Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Poti trai cu 100 lei pentru mancare pe saptamana o persoana ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#361
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,897
  • Înscris: 21.04.2011

 utopium, on 15 mai 2022 - 22:26, said:


Posibil, nu pot sa zic ca ma atrage ideea de manca friptura rece dimineata ... salamul e popular la micul dejun pentru ca e foarte rapid de pus in farfurie, la fel ca si cascavalul, nu trebuie sa pregatesti nimic cu o zi inainte. Iar un ou fiert se face totusi rapid.

Daca vorbim de carnuri care sa-mi placa reci, eventual o mancare de pui cu masline si lamaie, care are o consistenta oarecum de racitura ... asta e un fel de reteta de familie de sarbatori. Si raciturile imi plac daca sunt facute cum imi plac mie (dar destul de putini le fac pe gustul meu), dar parca nu ma atrage ideea de a manca fripturi reci dimineata :D
Vorbeam de 100 de lei pe săptămână.

#362
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 pasilla, on 15 mai 2022 - 22:28, said:

Salamul nu e tot o friptura rece ?
Well, daca tu faci friptura intr-un ciubar de 2 tone in care pui niste carne, multe zgarciuri, untura, potentiatori de arome, gume de toate felurile si coloranti, apoi mesteci bine si pui la uscat, atunci salamul e fix ca friptura.

#363
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 22:18, said:

Au oua atent selectionate, de la pasari crescute in puf, cu muzica de Mozart, puse in compozitie cu delicatete de un grup de virgine special antrenate pentru o omogenitate ideala. De fapt un kil de praf de oua la o tona de paste intr-un ciubar imens in care mai cade cite un muncitor cind il spala si se amesteca in compozitie, apoi recehama lotul pentru cacontine urme de carne de om :first:

Degeaba faceți mișto de el, așa e toată mâncarea. Nu are nimeni timp de chestii naturale

Eu nu înțeleg zgârcenia. Adică la mic dejun daca tot mănânci ca o rândunică cum face el, nu lua salam infect, ia și tu un prosciutto, un piept de rață, niste cârnați din aia sibieni..

Lidl este o sărăcie de magazin cu produse pentru săraci, nimic de acolo nu ește comestibil - mărci dubioase cu zero încredere. Eu când intru in Lidl mă ia depresia, mă simt ca într-o proiecție a vieții chinuite de pensionar. Daca ai ajuns sa cumperi mâncare de la.Lidl ești gata,cu un picior in groapa. Numai Profi e mai naspa

#364
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io cred ca tu n-ai citit ce zicea de “producatoru german” :lol:

Omul e fan Lidl btw.

#365
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 22:06, said:


Nici e legatura, e un individ care bate cimpii pe diverse topicuri ca sa demonstreze nimic. In cazul de fata da exemple de mese pe care le face la misto, in alte posturi spune cum sta cu somonul in congelator si trei tipuri de parmezan in frigider.
Daca l-ai inchide in casa si i-ai da buget 100 de lei pe saptamana s-ar sinucide in 10 zile maxim. :lol:
Bineinteles el poate trai cu 100 de lei pe saptamana, bea numai capucinno la micul dejun si rontaie niste migdale langa salamul uscat si cascaval .
Pe planeta pe care locuieste salamul uscat si cascavalul nu costa ca in Romania peste 10 lei suta de grame amandoua !
Exemplele de mese pe care le da sunt pentru o masa, hai maxim o zi, daca il dai 100 de lei si ii spui 7 zile sa se descurce slabeste 5 kg.
Omu e din cluuuuuji , ce sa ii ceri, stie di tate, e crema in tat !
#fainosaglipsa

#366
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Flat, on 15 mai 2022 - 22:32, said:

Lidl este o sărăcie de magazin cu produse pentru săraci, nimic de acolo nu ește comestibil - mărci dubioase cu zero încredere. Eu când intru in Lidl mă ia depresia, mă simt ca într-o proiecție a vieții chinuite de pensionar. Daca ai ajuns sa cumperi mâncare de la.Lidl ești gata,cu un picior in groapa. Numai Profi e mai naspa
Ma faci curios sa aflu ce magazine au produse apreciate de tine.

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 22:32, said:

Well, daca tu faci friptura intr-un ciubar de 2 tone in care pui niste carne, multe zgarciuri, untura, potentiatori de arome, gume de toate felurile si coloranti, apoi mesteci bine si pui la uscat, atunci salamul e fix ca friptura.
Tu asa faci friptura ?

#367
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ieri am fost la Lidl si am luat niste “sunca praga” si o intrebat copilu ca ce sunca e ca nu are gust de sunca. Dup-aia o supt-o pe toata :lol:

#368
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Si o fo buna apa cu sare ?
😂😂

#369
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

 Melteanu, on 15 mai 2022 - 22:13, said:

Ce relevanta au niste realitati ce enumeri cu faptul ca bagi in burta paste la punga pe care scrie ca au oua fara sa stii cum sunt cele artizanale cu oua?
Am vreo trei pungi in camara de dintr-astea "de casa", nu prea au succes, cele pe care chiar le folosim in mod normal sunt intr-un sertar inalt aproape de aragaz :D

Eu cand gatesc sunt pe principiul "daca nu le-am cumparat eu si nu stiu de unde sunt, nu le folosesc". Chiar trebuie sa o intreb pe nevasta-mea ce e cu ele :D

Mi-am pus problema sa imi iau masina de paste si sa le facem noi de casa, nu mi-ar displacea ideea, dar e nevoie de timp totusi pentru a face asa ceva.

#370
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Azi i-am facut paine cu un si “sunca praga” si o mincat toata “sunca praga” si o lasat painea cu unt. Ceva nobil sigur este in sunca aia, scrie mare pe ea “70% carne”, nu vreau sa vad ce e restu 30%. :lol:

#371
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,068
  • Înscris: 14.08.2007

 catalina1, on 15 mai 2022 - 22:31, said:

Vorbeam de 100 de lei pe săptămână.
Da, si daca un mic dejun e 3 lei, un pranz e 6.5 lei si o cina e 5 lei, te incadrezi.

#372
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 22:50, said:

Azi i-am facut paine cu un si “sunca praga” si o mincat toata “sunca praga” si o lasat painea cu unt. Ceva nobil sigur este in sunca aia, scrie mare pe ea “70% carne”, nu vreau sa vad ce e restu 30%. Posted Image
Nu trebuie sa bagam copii in topicul asta, ca nu mai iese socoteala, nicicum. Pana la majorat ii consideram ET :)

#373
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 pasilla, on 15 mai 2022 - 22:39, said:


Ma faci curios sa aflu ce magazine au produse apreciate de tine.


Eu sunt fan mega image
Acolo e și atmosfera hip, deci vad oameni misto, nu săraci. Și produsele sunt reale, nu mărci fantoma. Marca lor este aia originala delhaize pe care o găsesc și la Bruxelles. Deci este fix ce mănâncă și belgienii

Desigur, prosciutto 6 fâșii subțiri costa 18 lei, dar merită.

#374
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Flat, on 15 mai 2022 - 22:57, said:

Eu sunt fan mega image
OK. Iti respect alegerea. Pentru mine, ala e singurul in care nu mai pun piciorul de ceva timp si nu are legatura cu preturile.

#375
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,897
  • Înscris: 21.04.2011

 utopium, on 15 mai 2022 - 22:50, said:


Da, si daca un mic dejun e 3 lei, un pranz e 6.5 lei si o cina e 5 lei, te incadrezi.
Iar eu spuneam cum se poate manca și sănătos.

#376
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ca regula, pretul e un indicator al calitatii. Pur si simplu nu exista ieftin si bun. Nu degeaba milionarii nu se duc la Lidl si au proprii bucatari care merg in piata si selectioneaza atent :lol:


 catalina1, on 15 mai 2022 - 23:02, said:


Iar eu spuneam cum se poate manca și sănătos.
Friptura ta nu rezista prea mult, e delicata ca o virgina buna de aruncat in vulcan. In plus e complicat de facut, dureaza ani si ani pina cind iti iese perfect si chiar si atunci mai poti da gherla. Salamul il scoate identic, gustul e acelasi, de la E-uri, te-ai obisnuit cu el, in plus e nobil si german.

#377
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 23:09, said:

Ca regula, pretul e un indicator al calitatii.
Nici vorba.

#378
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 pasilla, on 15 mai 2022 - 23:10, said:

Nici vorba.
OK. Ieftin si bun sa hie :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate