Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Poti trai cu 100 lei pentru mancare pe saptamana o persoana ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#379
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 23:14, said:

OK. Ieftin si bun sa hie Posted Image
Nici asta nu e un criteriu.
Pot fi produse de calitate proasta cu un continut mare de reclama in pret.
La fel pot fi produse de calitate vandute la pretul real.

Edited by pasilla, 15 May 2022 - 23:23.


#380
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Flat, on 15 mai 2022 - 22:32, said:

Lidl este o sărăcie de magazin cu produse pentru săraci, nimic de acolo nu ește comestibil - mărci dubioase cu zero încredere.
Ai tu prejudecati prostesti, sunt multe produse scumpe la Lidl, adica ai si mezeluri si branzeturi de 100+ lei/kg, rosii de 30+ lei/kg, o gama larga de legume/fructe bio, file de ton, t-bone/vrabioara/burgeri Angus, jamon intreg, bere belgiana artizanala, etc. Alea doar produse pentru saraci nu sunt. Eu am in jur si Lidl, si Kaufland, si Selgros, si Auchan. Evident si Mega-uri mai mici sau Carrefour Market, ca de alea e plin, dar alea ma enerveaza ca sunt prea mici de obicei si e mai greu sa gasesc tot ce vreau (si n-am nici unde sa parchez, ca de obicei n-au parcare, iar eu cand merg cumpar mai multe chestii). Saptamana asta am fost la Lidl si la Selgros. La Kaufland ma enerveaza unele chestii si merg mai rar, poate o data la doua saptamani. Auchan-ul tot cam asa, la 2 saptamani ... fiecare mi se pare ca are avantajele si dezavantajele lui.

De exemplu in Lidl gasesti lamai netratate si banane bio permanent, ceea ce nu poti spune si despre alte supermarketuri.

Marcile "dubioase" sunt de obicei marci proprii, cu produse facute de multe ori tot de producatorii consacrati (dupa cum dadeam exemple, laptele de la Lidl din Cluj e Napolact si Albalact). E normal sa ti se para dubioase daca nu le cunosti/incerci, dar o parere avizata poti avea doar dupa ce le incerci. A, ca nu ai mai multe optiuni la unele produse e drept, aia poate fi enervant. De aia mai ajung pe la Kaufland, care e langa el, pentru ca la unele produse nu am alternativele dorite. Carrefour-ul mare (hipermarket) si Cora hipermarket sunt departe de mine, deci in alea ajung mai rar, cam o data pe luna. Prin Metro nu mai merg ca m-au enervat de mai multe ori cu niste faze cretine (mi-au anulat cardul pentru ca nu am mers o vreme, etc).

 Flat, on 15 mai 2022 - 22:57, said:

Și produsele sunt reale, nu mărci fantoma. Marca lor este aia originala delhaize pe care o găsesc și la Bruxelles. Deci este fix ce mănâncă și belgienii
Pai si marcile astea proprii ale Lidl le gasesti si in Germania Posted Image

Mega Image e doar mai scump si la aceleasi produse fata de Lidl, deci are inclusa o taxa speciala de hipster Posted Image

Edited by utopium, 15 May 2022 - 23:43.


#381
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Se refera la categoria de magazin probabil, discount retail :lol:

Si da, problema majora la Lidl e lipsa diversificarii si bagatul pe git a marcii proprii. Mai nou stau extrem de prost si la partea de legume fructe. Parca nici saptamanile alea speciale nu mai au frecventa de pe vremuri. Inghetata, ieftina si buna, daca este, pentru ca de ce ar fi…

#382
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 23:48, said:

Si da, problema majora la Lidl e lipsa diversificarii si bagatul pe git a marcii proprii.
Diferenta e ca Lidl este importator/contractor direct, marfa nu vine [in mare parte] prin intermediari.

Edited by pasilla, 15 May 2022 - 23:59.


#383
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 23:48, said:

Se refera la categoria de magazin probabil, discount retail Posted Image
Da, dar aia inseamna ca la Lidl cumperi sapun Dove cu 2.89, in timp ce la un cash & carry ca Selgros care teoretic se adreseaza en-gross-istilor acelasi produs e 4.45 lei, adica cu 54% mai scump in magazinul pentru en-gross-isti ... WTF?!

Te poti lamuri de ce adaosuri se practica in comert mergand la Selgros si sa vezi la unele produse care au preturi diferite in functie de volum ca daca cumperi un produs e 10.3 lei, iar daca iei mai multe produse pretul se face 6 lei ... din nou, WTF? Ce adaos practici intr-un magazin care e cash&carry? Adica ei fac profit deja la 6 lei, dar il vand in mod normal cu peste 10 lei ...

#384
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 utopium, on 15 mai 2022 - 23:41, said:

Pai si marcile astea proprii ale Lidl le gasesti si in Germania Posted Image

Nu la aceeași calitate. Produsele Lidl marca proprie chiar tu ai recunoscut că sunt de fapt mărci românești gen albalact, ceea ce nu se întâmplă în sens invers, laptele de la.lidl din Germania nu e făcut în Romania. Deci acele mărci proprii sunt aplicate pe produse low-cost de aici din Romania.

Ia exemplu sucuri, pai alea de la Lidl sunt niste chestii la aceeași calitate cu frutti fresh. Am luat odata niste chipsuri care imitau Pringles, îmi venea să vomit de la ele.

 utopium, on 15 mai 2022 - 23:41, said:


Mega Image e doar mai scump si la aceleasi produse fata de Lidl, deci are inclusa o taxa speciala de hipster Posted Image

Doar că nu au aceleași produse, la.lidl nu se găseste mai nimic . Eu am fost șocat că in Lidl nu am găsit nici măcar cola. Coca cola banală frate. Nu mai zic sa fie la rece, într-un frigider..

Daca ai noroc la Lidl găsești o singura marcă pe lângă marca lor, de ex la apa poți găsi acqua carpatica dar nu găsești și Borsec și dorna și izvorul și evian așa cum sunt înșirate la Mega.

In plus, cumpărătorul de Lidl fiind sărac, va ataca stocurile mărcii lor ieftine, ceea ce înseamnă că aceste produse alternative sunt de multe ori vechi și spre expirare.

Sunt de notorietate hoardele de oameni care se duc pentru nu știu ce promoție și devalizează rafturile de la Lidl... La ora 9 nu mai găsești acel.produs.. am zis și eu o dată că voiam rata și ăștia aveau promoție a fost nevasta mea seara sa ia și ciuciu cică se epuizaseră de la 9 dimineața că au luat nemâncații

#385
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Sa vezi acum vreo doi ani cind voiam sa luam o bucatarie de jucarie, erau pe feisbuci ponturi si mamicile in alerta maxima.  :lol:

Eu unul evit Mega Image, e o atmosfera de moarte clinica acolo…

#386
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 Flat, on 16 mai 2022 - 05:50, said:

Doar că nu au aceleași produse, la.lidl nu se găseste mai nimic . Eu am fost șocat că in Lidl nu am găsit nici măcar cola. Coca cola banală frate. Nu mai zic sa fie la rece, într-un frigider..

Daca ai noroc la Lidl găsești o singura marcă pe lângă marca lor, de ex la apa poți găsi acqua carpatica dar nu găsești și Borsec și dorna și izvorul și evian așa cum sunt înșirate la Mega.
Eu cumpar Cola aproape doar din Lidl de ani de zile, de aia 6 pack de 0.33. La Selgros de cele mai multe ori nu gasesc six pack de Cola de exemplu, au baxuri de 12 (chiar aseara eram in Selgros si cum o aveam pe lista am zis sa ma uit, dar nu am gasit si de obicei nu este).

La fel, de multe ori in Kaufland nu gasesc apa Bucovina, in Lidl cam este (de 1.5 litri insa sau mai mica). Sau Dorna/Izvorul Alb, de multe ori in Kaufland nu este, in Lidl da. In Kaufland mi se intampla des sa nu am ce apa sa iau (nu prea iau altceva in afara de Bucovina/Dorna), in Lidl foarte rar. In general prefer sa iau la 2 litri, dar de multe ori Bucovina nu e pe stoc in multe dintre hipermarketurile mari, asa ca iau din Lidl de 1.5 litri.

Edited by utopium, 16 May 2022 - 08:02.


#387
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Mosotti, on 15 mai 2022 - 15:50, said:

Ouale din paste sint o gluma proasta. Costa 5.69 400g la raft, cam cite oua crezi ca baga in ele? Posted Image
Surprinzator, daca le cumperi la pret de producator, ouale sunt incredibil de ieftine.
https://www.economic...cut_182713.html
"preţul la poarta fermei este acelaşi, adică între 0,28 – 0,30 lei/ou"

Iar un ou are in medie pe la 50g. De ce s-ar chinui sa fure la gramaj in aceste conditii?

De altfel, o sa vezi ca diferenta de pret intre pastele cu ou si cele fara ou e minora, exact din acest motiv... De fapt, in unele cazuri, cei care vor produse vegetariene, de exemplu paste fara ou, se pot trezi ca vor plati in plus pentru ca e un produs "de fitze".

#388
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Acest thread se poate inchide.

https://www.stiridec...dI1dtFig4GxXJZA

#389
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Daca e vb să nu mori de foame, 100 de lei pe săptămână de persoană îți ajung liniștit, dacă gătești acasă.
Nu prea e loc de fițe sau mâncat foarte diversificat, dar merge.
Cu 3 lei faci o tigaie de cartofi prăjiți plus un ou, de ai umflat burta.😁

#390
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pe vremuri se baga slanina. Acuma un kil de slanina e cit doua de ceafa :lol:

#391
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
De la Lidl nu cumpar nimic. Eventual surubelnite din alea eftine de care nu am mila. De la Profi cumpar numa' bere si chipsuri, ca am magazinu' literalmente la o aruncatura de bat. Carnea prefer s-o iau de la o carmangerie locala ce are magazine de desfacere in oras. In rest, Carrefour Market sau daca am chef piata, care ii tot la o aruncatura de bat.

#392
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Avem in continuare cea mai ieftina mancare din UE.
https://www.digi24.r...-din-ue-1983699

E usor sa cheltui putin pe mancare.

#393
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Si cele mai mici salarii, ia vezi cum e cu puterea de cumparare si raportul costuri cu mancarea raportate la salariu.
Articole scoase din dorsalul um-urilor panicate de razmerite.
Ne lasati ?...

#394
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu s-a mai scris nimic pe topicul asta. Se pare că cine a încercat să trăiască cu 100 de lei mâncare pe săptămână nu a supraviețuit.

#395
adymb

adymb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.12.2010
Se poate, cam asta sunt cumparate de mine saptamana asta,

Pentru o persoana :

10 oua cat 1 - 10 lei
pachet din supermarket de 1 telina + 1 morcov + 1 ceapa 3 lei
un pui intreg 33 lei
orez basmati 500g sau 3kg cartofi - 10 lei
10L apa minerala - 12 lei
salam - 20 lei
1kg rosii 7 lei
1kg faina 5 lei

total 100 lei

dimineata mananci ou , salam, rosii
pranz -  supa din aripi + carcasa + rosii  si pachet de supa  + crutoane
cina - pui cu orez , din piept ies 4 snitele si 4 bucati din pulpa inferioara+ pupla superioara

Poti sa faci paine acasa, mai ieftina si mai gustoasa

Poti sa traiesti dar iti gatesti totul singur.

#396
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Esti la regim?
Eu as face foamea cu ce zici tu acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate