Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cati ani considerati ca e decent sa tina o masina de noua daca este intretinuta?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
pe sistemul asta e si zeama din cutiile de viteze "pe viata".

#20
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View Posthades, on 18 mai 2022 - 20:34, said:

Pe mine m-a mirat un pasaj citit în manualul utilizatorului la o Toyota Auris 2011. "Durata medie de viata a automobilului 8 ani" Nici acum nu îmi vine sa cred.
tocmai cele mai fiabile masini de pe planeta sa aiba o asa mica durata de viata?

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
aia nu inseamna ca dupa 8 ani se dezintegreaza ca hartia in apa, ci ca sansele sa ceara bani mai serios cresc.

Edited by _-livio-_, 18 May 2022 - 20:44.


#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Io consider ca o masina noua va tine exact cati bani ai. Daca ai bani putini vei zice ca 20 de ani. daca ai bani multi vei zice ca maximum 10 luni.
Iar exemplul ala cu Loganul si Mercedesul nu numai ca este irelevant, dar n-are nici o legatura cu viata reala.
Apropo,cati dintre voi stiti de Logan cu peste 1.000.000 de kilometri? Nu-i asa ca foarte multi?

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Eu nu stiu nici o masina cu peste 1 milion de km. Toate se vand la 150k Chiar daca au 20 de ani de calareala prin Germania, ele ajung aici la 150 000


#24
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdtd234, on 18 mai 2022 - 19:21, said:

Au in cip programat sa pice cand depaseste un anumit nr de km, ori cand depaseste un anumit timp.

Paranoia.
Nu-i adevarat. Softurile se sparg, vezi Tesla care are n firewall-uri si soft mult, mult mai securizat decat orice alt brand si a fost spart la cateva luni dupa ce a iesit pe piata. Daca ar face cineva asa ceva s-ar afla foarte usor, ca, vezi tu, utilizatorii mai vorbesc intre ei, mai exista forumuri, etc. De exemplu aici pe softpedia se plang multi ca pica ambreiajul la Sportage automat dupa vreo 10.000 km de mers in traficul de bucuresti. Crezi ca la (zeci de) milioane de passaturi care se vand anual nu s-ar prinde utilizatorii daca ar pica "dupa program"?

Explicatia e mult, mult mai simpla, sunt facute sa tina cam cat tine garantia. Din cauza normelor din ce in ce mai stricte s-a modificat modul de constructie al motoarelor, garituri, uleiuri, tolerante, etc. De ce crezi ca exista masini care ard ulei de noi, de la 0 km? Pentru ca nu sunt in stare astia sa faca garnituri ca acum 20 de ani, sau pentru ca reglementarile i-a dus in directia asta cu total alt focus decat sa tina mult?
Cum au zis si altii mai sus, si producatorii baga tot felul de tampenii de gen schimb de ulei la 30.000 km, ca sa se bucure fraieru' ca nu trebuie dusa in service des. Cutii de viteza care nu au nevoie de mentenanta niciodata, distributii pe lant care nu trebuie schimbate niciodata, dar care iti distrug motorul cand plesnesc, si tot felul de d-astea.

Eu zic ca tine si de noroc, si cat de bine e intretinuta. Daca o tii in garaj, schimbi uleiul la maxim 10.000 km/6 luni, faci reviziile la omeni de incredere si nu peticesti tu chestii la ea, orice masina ar trebui sa tina, cu mici exceptii gen motoare duse la extrem, wankel, etc.. Ca in unele bagi mai multi bani decat in altele e partea a doua dar nu cred ca iti iei "dauna totala" din senin daca e ingrijita. Problema e ca pe la noi nu prea le ingrijeste lumea, lucru care se vede de la o posta cand te uiti cu ce sunt incaltate masinile "de lux" de prin Romania, dot-uri de 2014 pe masina din 2020, etc.

#25
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 04.11.2016

View Posthades, on 18 mai 2022 - 20:34, said:

Pe mine m-a mirat un pasaj citit în manualul utilizatorului la o Toyota Auris 2011. "Durata medie de viata a automobilului 8 ani" Nici acum nu îmi vine sa cred.
De fapt este vorba de durata medie de utilizare a unui produs care este stabilita de catre constructor conform prevederilor legale.

"durata medie de utilizare - intervalul de timp, stabilit în documente tehnice normative sau declarat de către producător ori convenit între părţi, în cadrul căruia produsele de folosinţă îndelungată trebuie să îşi menţină caracteristicile funcţionale, dacă au fost respectate condiţiile de transport, manipulare, depozitare şi exploatare."
Citatul de mai sus face parte din "Legea privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora. Toti producatorii bunurilor de folosinta indelungata trebuie sa declare care este aceasta durata medie de utilizare. De exemplu, la Dacia, poate fi gasita la pag. 2 din "Carnetul de garantie" si este tot de 8 ani.

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

View Posthades, on 18 mai 2022 - 20:34, said:

Pe mine m-a mirat un pasaj citit în manualul utilizatorului la o Toyota Auris 2011. "Durata medie de viata a automobilului 8 ani" Nici acum nu îmi vine sa cred.

Prin manualul de Land Cruiser scria mai mult, 30 de ani.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 mai 2022 - 18:58, said:

...
un 20 de ani ar fi ok?
noua e pana iesi din curtea magazinului. pe urma e un sh.

daca ar fi o lingura de inox poate ar avea sanse la 20ani.
dar masinile actuale au mult plastic si cauciuc care se devin casante si sfarmicioase in timp.

#28
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Planned obsolence, e veche treaba.

Sunt ferm convins că aceeași ingineri care au făcut mașinile să reziste acum  250k km, le pot face să reziste 500k km lejer, fără să și bata capul prea tare.

Păi suntem ecologiști sau nu ?
Produ domne lucruri cara să țină 20 de ani, daca sunt de folosință îndelungată.
Nu e necesar să fie folosite de același proprietar.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
aceasi ingineri fac si camioane, care sunt gandite pt cateva milioane de km.
si cu plasticele aceasi poveste.
cat despre rugina, zincat la cald si tin zeci de ani fara probleme.

#30
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 mai 2022 - 18:58, said:


de la ce varsta a masinii considerati ca nu mai este fiabila si incep reparatile costisitoare?


Ce importanta are ce "consideram" noi? Când se strica se strica indiferent de considerațiile noaste :D

Eu personal merg destul de puțin cu mașina, în regimuri light (autostrada nu frecus urban), am garaj, motive pentru care mașinile rezista fără probleme (nici tehnice nici estetice) destul de mult.

#31
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
De asta am și spus că nu vor da in greu pt a proiecta autoturisme care să țină 500k km.

Ideea e să se vrea, atâta tot.

#32
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
nu se vrea pt ca in general lumea nu mai tine masinile atata timp, ci le schimba la 3-5 ani, asa ca nu e rentabil sa le faca atat de rezistente pt ca pretul creste si clientul merge la cei care vand mai ieftin, ca oricum nu-l intereseaza sa reziste 20 de ani, doar si Mercedes a renuntat la construit masini-tanc.

#33
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu are de ce sa se vrea din perspectiva producatorului.
El produce ca sa scoata banu, nu ca sa salveze planeta.

Problema e tot la consumator. Si anume ca majoritatea sunt niste oite obediente si nu comenteaza.
Daca consumatorii nu ar fi atat de botanisti si usor de manipulat poate ar fi ceva sanse de schimbare.
Dar cand ii vezi pe multi cum inghit povesti gen "hai sa taxam masinile vechi ca polueaza" in timp ce li se vand masini noi cu durata de viata de televizor, cam pierzi orice speranta in umanitate

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
"cati ani considerati ca e decent sa tina o masina de noua daca este intretinuta?"

Eu ma astept la vreo 10 ani sau 200K Km, care criteriu se indeplineste primul. Dupa anii aia sau Km aia apar tot felul de uzuri la elemente neesentiale dar care strica atmosfera de condus (scartaieli, troncaneli, mirosuri diverse, etc)

Pana acum am cumparat doar masini noi, "factory order". Primele 2 le-am dat dupa ~ 150K Km fiecare. Prima (Dacia supernova :) ) dupa 3 ani si a doua (Megane 2) dupa 9 ani. Ambele au avut probleme mediocre incepand pe la 100K, nimic de facut titlu de revista dar nici perfecte.

In aceasta lumina, si anume ca nu ar trebui sa apara absolut nici o problema pana in 100K Km, cam asta e noua tinta in ochi mei (ceea ce ar insemna vreo 5 ani).

Dupa primele 2 masini am trecut pe sistem leasing si le schimb la 3 ani si cca 60K Km.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostSfaturiFaraTroleala, on 18 mai 2022 - 18:58, said:

de la ce varsta a masinii considerati ca nu mai este fiabila si incep reparatile costisitoare?
Teoretic, dupa ce nu mai ai garantie. Practic vezi dupa asta cat o mai duce. Loganul are 5 ani si 200 000 km. Asa ca valorile astea le atingi, restul e bonus.

Edited by neagu_laurentiu, 19 May 2022 - 00:02.


#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
La noi la firma masinile se schimba la limita de 180.000 km, indiferent de ani.

Eu am facut 177k cam in 6,5 ani.

Edited by abac, 19 May 2022 - 00:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate