Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

cati ani considerati ca e decent sa tina o masina de noua daca este intretinuta?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
si daca fabricantul va fi obligat de lege sa prevada pachet de service la 5ani, la 10ani si la 15ani?

la 5ani dai 3000e si mai merge inca 5, si tot asa.

#56
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008
O mașină e de păstrat atât timp cât îți faci treaba cu ea în condițiile de confort și siguranță dorite la costuri de exploatare decente. Funcție de cum folosești mașina și cum o întreții, poate să fie 5 ani sau 20 de ani. O mașină am dat-o la 18 ani, alta la 16 ani, prima deoarece necesita investiții pe care nu eram dispus să le fac, a doua se defecta prea des și nu mai aveam încredere în ea.

#57
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 20.08.2016
Eu am o dilema...

Multi sustineti ca o masina noua e decent sa o ti 3-5 ani dar eu 50% din masini ce le vad pe drumurile patriei au peste 15 ani....

Voi locuiti in Romania?

Decent sa ti o masina eu zic ca e 10 - 12 ani.

#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmirel3003, on 19 mai 2022 - 10:17, said:

.
Vad pe aici multi zmei care afirma ca decent sa ti o masina e 5 ani... sunt curios ce masini aveti?
Ce importanta are? Dacă nu e o masina de colecție nu vad de ce ai tine o masina după ce încep sa pice chestii care țin de confort și sa ceara service din ce în ce mai des.

Edited by ro_explorer, 19 May 2022 - 10:48.


#59
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Unii ca mine IE saraci,si tin masinile mai multi ani.Si decenta nu are nimic in comun cu masina.

#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsgn30, on 19 mai 2022 - 10:45, said:

Voi locuiti in Romania?
Ce importanta are?

#61
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Mai mult,urmatoarea masina va fi de epoca,sa ii oftic pe cei cu masini de plastic electrice sau hibride...

#62
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Și eu vreau sa îmi iau o "chestie" americana de prin anii '60 sa o convertesc.

#63
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Postro_explorer, on 19 mai 2022 - 10:48, said:

Ce importanta are? Dacă nu e o masina de colecție nu vad de ce ai tine o masina după ce încep sa pice chestii care țin de confort și sa ceara service din ce în ce mai des.

Mie la Focus nu mi-a picat nimic in 10 ani... anul asta au fost primi bani care i-am bagat in ea, am schimbat distriburia pentru prima data (producatorul recomanda 10 ani sau 160.000km, eu avand 125.000Km) si bucsele brate. Cost total 2000 RON (400 EURO).
Masinile pana in 200.000 km nu cer bani daca ai avut cat de cat grija de ele, si cand ma refer la grija de ele zic sa nu fi idiot sa ii dai in gura imediat cand pleci de pe loc si sa nu lasi uleiul sa ajunga la temperatura potrivita.

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmirel3003, on 19 mai 2022 - 10:56, said:

Mie la Focus nu mi-a picat nimic in 10 ani...
Tapițeria e la fel ca în prima zi, nu scârțâie nimic, nu miroase ciudat, infotainment ul merge excelent, evident, are și navigația la zi, sistemul audio este de calitate și confortabil, nu zbârnâie, suspensiile sunt excelente, evident, poți merge la cruise den130km/h exact ca și cu o masina din 2022, sunt convins de asta.

Masinile, ca orice obiect de pe pământ, se uzează atât fizic cât și moral. Depinde de fiecare când considera ca gradul de uzura a depășit punct propriu de toleranta.

Masinila pe care am dat-o după 9 ani se cerea data. Mașinile astea pe care le folosesc în leasing simt ca mai merg folosite lejer 2-3 ani fără nici un stres (după leasing) . De asta zic ca limita mea e de cca 5 ani. După aia nu mai e aceeași mașina pe care am cum parat-o și în plus vremurile au evoluat, sune și alte chestii de interes în arafa unui volan și 4 roti.

Edited by ro_explorer, 19 May 2022 - 11:08.


#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 19 mai 2022 - 10:49, said:


Ce importanta are?
din pacate are.
tu castigi 15-20k euro luna + beneficii. majoritatea in Romania nu sare de 1k euro luna.
tu iti permiti sa schimbi masina la cateva luni, unii dintre noi cu greu uleiul o data pe an.

#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Asta nu afectează răspunsul la întrebarea topicului.

Mașina este un lux în cazul a peste 90% din utilizatori. Luxul se presupune ca trebuie sa ți-l permiți. După cum spuneam și cu alte ocazii, dacă dai mai mult de 10% din venituri pe mașina înseamnă că nu ți-o permiți.

View Postarg, on 19 mai 2022 - 11:08, said:

tu castigi....
Nu are nici o importanta cât câștig eu sau oricine altcineva sau unde. Discuția asta transcede situația financiara căci se presupune ca îți permiți ligheanul.

Edited by ro_explorer, 19 May 2022 - 11:23.


#67
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 10.01.2009
mirel3003 Eu in oras folosesc un Seicento din 2001 cu motor de 0.9 OHV, motiveaza-ma sa o duc la remat in situatia in care merge perfect si piesele sunt foarte ieftine.

Edited by axxel4you, 19 May 2022 - 12:25.


#68
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015

View Postro_explorer, on 19 mai 2022 - 11:14, said:

Asta nu afectează răspunsul la întrebarea topicului.

Mașina este un lux în cazul a peste 90% din utilizatori. Luxul se presupune ca trebuie sa ți-l permiți. După cum spuneam și cu alte ocazii, dacă dai mai mult de 10% din venituri pe mașina înseamnă că nu ți-o permiți.


Nu are nici o importanta cât câștig eu sau oricine altcineva sau unde. Discuția asta transcede situația financiara căci se presupune ca îți permiți ligheanul.

Masina este o necesitate pentru un procentaj foarte mare din populatie care locuieste la distanta mai mare de locul de munca si nu exista transport in comun de nici o forma sau transport in comun cu program care sa se potriveasca cu programul de munca....Nu toata lumea locuieste si munceste in acelasi oras/localitate/sat si lumea mai munceste si in schimburi...
Deasemenea sunt destule locuri unde nu exista nici un fel de transport in comun.... Deci nu vad unde este luxul la 90% din populatie.... Mai lucreaza la procentajul ala...

Edited by autocargo, 19 May 2022 - 12:40.


#69
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 29.01.2008
Te motivez eu să NU o duci: indiferent ce normă de poluare are, pentru producerea de la zero a alteia noi se poluează mai mult decât mai poate polua mașina ta.

#70
axxel4you

axxel4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 10.01.2009

View Postro_explorer, on 19 mai 2022 - 10:53, said:

Și eu vreau sa îmi iau o "chestie" americana de prin anii '60 sa o convertesc.
   Poti sa o convertesti sa mearga pe ulei de palmier sau floarea soarelui folosit, un motor rudimentar se preteaza perfect la asa ceva.
   Adica ai recicla mult ulei in timp ce folosesti autoturismul.


#71
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,976
  • Înscris: 04.10.2007

View Postro_explorer, on 19 mai 2022 - 11:02, said:

Tapițeria e la fel ca în prima zi, nu scârțâie nimic, nu miroase ciudat, infotainment ul merge excelent, evident, are și navigația la zi, sistemul audio este de calitate și confortabil, nu zbârnâie, suspensiile sunt excelente, evident, poți merge la cruise den130km/h exact ca și cu o masina din 2022, sunt convins de asta.
Masinile, ca orice obiect de pe pământ, se uzează atât fizic cât și moral. Depinde de fiecare când considera ca gradul de uzura a depășit punct propriu de toleranta.
Masinila pe care am dat-o după 9 ani se cerea data. Mașinile astea pe care le folosesc în leasing simt ca mai merg folosite lejer 2-3 ani fără nici un stres (după leasing) . De asta zic ca limita mea e de cca 5 ani. După aia nu mai e aceeași mașina pe care am cum parat-o și în plus vremurile au evoluat, sune și alte chestii de interes în arafa unui volan și 4 roti.
Tapiteria arata impecabil, o spal cam de 3 ori / an, am aspirator injectie-extractie, nu miroase totul super OK.
Infotainment-ul merge exact ca atunci cand am cumparat-o, isi face treaba pentru ce am nevoie.
Navigatie nu are
Sistemul audio se aude la fel ca in prima zi decent spre bine.
Suspensiile chiar ma mira ca sunt OK.
Da pot merge cu CC la 130Km/h ca si cu o masina din 2022.

Masina are 10 ani si singurul motiv pentru care o mai tine e ca inca nu cere bani. SI cum am mai zis in toamna cumpar o noua masina si pe asta o tin ca si a 2-a masina pana incepe sa ceara bani dar nu mai mult de 15 ani.

Singurul inconvenient e ca masinile noi au tehnologie noua, spre exemplu eu pe masina mea nu am Android Auto, chestie care imi lipseste.

#72
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postaxxel4you, on 19 mai 2022 - 12:42, said:

   Poti sa o convertesti sa mearga pe ulei de palmier sau floarea soarelui folosit, un motor rudimentar se preteaza perfect la asa ceva.
   Adica ai recicla mult ulei in timp ce folosesti autoturismul.
Eu ma gândeam sa o convertesc în EV.

View Postmirel3003, on 19 mai 2022 - 13:11, said:

...
Deci e o masina veche/învechită, cu lipsuri de confort co form definițiilor de azi. Altfel spus este uzata moral (și are cu certitudine și uzura fizica). Este foarte bine ca pragul tău de toleranta e acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate