Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Casa batraneasca readusa la viata

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008
Salutare,

De curand am cumparat o casa batraneasca impruna cu 1400 m2 de teren undeva in judetul Arges.
Scopul este sa am un loc unde sa imi petrec weekend-ul impreuna cu familia si sa lasam betoanele in urma.

Nu intentionez sa aduc mari modificari casei din lista de timp si mai ales buget.
Modificarile planuite in viitorul apropiat sunt:
- schimb acoperis
- peticit interiorul cat sa fie locuibil
- tras apa + canal

De primul pas m-am apucat deja. Saptamana asta urmand sa vina o echipa sa-mi monteze acoperisul.
Am optat pentru o tigla metalica cu folie lipita pe partea interioara aceasta fiind cea mai avantajoasa pentru tipul de acoperis pe care il am.
O sa revin cu poze odata ce lucrarea e terminata.

Attached Files



#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Spor si mai ales sa va bucurati de achizitie.

Totusi inainte sa bagi bani multi in aceasta casa poate nu strica sa investesti in o expertiza structurala .... din poze se vad ceva crapaturi datorate in mod evident cedarii fundatiei ... nu stiu in ce masura pot fi sau nu ignorate.

Din propria experienta iti pot spune ca o data ce detii terenul si ai acces la utilitati (curent, apa, etc) ... doar ptr retras in we ai varianta locuintei din containere (rapid pusa pe pozitii, pret relativ accesibil).

Edited by Tarzy, 06 June 2022 - 14:24.


#3
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Salut!
Nu arata rau, din ce sunt peretii?
Pe jos ce ai? Pamant?

#4
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008

Vizualizare mesajmarius2k, pe 06 iunie 2022 - 14:24, a scris:

Salut!
Nu arata rau, din ce sunt peretii?
Pe jos ce ai? Pamant?
Peretii sunt din caramida, fundatia din beton. Fostul propietar a "consolidat" partea din vale cu un strat destul de consistent de beton.
In casa doua camere au sapa turnata iar o camera ca un fel de placaj sau asa arata. Dedesubt cred ca-i pamant sau lut.

Vizualizare mesajTarzy, pe 06 iunie 2022 - 14:23, a scris:

Spor si mai ales sa va bucurati de achizitie.

Totusi inainte sa bagi bani multi in aceasta casa poate nu strica sa investesti in o expertiza structurala .... din poze se vad ceva crapaturi datorate in mod evident cedarii fundatiei ... nu stiu in ce masura pot fi sau nu ignorate.

Din propria experienta iti pot spune ca o data ce detii terenul si ai acces la utilitati (curent, apa, etc) ... doar ptr retras in we ai varianta locuintei din containere (rapid pusa pe pozitii, pret relativ accesibil).

Crapaturile sunt doar la peretii de caramida, in partea de jos,fundatia nu are niciun fel de crapatura.
Intentionez sa camasuiesc interior+exterior cu plasa plus tencuiala noua insa momentan ma limitez la mici carpeli datorita lipesei bugetului.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Sa o stapaniti sanatosi!

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Foarte frumos arata casa, imi place mult.
Spor la mesterit; sunt sigur ca o sa arata complet diferit dupa ce "renovare"
Crezi ca ai putea sa ne spui pretul de achizitie?

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,144
  • Înscris: 15.05.2008
Ia harletul repejor si baga cateva fire de legume

#8
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Că schimbi acoperișul, treaca- meargă, dar sa te apuci de cămășuieli și subzidiri deja te întinzi prea mult și nici rezultatul scontat nu o să îl ai. Probleme o să tot apară daca fundamentul nu e bun. Crăpătura din perete se vede, cea din fundatie a acoperit-o cu beton proprietarul. Eu mi as face cu banii aia o cabanuta din lemn, osb, izolata, cu o baie calumea. E doar o părere, tu faci ce vrei.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Acum ceva timp am cumparat ca tine o casa veche. In 6 ani am bagat in ea vreo 15k euro; nu am terminat si nu voi termina vreodata. Cel putin in viata asta...
O casa veche nu poate fi modernizata!
Daca nu vrei sa investesti la infinit, da-o jos si construieste alta.
Asa cum au scris si cei de dinaintea mea, ai si vei avea in continuare probleme cu fundatia. Nu ai cum sa sti ce este sub betonul ala, daca-i armat sau nu. Mai mult ca sigur ca fundatia e din pietre de rau si un ciment din var cu nisip. M-as mira ca sa nu existe pereti din lemn. Ti-as recomanda sa dai gauri cu o bormasina sa verifici fiecare perete.
Ai mare grija la cosurile de fum.

#10
marss1

marss1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.02.2008

Vizualizare mesajadip1962, pe 06 iunie 2022 - 15:56, a scris:

Acum ceva timp am cumparat ca tine o casa veche. In 6 ani am bagat in ea vreo 15k euro; nu am terminat si nu voi termina vreodata. Cel putin in viata asta...
O casa veche nu poate fi modernizata!
Daca nu vrei sa investesti la infinit, da-o jos si construieste alta.
Asa cum au scris si cei de dinaintea mea, ai si vei avea in continuare probleme cu fundatia. Nu ai cum sa sti ce este sub betonul ala, daca-i armat sau nu. Mai mult ca sigur ca fundatia e din pietre de rau si un ciment din var cu nisip. M-as mira ca sa nu existe pereti din lemn. Ti-as recomanda sa dai gauri cu o bormasina sa verifici fiecare perete.
Ai mare grija la cosurile de fum.
Salut,

Am verificat atat peretii interiori cat si cei exteriori sunt din caramida.
La ce te referi cand zici sa am grija la cosurile de fum?

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Par a fi in stare proasta, caramizi cazute cine stie pe unde. Verifica in pod daca sunt gletuite/varuite - asa se vad eventialele gauri.
Si nu uita sa chemi un cosar sa le curete - anual!

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Macar salveaza tigla aia. Arata bine, e pacat de ea sa o arunci. Poate o foloseste cineva care chiar apreciaza tigla.

#13
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
O sa scriu si eu cateva cuvinte si sper sa nu fie intelese ca fiind ceva urat:
- De cand cu pandemia am tot citit subiecte de genul asta si inainte de toate trebuie apreciata linia financiara.
Nu o sa incep sa scriu despre costuri, transport materiale, mana de lucru, defecte ascunse.
- Citind atatea subiecte trebuie sa recitesc de cateva ori mesajele din subiect sa nu incurc subiectele intre ele.

Astea fie spuse trebuie tinut cont de urmatoarele
1 - Este zona dezvoltata? La cati km este de oras?
2 - O sa te duci si iarna sau doar vara?
3 - Acoperisul? Lindab sau tot tigla?
4 - Canalizare? Pare o casa pe la tara, apa am mai vazut pe la tara, canalizare mai rar.
5 - Cat ai platit pe casa? Cat ai platit pe acoperis, pe canalizare? Pe apa? Poate sunt direct dar o zic ca este doar un joc al banilor, atat.

Pentru ca ideea este faina, o casuta unde sa te duci vara cu familia, sa petreceti pe acolo weekenduri, nu cred ca o sa va luati voi concediu sa va duceti la tara, sa va gatiti singuri etc... ca aia nu este vacanta.  Daca stai sa te gandesti la cat s-a scumpit benzina, o sa iti dai seama ca mai ieftin te duci pe undeva pe langa oras pe la vreo pensiune cu piscina.

Ia de introduce nitel calculele cat te costa cateva zile petrecute vara la casuta, introduce bine datele ca o sa mai petreci timp facand reparatie pe acolo.

Si fa strictul necesar, acoperis, trage scurgerea de la acoperis departe de casa.
Vrei sa treci ceva pe gaze?

Edited by -ARA-, 06 June 2022 - 19:20.


#14
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Sa o stapanesti cu placere.
La prima vedere: acoperisul nu are jgheaburi. Apa scursa s-a dus sub casa, de aici probleme de structura/fundatie.
Fa put si si hidrofor sau pompa submersibila.
Panou solar pentru apa calda pentru confort/igiena si o fosa septica.
Minimul

#15
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Vezi tu? Minimul asta te baga calumea la cheltuiala.
Hidrofor, panou solar, fosa septica, mii de euro.
Si imi este ca in momentul cand o sa vanda, daca o sa doreasca sa vanda, nu o sa poata umfla pretul din cauza dotarilor astea.
Ba imi pare ceva ce ar atrage hoti in caz ca te duci pe acolo de cateva ori pe an.

Zicea ca are canalizare, ar merge facuta o baie de buget, subliniez de buget. Dar iara discutam de cateva mii de euro. Ca nu iti face Celentano baie la tara pe 1000 de euro. La cat s-au scumpit materiale, transportul. O spun sincer ca mai bine nu mai faci baie, amenajezi un dus portabil.
Toate treburile astea despre care se discuta, se fac, se platesc, in imobile in care se locuieste, nu intr-un imobil in care o sa se duca sa se relaxeze cateva zile pe an.

Eu eram adeptul gandurilor cu relaxarea la tara si pot zice ca o si faceam, ma duceam la tara si stateam cateva zile, nu imi convenea pretul la transport, deci inteleg bine ce zic.
Una este sa locuiesti acolo sa faci fosa, sa tragi apa, sa renvoezi calumea, sa investesti bani calumea si alta este sa te duci pe acolo la relaxare, cateva zile pe an, atunci te intereseaza strictul necesar.
Eu am vandut la tara ca o casa nelocuita se degradeaza, pe langa pereti crapati mai era si impozitul. Incepusera sa imi vina plicuri de la impozit de la tara.
Transportul scump, nu te duci acolo cu mana goala, practic cand calculezi cat te costa mini vacanta ajungi la vorbele mele cu o mini vacanta pe la vreo pensiune pe langa oras, piscina.

Si legat de legume? Trebuie ingrijite, trebuie udate, nu faci economie cu legumele cat dai pe transport.
Nu vreau sa fiu hater dar le-am incercat.

Si acum la 25-30 de km de oras, am pe cineva la bunici, pot face gradina, dar la cat dau pe transport, cat costa rasadurile, chimicalele, apa. Am pompa in fantana dar la cat s-a scumpit curentul si cu transportul...

Edited by -ARA-, 06 June 2022 - 21:51.


#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, imi place livaduta de mooor, o sa fie nebunie vara! hai sa o stapaniti sanatosi! Si sa va bucurati de ea!

cam tarziu am deschis....
Deci, daca mai e vreo sansa - poate reusesti sa lungesti stresinile un pic, sa protejezi trotuarul/fundatia.
Jgheaburile/pluvialele sunt critice, la ce ai acolo. Primul lucru observat a fost umezeala la baza peretilor.

Ce distanta e de la locuinta permanenta pana acolo? Km/timp?

==================
aaa... lemnaraia din pod o schimbi sau nu? ca nu prea arata bine. o sa se cam strambe tabla.... oricum, daca te gandesti sa lungesti stresinile, mie mi se pare ca nu e mare lucru sa lungesti capriorii.

#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Incerc sa va raspund din experienta mea de 6 ani.

Vizualizare mesaj-ARA-, pe 06 iunie 2022 - 19:20, a scris:

O sa scriu si eu cateva cuvinte si sper sa nu fie intelese ca fiind ceva urat:
O astfel de casa nu merita achizitionata sa te duci in weekend. Asta este o prostie, deoarece nu vei putea face nimic acolo.In schimb daca poti lucra de acasa, nu ai copii la scoala, de prin martie pana in noiembrie poti sta acolo la aer curat. Asa ai timp sa faci cam ce vrei. Bani sa ai...

Vizualizare mesajsonnydellmarco, pe 06 iunie 2022 - 21:23, a scris:

Panou solar pentru apa calda pentru confort/igiena si o fosa septica.
Ideea este aberanta daca nu ai apa curenta. De ce? Nu sti cum este apa din fantana/put... Daca este calcaroasa sunt bani aruncati.
In plus, orice panou solar trebuie alimentat electric pentru recircularea apei. Merita oare sa ai consumatori daca nu stai acolo?
Ca si idee de preturi:
- o fosa betonata - minim 7000 lei. Daca vrei sa fi ecologic (bioactivatori etc.) ai nevoie de un prea plin care sa verse in alta parte adaugi 1000 lei minim.
- jgheaburile... 100 lei ml. Faceti socoteala. La suma adaugati suporturile de gheaburi. Fara manopera. SI ce faceti daca lemnul de sus este putred? Noroc ca schimba acoperisul si poate inlocui... Numa ca lemnul (scandura) s-a triplat ca pret anul asta.
- legume, zarzavat, livada. Toate impun prezenta ta acolo. De regula ce gasesti sunt pomi batrani, soiuri no-name, nimic de calitate. Trebuie scosi, scoase buturugile si cumparati plantati altii. In 2 ani te descurci cat de cat daca intrii pe subiectele de la pomicultura. Nu uita insa ca tot ce cresti trebuie stropit. Iar substantele nu sunt ieftine deloc. Am peste 100 de pomi si stiu ce vorbesc. Iar aicimai apare ceva. Pleci si tu o saptamana doua in vacanta. Cand te intorci vezi ca a dat mana in legume si productia de atunci e compromisa. La pomi este mai lenta evolutia... dar si mai costisitor tratamentul.
Nu mi-ar ajunge o zisa-ti povestesc ce te asteapta. Dar macar o sa ai parte de aer curat. SI liniste daca nu ai manelisti in jur.

#18
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021

Vizualizare mesajmarss1, pe 06 iunie 2022 - 14:07, a scris:

Scopul este sa am un loc unde sa imi petrec weekend-ul impreuna cu familia si sa lasam betoanele in urma.

- schimb acoperis
- peticit interiorul cat sa fie locuibil
- tras apa + canal

Vizualizare mesajadip1962, pe 07 iunie 2022 - 06:32, a scris:

O astfel de casa nu merita achizitionata sa te duci in weekend. Asta este o prostie, deoarece nu vei putea face nimic acolo.In schimb daca poti lucra de acasa, nu ai copii la scoala, de prin martie pana in noiembrie poti sta acolo la aer curat. Asa ai timp sa faci cam ce vrei. Bani sa ai...


Ideea este aberanta daca nu ai apa curenta. De ce? Nu sti cum este apa din fantana/put... Daca este calcaroasa sunt bani aruncati.
In plus, orice panou solar trebuie alimentat electric pentru recircularea apei. Merita oare sa ai consumatori daca nu stai acolo?
In Romania foarte putine persoane lucreaza de acasa, numarul lor o sa fie si mai mic cu cat ne intoarcem la o viata normala.
Si el asta zice, a cumparat casa sa petreaca weekenduri alaturi de familia in natura. Cum era inainte, te duceai cu familia la tara, plecai vineri si te intorceai Duminica seara.

Discutia este aia legata de distanta, poate ai o situatie financiara destul de buna dar daca casa este la peste 30Km de oras deja discutam de naveta, ca si tine or sa fie destui care or sa aglomereze Vineri iesirea din oras si Duminica intrarea, o sa pierzi ceva timp.

Eu stiu cum era cand nu mai locuia nimenea la casa mea de la tara, crestea iarba in curte de o taiai cu coasa. Asa cand curtea este locuita o mananca pasarile, cand curtea nu este locuita balariile se dezvolta.
Si daca incepi cu cumparat solutie de dat pentru iarba, sa cumperi masina de tuns iarba sau cositoare... alti bani.
Si ma uit la pomisori aia si trebuie toaletati, ori platesti pe careva ori te apuci singur, cumparat unelte.

Si tot ce o sa faci la tara o sa fie sa cumperi diferite unelte care or sa ramana inchise pe acolo si o sa te sune careva de prin sat sa iti spuna ca ti-au disparut alea.
Legat de gradina, da, este cum zici. Daca lasi gradina fara sa fie udata sau daca nu esti pe acolo cand se coc alea, bani investiti aiurea.

Am fost la o pensiune si cu toate ca se tundea iarba cu masina de tuns, pisici si caini aveau capuse.
Deci nu mai este ca pe vremuri ca mergi tu descult prin iarba.

Trebuie avut grija cu sumele investite pe acolo.
Poate sa aiba pe cineva de incredere pe acolo sa mai treaca sa verifice.

Acum este cat se poate de normal ca unele treburi si idei o sa le experimenteze si el.
Poate o sa descopere ca nu vrea nevasta pe la tara, poate ca nu vor copilasi, ca nu ii place lui.

Aveam un vecin care dinainte sa se pensioneze visa sa se retraga la tara, se ducea pe acolo mai des cand lucra. Si dupa ce s-a pensionat sta la oras si plimba cainele. Confortul.
Si sa fiu sincer uneori este coplesitor si la curte, la o curte mai mica, la ce are el acolo iti trebuie 1-2 veri doar sa aduci treburile la normal si sa iti faci o idee cum o sa arate gradina, la urma te hotarasti ce pomisor pastrezi, cum faci sa ii tai, sa scoti buturuga.

Cand ai bani merge treaba mai repede dar se si adauga repede cheltuiala.

Edited by -ARA-, 07 June 2022 - 07:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate