Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3475 replies to this topic

#3205
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 16.07.2007

View PostN3mesis, on 20 martie 2024 - 18:28, said:

dar dupa ce o patesti de cateva ori, iti piere cheful sa mai comanzi si tot chinezul pierde.
Stai liniștit,nu pierde chinezul deloc,are clienți cu sute,mii.

#3206
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 09.06.2019

View PostJumong, on 23 martie 2024 - 08:05, said:

Stiu ca se schimba awb-ul, dar incercam sa inteleg cu ce anume o sa vina, cum sunt alocate pachetele dupa awb-ul initial, la Fan sau la posta, asta dupa dupa ce am citit pe la pagina 8x diverse chestii.
Am vreo 10 comenzi facute pe 16, cred ca toate sunt la Budapesta in diverse stadii, unele doar cu import customs clearance complete, altele deja cu shipment data received HU, Hungary, si date de livrare initiale undeva pe la 10-11 aprilie. Sunt constient ca greul abia acum incepe, dar vroiam sa stiu la care o sa fie mai greu.

Eu am observat că cele care rămân blocate cu "Departed from customs " pentru mai mult de 2 zile sunt cu "bucluc",adică ajung foarte târziu sau deloc.

Nu știu ce se întâmplă cu acele colete ,eu cred că în cazul ăla sunt pe undeva in Olanda ,unde după ce au fost vamuite ar trebui trimise in Ungaria și preluate de ECSC.

#3207
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Yaex vine cumva cu vapor?

Mar 7 Leaving from departure country/region

#3208
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,427
  • Înscris: 08.02.2011

View PostN3mesis, on 23 martie 2024 - 09:22, said:

Conteaza daca il pierde fanul sau posta? Am avut colet blocat la fan din 2 noiembrie pana la sfarsitul lui februarie, mail la fan, sunat de nenumarate ori, nimeni nu stia nimic. La ce mi-a folosit trackingul? Na, se mai intampla, asta e, continuam, dar nu ne bazam.


Nici nu era de fapt la fan nimic.   La ei ajung direct la depozit din arad sau oradea si sunt inregistrate acolo. "local delivery company" nu este fan.

Iti foloseste pentru ca daca trec alea 90 de zile poti demonstra ca nu ai primit nimic si primesti banii de la chinez inapoi.

#3209
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 16.05.2010
Local center e Fan, apare awbul inregistat la ei, nu la company.

#3210
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Postarea asta:

View PostN3mesis, on 22 martie 2024 - 03:53, said:

Hai sa iti desenez, ca tu ai oarece dificultati de intelegere. Iti vine produsul cu probleme. Descriere gresita, distrus la transport, chestii de astea. Dupa ce deschizi disputa trebuie sa aduci DOVEZI, adica poze, filmulet, abia dupa aceea, daca Aliexpress e convins ca e ceva in neregula cu produsul te lasa sa il returnezi. Deci, cand e clar si pentru Ali, nu cand vrei tu, poti face retur. Ce e atat de greu de inteles?

Nu ai cum sa il returnezi in aceeasi stare fizica, dupa cum aberezi tu, daca el e distrus la transport. Iar din moment ce ai adus dovada ca e neconform/distrus si Ali a acceptat-o, nu ar mai trebui sa stai pana se hotaraste vanzatorul (ca doara nu o fi el prost sa recunoasca ca a vandut un produs neconform, de ex) sa iti trimita macar o parte din plata inapoi, la sfantu asteapta.

dovedeșe un singur lucru, mai mult decât clar: în viața asta, tu n-ai returnat absolut nimic, în China!

Te-aștept ca să mai crești o țâră și apoi să mai postezi aici doar în cunoștință de cauză...

P.S.
Îți recomand să te limitezi doar la stadiul de desene!

#3211
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 16.05.2010
Imi cer scuze daca ti-am dat imporesia ca te bag in seama. Daca ai chef sa trolezi, poate gasesti alta arie.

#3212
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,735
  • Înscris: 16.08.2010

View Postthe_northpole, on 23 martie 2024 - 13:06, said:

Yaex vine cumva cu vapor?

Nu cred. Am avut zilele trecute o comandă YAEX, a venit cu avionul.

#3213
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,009
  • Înscris: 13.11.2016
Vineri am mai primit un colet mic de tot, dar continutul era praf. Am facut poza marfii distruse si am cerut refund. In dimineata asta vad mail de la AliExpress, printre care si Notice: AliExpress has issued refund for you. Kindly wait for 1-10 working days to receive your refund.

#3214
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Ce fel de praf ai primit, în locul produsului pe care l-ai comandat?...

#3215
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,009
  • Înscris: 13.11.2016
Nu era praf din ala ! :lol:

#3216
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009
Azi am mai descoperit o șmecherie.
Am comandat mai multe produse ...
Attached File  Screenshot_2024-03-24-14-23-30-938_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   109.83K   23 downloadsAttached File  Screenshot_2024-03-24-14-24-38-959_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   76.27K   19 downloadsAttached File  Screenshot_2024-03-24-14-41-41-116_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   96.31K   21 downloads
Display-ul, avea transport gratuit, dar ptr celelalte doreau 14 lei.
Dar, dacă le-am băgat la grămadă, am beneficiat de free shipping.
(Dar nu toate produsele au intrat în promoția asta. Am înlocuit 2 care nu se încadrau.)
Am mai lăsat și 2 ptr deseară.
Afurisiții căștile și priza, aseară costau 14, 20 lei, acum 30, 40 lei. :)
verific dacă scad prețurile deseară să comand și o priză cu Wi-fi.

#3217
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 28.09.2008
@mcjohn esti frate cu cel care a cumparat ssd extern de 25 TB la 100 lei.
Apoi surpriza a revenit pe forum ca sa ne spuna ca vrea banii inapoi 🤣🤣🤣🤣

Imi aduci aminte de un coleg care a spart ecranul la un samsung a13. Cumparase tel de vreo 2 luni. A luat la rand toate magazine de service gsm si toti cereau aprox 450 lei.
A dat comanda pe aliexpress la un pret asemanator si apoi s-a dus la un service gsm pt montaj.
A mers touch la smartphone 1 luna si apoi a inceput sa dea rateuri.
L-a vandut pe olx cu 450 lei.

Daca ai fi avut timp sa citesti comentariile pe aliexpress ai fi vazut ca majoritatea se plang de aceeasi problema. Touch nu mai merge ok dupa 1 luna.

Edited by mariusixy, 24 March 2024 - 15:49.


#3218
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,383
  • Înscris: 23.05.2003

View Postmariusixy, on 24 martie 2024 - 15:48, said:

@mcjohn esti frate cu cel care a cumparat ssd extern de 25 TB la 100 lei.
Apoi surpriza a revenit pe forum ca sa ne spuna ca vrea banii inapoi
Și eu sunt verișor cu ei. Am mers la plesneală și am comandat un stick de 2TB la 35 lei. :D
L-am verificat când a ajuns și e cel mult 32GB.

Attached File  signal-2024-03-05-08-37-12-997.jpg   59.33K   28 downloads

Am cerut refund și acu' am un stick de 32 GB moka. :D

Attached File  Screenshot_20240311_091343_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   91.86K   27 downloads

#3219
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Am cumparat de multe ori de pe Ebay si nu am avut nicio problema.
La fel si de pe alte site-uri de comert online, inclusiv din China (Bangood, etc...).

Acum vreo luna 1/2 am zis sa incerc si Aliexpress si deja am avut o gramada de probleme.Posted Image

Am cumparat un produs de cca 55$. Sosit produsul in cca 25 de zile. Bineinteles ca nu functiona cum trebuie si am deschis disputa. AliExpress a oferit "marea"suma de 10$ drept despagubire sau sa trimit produsul pe cheltuiala mea in China si va face un full refund. Am spus ca nu sunt de acord cu asta. Deoarece e defect, vanzatorul ar trebui sa platesca returul. Sau un refund de 50% si sa pastrez produsul incercand sa il repar aici. Nu am mai primit niciun raspuns, nici pozitiv nici negativ. Am incercat pe chat cu un reprezentant dar cred ca vorbeam cu un robot pentru ca raspunsurile erau niste texte predefinite.Plus ca daca nu raspundeai in 1-2 minute se incheia chat-ul si trebuia sa o iei de la inceput. Nu s-a rezolvat nimic. Deja nu prea imi mai fac iluzii ca mai recuperez ceva de la ei.

Am mai facut niste comenzi mici(pana in 5$) care vad ca nu prea se mai misca in transport (sunt cele cu terminatia HU care teoretic nu mai au tracking din Ungaria incolo). La una din ele spune ca probabil a ajuns in Romania din 07 Martie dar nu am primit nimic de la Posta Romana. Maine expira termenul limita la care ar fi trebuit sa o primesc.
Cred ca si aceste obiecte le pot trece la pierderi.

Una peste alta, experienta cu Aliexpress a fost total neplacuta pana acum si nu prea cred ca voi mai comanda prea curand ceva de acoloPosted Image . O sa mai incerc doar o comanda tot in jur de 50$ la un magazin care se pare ca are depozit in Franta si expediaza cu GLS sau cu DHL. Apropo, ce sa aleg GLS sau DHL? Care  livreaza mai OK?
Daca nici comanda asta nu e OK am terminat-o cu Aliexpress. Politica lor de "Buyer protection" mi se pare o gluma proasta. E mai mult o protectie a vanzatorului. Imi pare rau ca nu se poate plati cu payPal pt ca acesta avea o politica puternica de protectie a cumparatorului. Probabil de aceea nu e acceptat Paypal ca mijloc de plata pe AE.

Am incercat si o comanda mica pe Temu dar vad ca si aceasta nu s-a mai miscat in ultimele zile (macar are tracking number cu DPD si poate fi urmarita)Posted Image

#3220
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 09.06.2019
În ceea ce privește vânzătorii care spun că expediază din depozite UE,de cele mai multe ori expediază tot din China ,iar abia după ce ajung coletele in UE sunt preluate de un curier rapid.

Cât despre metoda de plată ,eu folosesc un card Revolut ,deci în caz de probleme poți face o cerere de chargeback direct din aplicația Revolut ,atașând dovezile pe care le ai.
Până acum nu am fost nevoit să apelez la chargeback cu Aliexpress ,deci nu știu dacă sunt repercusiuni in urma acestuia .

#3221
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 05.02.2009

View Postlex luthor, on 24 martie 2024 - 19:27, said:


Am mai facut niste comenzi mici(pana in 5$) care vad ca nu prea se mai misca in transport (sunt cele cu terminatia HU care teoretic nu mai au tracking din Ungaria incolo). La una din ele spune ca probabil a ajuns in Romania din 07 Martie dar nu am primit nimic de la Posta Romana. Maine expira termenul limita la care ar fi trebuit sa o primesc.
Cred ca si aceste obiecte le pot trece la pierderi.

Am comandat o plăcuță (un circuit), ptr o telecomandă a unui panou solar.
Carcasa, pe exterior, arăta ca și a vecinului, dar pe interior plăcuța diferă.
Am deschis dispută !
S-au șmecherit chinezii !
Vor produsul înapoi, ptr a despăgubi cumpărătorul.
Păi, în acest caz, vom începe să dăm comandă în țară.
Măcar, aici, produsul defect îl trimiți retur, așa ... rămîi cu paguba totală , sau ... se merge la noroc.
Attached File  20240317_123026.jpg   339.26K   21 downloadsAttached File  Screenshot_2024-03-24-21-36-29-372_me.bluemail.mail.jpg   142.02K   21 downloadsAttached File  Screenshot_2024-03-24-21-37-18-434_me.bluemail.mail.jpg   151.96K   18 downloadsAttached File  Screenshot_2024-03-24-21-33-49-554_yqtrack.app.jpg   90.31K   19 downloads

Iar coletul de pe data de 7 și la mine stă pe loc de 2 săpt.

#3222
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 16.05.2010

View Postmcjohn, on 24 martie 2024 - 15:46, said:

verific dacă scad prețurile deseară să comand și o priză cu Wi-fi.
https://www.aliexpre...ayAdapt=glo2vnm

27 lei, am luat 2 recent, sunt relativ ok.

View Postmariusixy, on 24 martie 2024 - 15:48, said:

@mcjohn esti frate cu cel care a cumparat ssd extern de 25 TB la 100 lei. Apoi surpriza a revenit pe forum ca sa ne spuna ca vrea banii inapoi ��������
Daca e tzeapa de ce sa nu primeasca banii inapoi?

View Postlex luthor, on 24 martie 2024 - 19:27, said:

Am cumparat un produs de cca 55$.
Nu merita sa iei chestii pe care nu ti le permiti sa le treci la pierderi. Hai ca la o chestie de cativa dolari nu plangi daca nu corespunde, dar la cateva zeci cam doare.

View Postlex luthor, on 24 martie 2024 - 19:27, said:

Am mai facut niste comenzi mici(pana in 5$) care vad ca nu prea se mai misca in transport (sunt cele cu terminatia HU care teoretic nu mai au tracking din Ungaria incolo). La una din ele spune ca probabil a ajuns in Romania din 07 Martie dar nu am primit nimic de la Posta Romana. Maine expira termenul limita la care ar fi trebuit sa o primesc.
Eu cu posta romana nu mai comand. Poti face niste artificii ca sa iti ajunga si cumenzile relativ mici cu curierii. Nu ca curierii nu ar pierde pachetele, dar posta romana e o gaura neagra, iar daca nu iti ajunge un pachet nici nu ai cu cine discuta.

View Postlex luthor, on 24 martie 2024 - 19:27, said:

Una peste alta, experienta cu Aliexpress a fost total neplacuta pana acum si nu prea cred ca voi mai comanda prea curand ceva de acoloPosted Image . O sa mai incerc doar o comanda tot in jur de 50$ la un magazin care se pare ca are depozit in Franta si expediaza cu GLS sau cu DHL. Apropo, ce sa aleg GLS sau DHL? Care  livreaza mai OK?
Daca nici comanda asta nu e OK am terminat-o cu Aliexpress. Politica lor de "Buyer protection" mi se pare o gluma proasta. E mai mult o protectie a vanzatorului. Imi pare rau ca nu se poate plati cu payPal pt ca acesta avea o politica puternica de protectie a cumparatorului. Probabil de aceea nu e acceptat Paypal ca mijloc de plata pe AE.
Nu prea ai de ales, unele lucruri le poti comanda doar de la chinezi. Nu exista la noi, sau daca exista, tot de acolo vin, la aceeasi calitate dar pret dublu sau triplu plus transport.

Da, protectia e o gluma proasta, dar uneori merge. Doar ca nu te poti baza pe ea. Uneori am primit banii inapoi, alte ori nu. Daca iti ajunge coletul la curier, nu mai e problema lor. De parca tu nu ai platit sa iti ajunga coletul acasa. Te pune sa il cauti la curier, desi nu iti zice la care. A ajuns la local post office, gata, s-a terminat. Care local post office, care curier, nu mai conteaza.

View Postmcjohn, on 24 martie 2024 - 21:40, said:

Carcasa, pe exterior, arăta ca și a vecinului, dar pe interior plăcuța diferă.
Am deschis dispută !
Si tu fraier Posted Image . Carcasa distrusa la transport, nu te-ai gandit la asta? Asa au sa se lege de tot felul de amanunte si nu or sa recunoasca ca produsul nu corespunde cu descrierea. Cu un ciocan il "aranjai" si le trimiteai poze. Daca si vanzatorul si Aliexpress ne iau de fraieri, poate ca ar fi timpul sa facem si noi ceva.


Muhaha, iti da inapoi 3.5 dolari dar trebuie sa platesti transportul, desi acesta nu corespunde cu descrierea, deci nu e vina ta. Faina afacere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate