Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3531 replies to this topic

#3187
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,034
  • Înscris: 13.11.2016
Delivery update
Delivery attempt unsuccessful
Mar 20, 01:35 AM PT

Am ratat livrarea, estimare 28 martie, venise azi si eu nu eram in localitate. Livrata cu Fan Courier, am vorbit la telefon cu cel de la Fan si a zis ca revine maine.

#3188
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Reiau si eu o intrebare mai veche a unui coleg.
Stiti careva cu cine ajung trimiterile UC...HU? Tot cu Posta Romana oare?

#3189
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011
Normal ca vin tot cu Posta Romana, codurile postale sunt standard. ( formatul lor )

#3190
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.08.2023
Comandă făcută pe 13 Martie, expediată de chinez pe 13, ajunsă azi 21 Martie la Budapesta. Chinezii se mișcă bine, să vedem de la Budapesta în Ro cât face.
Practic o săptămână din China în Budapesta... super rapid..

Bănuiesc că cei cu poșta română tot 2, 3 luni așteaptă??

#3191
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 09.01.2010

View Postkoss14, on 21 martie 2024 - 11:50, said:

Bănuiesc că cei cu poșta română tot 2, 3 luni așteaptă??
Dupa noroc, pot sosi mai repede.

View Postmodoran, on 21 martie 2024 - 11:28, said:

Normal ca vin tot cu Posta Romana, codurile postale sunt standard. ( formatul lor )
Si atunci care este diferenta UA / UC?

#3192
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.08.2023
Ai de... m-au scos din ceață.. chinezii.. de la ugreen Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Ăștia sunt de comedie.. m-au dumirit ce să mai..

Attached File  !! reply ugreen koss.png   138.63K   40 downloads


Posted Image

#3193
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 09.06.2019

View Postkoss14, on 21 martie 2024 - 11:50, said:

Comandă făcută pe 13 Martie, expediată de chinez pe 13, ajunsă azi 21 Martie la Budapesta. Chinezii se mișcă bine, să vedem de la Budapesta în Ro cât face.
Practic o săptămână din China în Budapesta... super rapid..

Bănuiesc că cei cu poșta română tot 2, 3 luni așteaptă??

E greu să faci o estimare cu Aliexpress .
Am un colet care a mers bine până a ajuns in Europa ,iar acum este de 4 zile blocat cu "Departed from customs. Leaving customs".
La ăsta am plătit 5 euro liberarea (cam 50% din valoarea produsului ,un articol care cântărește 50g) și deja văd că merge greu .

Am avut in schimb 4 colete cu Choice ,cu livrare gratuită și o greutate totală de aproximativ 1kg ,care a fost livrat in 11 zile.

Precizez că ambele sunt cu ECSC ,doar că cel cu Choice avea și TN cu LPxxxxxx,pe când astea care se mișcă greu au doar ECSC00AARO0xxxx.

Deci este foarte greu să faci o estimare înainte de achiziție și nu știu dacă depinde și de vânzător (poate pune 5€ livrarea cu Aliexpress Standard și în schimb trimite cu o metodă mai ieftină ,dar care ajunge mai greu).

#3194
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 16.05.2010

View Post_V_, on 20 martie 2024 - 13:46, said:

Scrie concret cum anume se pun, acele tarife mari de transport, la care faci tu referire?...
Teoretic, stii ce scrie pe Ali?

Quote

If an item is defective, arrives not as described, or it's the incorrect item, then it will be up to the store to cover the return cost.

Si totusi magazinul se face ca ploua si il pune pe cumparator sa plateasca transportul. Aliexpress te pune sa te intelegi cu magazinul, adica practic nu isi respecta propria politica.

#3195
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 06.10.2023
Practic, roagă pe cineva să-ți explice că, acel cost de transport, este virat cumpărătorului doar după ce produsul ajunge la vânzător, musai FĂRĂ RAMBURS, exact în aceeași stare fizică în care produsul respectiv i-a fost expediat clientului...

P.S.
Ar fi 100% aberant ca, absolut toți banii pentru transportul returului, să fie virați cumpărătorului înainte de-a ajunge produsul considerat defect - la vânzător!

#3196
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 16.05.2010
Hai sa iti desenez, ca tu ai oarece dificultati de intelegere. Iti vine produsul cu probleme. Descriere gresita, distrus la transport, chestii de astea. Dupa ce deschizi disputa trebuie sa aduci DOVEZI, adica poze, filmulet, abia dupa aceea, daca Aliexpress e convins ca e ceva in neregula cu produsul te lasa sa il returnezi. Deci, cand e clar si pentru Ali, nu cand vrei tu, poti face retur. Ce e atat de greu de inteles?

Nu ai cum sa il returnezi in aceeasi stare fizica, dupa cum aberezi tu, daca el e distrus la transport. Iar din moment ce ai adus dovada ca e neconform/distrus si Ali a acceptat-o, nu ar mai trebui sa stai pana se hotaraste vanzatorul (ca doara nu o fi el prost sa recunoasca ca a vandut un produs neconform, de ex) sa iti trimita macar o parte din plata inapoi, la sfantu asteapta.

Edited by N3mesis, 22 March 2024 - 03:54.


#3197
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 01.05.2009
Am inteles bine?
Daca forma initiala a numarul de tracking este LP urmat de 14 cifre, iar mai jos, pe parcellsapp, apare ca next tracking number ECSC, inseamna ca vine cu Fan?
Daca forma initiala a numarului de tracking este UA9 cifreHU, inseamna ca vine la posta?

Iar daca forma initiala este LP urmat de 14 cifre iar ca next tracking number imi apare un cod de 24 de cifre, asta cu ce ajunge, stie cineva?

#3198
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 16.03.2007
Fiindcă nu am găsit un topic dedicat, vă întreb aici pe topicul de AliExpress, poate aveți idee: cam cât durează livrarea unui colet trimis cu poșta română cu destinație Finlanda?
Ultimul status e:

In tranzit
Expediat din Romania - BSI Bucuresti
15 mart., 2:18pm (7 zile în urmă )
BSI Bucuresti


(Rog moderatorul să mute mesajul în topicul potrivit dacă am greșit scriindu-l aici)

#3199
koss14

koss14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.08.2023

View PostJumong, on 22 martie 2024 - 09:00, said:

Am inteles bine?
Daca forma initiala a numarul de tracking este LP urmat de 14 cifre, iar mai jos, pe parcellsapp, apare ca next tracking number ECSC, inseamna ca vine cu Fan?
Daca forma initiala a numarului de tracking este UA9 cifreHU, inseamna ca vine la posta?

Iar daca forma initiala este LP urmat de 14 cifre iar ca next tracking number imi apare un cod de 24 de cifre, asta cu ce ajunge, stie cineva?

Ala cu 24 de cifre vine cu Cainiao - Express One Ungaria si cu Fan in Romania.

Edited by koss14, 22 March 2024 - 11:39.


#3200
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 16.05.2010

View PostJumong, on 22 martie 2024 - 09:00, said:

apare ca next tracking number ECSC, inseamna ca vine cu Fan?
Aia e altceva, nu e coletul tau la next. Oricum o sa iti vina cu awb intern de la fan, care nu e nici LP si nici ECS.

Cel mai simplu va instalati pe telefon aplicatia de la Fan si vedeti acolo ce colete sunt alocate si in drum spre voi. Fan aloca alt awb, cel cu LP nu mai foloseste la nimic la urmarire, nu se mai actualizeaza dupa ce il ia Fanul.

#3201
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 01.05.2009
Stiu ca se schimba awb-ul, dar incercam sa inteleg cu ce anume o sa vina, cum sunt alocate pachetele dupa awb-ul initial, la Fan sau la posta, asta dupa dupa ce am citit pe la pagina 8x diverse chestii.
Am vreo 10 comenzi facute pe 16, cred ca toate sunt la Budapesta in diverse stadii, unele doar cu import customs clearance complete, altele deja cu shipment data received HU, Hungary, si date de livrare initiale undeva pe la 10-11 aprilie. Sunt constient ca greul abia acum incepe, dar vroiam sa stiu la care o sa fie mai greu.

#3202
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 16.05.2010

Quote

Final Result
Problems with the order
Judgement from AE Invalid reason proof guide
Purchase Protection is running out, but package is still in transit Invalid The tracking information shows that the package has arrived at your local post office and waited for your collection. We warmly suggest that you can contact the shipping company Customer Care Center and you will get this package as soon as possible.
Solution1:No refund

Hai sicrir, coletul pierdut de posta romana, dar Aliexpress e convins ca ma asteapta pe mine Posted Image . Si cica au purchase protection. Nu e problema, e valoare mica, dar daca la asta se calicesc, ce incredere sa am sa comand ceva de valoare?

View PostJumong, on 23 martie 2024 - 08:05, said:

Stiu ca se schimba awb-ul, dar incercam sa inteleg cu ce anume o sa vina, cum sunt alocate pachetele dupa awb-ul initial, la Fan sau la posta, asta dupa dupa ce am citit pe la pagina 8x diverse chestii.
UA vine la posta, ECS la Fan, LP tot la Fan. Pana nu apar la local center nu apar cu awb de Fan.

#3203
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011
Acel 'ceva de valoare' vine cu număr de urmărire, nu neînregistrat, aia e diferența.

#3204
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 16.05.2010
Conteaza daca il pierde fanul sau posta? Am avut colet blocat la fan din 2 noiembrie pana la sfarsitul lui februarie, mail la fan, sunat de nenumarate ori, nimeni nu stia nimic. La ce mi-a folosit trackingul? Na, se mai intampla, asta e, continuam, dar nu ne bazam.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate