Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#613
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 05 noiembrie 2022 - 11:58, said:

Intrebarea de baraj este cat la suta din cumparatori vor cumpara o struto-camila ? 0.01% ?
Nu e de baraj. Pai ce procent cumpara azi dslr/ml raporta la telefoane? 0.01%?

Nu e rea ideea cu senzor expus direct, dealtfel am tot zis ca asta e solutia. Ai flexibilitate maxima. Se pot concepe si obiective mici.
Pe de alta parte solutia compacta e sa ai 2-3-4 camere dedicate mici, ca sa pastrezi simplitatea si mobilitatea, doar ca problema e cu zoomul sau focala mare, respectiv macro. Asta e tendinta actuala, vinde ala care reuseste sa puna cat mai multe camere, pe principiul "al tau are doar 3, ale meu are 4!"

Edited by crokodilu, 05 November 2022 - 12:12.


#614
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018

View PostStefanSC, on 04 noiembrie 2022 - 22:06, said:

@adip:

Vezi ca RAW-ul care crezi tu ca e asa pur deja e copt cu multe chestii in el (e.g: noise reduction... tin minte cum a sarit lumea la Sony A700 cand au facut prima data asta).


Intr-un raw poti sa resetezi orice ajustare facuta de aparat, stii asta, da? Intrebare retorica, evident nu stiai.

View Postkatran, on 05 noiembrie 2022 - 11:58, said:

Cat despre formatul raw, totusi una din calitatile telefonului ramane procesarea : night mode (cand lipeste mai multe imagini), panorama, HDR...etc.
Daca alegi sa pozezi raw, pierzi toate dezavantajele si ramai doar cu dezavantaje : optica proasta, senzor mai mic. Este nevoie si de raw in anumite situatii, am mai scris pe topicul asta, dar sa nu pretindem acum ca pozand raw ne apropiem de ce scot camerele foto. Mai degraba folosind procesarea din telefon ne apropiem de ce scot camerele foto.

Stii ca si telefonul pleaca tot de la un RAW chel si aplica setari presetate, da? Tot ce face telefonul tu poti sa faci cel putin la fel de bine cu un soft specializat, poti sa desfaci tot ce a presetat producatorul, poti sa iti faci poza cat de creativ vrei.


Ideea de baza a unui RAW este ca pastreaza toata informatia optica de la senzor si toata istoria de modificare a setarilor acelui format foto.


Daca iei un RAW, il modifici de-l umpli de sange si-l salvezi, ala care vine dupa tine poate sa reseteze totul la zero si sa o ia de la inceput cu editarea.

Edited by abac, 05 November 2022 - 12:17.


#615
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 05 noiembrie 2022 - 11:58, said:

Pai le-au cam produs. Sunt multe obiective m4/3 usoare si cu o calitate foarte buna a imaginii. Daca vrei iti fac o lista pe topicul dedicat.
Cred ca pentru senzorii din telefoane s-ar putea face obiective si mai mici. Intrebarea de baraj este cat la suta din cumparatori vor cumpara o struto-camila ? 0.01% ?
.....

Scuze, nu am specificat, ma refeream la ceva de genul 12-100/f4, care nu e nici mic nici usor. Prime-uri mic si usoare se faceau si pe vremea dslr-urilor.
Discutia era despre zoomul ala care sa fie lipit de xiaomi.

View Postcrokodilu, on 05 noiembrie 2022 - 12:04, said:

.... vinde ala care reuseste sa puna cat mai multe camere, pe principiul "al tau are doar 3, ale meu are 4!"
pai acum  toti au minim 3camere, dar una e de nu stiu ce dof pentru portrete, alta macro de 2 megapixeli si practic ai numai una utila.

#616
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Cum resetez noise reductionul din RAWurile de iPhone 14 de pe pagina anterioara?

#617
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
N-ai ce sa resetezi ca a fost trasa cu iso64 (London Bridge deschis), adica extrem de putin zgomot. Vezi zgomotul daca faci zoom 300-400%. Adica dovada unui senzor absolut excelent.

Am tras putin de poza aia in Lightroom, este extrem de editabila. Detaliile sunt la locul lor, nu e niciun semn de distrugere a detaliilor prin umblarea la noise.

#618
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Editata in Lightroom.

Attached File  IMG_1147-1-4k.jpg   545.89K   34 downloads

Si asa arata poza exportata jpeg fara niciun fel de editare.

Attached File  IMG_1147 original.jpg   503.17K   33 downloads

Edited by abac, 05 November 2022 - 16:23.


#619
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postabac, on 05 noiembrie 2022 - 12:13, said:

Stii ca si telefonul pleaca tot de la un RAW chel si aplica setari presetate, da? Tot ce face telefonul tu poti sa faci cel putin la fel de bine cu un soft specializat, poti sa desfaci tot ce a presetat producatorul, poti sa iti faci poza cat de creativ vrei.



Nu este adevarat, sau cel putin nu in toate situatiile.
Tocmai scriam mai sus ca telefonul are moduri in care face mai multe fotografii si le lipeste (photo stitching). Nu exista raw pentru rezultatul final.
De exemplu : night mode, panorama, HDR.

Eu povestea cu raw-ul la telefon am fumat-o de mult timp. Este pierdere de timp pentru mine. Daca vreau raw, fac poze direct cu camera foto care imi ofera flexibilitate mult mai mare la toate capitolele.

Edited by katran, 05 November 2022 - 20:13.


#620
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Telefonul poate fi setat sa salveze toate pozele din HDR.

Camera sistem e o mare smecherie, iti ofera de 10 ori mai multa ergonomie, ceva mai multa functionalitate, in de 10 de ori mai mult volum si greutate. Dar ce faci cand nu ai camera la tine, adica 80% din timp? Si colac peste pupaza ai si o mizerie de telefon ca nu te-a interesat sa iti iei ceva cu optica si senzor de top fiind ocupat sa te lupti cu morile de vant pe un forum intr-o confruntare absurda ca daca camera sistem nu e, nimic nu e.

Ba uite ca e. Si e chiar bines.

Edited by abac, 05 November 2022 - 20:23.


#621
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Optica si senzor de top la telefon ? Posted Image


Nu zic nu, este super fain telefonul cand nu ai camera, este super fain si cand nu ai chef sa schimbi obiectivele (tragi cu camera, mai tragi si cu telefonul).

Edited by katran, 05 November 2022 - 21:31.


#622
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Yep. Senzor de top la telefon. Adica stii tu, diferit de senzorii de top de la camerele sistem.

Edited by abac, 05 November 2022 - 21:34.


#623
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Tu ai camera foto  ? Cu ce camera compari cand zici optica si senzor de top ?
Sau altfel spus, telefonul tau (ce model e ?) cam la nivelul carui sistem foto este ?

Edited by katran, 05 November 2022 - 21:37.


#624
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Nu ma apuc sa raspund intrebarilor tendentioase.

Edited by abac, 05 November 2022 - 21:45.


#625
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
treaba e mai simpla, daca faci evenimente clar dsrl, dac pleci in concedii, amintiri, etc, telefon.
am avut nikon d810, o carca de sticle etc, am schimbat pe sony mirroless si inca o data pe oly, pe care il iau cu mine in concedii etc.
Cele mai multe poze le fac insa cu telefonul, cam 95%, numai stau sa car cu mine o gramada de greutate...

#626
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cand merg in vacante trag cu camera si daca e timp trag si cu telefonul. Uneori iese ceva interesant si cu telefonul.
Weekendul trecut am fost in Praga. Am tras in paralel si cu camera foto, si cu telefonul. Trusa mea foto are 1Kg si contine 3 obiective de start (fisheye, 25mm F/1.7, 45mm F/1.8) + 1 mini-trepied.


O sa pun o comparatie, mai intai cu poze redimensionate si apoi cu decupaje la 100%. La sfarsit concluziile.

Poza 1 : E-M1 Mark II + 25mm F/1.7 in modul high-res (fotografii de 80 Mp)
Poza 2 : Samsung S20 FE in modul noapte (night-mode) cu camera principala. N-are rost sa pun poze cu el in modul standard sau cu alta camera decat aia principala, chiar daca incadrarea nu este identica.

Attached File  comp01.jpg   528.09K   25 downloadsAttached File  comp02.jpg   524.18K   29 downloads


Si acum decupaje 100%:
Attached File  comp03.jpg   285.41K   28 downloadsAttached File  comp04.jpg   17.31K   25 downloads

Concluzii:
1. Si telefonul poate sa scoata ceva. Poate daca il puneam pe un trepied ceva puteam sa scot ceva mai mult. Este OK pentru uz personal.
2. Camera mea foto, chiar si cu un obiectiv mai ieftinut poate sa scoata ceva covarsitor mai bun. Nu vad cum un "telefon de top" ar putea sa se apropie de ce scot cu ea. Eu nu am decat un telefon de 2200 de Ron, dar am prieteni care au "telefoane de top". Am vazut ce scot cu ele.
3. Nu este diferenta doar la rezolutie, este diferenta la culori, modul cum sunt generate stelutele, aberatii cromatice...etc. Va dati seama ce iese daca pun optica de top pe camera?

Am facut fotografii si la lumina zilei. Si acolo diferentele sunt gigantice. Pot sa pun comparatii daca exista interes.

Edited by katran, 06 November 2022 - 11:30.


#627
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 06 noiembrie 2022 - 11:21, said:

. Pot sa pun comparatii daca exista interes.
Asta e o intrebare tendentioasa. Se stie ca un telefon de top bate un dslr/ml lasat intentionat acasa, nu inteleg dece te mai agiti, nu te obosi sa raspunzi esti pe ignore ;)

#628
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Samsung S20FE nu e un cameraphone. Si nu e vreun model care se descurca bine la fotografiile de noapte. Si focala e destul de diferita, deci nu vad rostul unei comparatii 100% cand ai diferente notabile de focale.

#629
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si la lumina zilei este aceeasi poveste. Diferenta este covarsitoare.

Cu sistemul meu pot sa scot cu fotografii de 80Mp in format raw care arata impecabil la 100%. Am o flexibilitate uriasa la editare. Cu care telefon poti scoate asa ceva?  Te rog spune-mi si mie modelul.

Camera mea e veche, senzorul nu e prea mare, obiectivul nu este PRO.  Ok, chiar si camera asta o sa bata urat orice model de telefon.  Eu ar fi trebuit sa compar cu poze facute cu "tele"-ul telefonului ca sa am o incadrare apropiata de cea a camerei, dar acolo e diferenta de la cer la pamant. Nu are rost sa pun comparatia.

Edited by katran, 06 November 2022 - 12:12.


#630
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Realme gt neo 2 in modul pro, cu setari full manual, pe trepied, format raw -> 64MP.

Review-urile de pe net nu ii fac dreptate pentru ca testeaza conform doctrinei smartphone, setari auto din mana.

Dar daca te intrebuintezi putin si il pui pe un trepied (DJI Osmo Mobile 3 in cazul meu) si tragi cu reglaje manuale (iso, shutter, ca diafragma e fixa), cu telecomanda bluetooth, in format raw la 64mp, ies niste poze beton. Inclusiv noaptea.

Ziua nu se pune problema, poti sa tragi lejer din mana cu un timp de expunere suficient de mic incat sa nu iti trebuiasca trepied, chiar daca subexpui putin ca sa reduci blur-ul de miscare, aduci dupa aia lumina inapoi in lightroom si rezolvi zgomotul in Topaz (daca nu te satisface complet Lightroom).


Recunosc ca am cumparat telefonul pentru zburat dronele, m-a interesat ecranul mare, luminos, procesor puternic, baterie mare si vapour cooling chamber.

Dar cand am vazut ce poti scoate din el pe partea de camera daca stii ce faci si nu iti dai cu stangul in dreptul intr-ale fotografiei, am ramas impresionat (desi initial revewurile de camera de pe net il dadeau drept un telefon mediu-slab pe camera).

Edited by abac, 06 November 2022 - 12:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate