Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Orange România lansează internetul la viteza 1.8 Gbps national

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
862 replies to this topic

#217
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,962
  • Înscris: 01.06.2015
Poți rezilia in 14 zile fara nicio bătaie de cap.. ;) doar suni la 300 sau le scrii un mail și gata.

#218
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

 Nimcid25, on 05 aprilie 2022 - 21:46, said:

Poți rezilia in 14 zile fara nicio bătaie de cap.. Posted Image doar suni la 300 sau le scrii un mail și gata.

Mersi de informatie :D, o sa iau in considerare, dar mai intai o sa trec printr-un magazin de-al lor si o sa le dau 5-6 zile sa vad poate imi pot aduce un ONT care sa suporte Link aggregation sau un port de 2.5. Am stat si m-am gandit, chiar si pentru backup la net tot e ok 60 de lei fata de 350+ cat dadeam inainte pe banda garantata. Mai ales ca RDS mai are spikes de viteza din cand in cand (De obicei cand iti e lumea mai draga) si acuma o sa treaca de pe o conexiune pe alta.
https://ibb.co/fnBgtCj
https://ibb.co/myh4JNB

Testele fiind facute doar pe conexiunea 1 cea de la RDS. Am un NAS care imi inregistreaza cand pica curentul si pentru cat timp, il folosesc si ca server de DNS+cache pentru dispozitivele din retea si back-up de fisiere. Trimite o notificare cand pierde conexiunea sau viteza de upload pe imagini e sub 5MB/S, asa am fost pe faza sa fac testele. (Toate testele sunt catre aceasi server)

#219
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.01.2021
Astăzi mi-a fost schimbat ONT-ul cu cel nou pe wifi 6. Așteptăm ziua de 15 pentru noua viteză.

#220
ranit6996

ranit6996

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 09.06.2017
Salutare. Nu stiam de ce uneori wifiul ontului mergea limitat.
Default ontul este pe energy saving. Am debifat optiunea.
Attached File  Screenshot_20220407-175724_Chrome.jpg   60.28K   143 downloads

#221
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 01.10.2020
@ranit6996: din interfata aia se poate activa si LACP-IEEE 802.3ad ? :) sau doar Orange poate face asta? Ca sper ca ONT-ul asta stie LACP-IEEE 802.3ad

#222
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,399
  • Înscris: 25.10.2008
astepti sa iti dea ce nu au? atunci poti sa astepti in continuare

#223
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

 shady_boy, on 08 aprilie 2022 - 01:34, said:

@ranit6996: din interfata aia se poate activa si LACP-IEEE 802.3ad ? Posted Image sau doar Orange poate face asta? Ca sper ca ONT-ul asta stie LACP-IEEE 802.3ad

Nu suporta LACP-IEEE 802.3ad, daca ar fi suportat ar fi fost in documentatia oferita de Huawei nu au cum sa activeze ceva ce nu exista.

#224
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 01.10.2020

 muntes, on 08 aprilie 2022 - 09:30, said:

Nu suporta LACP-IEEE 802.3ad, daca ar fi suportat ar fi fost in documentatia oferita de Huawei nu au cum sa activeze ceva ce nu exista.
Scuze, am vazut ca altii ziceau parca ceva pagini in urma ca au ajuns la 1800 Mbps si intelesesem ca au reusit asta cu 2 cabluri din ONT catre router, si apoi WAN aggregation. De aceea credeam ca suporta ONT-ul aceasta metoda.

#225
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,045
  • Înscris: 08.08.2002

 muntes, on 06 aprilie 2022 - 11:09, said:

mai intai o sa trec printr-un magazin de-al lor si o sa le dau 5-6 zile sa vad poate imi pot aduce un ONT care sa suporte Link aggregation sau un port de 2.5.

Poti sa astepti dar probabil va dura cativa ani pana sa-ti aduca Orange asa ceva ...

#226
pompiliu92

pompiliu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.12.2009
Astazi a venit tehnicianul si mi-a schimbat ONT-ul. E un Huawei OptiXstar HG8147X6. Astept sa treaca data de 11 pentru noua viteza.

Edited by pompiliu92, 09 April 2022 - 23:40.


#227
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 pompiliu92, on 09 aprilie 2022 - 23:37, said:

Astazi a venit tehnicianul si mi-a schimbat ONT-ul. E un Huawei OptiXstar HG8147X6. Astept sa treaca data de 11 pentru noua viteza.

Asta este si ONTul folosit de RDS pt gigabit. Orange cum ofera abonamentul de 1,8 ?

Edited by MembruAnonim, 09 April 2022 - 23:58.


#228
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.01.2021

 MembruAnonim, on 09 aprilie 2022 - 23:58, said:



Asta este si ONTul folosit de RDS pt gigabit. Orange cum ofera abonamentul de 1,8 ?
Pe wifi 6, ori 2 conexiuni diferite din acel ont care au câte 900 mbps fiecare.

#229
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,045
  • Înscris: 08.08.2002
In Franta au Livebox 6. cu port de 2,5Gbps si Wifi6E pentru abonamentul de 2Gbps ... la Romania merge si cu ONT-ul pe care-l da Digi de un an si ceva pentru abonamente de 1Gbps (si se pare ca si ala mai uita sa-l dea la toti vedeti povestea userul qlfenv).
Din pacate ramanem rapid in urma si la capitolul viteza de intenet dat fiind pretul mic al internetului la noi pret care nu-i atrage ISP-isti de la noi sa faca upgrade-uri de retea pentru viteze >1Gbps, dar in vest lucrurile se misca rapid preturile sunt mari si foarte mari pentru astfel de abonamente si atunci exista interes pentru implementarea lor. Acum cati chiar au nevoie de abonamente >1Gbps cat este marketing in dorinta de a scoate cativa lei in plus la noi si cativa zeci de euro sau $ in plus in alte zari si continente este alta discutie.

Un mic update vad acum ca exista si in FR la Orange un abonament cu 2Gpbs "partagés" unde se oferta ONT doar cu Wifi6 deci cam ce are si Orange Ro in oferta acum.  Probabil la noi nu vor aduce Livebox-uri niciodata pentru ca sunt mai scumpe si nu se potrivesc cu pretul abonamentelor din Ro, probabil vom primi candva dupa ce mai investesc niste $ in upgrade-ul retelei si ceva ONT-uri cu port de 2,5Gbps dar la cum se misca Digi pe acest segment eu zic ca momentul e departe.

Edited by MD, 10 April 2022 - 08:12.


#230
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.01.2021
Probabil, in timp, o sa vina si la noi cu un ont mai capabil. E ok și ăsta. Atâta timp cât am gigabit simetric indiferent de încărcarea rețelei, pe mine mă mulțumește. Plus ca Orange e rețea tier 1, dă și IP static la 2 euro. Un client casnic are cam tot ce vrea.

#231
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 01.10.2020

 qlfenv, on 10 aprilie 2022 - 00:32, said:

Pe wifi 6, ori 2 conexiuni diferite din acel ont care au câte 900 mbps fiecare.
Pe Wi-Fi 6 am incercat eu direct din el, si nu mi-a depasit 950 Mbps. Iar cu 2 conexiuni diferite din acel ONT, stii tu ca e posibil? Nu trebuie sa stie ONT-ul LACP?
Eu mi-as lua un router care sa stie WAN aggregation, dar mi-e ca-l iau degeaba si nu reusesc cu metoda de care zici tu (2 conexiuni diferite din acel ont care au câte 900 mbps fiecare).

#232
qlfenv

qlfenv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 25.01.2021

 shady_boy, on 10 aprilie 2022 - 13:23, said:


Pe Wi-Fi 6 am incercat eu direct din el, si nu mi-a depasit 950 Mbps. Iar cu 2 conexiuni diferite din acel ONT, stii tu ca e posibil? Nu trebuie sa stie ONT-ul LACP?
Eu mi-as lua un router care sa stie WAN aggregation, dar mi-e ca-l iau degeaba si nu reusesc cu metoda de care zici tu (2 conexiuni diferite din acel ont care au câte 900 mbps fiecare).
Am văzut postarea ta cu acele screenshot uri. In testele pe wifi nu ai un link de 2400mbps ci 1200 parca. Lasă in ont frecventele pe auto 20/40/80/160 și încearcă sa faci din nou testul când îți spune ca ai un link mai mare de 1800. Poate ai un laptop cu ceva wifi 6.
Pe cablu, adica 2 PC-uri conectate la doua porturi, la asta m-am referit.

#233
muntes

muntes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.04.2022

 shady_boy, on 10 aprilie 2022 - 13:23, said:

Pe Wi-Fi 6 am incercat eu direct din el, si nu mi-a depasit 950 Mbps. Iar cu 2 conexiuni diferite din acel ONT, stii tu ca e posibil? Nu trebuie sa stie ONT-ul LACP?
Eu mi-as lua un router care sa stie WAN aggregation, dar mi-e ca-l iau degeaba si nu reusesc cu metoda de care zici tu (2 conexiuni diferite din acel ont care au câte 900 mbps fiecare).

Il iei degeaba vezi poza postata de mine mai sus cu mesajul din routeru AX89X.

Eu pana la urma m-am decis sa pastrez ambele abonamente, ca deja e fibra trasa deranjul facut si macar pentru Load Balance si tot merita. Mi-am routat cele mai importante conexiuni pe digi unde reusesc sa scot constat 1.5gbps +, iar pe Orange am lasat tv-uri, telefoane si alte de astea.
Pe orange nu reusesc pe fir sa scot peste 700-800mbps, desi abonamentul e de 1800mbps. Le-am setat in bridge si le oblig din router sa treaca pe ipv4 pe ambele.

M-am mai gandit si la alte solutii pentru agregare cum ar fi un VPN din ro cu care sa colaborez iar el sa aiba practic un sigur ip pentru mine in expus desi eu am 2 conexiuni catre el.
Am vazut ca sunt oameni care si-au schimbat ONT-ul desi peste tot pe net toata lumea zice ca e "imposibil", de putut clar se poate:
https://github.com/a...2500mbps-G010SP
https://github.com/Anime4000/RTL9601C1
dar mi se pare o bataie de cap prea mare + nu stiu cat de legal e sa clonezi un dispozitiv de a unui provider si sa te prefaci cu altul ca esti ala chiar daca providerul nu iti da net cum ar trebui sa iti dea. Asa ca eu nu o sa ma mai chinuii si asa am pierdut destul de mult timp, o sa ii rog pe cei de la Orange sa imi aduca in schimb contra cost un Livebox 6+ din Spania, daca se poate bine, daca nu se poate aia e.

#234
Infamou5

Infamou5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.10.2008

 muntes, on 10 aprilie 2022 - 20:44, said:

Pe orange nu reusesc pe fir sa scot peste 700-800mbps, desi abonamentul e de 1800mbps. Le-am setat in bridge si le oblig din router sa treaca pe ipv4 pe ambele.

Curios, ar trebui sa prinzi peste 900mbps/port lan.De ceva timp in zona Moldovei au limitat vitezele la max 700. Incep sa cred ca limitarile sunt direct din ONT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate