Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Drum pana in Thasos

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#55
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postanonima1, on 08 iulie 2022 - 09:15, said:

Sunt destul de chitroasa,incat sa nu platesc o cazare pentru cateva ore,consider bani irositi degeaba.
Dus seara fac si inaintea de plecarea de acasa,nu doar dupa plaja,aici tine de igiena fiecaruia!
Eu, daca as fi adepta condusului noaptea, nu i-as considera  irositi. Tocmai pt confort si igiena.  Cateva ore poti sta si noaptea, poti sta si ziua, e irelevant intervalul orar. Cunosc pe cineva care chiar prefera condusul noaptea la drumuri lungi, are motivele lui. Ziua isi ia cazare pt un dus si cateva ore de odihna.
Adrian, mie mi se pare mult mai ok ca, venind din Grecia, sa intri seara in tara. Cum spui tu, spre Ialomita, prinzi practic Bucurestiul mai liber pt tranzitat, plus soselele.

Edited by dariuscha, 08 July 2022 - 09:53.


#56
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007
Mi se par irelevante discutiile despre cum e mai bine sa pleci/cat si unde dormiti spre/dinspre Grecia. Degeaba eu pot pleca la orice ora la orice distanta(cu ajutorul copilotului care are permis si are experienta si a copilului care are si el experienta drumurilor lungi) daca alti oameni au alte probleme sau prefera mult mai multa comoditate(nu e de acuzat).
Spre exemplu, cumnatul sofeaza singur, dupa 300km deja e obosit si a reusit sa se duca dintr-o bucata Urziceni-Keramoti dar cu ceva efort. De fel, limitele ti le depasesti cand nevoia exista, apoi privesti amuzat in urma.
El pleaca f de devreme ca nu ii place sa conduca dupa lasatul serii(deh, asta e). Daca iti faci planul ca la 7-8 ajungi in Keramoti + 10 ore, ajungi bine. Daca pleci la 13.45 din Keramoti, deja praf de somn si fiert in soarele din Limenas dupa nshpe ore de asteptat sa plece ferry-ul, esti deja compromisa treaba.

#57
Nisip

Nisip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2008
De obicei, prefer sa plec cu noaptea-n cap doar ca sa am liniste in masina. Oamenii care dorm nu au pretentii de pauze, nu se plang de amorteli sau de foame si nici nu intreaba cat mai avem.

#58
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Subscriu la postul anterior. + eu prefer sa plec seara din Buc ca nu suport sa stau in vami la ore in care lumea se buluceste sa iasa/intre in tara. Aaaa, si consumul nesimtit de mic de carburant.
Am plecat o data de pe insula in jur de ora 13 si pana am ajuns in Bucuresti la 2 noaptea mi s-a parut o eternitate. Cozi, ambuteiaje, soare cat cuprinde. Mai bine mai trageam un pui de somn pe plaja la umbra dupa-amiaza si plecam mai pe seara de pe insula. Fiecare cu limitele lui, sau cum ii place sa-si "pedepseasca" mai bine familia.

Edited by Meister, 08 July 2022 - 12:07.


#59
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Oboseala vine si de la masina, nu numai de la varsta!Ia sa-l vad eu pe ala sa faca un drum cu o compacta de 100 cai apoi sa faca acelasi drum cu clasa mai mare, dar cu 200cp....Cand orice depasire o faci fara strangere de b_ _ i, doar apesi pe acceleratie!

#60
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Si ce facem ? Schimbam masina doar pt concedii ?
E corect ce zici intr-o masura, dar, acum, fiecare cu ce are si cu ce poate.

#61
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cel mai rau mi se pare sa ma scol dimineata si sa plec. Daca ma scol la ora 5 ca sa plec pe la 6 si sa prind racoare pe la pe la ora 10 deja nu mai am chef de nimic. Am incercat si cu trezitul la miezul noptii, plecatul pe la ora 1, e frumos pana rasare soarele, dupa aceea se instaleaza urgent plictiseala. Am constatat ca cel mai usor imi e sa dorm normal pana la 7-8 dimineata si sa plec pe la 9, sau sa plec dupa amiaza si sa ajung la destinatie undeva pe la miezul noptii.

#62
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
spre makaza pe unde e mai bine?kazanlak, maglizh sau la Gurkovo fac stânga și după vreo 5 km fac dreapta spre nova Zagora?nu am mai fost de 5 ani pe acest traseu și de aceea întreb

#63
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 03.08.2004
Gurkovo - Tulovo

#64
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Anul acesta a fost cineva? Intenționez sa plec și eu saptamana viitoare în Thasos. Numai ca eu nu am fost niciodată... Vreo recomandare de traseu? Pot ajunge intr-o zi dacă plec din Pitești?

#65
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007
Asta este o varianta ( ma refer strict la drumul prin România, ca in Bulgaria e singura varianta buna ): https://www.google.r...6!3e0?entry=ttu
Evident ca ajungi intr-o zi...
Vigneta pentru Bulgaria o iei de aici: https://web.bgtoll.bg/

#66
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcristiany, on 04 septembrie 2023 - 15:42, said:

... in Bulgaria e singura varianta buna ...

Eşti sigur că recomanzi bine drumul 5007 ?
Eu aş zice să meargă totuşi priin Tulovo, acela e drumul bun, nu 5007.


Sănătate şi tcb !

#67
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mie imi apare pe harta aia pusa de catre cristiany ca traseu de baza Gurkovo - Maglij - Tulovo. Varianta prin 5007 e cu gri, alternativa.

#68
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
da. am fost eu din nou anul acesta, dar eu sunt din cluj si nu te ajuta cu nimic recomandarea clasica pe serbia si macedonia :))

#69
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007

View PostOvidiuNS, on 04 septembrie 2023 - 17:15, said:


Ești sigur că recomanzi bine drumul 5007 ?
Eu aș zice să meargă totuși priin Tulovo, acela e drumul bun, nu 5007.

Sănătate și tcb !

Evident că ai dreptate!
Știind că scurtătura către Tulovo e închisă ( conform GMaps ), nu am mai dat zoom pe hartă.
Nu știu ce algoritmi folosește GMaps pentru calculul rutelor, dar au luat-o razna rău de tot.

Ruta corectă ( pe care am mers și eu în iulie ) e asta:
Attached File  Screenshot_20230904-211829~2.png   236.81K   16 downloads

#70
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Mulțumesc de info. În Grecia se plătește ceva vignieta? Sau alte taxe?

#71
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
copile, tu vorbesti serios?Faci misto?Tu chiar nu citesti ce se scrie pe aici?pentru Grecia iti trebuie vinieta de logan....

#72
peter the bullet

peter the bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.07.2007

View PostRobert_Kiran, on 04 septembrie 2023 - 20:41, said:

Mulțumesc de info. În Grecia se plătește ceva vignieta? Sau alte taxe?
Platesti doar pe autostrada. Daca intri pe la Makaza si mergi spre Keramoti (Thassos) ai de platit doar o trecere de 1.90 Euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate