenaj.

Spor!

Edited by DIY, 28 November 2023 - 01:29.


#62
ValentinDanielC

ValentinDanielC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.04.2016

 NewFolder, on 28 iulie 2022 - 20:52, said:

Un om cumpara o casa la tara ca sa mearga din cand in cand acolo. Vrea sa schimbe acoperisul si sa faca o baie. Intreaba pe forum cum ar putea sa faca mai bine treaba asta si primeste urmatoarele raspunsuri:

- ai luat scump, ai luat departe, nu merita si mai bine mergi la pensiune cu piscina
- rasadurile si tratatamentele la legume si livada sunt scumpe si mai bine nu te bagi
- mai bine dai casa jos si pui containere
- de ce te-ai complicat ca eu am avut casa la tara si vine plicul cu impozitul
- casa are clar probleme la fundatie
- casa are clar probleme cu jgheaburile care nu exista dar vor exista
- tu nu stii cat costa azi benzina?
- de ce n-ai pus taticu' folie anticondens de care trebuie?

Ce scapa din vedere colegii de forum e ca omul a cumparat deja casa, a inlocuit deja acoperisul si (probabil) continua cu lucrarile pe acolo.
Mai scapa din vedere colegii de forum ca nu exista casa fundata pe piatra/caramida care sa nu aiba crapaturi pt. ca pamantul se misca. Asa ca la sat nu vei gasi casa batraneasca fara crapaturi.

(Daca vrei fara crapaturi te uiti la case cu structura de beton, armatura calculata si realizata conform proiect). Asta nu gasesti ieftin si la tara.

Sa revenim la ce este posibil la tara; eu cred ca ideea initiatorul este faina si cred ca o sa se bucure de casuta asta. Si daca n-a picat casa 100 de ani nu o sa pice nici acum. Camasuirea cu plase legate int/ext si o reteta corecta de mortar ajuta foarte mult sa scape de crapaturi. Desi poate trai si cu ele Posted Image

Cred ca era mai productiv daca omul primea sfaturi despre cum sa lege rezervoarele IBC de exemplu. Sa-i spui acum ca trebuia alta folie la acoperis cand acoperisul e deja facut nu il ajuta (il ajuta doar pe cel cu comentariul).

Nu inteleg de ce demotivati in loc sa ajutati...


Frumos ,cel mai bun raspuns 🥂

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate