Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Poti trai cu 100 lei pentru mancare pe saptamana o persoana ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#397
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 05:44, said:

Esti la regim?
Eu as face foamea cu ce zici tu acolo.
N-ai face nici o foame, dimpotriva, mi se par prost gandite cantitatile, risipa in unele cazuri. De 20 de lei salam tipic pe saptamana inseamna vreo 20 de felii pe zi, nici o sansa sa mananc atatea la micul dejun. Personal si daca as manca zilnic salam la micul dejun nu as trece nicicum de 10 lei pe saptamana cu un salam tipic (nu vorbim de fitze), in medie probabil mie mi-ar iesi 1 leu pe zi, un ou inca 1 leu, cascaval inca 1 leu. O pulpa de pui mare iese la vreo 2.5 lei, cam la fel si o portie de piept de pui. Portia de cartofi/orez/paste pe zi iese cam 1 leu. O ciorba tipica facuta acasa nu trece de 2 lei pe portie. Painea facuta acasa m-ar costa maxim 0.5 lei/zi. O salata de varza proaspata e maxim 0.5 lei. O salata de rosii+castraveti tipica nu trece nici ea de 1 leu acum vara. Cam astea ar fi preturile, fara fitze.

Deci in 14.3 lei pe zi poti manca pe saturate daca iei produse tipice, cu 3 lei ai micul dejun, cu 6 lei un pranz (ciorba plus fel principal) si cu inca 4 lei cina. De restul de 1.3 lei fructe/snack-uri.

Edited by utopium, 23 June 2022 - 07:18.


#398
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Tocmai ce am mancat: doua oua, doua felii de paine (subtiri, ce-i drept), o rosie medie, o felie grosuta de branza. O cafea cu lapte. Poți scoate cafeaua si lasa o cana cu lapte, whatever.

Pe la 11 mananc ori o piersica, ori un ardei gras, vad ce am chef. Inlocuieste cu ce vrei tu mai ieftin, dar cat de cat similar. Ca eu de cantitati vorbeam.

Totusi ce ma depaseste e "10L apa minerala - 12 lei". Wtf? Pe bune? Ori e buget, ori...

"O salata de rosii+castraveti tipica nu trece nici ea de 1 leu acum vara."
Huh? Esti vrabiuta sau vorbesti din trecut? Ce pui in salata aia de 1 leu?

Edited by catalina1, 23 June 2022 - 07:25.


#399
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 07:28, said:

Totusi ce ma depaseste e "10L apa minerala - 12 lei". Wtf? Pe bune? Ori e buget, ori...
Si eu m-am gandit ca n-are ce cauta intr-un astfel de calcul

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 07:28, said:

"O salata de rosii+castraveti tipica nu trece nici ea de 1 leu acum vara."
Huh? Esti vrabiuta sau vorbesti din trecut? Ce pui in salata aia de 1 leu?
Salata de varza sau salata de rosii+castraveti am zis ca si garnitura la felul principal, nu sa mananci salata goala :) Daca fac salata ca si fel principal pun in ea si parmezan, si sunca, si masline, o fac evident mai mare, etc, dar ca si garnitura iese ieftina. O rosie medie si un sfert/o cincime de castravete mare nu trec de 1 leu.

Edited by utopium, 23 June 2022 - 07:37.


#400
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
"O rosie medie si un sfert/o cincime de castravete mare nu trec de 1 leu."

După cum spuneam, vrabiuta :)

#401
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 07:42, said:

"O rosie medie si un sfert/o cincime de castravete mare nu trec de 1 leu."

După cum spuneam, vrabiuta Posted Image
Pai daca ai sa zicem o pulpa de pui cu cartofi prajiti, cata salata mai mananci pe langa asta? Posted Image Si eu am 80 si un pic de kg ... o femeie de greutate normala, care are 50-60 kg, mananca cu 25-30% mai putin decat mine in mod normal. Fiica-mea, care inca n-are 30 kg, ar manca si la pranz si la cina dintr-o portie de asta :)

Edited by utopium, 23 June 2022 - 08:23.


#402
adymb

adymb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.12.2010
Eu de cand nu mai merg la sala mananc mult mai putin.
Cam de 150 lei pe saptamana imi ajung 2 mese gatite acasa, nu imi place sa mananc dimineata.
Fara dulciuri si foarte putine fructe.

#403
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postutopium, on 23 iunie 2022 - 08:08, said:


Pai daca ai sa zicem o pulpa de pui cu cartofi prajiti, cata salata mai mananci pe langa asta? Posted Image Si eu am 80 si un pic de kg ... o femeie de greutate normala, care are 50-60 kg, mananca cu 25-30% mai putin decat mine in mod normal. Fiica-mea, care inca n-are 30 kg, ar manca si la pranz si la cina dintr-o portie de asta :)
Nu avem cum sa continuam discutia fara sa o dam in ce e sanatos si ce nu.
Jumatate din ce mănânci trebuie sa fie legume. Deci nu îmi ajunge o rosie si un pic de castravete.

#404
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 09:15, said:

Nu avem cum sa continuam discutia fara sa o dam in ce e sanatos si ce nu.
Jumatate din ce mănânci trebuie sa fie legume. Deci nu îmi ajunge o rosie si un pic de castravete.
Eu vorbesc de ce mananca omul tipic in Romania ... nu de preferintele personale.

#405
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu e vorba de preferinte personale, exagerezi. Ziceam ceva de sănătate...



#406
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 09:15, said:

Nu avem cum sa continuam discutia fara sa o dam in ce e sanatos si ce nu.
Jumatate din ce mănânci trebuie sa fie legume. Deci nu îmi ajunge o rosie si un pic de castravete.
Sincer din cand in cand masa mea se compune din asa ceva, la care mai adaug doua rosii.
[ https://savoriurbane.com/wp-content/uploads/2014/11/jumari-untura-porc-22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate nu e cel mai sanatos meniu, dar are 50% legume. :)
Si cu siguranta se incadreaza la buget minimal. iar cel putin pana de curand, era foarte raspandita ca si fel de mancare traditional.

#407
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 09:21, said:

Nu e vorba de preferinte personale, exagerezi. Ziceam ceva de sănătate...
Iar eu ziceam de cum mananca omul tipic in Romania ... in nici un caz jumate legume. Deci ce spui tu e deja despre preferinte personale. Eu zic ca daca ai 25% carne, 25% alte produse animale (oua, lactate), 25% legume/fructe, 25% cereale e deja destul de diversificat.

Edited by utopium, 23 June 2022 - 09:31.


#408
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Dacă tu incadrezi a manca sanatos la preferinte personale...
Omul tipic mananca extraordinar de nesanatos.

View PostWotan, on 23 iunie 2022 - 09:24, said:


Sincer din cand in cand masa mea se compune din asa ceva, la care mai adaug doua rosii.
[ https://savoriurbane.com/wp-content/uploads/2014/11/jumari-untura-porc-22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate nu e cel mai sanatos meniu, dar are 50% legume. :)
Si cu siguranta se incadreaza la buget minimal. iar cel putin pana de curand, era foarte raspandita ca si fel de mancare traditional.
Depinde de sursa de jumari :) Eu nu am găsit ieftine

#409
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002
In general la mine porcariile se gasesc pe la 25-35 lei/kg, in functie de tipul de produs.
https://arthurs-meat...product/jumari/

Si mai mult de cateva zeci de grame nu manci la o masa, sunt extrem de satioase.
https://calorii.oned...rii-Jumari.html

La o masa poti manca jumari in jur de 2-3 lei.

#410
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcatalina1, on 23 iunie 2022 - 09:52, said:

Omul tipic mananca extraordinar de nesanatos.
Aici intri deja la consideratii personale ... nu cred ca intrebarea era cat de sanatos e sa mananci de 100 de lei pe saptamana, ci daca o persoana tipica ar putea manca cu 100 de lei pe saptamana in Romania. Si eu zic ca daca stie cum sa-ti faca meniul si isi gateste, un om "tipic" poate manca pe saturate cu 100 de lei si suficient de diversificat incat bugetul asta sa nu-i creeze lipsuri de vitamine/proteine/etc.

#411
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
" incat bugetul asta sa nu-i creeze lipsuri de vitamine/proteine/etc"

Eu zic ca nu.

#412
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
ne poti da si niste exemple de vitamine/proteine/altceva care sa lipseasca dintr-un meniu de 100 lei/saptamana si care sa fie cu adevarat importante, incat sa afecteze supravietuirea unei persoane?

#413
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Dar nu susțin ca nu se poate supravietui. Dar nici nu se poate trai sanatos (includ aici tipurile de alimente, nu vorbesc de sursa lor sau de nu stiu ce bio bullshit)

Edited by catalina1, 23 June 2022 - 15:13.


#414
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,044
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca toti am cazut de acord ca 100 lei/saptamana te duce mai degraba in sectiunea "supravietuire" decat in cea de "trait" (si cu atat mai putin spre cea de "trait sanatos") :)

dar sunt curios cam ce lipsuri crezi ca poti avea cu regimul asta. daca incerci sa variezi cat de cat, eu cred ca poti avea cam toate chestiile necesare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate