Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#631
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postabac, on 06 noiembrie 2022 - 12:25, said:

Realme gt neo 2 in modul pro, cu setari full manual, pe trepied, format raw -> 64MP.


N-ai inteles intrebarea mea. Cu care telefon poti scoate calitatea aia, pe care am scos-eu eu mai sus ?
Nu este vorba doar de numarul de Mp, este vorba de rezolutie reala, de calitatea culorilor, de felul cum arata luminitele (stelutele)...etc.  Tu ai vazut ce stelute am scos ?

Cred ca sunt telefoane care iti pot furniza imagini cu multi Mp. Parca sunt deja telefoane care iti pot furniza imaginea in rezolutie maxima (50Mp..100Mp?). Dar arata nashpa la 100%, sunt la ani lumina de ce scot eu cu camera aia veche. Si n-o sa scoata niciodata prea mult, pentru ca optica e slaba, au limitari date de dimensiuni.


Si gandeste-te cum este in momentul in care parasim zona focalelor de telefon, si mergem la tele, la obiective dedicate pentru macro, portret, fisheye 180'...etc. S-a cam terminat discutia.

Edited by katran, 06 November 2022 - 15:39.


#632
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018

View Postkatran, on 06 noiembrie 2022 - 15:34, said:

N-ai inteles intrebarea mea. Cu care telefon poti scoate calitatea aia, pe care am scos-eu eu mai sus ?
Nu este vorba doar de numarul de Mp, este vorba de rezolutie reala, de calitatea culorilor, de felul cum arata luminitele (stelutele)...etc.  Tu ai vazut ce stelute am scos ?

Daca ai uitat ce ai intrebat, iti reamintesc:

Quote

Cu sistemul meu pot sa scot cu fotografii de 80Mp in format raw care arata impecabil la 100%. Am o flexibilitate uriasa la editare. Cu care telefon poti scoate asa ceva?

Ti-am raspuns cu ce telefon scoti fotografii in format raw, care arata impecabil la 100% crop si ai flexibilitate uriasa in editare.

Apropo, tu te-ai laudat cu numarul mare de megapixeli umflat la 80MP, desi aparatul tau are senzor nativ de 20MP, daca tot vorbim de rezolutie reala.

Edited by abac, 06 November 2022 - 16:15.


#633
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostMondeo, on 06 noiembrie 2022 - 10:20, said:

treaba e mai simpla, daca faci evenimente clar dsrl, dac pleci in concedii, amintiri, etc, telefon.
am avut nikon d810, o carca de sticle etc, am schimbat pe sony mirroless si inca o data pe oly, pe care il iau cu mine in concedii etc.
Cele mai multe poze le fac insa cu telefonul, cam 95%, numai stau sa car cu mine o gramada de greutate...

Sau si mai simplu... esti pasionat de fotografie, iti aloci timp strict pentru asta si folosesti cea mai buna scula pe care ti-o permiti.

Pentru restul... exista Mastercard...erm..  stai, nu... folosesti telefonul.

Pana si in jur de 200-250 de euro gasesti ragalii de telefoane care fac poze decente in majoritatea conditiilor comune, cu efort minim si usor de trimis catre cei implicati...

#634
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postabac, on 06 noiembrie 2022 - 16:02, said:

Daca ai uitat ce ai intrebat, iti reamintesc:

Exact, intrebam daca e vreun telefon care scoate :fotografii de 80Mp in format raw care arata impecabil la 100%".

Ok, uita o poza de 16Mp facuta cu telefonul tau minune. Si la rezolutia asta arata horror:
https://cdn.dxomark....OMark_06-00.jpg

Nu e niciun numar umflat de Mp la camera mea. Scoate poze de 80Mp nativ, din hardware (fara artificii, fara macaneli din software).
Senzorul are intr-adevar 20Mp. Dar chiar si fara "high-res", mananca pe paine orice telefon.

#635
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Eu ma retrag din discutie.

Edited by abac, 06 November 2022 - 17:29.


#636
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 06 noiembrie 2022 - 15:34, said:

.....

Si gandeste-te cum este in momentul in care parasim zona focalelor de telefon, si mergem la tele, la obiective dedicate pentru macro, portret, fisheye 180'...etc. S-a cam terminat discutia....

Discutia asta nu se va termina niciodata. Din cand in cand va apare cineva care stie si va incerca sa-i aduca pe calea cea dreapta si pe ratacitii aia care din motive necunoscute inca mai folosesc aparate de fotografiat de alea care se agata la gat. S-a demonstrat clar pe iutub ca azi nu e ca ieri si telefonu are senzor si optica peste orice camera dedicata.

#637
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postkatran, on 06 noiembrie 2022 - 17:17, said:

Exact, intrebam daca e vreun telefon care scoate :fotografii de 80Mp in format raw care arata impecabil la 100%".

Nu e niciun numar umflat de Mp la camera mea. Scoate poze de 80Mp nativ, din hardware (fara artificii, fara macaneli din software).Senzorul are intr-adevar 20Mp. Dar chiar si fara "high-res", mananca pe paine orice telefon.
S-a dezvoltat o metoda care va fi folosita in fotografia computationala din telefoanele unei anumite marci (cel putin) si va fi disponibila in viitorul nu prea indepartat. Asteapta un moment prielnic pentru lansare, care in perioada asta inca nu e.Posted Image

Iar aparatul tau nu scoate 80MP nativ ci doar 20. Ia fotografiaza ceva in miscare rapida sa vezi cum arata imaginile alea native de 80MP.Posted Image

Attached Files

  • Attached File  SR.jpg   56.56K   14 downloads


#638
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostRamuran, on 06 noiembrie 2022 - 22:46, said:

Iar aparatul tau nu scoate 80MP nativ ci doar 20.
Depinde cum interpretezi rezultatul, Bayer gen.

View PostRamuran, on 06 noiembrie 2022 - 22:46, said:

Ia fotografiaza ceva in miscare rapida sa vezi cum arata imaginile alea native de 80MP.
Pai ia fotografiaza si cu telefonul miscarea rapida!

Edited by crokodilu, 06 November 2022 - 23:29.


#639
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 06 noiembrie 2022 - 23:28, said:

Pai ia fotografiaza si cu telefonul miscarea rapida!

Si nu oricum, in night-mode  (asa cum am postat eu mai sus). Posted Image  Posted Image  Ca daca nu puneam night-mode pe el, era jale.


Hai ca e mega-simpatic omul. Telefonul foloseste tot felul de trucuri ca sa cosmetizeze imaginea, iar eu nu am voie sa folosesc functiile din camera mea. Binenteles ca si camera mea are mod HDR, high-res, focus shift...etc.
Din punctul meu de vedere, da, la cadre statice cum face telefonul, camera mea livreaza nativ imagini de 80Mp in format raw (mai exact emuleaza din hardware un senzor FF cu 80 Mp).

Putem sa vorbim si despre actiune/sport/wildlife, dar aici telefonul iese din discutie, este inutil la asa ceva.

Edited by katran, 07 November 2022 - 12:48.


#640
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 07 noiembrie 2022 - 12:38, said:

Putem sa vorbim si despre actiune/sport/wildlife, dar aici telefonul iese din discutie, este inutil la asa ceva.
Merge, dar greu:
Attached File  PXL_20221024_134836847.jpg   448.4K   26 downloads

#641
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Acțiune de-asta am și eu la număr cu androidul.

Attached File  IMG_20220706_174358-01.jpeg   603.04K   23 downloads

Dacă nu eram pe fază pierdeam cadrul... 🤣

#642
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009

View Postkatran, on 05 noiembrie 2022 - 20:06, said:

Tocmai scriam mai sus ca telefonul are moduri in care face mai multe fotografii si le lipeste (photo stitching). Nu exista raw pentru rezultatul final.
De exemplu : night mode, panorama, HDR.

Eu am un xiaomi mi note 10 unde pot salva ca dng folosind o versiune de gcam. Poate ma insel dar, in ce priveste night mode, imi pare ca dng-ul rezultat include cam toata informatia night mode, adica nu doar unul din frameurile folosite. Atat partea de noise cat si cea hdr.

Am facut si un test la o lumina mai slaba. Am incercat sa recreez oarecum conditiile de luminozitate din fotografia pusa de Katran (cea cu peisajul nocturn). Acolo el a folosit un em-1 mark ii la f7.1, iso 200, timp de expunere de 8s. Am si eu un olympus em-5 miii care, setat la f7.1 iso 200, a indicat pentru scena de test 5s, deci ceva cat de cat asemanator.

Am folosit camera principala wide (27 mpx). Prima poza e cea din dng, a doua jpegul scos de gcam iar a treia e aceeasi scena dar fotografiata cu softul original xiaomi. Urmatoarele trei poze sunt cropuri din dng, jpegul gcam respectiv versiunea xiaomi. Toate apar mai luminoase ca in realitate.

Mie versiunea dng mi se pare cea mai buna. Dar nici cea originala xiaomi nu e rea (mai putin detaliile fine) deci de cele mai multe ori nu prea merita efortul sa tragi raw.

Attached Files



#643
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
N-arata rau deloc. Ai tinut telefonul pe trepied sau pe ceva ?
La mine rezultatele din night-mode nu au fost rele pentru un telefon, dar ieseau un pic cam soft din mana (fie stabilizatorul nu facea fata, fie telefonul nu reusea sa le alinieze).

Nu stiu daca DNG inseamna fix RAW. Dar nu am nici prea mare experienta cu formatul asta.
Pe vikipedia scrie ca e un format grafic dezvoltat de Adobe.

#644
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
DNG e un format Adobe gandit sa unifice formatele RAW. Cat e de raw sau nu depinde pana la urma de aplicatia ce-l genereaza.

#645
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 07 noiembrie 2022 - 20:33, said:

N-arata rau deloc. Ai tinut telefonul pe trepied sau pe ceva ?
.......
Nu stiu daca DNG inseamna fix RAW.......

La aparatul meu, pentru RAW, pot selecta DNG sau PEF. Inseamna fix RAW.

#646
doimici

doimici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.06.2009

View Postkatran, on 07 noiembrie 2022 - 20:33, said:

N-arata rau deloc. Ai tinut telefonul pe trepied sau pe ceva ?
La mine rezultatele din night-mode nu au fost rele pentru un telefon, dar ieseau un pic cam soft din mana (fie stabilizatorul nu facea fata, fie telefonul nu reusea sa le alinieze).

Nu stiu daca DNG inseamna fix RAW. Dar nu am nici prea mare experienta cu formatul asta.
Pe vikipedia scrie ca e un format grafic dezvoltat de Adobe.

Au fost facute cu trepiedul. Am incercat la scena respectiva si fara, ies un pic mai miscate, dar nu ceva de speriat. Insa oricum la o lumina asa de slaba ori incerc de regula sa sprijin aparatul de ceva (daca vreau musai dng), ori folosesc camera default xiaomi care are un night mode mai rapid (dar fara dng). Pe trepied pot folosi si modul astro de la gcam care dureaza vreo 20 de secunde la lumina din scena de test si care da o imagine foarte curata. Night mod obisnuit a durat cam 2-3 secunde la scena de test. Asta la versiunea de gcam care o folosesc pe moment, ca variaza de la o versiune la alta.

Senzorul e si destul de mare, de tip 1/1.33. Asta inseamna ca in raport cu micro four thirds e un crop factor cam de 16/9, deci f1.7 de la camera principala xiaomi ar echivala ca dof cam cu f3 la M43  (daca n-am gresit la calcule). Senzorul e foarte ok, optica e problema, mi se pare un pic prea sensibila la flare. Iar senzorii de la celelalte camere sunt mult mai mici, dar inca uzabili.

Cred ca in cazul de fata nu e practic nici o deosebire intre dng si raw. Nu stiu in general ce sa zic.

#647
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Astrofotografie cu telefonul (Vivo X90 Pro+):
[ https://www.notebookcheck.net/fileadmin/Notebooks/News/_nc3/csm_Vivo87_c8b756c9dc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Camera principala cu senzor de 1", acelasi ca si pe Xiaomi 12S Ultra, dar cu o diafragma ceva mai mare f/1.75 si o sticla Zeiss T* cu un indice de dispersie Abbe de 81.6 (care ar trebui sa insemne ca aberatiile cromatice/dispersia luminii e foarte mica) + doua camere tele (una cu focala echivalenta de 50 mm, alta periscop de 90 mm cu senzor de 1/2" - adica suficient de mare incat sa fie decenta si calitatea la tele de 90mm) + camera ultrawide (nimic spectaculos, 1/2"). Singura chestie care mi se pare bizara e ca acea camera de 50mm, teoretic pentru portrete, nu pare sa aiba autofocus.

Cica are si pixel shift. Evident OIS, laser autofocus care sunt deja standard pe flagshipuri.

Filmare 8K/30fps, ca doar nu degeaba are Snapdragon 8 gen 2 + placa grafica Adreno 740.

Au pus si ceva samples cu ISO de 102.400 ...

Edited by utopium, 24 November 2022 - 10:44.


#648
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nu arata rau pentru un telefon.
Altfel, se vede ca este hiper-procesata, arata artificial.  Chiar si asa este genul de fotografie care nu se putea face cu un telefon acum 10 ani.

"Periscopul" este de fapt un 18mm optic in spatele caruia s-a pus un senzor mic (1/2") si atunci pare ca este un tele. Dar este ok. Problema lui cea mai mare - e cam intunecos (F/3.5).
Pe Samsung-ul meu am probleme mari cu focalizarea "periscopului". Este tot un F/3.5. Cand este lumina putina sau la macro e jale. Uneori nu reusesc sa focalizez deloc acolo unde vreau. Si atunci comut pe camera principala cu care fac poza si decupez. Obtin cam acelasi lucru.

PS : la DOF "periscopul" este un 90mm F/21 echivalent FF. La fel si camera de portret, cred ca e ceva gen 50mm F/11 sau F/16. Baza ramane tot blurul artificial dat de software.

Edited by katran, 24 November 2022 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate