Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
846 replies to this topic

#253
pompiliu92

pompiliu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.12.2009

View PostInfamou5, on 13 aprilie 2022 - 07:58, said:

@pompiliu92 spuneai ca dupa 11 se schimba in noul abonament. S-a intamplat asta automat ai activ si al doilea port sau trebuie sa suni la ei?

Din ce am vazut, s-a schimbat automat, ca s-a generat si factura cu noul serviciu. Nu am testat al doilea port.

#254
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
Mi se pare mie sau pingul este foarte mare pe intern?

#255
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

View Postpolter, on 14 aprilie 2022 - 05:39, said:

Mi se pare mie sau pingul este foarte mare pe intern?

Oscileaza intre 5 si 50, destul de mare, testat din Moldova catre Bucuresti Orange.

#256
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.10.2020
Dupa vreo 15 conversatii telefonice la 300 cu oameni prea slabi tehnic/comercial, a ajuns la mine tehnicianul care mi-a instalat ONT-ul WiFi6.
Concluzia: am infrastructura Telekom si de aceea pe fibra optica nu ajunge mai mult de 1 Gbps. La infrastructura Orange cica s-ar putea mai mult.
Dar eu am abonament de 1.8 Gbps... total degeaba. Posted Image

#257
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,384
  • Înscris: 03.04.2004
Cum sa nu mearga pe FO Telekom?
Eu nici nu am abonament de 2000/1000 ca nu ma lasa astia si pe Download scot 1800 pe nPerf in mod Load Balance cu routerul meu cuplat in 2 Lan-uri pe ONT Sagemcom.

#258
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.10.2020

 emanu900, on 15 aprilie 2022 - 13:00, said:

Cum sa nu mearga pe FO Telekom?
Eu nici nu am abonament de 2000/1000 ca nu ma lasa astia si pe Download scot 1800 pe nPerf in mod Load Balance cu routerul meu cuplat in 2 Lan-uri pe ONT Sagemcom.
Si tu ai infrastructura Telekom (fibra optica)?
Dammit, nu mai inteleg nimic... si cum anume pot sa ajung si eu la viteza asta, ca doar platesc pt. asta.

#259
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,384
  • Înscris: 03.04.2004
Da, am Telekom cu vreo 2 luni inainte sa anunte ORO ca ii cumpara, vroiam sa imi trag ORO in loc de Telekom dar fiind in afara orasului si nefiinf inca cumparati oficial nu s-a putut, desi acum adresa apare instalabila ORO cu FO.

L.E

Pai s-a tot discutat pe aici, iti trebe un router capabil sa poata face Load Balance intre 2 conexiuni LAN, conexiuni fizice pe care le cuplezi in ONT-ul ORO, iar in routerul tau o conexiune LAN dinspre ONT intra in portul WAN iar a doua in oricare din celelalte porturi LAN pe care o definesti ca second WAN (asta pe routerul tau).
Cel mai ieftin router momentan care poate face jmecheria de mai sus ar fi un Asus TUF AX5400. Dai cateva pagini inapoi pe aria asta si sunt posturi cu aceste detalii (colegul ranit a pus chiar si o poza cum a facut conexiunile).

Edited by emanu900, 15 April 2022 - 13:26.


#260
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
acum cateva zile cand m-am uitat la pret era 52lei , astazi vad ca este 47lei 1,8Gbps...

#261
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,384
  • Înscris: 03.04.2004
Asa e, iar pt abonați la mobil e 37 lei.

#262
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011

 shady_boy, on 15 aprilie 2022 - 12:54, said:

Dupa vreo 15 conversatii telefonice la 300 cu oameni prea slabi tehnic/comercial, a ajuns la mine tehnicianul care mi-a instalat ONT-ul WiFi6.
Concluzia: am infrastructura Telekom si de aceea pe fibra optica nu ajunge mai mult de 1 Gbps. La infrastructura Orange cica s-ar putea mai mult.
Dar eu am abonament de 1.8 Gbps... total degeaba. Posted Image


Sa-ti dea in scris treaba asta si sa-ti rezilieze contractul de 1,8 si sa-ti dea banii inapoi incasati in plus daca reteaua nu suporta asa cum zic ei. Dar cu totii stim ca nu-ti vor zice asta in scris, nu-i asa ?

#263
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.01.2021
E data de 15 iar la mine in My Orange s-a facut modificarea, doar ca la net si tv imi zice Optiune Orange, nu Fibra 2000, TV Premium. Viteza la internet e aceeasi, iar tv-ul aceeasi apa.

#264
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,384
  • Înscris: 03.04.2004
Pai sunt acoperiți, 1800 e viteza maxima sumata de la minim 2 dispozitive care rup simultan banda, se mentioneaza aspectul asta parca, mai ales pe marketing (chit ca e la nivel de 'steluta' prezentat).
Ca noi am gasit manevra cu Load Balance-ul sa duduim reteaua e partea a 2a, aka 2 LAN-uri = 2 dispozitive...

#265
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.01.2021

 qlfenv, on 15 aprilie 2022 - 17:04, said:

E data de 15 iar la mine in My Orange s-a facut modificarea, doar ca la net si tv imi zice Optiune Orange, nu Fibra 2000, TV Premium. Viteza la internet e aceeasi, iar tv-ul aceeasi apa.
Referitor la situatia de aici. E 17 si inca nu am serviciile active. Am sunat astazi la 300 si am discutat cu o persoana de la tehnic. Acea persoana mi-a facut niste reconfigurari, dar nu s-a schimbat nimic in ceea ce priveste viteza de net si situatia tv-ului. Dupa ce inchei apelul imi trece prin minte sa restartez ont-ul. Dupa restart ii dau un speed test, si surpriza: tot nu am viteza cea noua de 2gbps, DAR ca prin minune viteza de 1gbps al abonamentului vechi a revenit in parametri: 945 down si 495 up!!!! de prin oct-nov nu mai treceam de 650. Tind sa cred ca e limitata artificial viteza de net in unele zone. Urmeaza sa ma sune alte persoane de la tehnic sa vada ce si cum cu noile abonamente ale vietii. Btw am facut speed test in paralel cu 2 cabluri/pc-uri si tot am abonamentul de 1gbps, se imparte acea viteza de 1gbps la ambele pc-uri.

#266
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002

 emanu900, on 15 aprilie 2022 - 13:25, said:

Pai s-a tot discutat pe aici, iti trebe un router capabil sa poata face Load Balance intre 2 conexiuni LAN, conexiuni fizice pe care le cuplezi in ONT-ul ORO, iar in routerul tau o conexiune LAN dinspre ONT intra in portul WAN iar a doua in oricare din celelalte porturi LAN pe care o definesti ca second WAN (asta pe routerul tau).

Trebuie si ONT-ul Orange sa suporte LACP nu doar routerul tau si e vorba de link aggregation nu de load balance.

#267
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,384
  • Înscris: 03.04.2004
De preferat e LACP i  detrimentul Load Balance, insa până atunci ne descurcam si asa:

Slab pe Speedtest

Attached File  Screenshot_20220417-121255_Speedtest.jpg   56.77K   46 downloadsAttached File  Screenshot_20220417-121418_Speedtest.jpg   62.8K   44 downloadsAttached File  Screenshot_20220417-121447_Speedtest.jpg   65.24K   40 downloadsAttached File  Screenshot_20220417-121517_Speedtest.jpg   63.76K   38 downloads


Ceva mai bine pe nPerf

Attached File  Screenshot_20220417-121620_nPerf.jpg   115.57K   52 downloads

#268
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022
Poate imi scapa mie ceva, dar poate imi poate clarifica/corecta/valida unul dintre voi:

Legat de load balance:
1) In momentul in care fac   load    balance de pe un singur ISP, nu voi obti ne conexiunea full cand comunic cu un server. In schimb o sa imi pot   ruta    conexiunile ca unele  sa fie pe un wan si  celelalte pe celalat wan sau sa il la  s sa faca asta automat.
2) La nivel sistem de operare, mi se deschid conexiuni cand pe WAN1 cand pe WAN2, daca ai deschis un outlook sau orice client de pe PC care verifica IP-ul de pe care vii vor fi probleme, pentru ca tu nu apari la nivel extern fiind sub aceasi conexiune.
3) In cazul conexiunilor P2P, torrente conexiuni unde IP-ul nu e relevant nu se face auth, nu se pastreaza o stare si se face doar download/upload o sa poata fi folosite ambele WAN-uri, dar in principiu asta e foarte rar, spre exemplu un steam are auth, netflix la fel etc.

Concluzie:
Load  balance oferi te de routerele de la asus si in general de orice router: controleaza traficul si il redirectioneaza catre WAN-ul cu cel mai bun timp de raspuns sub nici o forma nu agrega conexiunile (nu e bonding) ca sa le poti folosi pe amandoua in acelasi timp sub aceasi masina. Chiar daca faci un speed test si scoti 1.8Gbps cat zic ei ca ofera, desi eu mai mult de 800 in Moldova prind rar, e degeaba ca in viata de zi cu zi nu vei atinge niciodata acea viteza ci doar vei avea net de calitate in toata casa pentru toate dispozitivele in cazul ideal.



  LACP    ad  nu es  te suportat pe nici un router Orange prezent in Romania momentan am primit raspunsul..., acesta poate agrega conexiunile pentru a le putea utiliza de pe acelasi device sub un singur IP. Multe din routerele asus care suporta 2 WAN suporta si asta, dar din pacate nu o putem folosi.

O alta metoda pur teoretica e sa ai un  gateway  group in fata routerului, aici imi e putin neclar ca  nu am incercat niciodata sa fac asta, dar fara LACP nu vad cum ar putea sa fie utilizate in acelasi timp cele 2 retele de un singur device, poate cineva sa explice? (https://superuser.co...gbps-connection)


PS: Din cate stiu eu load balance renteaza mai mult pentru 2 ISP, ca sa utilizezi mereu conexiunea care este mai libera sau sa faci fail-over cand pica una din ele.

Exemplu general:
- Reteaua WAN 1 (ISP 1), raspunde mai greu din varii motive pe la 18:30.
- Reteaua WAN 2 (ISP 2) e ok pe la 18:30
Tot traficul va fi dus pe WAN 2.

Acelasi scenariu doar ca in loc de ore si retele poate fi vazut si in cazul aplicatiilor:
Sa zicem ca:
- ISP 1 (WAN 1) are un ping catre serveru de CS 1.6 de 5
- ISP 2 (WAN 2) are un ping catre serveru de CS 1.6 de 20
Mereu cand te vei conecta la CS 1.6 pe serverul X vei trece pe conexiunea cu cel mai bun latency.

Astea fiind doar 2 exemple, dar de fapt sunt multe tipuri de load balance, depinde cum va configurati voi routerul:
- "Weighted Balance", va trimite traficul catre WAN-ul cu cea mai buna conexiune. [ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-weighted-balance.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- "Priority", va trimite traficul conform regulilor setate de noi manual, iar daca un WAN nu mai exista va redirectiona prin altul.
[ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-priority.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- "Overflow", va prevenii un WANdin a fi supra incarcat.
[ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-overflow.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- "Persistence", mereu vei utiliza acelasi WAN pentru un anumit tip de conexiuni. (toate conexiunile pentru bt24 sa se faca prin WAN1)
[ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-persistence.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- "Lowest Latency", va utiliza conexiunea care are cel mai bun timp de raspuns, din cand in cand se vor trimite apeluri catre serverele pe care vrem sa facem asta. (Ex. de la jocuri)
[ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-lowest-latency.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- "Enforced", e la fel cu Persistence, doar ca aici daca WAN e down tot catre el se vor face apelurile pana raspunde.
[ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-enforced.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- "Least Used", conexiunile noi vor fi luate de WAN-ul care are cea mai multa banda libera, se seteaza cata banda are fiecare WAN si se ia decizia in functie de asta
[ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-least-used.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- "Fastest Response Time", va trimite apelul catre toate WAN-urile disponibile apoi il va alege pe cel care raspunde cel mai rapdid. (Primul exemplu, cel cu orele)
[ https://di-marco.net/assets/img/blog/2020-05-24/algo-fastest-response.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru mai multe detalii legate de load balance recomand articolul asta: https://di-marco.net...net_connection/


Daca esti cu  load   balance pe  aceeasi  retea (ISP)  nu prea vad utilitatea in cazul asta   decat    daca ai cateva    zeci   de  dispozitive care mananca toate banda in  acelasi timp .
Deci daca nu aveti zeci de dispozitive si un caz efectiv in care sa aveti nevoie de un router care sa stie dual-wan si load balance, nu merita sa va cumparati unul.

#269
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,384
  • Înscris: 03.04.2004
Sper ca te-ai prins ca lumea de pe aici vrea sa vada scoruri cat mai sus in teste si nu neaparat cum se duce traficul prin router cu DW activat, functie ce, intr-adevar, da batai de cap pe unele aplicatii.
Daca ORO erau băieți deștepți ofereau un ONT cu functie LACP si de aici alta viata indiferent de utilizare.

Oricum, misto prezentarea expusa mai sus, utila pt oricine vrea sa inteleaga mai in amanunt chestiunea.



#270
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 19.04.2007
la digi cam asa merge [ https://i.imgur.com/04OaCUL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Florin64x, 17 April 2022 - 20:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate