Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Drum pana in Thasos

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
As vrea sa plec din Bacau in Thasos cu masina. Am inteles ca drumul s-a stricat prin Blugaria si e plin de gropi. Aveti o varianta de traseu. Sa merg prin:
- in ro, Bacau - Buzau - Bucuresti - Ruse
Ruse - Byala - Veliko - Gurkovo - Magliz - Stara Zagora - Dumitrovgrad - Haskovo - Kirkovo - Makaza - Keramoti ?

Sau prin Sofia sau alte variante ?

Vreau sa merg ziua si noaptea sa iau o cazare sa dorm, pe la mijlocul drumului sau cat o sa pot conduce. Aveti ceva recomandari de cazare curata, eventual si restaurant. Doar cazare 200-500 ron, daca ma incadrez. Daca ar avea un spatiu mic de joaca copii sau un peisaj frumos.

#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru Thassos nu se pune problema de varianta prin Sofia.
In zona V Tarnovo drumul e mai " vălurit ", dar nu e chiar asa de speriat.
Ca sa iti faci o idee, poti sa intri pe harta asta sa vezi care e starea drumurilor in Bg ( nu stiu cat de actuala e, dar macar informativ ) https://www.roads-bg...8/42.948/25.763

#3
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Nu are sens sa faci atata ocol prin Sofia, drumurile sunt rezonabile. Eu am fost acum 2 saptamani pana in Stara Zagora, vezi ca sunt fooarte multe camere si radare de toate soiurile pana acolo, eu am fost in we si erau si echipaje care opreau masini asa random. Sa iti iei neaparat vigneta ca te poate opri si pentru asta.

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
si neparat sa ai toate becurile functionale ! (inclusiv alea de la numarul de înmatriculare)

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 lopi, on 03 iunie 2022 - 14:02, said:

. Doar cazare 200-500 ron, daca ma incadrez.

Anul trecut am dormit in Ruse. m-a costat 26 de euro cu mic-dejun inclus. In centrul orasului.
Acum doi ani, la un alt hotel dar tot in centru, am platit pentru aceleasi conditii 25 de euro.

Cauta-ti tu pe traseu cazarea, sa fie cam la 70-75% din traseu parcurs deja. Cu siguranta gasesti ce doresti.
Iti faci rezervare pe booking sau direct cu hotelul, cum doresti, cu plata la fata locului, nu in avans. Si sa-ti faci si pentru intoarcere.
Sa nu uiti de vigneta pentru Bulgaria, pe care poti sa o cumperi si on-line. E mult mai elegant asa Posted Image

ps.
Hotelierii bulgari sunt departe de nesimtirea celor autohtoni, in sensul bun.

Edited by adisz, 03 June 2022 - 18:41.


#6
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Pe bune?Pleci in Grecia si dormi in Ruse?Nu era mai bine in Giurgiu, sau e mandria ca dormi in Bg....

#7
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Mai e ceva: treci granita seara, de obicei nu sunt cozi spre Bulgaria si chiar daca ar fi nu te deranjeaza pt ca nu mai ai mult de mers. E mai nasol sa-ti incepi ziua cu o mare coada, la prima ora, cand mai ai sute de km de parcurs.

Plus ca Ruse e mai mare decat Giurgiu si probabil ai mai multe variante de cazare si unde sa iei, eventual, cina.

#8
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ Mihai_3 - am masina cu led, masina e ok din toate punctele de vedere. merg incet in tara straina si respect regulile.

@ raducut123 - acum vreo 6-8 ani, cand am mai fost in Grecia, am dormit in Giurgiu ... cautat o cazare o gramada si am gasit una cu camere ca de camin, 2 stele cred ca avea, dar mizerie, mare mizerie. Nici dus nu am putut sa fac. Cand am mai fost prin Giurgiu, am "dormit" vreo 2 ore in masina, si tot obosit am plecat. De la o cazare, vreau ceva cat de cat, adica sa am cearsaf curat (nu patate cu fel de fel), fara mucegai, sa pot face un dus, un pat pe care te poti odihni. Mi-ar prinde bine si o masa calda si o cafea dimineata sa fie in tihna, daca se poate si un peisaj frumos, as da si mai mult. Giurgiu - nu mi-a lasat o impresie buna.
Tot cand am venit din Atena, in urma cu mai multi ani, pe langa Bucuresti, am avut o cazare superba, cu lac, restaurant cu mancare foarte buna si foarte curat. Stiu ca se poate si la noi in tara, dar nu stiu eu prea multe in zona.
Nu am nimic cu dormitul in Romania, chiar as prefera. Dar, nu parcurg mult din drum pana la Bucuresti, as mai merge ceva drum. Merg cat pot, cat nu, iau cazare.

@ mdt - cam dupa-amiaza as vrea sa trec. am copii mici si nu as vrea sa-i sperii seara cu lanterne in ochi sau altele cand dorm. cum ai scris, mai bine sa caut sa dorm in bulgaria.
Giurgiu - am scris - mi s-a parut un oras extrem de modest si cazari cam aiurea. Nu am nimic cu ro, dimpotriva, dar in situatia mea, e mai bine in bg.

@ adisz - cum pot sa cumpar vigneta online ? Nu mai trebuie sa lipesc pe geam stickerul ? Stiu ca unii vroiau stanga jos, majoritatea, altii stanga sus, ca daca nu, nu e bine.

- cu bulgarii, te mai opreste pentru "traditie" ? nu-mi place sa ma bag in din astea.

Edited by lopi, 03 June 2022 - 22:39.


#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Eu plecat din Iasi am inoptat in Veliko Tarnovo. Orasul este fain, cazare ieftina, resturant bun, am avut timp suficient, am ajus acolo pe la ora 17-18. De la Bacau ai avans 2 ore.

#10
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Vignieta la bulgari se poate plati, f civilizat, pe site-ul  https://www.bgtoll.bg/ro/

Asa fac de vreo 5 ani, nu te mai  opreste nimeni pt verificari,  se scaneaza daca apare nr masinii in sistem. Nu se mai lipeste nimic in parbriz....

De acord cu conditiile de cazare din R. vs BG, la noi e exceptie la altii regula. Veliko Tarnovo si Arbanasi sunt o varianta buna de cazare, pitoresc, curat.

Edited by laurentis, 04 June 2022 - 09:05.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 raducut123, on 03 iunie 2022 - 21:37, said:

Pe bune?Pleci in Grecia si dormi in Ruse?Nu era mai bine in Giurgiu, sau e mandria ca dormi in Bg....

Stimate coleg,tre sa ma explic si de regula nu prea imi place pentru ca am pretentia ca sunt destul de clar in exprimari.

1- nu am scris si nu am pomenit niciunde ca dorm in Ruse cand plec in Grecia, habar n-am de unde ai scos chestia asta.
2 - colegului lopi i -am dat exemplul cu Ruse ca sa-si faca o impresie cat decat de preturile din Bulgaria, pentru ca banuiesc ca va dori cazarea intermediara in Bulgaria.
3 - Ruse este un oras mare (la nivel de Bulgaria) asa ca int-ro localitate mica preturile cu siguranta ca sunt mai mici (sau cel putin egale)..
4 - colegul lopi amintea de bugetul de 500 de lei pentru cazare, iar eu i-am aratat ca se poate dormi si cu 120.

Pentru mine e mandrie ca pot dormi oriunde, dar mandria mare o am atunci cand nu sunt furat si jecmanit ca-n codru si sunt tratat cu respect, asa cum tratez si eu pe toata lumea.
Sper ca m-am facut foarte bine inteles si n-am sa-ti mai dau alte explicatii. Daca nici acum n-ai inteles, asta e, ia-o asa cum vine.

#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Adisz ...ai scris clar ca anul trecut ai dormit in ruse, 26e cu mic dejun inclus....in fine, treaba ta, poti sa dormi si la giurgiu....

Edited by raducut123, 04 June 2022 - 19:18.


#13
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Si eu merg in thassos din piatra neamt si tot cu copii. Cazare poti cauta chiar inainte de giurgiu ... cand m-am intors din grecia ultima data m-am cazat acolo la o pensiune si conditiile erau decente. Din pacate imi scapa numele pensiunii. Cat despre drum eu voi opta desi e mai lung in proportie de 90% pe varianta Sofia. Pe la Stara Zagora m-am intors acum 4 ani din Turcia si mi se pare un traseu prost. Pe forumul de turism auto zicea cineva ca nu e cine stie ce nici acum. Prefer autostrada .. pe maps diferenta e de 1 ora jumate dar in realitatea e maxim jumatate de ora plus ca mersul pe autostrada e mult mai odihnitor decat prin toate darapanaturile de orase din Bulgaria.

#14
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Recomand oprire in Veliko Tarnovo.
Mancare gustoasa si ieftina, cazari gasesti pentru toate buzunarele. Si ca distanta mie mi se pare ideala oprirea, dar depinde cat de mult poti conduce.

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

View Postlopi, on 03 iunie 2022 - 14:02, said:

As vrea sa plec din Bacau in Thasos cu masina. Am inteles ca drumul s-a stricat prin Blugaria si e plin de gropi. Aveti o varianta de traseu. Sa merg prin:
- in ro, Bacau - Buzau - Bucuresti - Ruse
Ruse - Byala - Veliko - Gurkovo - Magliz - Stara Zagora - Dumitrovgrad - Haskovo - Kirkovo - Makaza - Keramoti ?

Sau prin Sofia sau alte variante ?

Vreau sa merg ziua si noaptea sa iau o cazare sa dorm, pe la mijlocul drumului sau cat o sa pot conduce. Aveti ceva recomandari de cazare curata, eventual si restaurant. Doar cazare 200-500 ron, daca ma incadrez. Daca ar avea un spatiu mic de joaca copii sau un peisaj frumos.

Ce traseu ai ales pana la urma?

Tb sa plec in iulie in Thassos si inca ma gandesc daca sa o iau prin Sofia -varianta mai lunga dar cu mai multa autostrada sau varianta mai scurta, prin Makaza

Edited by marius.bunu, 11 June 2022 - 10:46.


#16
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ marius.bunu - am revenit din Thasos :)
Am ales varianta cea mai scurta, prin Velico - Stara Zagora - Makaza. De la Ruse la Byala - e drum ok, fara gropi, fara denivelari, dar sunt placi de beton, asfalt, placi. Nu e drum de viteza dar nici nu iti rupi masina. De la Byala la Velico, la dus, sunt denivelari si ceva gropi rare, care se pot evita daca se merge cu 80-100 km/h. Daca vrei sa zbori cu peste 120 km/h pe acolo, nu le mai eviti. Grija la intors din Velico in Byala, sunt vreo 2-3 portiuni cu niste gropi zdravene, adanci. Am mers, la intors aproape de alte masini si nu am avut timp sa o evit la timp si am luat una. De la Velico pana la Makaza, drum foarte ok, se poate merge si cu viteza, dar sunt multe curbe si urcat-coborat prin munti. Nu prea e loc de multe depasiri. La intors, am fost dupa-amiaza prin muntii Bulgariei si mi-a prins foarte bine, ca este racoare, umbra, copaci si foarte suportabil. La dus, temperaturi de 12-14 grade prin Bulgaria, la intors 24 grade maxim. Se mai asfalteaza prin unele localitati, dar se merge foarte bine. Recomand traseul, doar grija la intors la gopile mari din Velico - Byala. Si in localitati, cred de la greutatea camioanelor, mai sunt denivelari pe banda 1, pe banda 2, nu am vazut. Politie, am vazut vreo 3 echipaje la dus si tot atatea la intors. Nu am avut treaba, cred daca mergi linistit, nu se leaga. Sunt camere de vigneta cred, multe.
La intors, am gresit traseul de 2 ori si am luat-o si inspre Sofia. Cum e spre capitala, viteza, viteza, peisaj nimic, agitatie, soare. Gropi, nu am vazut spre Sofia, denivelari, mai ales pe prima banda, pe a 2-a, nu sunt.
In Grecia - ireprosabil drumul.
Recomand drumul cel mai scurt prin Byala - Velico - un drum linistit de 80-100 km/h, cu copaci pe margine, umbros, racoros, se poate merge dupa-amiaza, ai si peisaje cat de cat.

Pauza - de dormit, am luat la Afumati, cazare .... acceptabila cu 2 camere. La dus, am venit fara pauza, dar e greu, e mult drum, mai bine mergeam din 2 bucati.

Vigneta - am luat de pe net, cum a recomandat @ adisz, nu am avut probleme, foarte frumos.

Granita = la dus am trecut noaptea pe la 5 dimineata Ro-Bg era 1 masina in fata, Bg-Gr ziua, la 4 dupa-amiaza cred, vreo 3 masini in fata. La intors erau vreo 6 masini la la Gr-Bg si la Bg-Ro. Am asteptat maxim 10 minute sa trec. La intors a zis sa deschid portbagajul si atat, am plecat. Pe la 10 dimineata, la vama din Bg spre Gr erau multe masini, cred ca se statea vreo 30min-1h. Multi mergeau spre Grecia. Eu, am prins excelent.

Mancare - Bulgaria - m-am uitat, nu am vazut la strada multe restaurante, doar 1-2. Prin localitati daca gasesti ceva. Am mancat in Grecia, in Bulgaria la peco, in Romania la restaurant. As fi incercat si la bulgari, dar a fost drum lung si nu vroiam sa stau ore si nici nu am vazut in fuga ceva frumos.

Peco
- la greci, benzina e scumpa, motorina e mai ieftina. Mai aveam ceva in rezervor si am dat 100 Euro aproape pe un plin, 50 Euro pe jumate de rezervor. Parca 2.4 - 2.6 Euro benzina si aproape 2 Euro motorina ?! Oficial, e mai ieftina, dar atat era la pompa.
- la bulgari - aproape un plin - 300 ron. Am gasit, la intors un peco OMV, aproape de Romania, excelent. Cu spatiu de joaca pentru copii (dezavantaj ca era in soare), sandwich - care la noi erau 12 ron, cred ca am dat cam 5 ron echivalentul. La ce preturi au bulgarii, pare viata la ei :) .
- la romani - cam 400 ron
Preturi, orientative, nu am stat sa ma uit cat a fost exact. La greci, cand am alimentat, am zis ca asta e criza, gata, vine si la noi.
Auzisem ca sunt romani care au venit cu canistre de benzina de prin bulgaria, si nu ar fi voie in grecia, fiind considerata contrabanda.

Bacul - masina, 2 adulti si 2 copii - 36 Euro parca. Program cred de la 4 dimineata pana pe la 22 ?! Nu sunt sigur de program. La dus, s-au comportat aiurea, incepeau sa strige la mine, family down, jos, afara, tot urlau la mine. Poate aveau o zi mai proasta.  La intors, a fost ok. O cafea si 2 ciocolatele pentru copii - 50 ron, cam 10 euro cred, scump.

Cazare - nu insist. Se poate si foarte ieftin, cred cazare cu 30-40-50 euro/noapte. Conditii, dupa buget. Cazare luxoase - nu am prea vazut, probabil sunt. Mancare - cam 22-35 euro am dat pentru 2 adulti si 2 copii mici, de 40-45 euro - nu poti dovedi atata mancare. Cam 8 euro o portie in medie, de la 5-14 euro cea mai scumpa. Supe/ciorbe, ca la greci, nu prea stiu sa faca, doar de pui. Cea de ciuperci, rosii, peste - parca erau la plic. In rest, mancarea buna, aproape la orice taverna. Pret la alimentara, tot pe acolo iesi ca si cu mancarea, cred ca nu are rost. Este Lidl in Thasos (ca la noi si produse si preturi) si alimentara regionala. Cazare/pret = foarte bun, mancare/pret = excelent. Au mai fost albine, mai auzisem. Rare, dar au fost. Mi-a intrat un ac, de la o albina care zacea pe nisip. La fel a patit si sotia. Mai erau ceva chestii mici, de prin apa, care mai piscau de picior. Nu imi plac deloc astea, dar sunt extrem de sensibil in salbaticie.

#17
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006
[...]

Multumesc foarte mult pentru informatiile detaliate!



Mod edit  -  NU mai citati postul precedent !

Edited by Barboso, 19 June 2022 - 18:31.


#18
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 lopi, on 19 iunie 2022 - 11:06, said:

Bacul - masina, 2 adulti si 2 copii - 36 Euro parca. Program cred de la 4 dimineata pana pe la 22 ?! Nu sunt sigur de program. La dus, s-au comportat aiurea, incepeau sa strige la mine, family down, jos, afara, tot urlau la mine. Poate aveau o zi mai proasta.
Nu au avut nimic special cu tine, asta este regula lor de ani de zile. In masina, atunci cand urci pe ferry, nu are voie decat soferul.

 lopi, on 19 iunie 2022 - 11:06, said:

Pret la alimentara, tot pe acolo iesi ca si cu mancarea, cred ca nu are rost.
Iarta-ma ca iti spun, dar aici gresesti grav.
Iti dai seama ca daca era asa, toti grecii mancau la taverne si nu ar mai fi existat magazine alimentare.

In rest, foarte buna postarea ta, cu multe informatii utile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate