Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Drum pana in Thasos

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
S-a scumpit, că noi am plătit în iulie 1,4 euro ?

#74
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Nu, atât a fost, inclusiv în 2022.
Dar dacă ai plătit anul acesta 1,4 înseamnă că s-a ieftinit.
De fapt eu cred că or mai fi introdus vreun toll nou şi au redistribuit sumele, cum au mai făcut de-a lungul timpului pe alte porţiuni de autostradă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 September 2023 - 03:04.


#75
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Iertati-mi ignoranță, dar nu am fost niciodată cu mașina afara. Cum se plătește taxa de autostrada? Exista ceva site pe net unde plătești online? Sau sunt cabine de plata cum sunt pe podurile de la Cernavodă/Hârșova?

#76
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007

View PostOvidiuNS, on 06 septembrie 2023 - 03:03, said:

Nu, atât a fost, inclusiv în 2022.
Dar dacă ai plătit anul acesta 1,4 înseamnă că s-a ieftinit.
De fapt eu cred că or mai fi introdus vreun toll nou și au redistribuit sumele, cum au mai făcut de-a lungul timpului pe alte porțiuni de autostradă.
Sănătate și tcb !

Suntem noi mai norocosi. Posted Image
Intradevar uitandu-ma pe street view ( imaginile sunt din 2019 ), tool-ul respectiv era 1,9 euro. Tot in acel an am trecut si noi pe acolo, dar uitasem cat am platit atunci.

View PostRobert_Kiran, on 06 septembrie 2023 - 05:31, said:

Iertati-mi ignoranță, dar nu am fost niciodată cu mașina afara. Cum se plătește taxa de autostrada? Exista ceva site pe net unde plătești online? Sau sunt cabine de plata cum sunt pe podurile de la Cernavodă/Hârșova?

Taxa de autostrada o platesti la ghiseul de pe autostrada.
Attached File  tool.png   2.66MB   15 downloads

#77
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Vezi să te duci pe banda cu încasator, nu pe unde trec cei care au tag și nu opresc.

De vinieta bulgărească știi ?

Edited by Brainie, 06 September 2023 - 09:16.


#78
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostBrainie, on 06 septembrie 2023 - 09:15, said:

Vezi să te duci pe banda cu încasator, nu pe unde trec cei care au tag și nu opresc.

De vinieta bulgărească știi ?
Cea de Bulgaria se cumpără on line am înțeles. Am intrat pe site, nu e complicat.

View Postcristiany, on 06 septembrie 2023 - 07:30, said:



Suntem noi mai norocosi. Posted Image
Intradevar uitandu-ma pe street view ( imaginile sunt din 2019 ), tool-ul respectiv era 1,9 euro. Tot in acel an am trecut si noi pe acolo, dar uitasem cat am platit atunci.



Taxa de autostrada o platesti la ghiseul de pe autostrada.
Attachment tool.png
Mulțumesc frumos de info.

#79
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Se apropie data plecării. Deja am pus o parte din bagaj in Logan.
Mai am o nelămurire. Pe Logan am pus atât detector de radar, cât și stație CB. Sunt permise in Bulgaria și Grecia? Sau trebuie sa le dau jos?

#80
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007
Cu statie e OK.
In Bulgaria poti merge cu detectorul de radar.
In schimb in Grecia sub nicio forma !
Detectoare radar sau aparatură anti-radar
Legea elenă interzice cu desăvârșire folosirea și simpla posesie în autoturism a unor aparate anti-radar, a detectoarelor anti-radar, precum și a altor sisteme de depistare a radarelor.
Deținerea sau folosirea detectoarelor radar, precum și a aparaturii anti-radar se sancționează cu amendă în valoare de 2.000 EUR euro, reținerea permisului de conducere până la 30 de zile, confiscarea actelor autoturismului și a plăcuțelor de înmatriculare până la 60 de zile.
https://www.mae.ro/t...conditions/3701

#81
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Ok, deci detectorul trebuie să îl las acasă. Că e ilegal în Grecia chiar daca nu îl folosești. Iar să îl pitesc prin mașina nu mă risc!
Altă întrebare. Posed o camera de bord cu GPS. Aceasta filmează, imi arata viteza și coordonatele. Dar tot aceasta camera video (sau softul gps) detectează camerele radar. Camera asta am voie sa o iau?

#82
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu stiu ce camere detecteaza aparatul tau. Presupun ca cele fixe ... daca este asa si sistemul gps de pe masina face lucrul asta.

Edited by rogue80, 08 September 2023 - 09:00.


#83
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postrogue80, on 08 septembrie 2023 - 09:00, said:

Nu stiu ce camere detecteaza aparatul tau. Presupun ca cele fixe ... daca este asa si sistemul gps de pe masina face lucrul asta.
Exact de cele fixe e vorba. Camera mea are gps.

#84
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
@ Robert_Kiran - stiu ca acum cativa ani, nu era voie in Grecia cu statie de emisie, nici sa fie gasita in masina, in portbagaj si neconectata !

Nu vad de ce sa te risti sa mergi cu statie si cu detector. Mergi in concediu, mergi linistit, respecta cat de cat regulile de circulatie, mergi dupa unul cu numere de Ro sau care merge linistit si gata. Mergand dupa alta masina ai mai multe avantaje - poate stie drumul, gropile, unde sta politia, nu mergi singur pe strada.

Am fost de mai multe ori prin Bulgaria si Grecia si nu am avut probleme niciodata. Mers cat de cat regulamentar in localitate si in afara localitatii. In Bulgaria, am mers cum merg masinile de Bulgaria, m-am adaptat dupa ei, in Grecia pe autostrada. In Grecia, cu loganul, banuiesc ca nu ii dai mai mult de 140 km/h ?! In Grecia, am vazut des romani care zboara pe acolo - 160-180 km/h si nu au patit nimic. Vedeam un roman, zic hai dupa el dar .... viteza baga, cat incape. Cu politia greceasca - mai multa vezi prin statiuni sau localitati. Din ce am vazut se leaga de cei care sar calul, care depasesc cu peste 20-30 km/h viteza legala, nu dau prioritate sau fac figuri.

Camera de filmat - am si eu, tot cu GPS, o las sa filmeze permanent, nu cred ca zice si de camere radar. Am lasat-o pe masina permanent, nimeni nu m-a intrebat de ea.

Eu zic, mergi linistit si nu ai nevoie. Cand mergi in concediu, nu faci curse de masini.

La greci, pe autostrada, sunt ghisee unde se plateste autostrada.

Ultima oara am fost anul trecut in Grecia.

#85
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
@lopi statia CB este permisa. Detectorul sub nicio forma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate